Kripto para, ödeme yapmak ve finansal işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan dijital parayı ifade eder. 2008 yılında, Satoshi Nakamoto adlı bir kişi, ilk kripto para birimi olan bitcoin hakkında bir beyaz kağıt yayınladı. Ertesi yıl, 2009’da, bitcoin ağı başlatıldı ve bitcoin’in ortaya çıkması on yıldan fazla oldu. Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen binlerce kripto para birimi olmasına rağmen, ana akıma giren en popüler kripto para birimi olmaya devam ediyor..

Kripto para birimlerinden haberi olmayan kişilerin pazara girerken birçok şey öğrenmesi gerekiyor. Bitcoin’leri nasıl saklayacağınızı, aktaracağınızı, satın alacağınızı ve satacağınızı öğrenmek çok önemlidir. Bitcoin piyasasının temellerini öğrenmek, bireylerin dikkatli olmalarına ve dikkatli bir şekilde ilerlemelerine yardımcı olacaktır. Temel bilgiler, bitcoin ticareti hakkında bilgi edinmenize ve bitcoin ticareti yapabileceğiniz platformlardan birine yardımcı olacaktır. resmi site

Bu yazıda bitcoin satın almanın yollarını öğreneceğiz.

Bitcoin satın almak için ne gereklidir??

İlk başta, kullanıcıların bitcoin depolaması gerekir ve bitcoin dijital bir para birimi olduğu için bunlar dijital cüzdanlarda saklanır. Dijital cüzdanlar, kullanıcıların kolayca bitcoin depolamasına, göndermesine ve almasına olanak tanıyan geleneksel banka hesaplarına benzer. Bu cüzdanlar zaman zaman ödeme yapmak, para çekmek ve para yatırmak için kullanılabilir. Bir dijital cüzdanın, bir bitcoin adresi, bir genel anahtar ve bir özel anahtar içeren üç ana bölümü vardır. Bitcoin adresi daha çok bir hesap numarası gibidir ve hangi işlemlerin yapılabileceği. Ayrıca, bir diğer önemli şey, bir PIN gibi davranan bitcoin cüzdanının özel anahtarıdır. Özel anahtar benzersizdir ve her seferinde yeni oluşturulur.

Bitcoin gibi kripto para birimlerini saklayan birkaç cüzdan türü vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdanlar, yazdırmak için bir sayfa ve yazıcı gerektiren çevrimdışı cüzdanlardır. Bir kağıt cüzdanın genellikle iki QR kodu vardır ve kullanıcılar QR kodlarını tarayarak kolayca bitcoin gönderebilirler. Dijital jetonlarınızı saklamak için kağıt cüzdanların güvenli bir seçenek olduğu söyleniyor. Yanlışlıkla kaybederseniz cüzdanınızı yedeklemek her zaman daha iyidir; bitcoinlerinizi kolayca kurtarabilirsiniz.

Mobil cüzdanlar veya web cüzdanları

Mobil cüzdanlar veya web cüzdanları yalnızca internet bağlantısıyla kullanılabilir. Hem mobil hem de web cüzdanları daha az güvenlidir çünkü mobil cüzdanlar özel anahtarları mobil cihazlarda saklarken, web cüzdanları özel anahtarı kullanmak için üçüncü taraflara erişim sağlar. Bu, hırsızlık veya özel anahtarlara saldırı riskini artırır.

Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar diğer cüzdanlardan çok daha iyi bir seçenektir çünkü özel anahtarı bilgisayarda saklayan ve birinci sınıf güvenlik özellikleri sunan çevrimdışı bir cüzdan..

Kredi kartı veya nakit ile Bitcoin satın alın.

Kripto para borsaları, kullanıcıların dijital cüzdan gerekmeden bitcoin alıp satmalarına olanak tanıyan çevrimiçi pazar yerleridir. Borsadan bitcoin satın almak için, kullanıcıların hesaplarını bir kripto para birimi değişimi ile açmaları ve onlara kişisel bilgilerinizi vermeleri ve KYC sürecini tamamlamaları gerekir. Ayrıca, satın alma işlemlerinde para ödemek için kullanıcıların çek hesaplarını veya kredi kartlarını bağlamaları gerekir. Hesabınızla bitcoin satın aldığınızda, borsa bitcoinleri yeni oluşturulan bir dijital cüzdana yatırır. Tek yapmanız gereken borsaya satın almak veya satmak istediğiniz bitcoin miktarını söylemektir..


Kripto para ATM’si ile Bitcoin satın alın.

Geleneksel ATM’ler gibi, artık kripto para ATM’leri dünya çapında geliştirilmektedir. Kripto para ATM’leri aracılığıyla kullanıcılar, nakit, banka / kredi kartlarıyla kolayca bitcoin satın alabilirler. Bir kripto ATM’si aracılığıyla bitcoin satın alma süreci, bir kullanıcının ATM’ye bir dijital cüzdanın özel bir anahtarını sağlaması gerektiğinden oldukça basittir. Satın almak istediğiniz bitcoin miktarını seçin ve satın al seçeneğine tıklayın. ATM’ler yerinde cüzdan oluşturma yeteneğine sahip olduğundan, dijital cüzdanları olmayan kullanıcılar ATM’lerden kağıt cüzdanlar da oluşturabilirler..

Kripto para ATM’lerine kişisel bilgi sağlamaya gerek yoktur. Kripto ATM kullanmanın tek sakıncası, bu makinelerin genellikle yüksek işlem ücretleri alması ve aynı zamanda farklı kripto para birimleri için farklı döviz kurlarına sahip olmasıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector