2021, 2022 ve 2025 için Litecoin Fiyat Tahmini (LTC)

Litecoin (LTC), bugün piyasadaki en büyük kripto para birimlerinden biridir. Piyasa değeri açısından her zaman ilk 10 kripto para birimi arasında yer almıştır..

Bununla birlikte, piyasa dalgalanmaları ve son makroekonomik olaylar nedeniyle, LTC’nin fiyatı büyük ölçüde azaldı..

Bu yazıda, keşfetmeye çalışacağız Litecoin fiyat tahmini sizin için değerli olup olmadığını belirlemek için aşağıda gösterilen grafikler.

LTC her zaman Bitcoin’in küçük kardeşi olarak anılmıştır. Aynı Bitcoin (BTC) kod tabanından oluşturulduğu için bu şaşırtıcı değil. Bazı protokol iyileştirmeleriyle BTC’nin daha hafif bir versiyonu olması gerekiyordu.

BTC’nin yeni özelliklerinin çoğu, eklenmeden önce ilk olarak LTC’de uygulandı. LTC’yi BTC’ye karşı öne çıkaran şey, çok daha hızlı onay süreleri ve önemli ölçüde daha az işlem ücretine sahip olmasıdır..

Bu avantajlar Litecoin’i günlük işlemler için BTC’den daha iyi bir ödeme sistemi haline getirdi. Bitcoin’in, geleneksel finansal sistemle uğraşırken aşırı ücretlere ve işlemlere cevap olması gerekiyordu..

Bununla birlikte, popülerliği, sınırlı arzı ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için oldukça yavaş gelişimi nedeniyle, umduğu kitlesel kabulü elde edemedi. LTC’nin geldiği yer burasıdır ve geleneksel ödeme seçeneklerine daha uygun bir alternatif sunar..

Litecoin Tarihsel Fiyat Analizi 

Birçok kripto para birimi gibi, Litecoin’in fiyat hareketi tarihsel olarak bitcoin’in fiyat hareketi ile ilişkilendirilmiştir. Aşağıdaki grafikten de görebileceğimiz gibi, Litecoin’in tüm zamanların en yüksek ve ani fiyat artışları neredeyse her zaman bitcoin’inkini takip eder..

Tüm altcoinler Bitcoin (BTC) ile aynı tipik korelasyona sahip olduğundan, bu tür bir fiyat hareketi LTC’ye özgü değildir.. 

BTC’nin fiyat hareketini takip etmenin yanı sıra, LTC, LTC madenciliği yarılanma olayını ödüllendirdikten sonra LTC fiyatının yükseldiği 4 yıllık bir boğa döngüsünü takip ediyor gibi görünüyor. LTC madencilik ödülleri, LTC ağının güvenliğini sağlamaya katılanlara verilen teşviklerdir..

Her yarılanma olayı meydana geldiğinde, madencilik ödülleri (enflasyon) yarıya indirilir. Bu, ilk LTC yarılanma olayı sırasında açıkça görülüyordu, ancak ikinci sırada belki de mevcut pandeminin ve diğer makroekonomik olayların neden olduğu genel ekonomik gerileme nedeniyle daha az belirgindi.. 

Litecoin, 19 Aralık 2017’deki son büyük kripto boğa koşusu sırasında tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştı ve 375.29 USD’ye ulaştı. Tüm zamanların en düşük seviyesi 14 Ocak 2015’te LTC başına 1,11 dolardan işlem görüyordu..

Bu yazının yazıldığı sırada LTC’nin şu anki fiyatı, Mart 2020 kripto piyasası ani çöküşünden sonra +10 USD’den daha fazla 40-45 USD civarında. BTC.

Güncel Fiyat, Piyasa Değeri, & Tedarik Ayrıntıları

litecoinLitecoin (LTC)


Derece: 9$ 186,78Fiyat (BTC) 0,00370100Marketcap$ 12.45 BV Hacmi$ 5,14 B24h Değişim2,69% Toplam Arz84,00 M LTC

LTC’nin şu anki piyasa fiyatı 42.46 USD civarında. LTC’nin fiyatı, birçok dijital varlığın piyasa değerinin yarısını kaybettiği Mart ayı kan banyosunun ardından son birkaç aydır 40 ABD dolarının biraz üzerinde seyrediyor..

O zamandan beri, LTC fiyatının çoğu olaysız geçti ve bu da BTC’nin fiyat hareketini şaşırtıcı bir şekilde taklit ediyor..

Litecoin’in dolaşımdaki arzı, maksimum 84.000.000 LTC ile 65.056.542 LTC civarında. Maksimum Litecoin arzı, Bitcoin’den (21.000.000) 4 kat daha fazladır ve bu, birincisinin ikincisinden 4 kat daha hızlı olmadığını açıklığa kavuşturuyor gibi görünüyor..

Bu, LTC’nin 10 dakikaya ihtiyaç duyan bitcoin’in aksine 2.5 dakikalık bir blok süresine sahip olmasıyla doğrulanabilir.. 

Ayrıca, LTC madencilerinin madencilik yapması için yalnızca yaklaşık 19 Milyon madeni para kaldığı anlamına da geliyor. Artan madencilik zorluğu ve LTC madenciliği yarılanma olayı ile tahmin ediliyor ve tüm Litecoin şu andan itibaren 2142 veya 122 yıl sonra çıkarılacak.. 

Litecoin (LTC) Gelecek Fiyat Tahmini Tahminleri

Birçok uzman, tüm kripto para piyasasının başka bir destansı boğa koşusu yapmak için hazır olduğuna inanıyor. Bu, on yıldan fazla kripto para biriminin varlığından toplanan tarihsel verilere dayanmaktadır..

Bu periyodik boğa koşusu genellikle tüm kripto para piyasasının yönünü belirleyen bitcoin ile çakışıyor. Dahası, devam eden pandemi, varlıklarının değerini korumak için birçok güvenli sığınak arayan dünya ekonomilerini alaşağı etti..

Bu vahim durum, önde gelen kripto para birimlerinin çoğunu yakın gelecekte tüm zamanların en yüksek seviyelerine taşıyacak olan kripto para biriminin kitlesel olarak benimsenmesi için giriş noktası olabilir..

Bu, yana doğru işlem gören, anlık direnci ve desteğiyle sınırlı Litecoin’i içerir. Bu göreceli hareketsizlik, yol boyunca beklenen bazı düzeltmelerle yukarı doğru gitme olasılığı daha yüksek olan yaklaşmakta olan bir kırılmanın işareti olabilir..

Bununla birlikte, burada bazı LTC fiyat tahminleri var 

Kısa Vadeli Tahmin

AfterPriceChange
1 gün 42,92 ABD doları % 0.60
1 hafta 45,74 ABD doları % 7,20
1 ay 38,4 ABD doları -% 10
6 ay 72,54 ABD doları % 70
1 yıl 81,07 ABD doları % 90

Uzun Vadeli Tahmin

AfterPriceChange
1 yıl 81,07 ABD doları % 90
2 yıl 136,16 ABD doları % 320
3 yıl 93,61 ABD doları % 220
4 yıl 638,25 ABD doları % 1500
5 yıl 531,875 ABD doları % 1250

Litecoin Fiyat Tahmin 2020

2020 yılı sadece LTC için değil tüm kripto para birimleri için de kritik bir yıl. Önümüzdeki aylarda, LTC’nin madencilik ödülünün ikinci yarılanma etkinliğinin ardından birinci yıl dönümüne gireceğiz.. 

Tarihsel verilere dayanarak, bu LTC için yükseliş eğiliminin başlangıcını işaret etmeli ve değerinin yıl sonunda patlaması bekleniyor..

Şu anda, LTC yatay olarak işlem görüyor ve görünüşe göre, nispeten hareketsiz olan BTC’nin fiyat hareketinden ipucu almayı bekliyor.. 

 Bir konsolidasyon döneminden sonra, Litecoin’in fiyat oynaklığının geri dönüşünü görmeyi bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde, LTC’nin 42.56 USD olan mevcut fiyatının 45.74 USD’ye ulaşmasından% 7.2’ye varan kazanç sağlamasını bekliyoruz..

Bununla birlikte, Litecoin fiyatının önümüzdeki ay mevcut fiyatından yaklaşık% -10 düşüşle 38.4 USD’ye düşmesiyle bu artışın sürmeyeceğine inanıyoruz.. 

Bu, yatırımcıların LTC’de pozisyon almaları için mükemmel bir fırsat oluşturacak ve yıl sonuna doğru önemli bir fiyat artışı yaşayacağını umuyoruz..

Altı ayda Litecoin’in fiyatının şu anki fiyatında yaklaşık% 70 artışla 72.54 USD’ye ulaşmasını bekliyoruz. Bu eğilim muhtemelen LTC fiyatının 81 ABD Dolarına veya mevcut fiyatının% 90’ına ulaşmasını beklediğimiz 2021’in ilk yarısına doğru devam edecek.. 

Litecoin Fiyat Tahmin 2022

LTC için 2020’nin sonlarında ve 2021’de başlayan yükseliş trendi, 2022’ye kadar devam edecek..

2021 ile 2022 yılları arasında bir yerde, Litecoin’in fiyatının önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 360.66 USD’ye doğru ilerlediğini görebiliriz, ancak hemen ardından keskin bir düzeltme yaşayacağız..

2022 yılında LTC fiyatının 136 USD fiyat aralığında konsolide olacağına inanıyoruz.. 

Litecoin Fiyat Tahmin 2025

2025 yılı, üçüncü LTC halving olayından ve BTC’nin dördüncü.

Periyodik 4 yıllık boğa piyasası şu anda devam ederse, genel kripto para piyasasının olağan fiyat hareketlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesi ve yeni daha yüksek düşüklerle takip edeceğini bekleyebiliriz.. 

Bununla birlikte, bu zamana kadar, sektörde düzenleyici netlik, kitlesel benimseme ve küresel ekonominin durumundaki değişiklikler gibi önemli değişiklikler olmuş olabilir..

Endüstrinin mevcut durumunun en kötüye gitme olasılığını göz ardı etmemekle birlikte, genel olarak kripto para birimleri çok dirençli bir varlık sınıfı olarak kendilerini kanıtladılar.. 

Bu, piyasa koşullarının şu anda kripto para birimleri için daha uygun olabileceğine inanmamıza neden oldu..

Daha dostane bir düzenleme ortamı, kitlesel olarak benimsenme süreci ve belki de daha iyi küresel ekonominin bu kombinasyonu, kripto endüstrisinde daha önce hiç görülmemiş yeni bir kripto boğa koşusuna giden yolu açacaktır..

LTC’nin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 360 USD’yi geçip yaklaşık 638 USD’ye yükseldiğini görüyoruz, bu da bu yazının yazıldığı andaki mevcut değerinde yaklaşık% 1.500 artışa eşittir..

Bu yeni tüm zamanların en yüksek seviyesi ile, fiyatın 2025’te 532 USD civarında konsolide olmasıyla bir miktar düzeltme bekliyoruz.. 

Litecoin (LTC) İyi Bir Yatırım mı?

Litecoin genellikle BTC tarafından dijital gümüş olarak tanımlanır ve dijital altın olarak anılır..

Bu kriptoların değerli taşlarla karşılaştırılması uzun zaman önce çürütülmüş olsa da, altın ve gümüşün tarihsel ilişkisi, LTC ile BTC arasındaki ilişkiyi parasal değerlerinin yanı sıra popülaritesini de temsil ediyor.. 

litecoin fiyat tahmini

Bitcoin, sektördeki lider ve en popüler dijital değer deposu olarak ortaya çıktı. Bu, öncelikle altına benzer yüksek değerinden kaynaklanmaktadır..

BTC’yi hareket ettirmek giderek daha pahalı hale geldi ve bu da onu altın gibi bir değişim aracı olarak kullanılma olasılığını azaltıyor. Günlük işlemlerde para birimi olarak kullanmak için daha uygun bir seçenek olduğu için LTC’nin parladığı yer burasıdır..

Bu bize, LTC’nin endüstrinin ana değer deposu haline gelen BTC’den çok daha fazla kullanım alanına sahip olduğu fikrini veriyor. Bu, LTC’yi kitlesel olarak benimsemek için daha iyi bir konuma getirir. Blockchain teknolojisindeki teknolojik gelişmelere daha açık olan geliştiricilerle, LTC teknolojisinin Bitcoin’den daha hızlı ilerlediğini görebiliriz..

Litecoin, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para biriminde listelenen diğer tüm kripto paralar kadar iyi bir yatırımdır. Bu, yatırımcıların projeye olan güven düzeyini gösterir ve ufkun hemen ötesinde BTC’de bile bulunmayan daha gelişmiş özelliklerin entegrasyonu, muhtemel “hodlers” (sahipler) için LTC’ye yatırım yapma nedeni verir..

Litecoin Nasıl Satın Alınır?

Litecoin, sektördeki en önemli ve en likit dijital varlıklardan biridir. Şu anda 800’den fazla kripto piyasasında listeleniyor, hepsi olmasa da çoğu önemli merkezi borsaların (CEX) LTC’yi destekliyor. Binance, OKEx, Coinbase Pro, Kraken, Gemini, Bittrex ve diğer köklü borsalar Litecoin’i destekleyerek LTC’ye hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen herkes için çok kolay hale geliyor.

Bu borsaların çoğu, özellikle düzenlenmiş olanlar, müşterilerinin doğrudan fiat ile LTC satın almasına izin veren fiat rampalarına sahiptir..

LTC satın almanın başka yolları da var. Litecoin satın almanın daha kolay bir yolu, anlık değişimleri kullanmaktır.

Sipariş defterleriyle uğraşmak zorunda kalmadan karmaşık bir süreç olmadan kripto para satın alabileceğiniz yerler alıyorlar ve satıyorlar, bu da yeni başlayanlar için biraz karmaşık olabilir..

Bugün piyasada birçok anlık değişim var, en ünlü üçü Shapeshift, Changelly ve ChangeNow. Aynı hizmetleri sunarlar ve aralarından hangisinin gereksinimlerinize uygun olduğuna karar vermek size kalmıştır..

Litecoin satın alırken hatırlanması gereken önemli bir şey, LTC’nizi nerede saklayacağınıza karar vermektir. Daha yüksek güvenlik gereksinimlerine sahip kullanıcılar, LTC’lerini gözetim dışı cüzdanlarda veya donanım cüzdanlarında saklar..

İlki, yalnızca sahibinin kendisi tarafından bilinen bir dizi özel anahtarla güvence altına alınmıştır. Ancak, sahibi bu anahtarları kaybederse, hesaplarını kurtaramaz..

Bu, işlemleri onaylamak veya başlatmak için donanım cüzdanının bir düğmesine basmak gibi ek fiziksel güvenlik özelliklerine sahip donanım cüzdanlarına benzer.. 

Ome cüzdan sağlayıcıları, kullanıcılarının doğrudan uygulamalarından kripto para satın almalarına izin verir. TrustWallet, Atomic Wallet, Coinbase wallet App, Coinomi ve diğerleri gibi kripto cüzdanlar, kullanıcıların uygulamalarında Litecoin satın almalarına izin veren cüzdanlardan bazılarıdır..

Bu cüzdan sağlayıcılarından birkaçı, kullanıcıların bankaları, kredi ve banka kartları aracılığıyla nakit kullanarak kripto satın almalarını sağlayan fiat ağ geçitlerini entegre etti..

Litecoin Almanın Alternatif Yolu

Litecoin Hakkında Daha Fazla Bilgi

Litecoin nedir?

Litecoin ağı 13 Ekim 2011’de hayata geçti. Bu, Bitcoin’in daha hafif bir versiyonunu geliştirme ihtiyacını gören eski bir Google çalışanı olan ve sıradan insanların günlük işlemleri için daha uygun olduğunu düşündüğü Charlie Lee’nin beyniydi..

Litecoin’in, işlemleri daha hızlı ve daha ucuza işlemesine izin veren bazı değişikliklerle birlikte Bitcoin kod tabanının bir kopyası olduğu bir sır değil..

Litecoin ve Bitcoin, Proof-of-Work (PoW) adı verilen aynı tür bir fikir birliği mekanizmasını paylaşır. Özetle, PoW, madencilerin (güçlü hesaplama yeteneklerine sahip cihazlar) bir sonraki bloğu bir blok zincirine yazmak için seçilme şansı verilecek kriptografik problemleri çözmelerine izin vererek çalışır..

Başka bir deyişle, fikir birliği etkinliğine katılan herhangi birinin ağdaki bir sonraki bloğu veya kaydı yazma şansı vardır.. 

Bitcoin ve Litecoin aynı fikir birliği protokolünü kullanırken, farklı algoritmalar kullanırlar. Bitcoin SHA-256 kullanırken Litecoin daha önce ASIC dirençli olduğu düşünülen Scrypt kullanıyor.

ASICS, kripto para madenciliği için tasarlanmış güçlü ve pahalı cihazlardır. Ayrıntıya girmeyeceğiz, burada önemli olan şey, farklı algoritmalara sahip olduklarını bilmek ve Litecoin’in madenciliği demokratikleştirme girişimi vardı..

Litecoin ve Bitcoin arasındaki bir diğer önemli fark, Blok Süresidir; bu, her ağın yeni bir blok veya kayıt ürettiği zaman anlamına gelir..

BTC için 10 dakika sürerken, LTC sadece 2,5 dakika sürüyor ki bu, birincisi için gerekli olan. Bu, LTC işlemini BTC’den dört kat daha hızlı hale getirir. Ek olarak, LTC’nin toplam arzı 84 milyon olarak sabitlendi, bu da Bitcoin’in 21 Milyonunun dört katıdır.. 

Bitcoin endüstrinin önde gelen mağaza değeri haline geldiyse, Litecoin kendisini daha uygun bir değişim aracı olarak konumlandırarak kendisini ağabeyinden ayırır..

Litecoin vakfı, LTC’yi “ödemeler için kripto para birimi” olarak tanımlıyor ve tam olarak ne olmak istediğini açıklıyor. Onlara göre, “Litecoin, dünyadaki herhangi birine anında sıfıra yakın maliyetle ödeme yapılmasını sağlayan eşler arası bir İnternet para birimidir..

Takım

Litecoin’in arkasındaki lider organizasyon Litecoin Vakfı’dır. Üyeleri dünyanın farklı yerlerinden gelen Singapur’da kayıtlı, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur..

Görevleri, en yeni blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve tanıtılması yoluyla toplumun iyiliği için Litecoin’i ilerletmektir.. 

Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee yönetim kurulunda yer alıyor. Vakfın genel müdürü ve birincil hayırsever olarak hareket ediyor (Charlie, tüm Litecoin varlıklarını 2017-18 kripto boğa koşusu sırasında sattı).

Vakıf ekibi, baş geliştiricisi olarak iki katına çıkan Charlie liderliğindeki çok uluslu profesyoneller, gönüllüler, katkıda bulunanlar, elçiler ve geliştiricilerden oluşur..

Kendisini hayırsever diktatör Litecoin olarak tanımlıyor ve Litecoin’in gelişim yönünü belirliyor..

Bu, tüm protokol değişikliklerinin uygulanmadan önce fikir birliğine varması gereken bitcoin ile tam bir tezat oluşturuyor. Charlie’ye göre “Bitcoin’de herhangi bir şeyin uygulanması sonsuza kadar sürer,” diyor Charlie, bitcoin’in aksine, daha hızlı ilerleyebiliyorlar.. 

Ortaklıklar 

Cryptocurrency, yeni ortaya çıkan bir endüstridir. On yıldan fazla bir süre önce tanıtıldı, ancak henüz kitlesel olarak benimsenmesi sağlanmadı. Bu tür bir piyasa olgunluğuna henüz ulaşmamış olmasının çeşitli nedenleri vardır..

Özellikle yeni ortaya çıkan bu varlık sınıfıyla nasıl başa çıkacaklarını henüz bilmeyen yeni kullanıcılar için girişin önünde birçok engel var..

Bu nedenle ortaklıklar hayati önem taşır. Litecoin hakkında farkındalığın yayılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda sahiplerine LTC’lerini nasıl harcayacakları konusunda yeni yollar sağlayarak Litecoin kullanım alanını genişletebilirler..

Örneğin, Litecoin vakfının ortaklarından biri olan Travala’yı ele alalım. LTC sahiplerinin, 82.000’den fazla konumu kapsayan 210 ülkede 500.000’den fazla otelde rezervasyon yapmasına olanak tanır.

Litecoin vakfı ayrıca Aliant Payments ve Coingate gibi fiat-kripto ödeme işlemcileriyle ortaktır, bu ödeme işlemcilerinin her ikisi de tüccarların Litecoin’i kabul etmesine izin verir.

Litecoin’i otomatik olarak fiat’a dönüştürdüğü ve fiat’ı tüccarın hesabına yatırdığı bir ödeme aracı olarak hizmet eder..  

Litecoin’in sahip olduğu ortakların bir listesi var. İnternet sitesi. Unutulmaması gereken önemli olan, bu ortaklıkların Litecoin’in yanı sıra kullanım durumunun farkındalığını ve popülerliğini artırmaya yardımcı olmasıdır..

Bu ortaklıklar sayesinde, Litecoin vakfı kitlesel olarak benimsenmeyi umuyor.

Gelişmeler

Litecoin geliştiricilerinin ana odak noktası, Litecoin’in esneklik ve gizlilik özelliklerini iyileştirmektir..

Bunu Mimblewimble ekleyerek yapmayı planlıyorlar. Bu blok zinciri tasarımı, gizliliği ve daha iyi ağ ölçeklenebilirliğini artırmak amacıyla işlemleri depolamanın ve yapılandırmanın yeni bir yolunu kullanır..

Charlie Lee’ye göre, Monero veya Z-cash gibi gizlilik odaklı diğer protokollerden çok daha iyi ölçeklendiği için Mimblewimble’ı seçtiler.. 

Diğer yaklaşan teknolojiler Litecoin için hazırlanıyor. Bununla birlikte, şu anda Litecoin geliştiricilerinin ana itici gücü, yukarıda tartıştığımız şeydir..

Diğer teknolojiler arasında ikinci katman ölçeklenebilirlik çözümü Lightning Network (LN), Atomik Takaslar ve Renkli Paralar bulunur.

Lightning Network (LN), anlık işlemlere ve düşük ücretlere izin veren başka bir ağdır; şu anda geliştirme aşamasındadır ve bunları uygulanabilir bir seçenek haline getirmek için gereken türde güvenilirliğe ulaşmamıştır.

Atomik Takaslar, kullanıcıların bir borsadan geçmeden farklı bir madeni para karşılığında madeni parayla işlem yapmalarına olanak tanır ve buna çapraz zincir takası da denir. Bu, LN ağının üzerine inşa edilmiştir, dolayısıyla hala geliştirme aşamasındadır.

Geliştirilmekte olan bir diğer heyecan verici özellik ise renkli madeni paralardır. Maalesef, Litecoin geliştiricileri bu özelliği listelerinde üst sıralarda bulundurmuyor. LTC’nin yeniden tasarlanmasına ve token ihraç platformuna benzer bir varlığa eklenmesine olanak tanır.

Ancak, diğerleri gibi, gelecekteki bu özellikler de MimbleWimble’ın uygulanmasına yol açmak için geri çekildi..

Sonuç

Yıllar boyunca Litecoin, piyasa değeri açısından ve iyi bir sebeple sürekli olarak En İyi 10 kripto para birimi arasında kaldı. Bitcoin gibi, Litecoin de büyük bir kesinti olmadan durmaksızın çalışıyor ve güvenliğinden asla taviz verilmemiş..

Bazıları onu sıkıcı bir varlık olarak görse de, istikrarı ve yıllar boyunca kazandığı itibar, onu telafi etmekten daha fazlasıdır..

Kısa bir süre önce, dünyanın en büyük dijital para yöneticisi olan Grayscale Investments, bir Litecoin Trust başlatmak için FINRA’dan onay aldı. Bu, yüksek net değerli yatırımcıların ve kurumsal hesapların Litecoin’e maruz kalmasını sağlar..

Daha da önemlisi, bu sadece perakende yatırımcıların değil, kurumsal yatırımcıların Litecoin’e olan büyük güvenini gösteriyor.. 

Uzun vadeli bir ufukta yatırım yapmak için istikrarlı bir dijital varlık arayan bir yatırımcıysanız, o zaman belki de Litecoin düşünmeniz gereken doğru kripto para birimi olabilir.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map