ASIC vs GPU Madencilik Karlılığı: En İyi Donanım Nedir?

Kripto para birimleri çağı, bitcoin teknik incelemesinin 2009 yılında piyasaya sürülmesiyle başladı. Kripto ile birlikte, kripto para birimi madenciliği ve tek görevi blok zincirine doğru işlem blokları eklemek olan madenciler geldi. Kripto para madenciliği yapmak için güçlü bilgisayarlar kullanılmalıdır.

Başlangıçta Merkezi İşlem Birimleri (CPU) kullanıldı. Ancak, Grafik İşleme Birimleri (GPU) ve Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler (ASIC’ler) ile değiştirilmeleri gerekiyordu. Çoğu madenci, hangi madencilik donanımının kullanılacağı arasında bölünmüştür. Bir üstünlük savaşı var, ASIC ve GPU madenciliği. Bu inceleme, ASIC’lerin ve GPU’nun artılarını, eksilerini ve karlılığını ortaya çıkaracaktır..

 Madencilik Sürecine Kısa Bir Giriş

Madencilik denince akla kömür, elmas ve altın madenciliği gibi geleneksel madencilik geliyor. Bununla birlikte, kripto para birimi söz konusu olduğunda, madencilik farklı bir top oyunudur. Madencilik, işlemleri Blockchain’e kaydetme ve değişmez bir şekilde depolama sürecini ifade eder. Bilgisayarlar, madencilik sürecini yürütmek için kullanılır. İlk olarak, bitcoin işlemlerini bir blokta toplayacaklar ve daha sonra maksimum kapasitesine ulaştığında; bloğu blok zincirine ekleyecekler. 

Bu işlem bloklarını oluşturmak için, bir madencinin kriptografik bir algoritmayı çözmek için bir CPU, GPU veya ASIC kullanması gerekir. İlk önce sorunu çözen herhangi bir madenci, belirli bir miktarda BTC (12BTC) ile ödüllendirilir. Ödüle ek olarak, madenci ayrıca blokta depolanan işlemleri işlemek için bir ücret kazanır..  

Neden GPU Madenciliği?

ASIC ve GPU; Maden Üstünlüğü Savaşı

Madencilik karmaşık hale gelmeden önce, madenciler blok zincirini doğrulamak için CPU kullanmak zorunda kaldı. Bir süre sonra madenciler, GPU’ların ve ASIC’lerin, SHA256 olarak da bilinen bitcoin çalışma kanıtı algoritmasını daha iyi işleyebileceğini keşfettiler. Daha sonra, GPU madenciliği karlılığı, CPU’dan daha cazip hale getirdi.

GPU Madencilik donanımı ile madencilik yapılırken işlemler doğrulanır ve grafik kartları kullanılarak yeni kripto paralar oluşturulur. GPU’lar, CPU donanımına göre birçok avantaj sunar. Standart bir GPU, saat başına 3200 32-bit talimata kadar hızları işleyebilir; bu, saat başına yalnızca 4 32-bit talimat saat hızına sahip CPU hızının 800 kat üzerinde bir rakamdır..

Aynı şekilde, GPU’lar CPU ile benzer görevleri ve hatta daha iyisini gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. GPU’lar CPU’dan daha fazla hesaplama yapabilir. Bunun nedeni, GPU matematiksel hesaplamalarını mümkün kılan çok sayıda Aritmetik Mantık Birimi (ALU) ile oluşturulmuş olmasıdır. GPU’lar, ALU nedeniyle kripto madenciliği sürecinde daha fazla performans gösterebilir..

Ancak, bu incelemenin CPU’larla ilgisi yoktur; bu bir durum ASIC ve GPU madenciliği. ASIC ile karşılaştırıldığında, GPU’ların yeniden satılabilir bir değeri vardır. Şuna şu şekilde bak; GPU’lar başlangıçta oyun endüstrisi için oluşturuldu. Kartlar, bilgisayar cihazlarında görüntü işlemeyi oluşturmak ve artırmak için oluşturulmuştur. Madenciliği bırakmaya karar verirseniz, GPU’nuz ASIC’in aksine hala bir piyasa değerine sahiptir.. 

Aşağıdaki paraları çıkarmak için GPU madencilik donanımını kullanabilirsiniz; Ethereum, Ethereum Classic, BitTube, Bitcoin Gold, Monero. Ayrıca, GPU madenciliğinize yardımcı olacak bir cihaz ararken,, NVIDIA ve AMD.

Yüce ASIC Madencilik

ASIC ve GPU; Maden Üstünlüğü Savaşı

Madenciler yıllardır GPU madenciliğini kullansalar da, ASIC madenciliğiyle sıkı bir rekabetle karşı karşıya. Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler, karma hesaplamaları gerçekleştirmede hem CPU’lardan hem de GPU’lardan daha iyi performans gösterir. ASIC yongaları SHA256 algoritmasını çözmede daha iyi olduğundan, GPU madenciliği karlılığı ASIC madencilerinin piyasaya sürülmesiyle bir gerileme yaşadı..


CPU’lardan ve GPU’lardan farklı olarak ASIC madenciliği, yalnızca belirli bir algoritmayı hesaplamak için özel olarak tasarlanmış profesyonel madencilik bilgisayarları ile yapılır. Diğer bir deyişle, ASIC’ler alan açısından verimli ve daha güçlü olacak şekilde tasarlanmıştır. GPU’ya göre sahip oldukları bir avantaj, daha az elektrik tüketmeleri gerçeğidir. ASIC’ler daha pahalı olsalar da, GPU’ya kıyasla daha yüksek kazançlara sahiptirler. 

ASIC kalite performansı, donanımın GPU üzerinde tuttuğu bir yöndür. Örneğin, ASIC yalnızca tek madeni para kazıyor, bu nedenle ASIC donanımıyla Bitcoin veya Litecoin madenciliği yapıyorsanız, diğer tüm donanımları aşacaktır.. ASIC kripto madencilik donanımı, belirli bir şifreleme karma algoritmasının gerektirdiği hesaplamaları gerçekleştirmek için açıkça oluşturulmuştur. Bir avuç kripto para birimi için uyarlanmışlardır ve yüksek bir “hashrate” sunma konusunda etkilidirler. Gibi bir ASIC cihazıyla kazabileceğiniz bazı madeni paralar Dragonmint 16t Bitcoin, Litecoin, Dash ve Zcash’i içerir.

ASIC vs GPU Madenciliği: Artıları ve Eksileri

Hem ASIC hem de GPU’nun artılarını ve eksilerini karşılaştıracağız

ASIC Madencilik Donanımı

Artıları:

 • ASIC’ler, belirli bir madeni para madenciliği yaparken yüksek performans ve yüksek hash oranları sunar. 
 • ASIC, GPU’lar kadar elektrik tüketmez. Aynı zamanda etkileyici bir H / W verimliliğine sahiptir 
 • GPU ile karşılaştırıldığında, ASIC’ler fiziksel boyut olarak daha küçüktür. Bu, daha az yer tükettikleri anlamına gelir.
 • ASIC’ler aynı zamanda emsallerinden daha yüksek kazanç sağlar. 

Eksileri:

 • ASIC donanımıyla ilgili en büyük engellerden biri yüksek maliyetidir. Bir tane satın almanın maliyeti gerçekten pahalı olabilir.
 • GPU’lardan farklı olarak, bir ASIC belirli madeni paralar çıkarır. Örneğin, Litecoin madenciliği ASIC ile başka herhangi bir coin çıkaramazsınız. Bu, cihazı diğer kriptolarda madencilik yaparken tamamen işe yaramaz hale getirir.. 
 • GPU’larınızı yeniden satabilirsiniz ancak bu ASIC’ler için farklı bir durumdur. ASICS’in büyük bir yeniden satılabilir değeri yoktur. Aynı şekilde, düzenli olarak yükseltilmelerine rağmen, ASIC’ler hakkında yazılacak hiçbir şey yoktur. Olduğu gibi, 9. sürüme yükselttiler. 

GPU Madencilik Donanımı

Artıları:

 • GPU’lar, genel bilgi işlem amaçları için kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda büyük bir yeniden satılabilir değere sahiptir ve artık madencilik için kullanılmadığında oyun veya yapay zeka gibi diğer faaliyetler için kullanılabilir..
 • Ayrıca, GPU’lar karmaşık hesaplamalarda çok verimlidir. 
 • GPU’lar yükseltilebilir. Standart bir donanım olduğundan, kolayca yükseltilebilir ve bir ASIC’in yeniden satılacağından daha yüksek bir değer için yeniden satılabilir.

Eksileri:

 • GPU’nun en büyük dezavantajlarından biri yüksek güç tüketimidir. ASIC’den farklı olarak GPU, madenci için daha fazla maliyete yol açacak şekilde daha fazla güç tüketir..
 • GPU harika bir donanım olsa da ASIC kadar güçlü değildir ve o kadar fazla verimlilik sunmaz.. 
 • Ayrıca, GPU madenciliği donanımı hantal, büyük ve kullanışsız olabilir. Öte yandan, ASIC donanımının boyutu daha küçüktür ve iki kat daha fazla işlevi yerine getirebilir.. 
 • Madenciler, ASIC donanımının Bitcoin ve Litecoin gibi belirli madeni paraların madenciliği söz konusu olduğunda karlılık açısından daha fazlasını sunduğunu göreceklerdir.. 

ASIC VS GPU Madenciliği Arasındaki Karlılık Nedir? 

2018’in uzun ayı piyasası madenciliği o kadar kötü etkiledi ki, dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Bitmain, işgücünün yaklaşık% 50’sini kovdu. Bitcoin ticareti, madencilikten daha karlı hale geldi ve çoğu madenci göç etti. Ancak, şimdi soru, ASIC’leri veya GPU’ları kullanarak kripto para madenciliği yapmanın ne kadar karlı olduğu.?

Perakende bir yatırımcı olarak, sınırlı kaynaklara sahip olduğunuz için madencilik daha pahalıdır. Bununla birlikte, madenciliği tatsız kılan başka faktörler de var ve madencilik zorluğunun arttığı gerçeğidir. Zorluk, ağdaki bilgi işlem gücü sayısına göre yayılır. Bu, ağa daha fazla bilgisayar girdikçe madencilik zorluğunun artmasına neden olur.. 

Öte yandan, madencilik hesaplayıcısı kullanabiliriz. NiceHash ASIC veya GPU kullanarak kripto para birimi madenciliğinin karlılığını hesaplamak için. Sonuçlarına göre NiceHash, her bir madencilik donanımının günlük kazanç açısından nasıl sıralandığını görebiliriz. Yazma sırasında olduğu gibi, aşağıdakiler ASIC ve GPU Madenciliğinden elde edilen kazançlardır..

GPU KAZANÇ / GÜN ASIC KAZANÇ / GÜN
AMD Radeon VII 0.00015600 BTC

(1,26 USD)

MicroBT Whatsminer M1OS 0,00107900 BTC

(8,70 USD)

NVIDIA TITAN V 0.00014400 BTC

(1,16 ABD doları)

BITMAIN Antminer S16 (56Th) 0,00107600 BTC

(8.67 USD)

NVIDIA RTX 2080 Ti 0.00013800 BTC

(1,11 ABD doları)

BITMAIN Antminer S17 (53Th) 0,00107900 BTC

(8,20 USD)

NVIDIA RTX 2070 Süper 0.00010400 BTC

(0,84 ABD doları)

BITMAIN Antminer S17 Pro (53Th) 0,00101800 BTC

(8,20 USD)

NVIDIA RTX 2080 0.00010400 BTC

(0,84 ABD doları)

BITFURY B8 0,0098100 BTC

(7,91 USD)

Sonuç

Son olarak, madencilerin her biri, donanım seçiminin madencilik yapmak istediğiniz madeni paralara bağlı olduğunu akılda tutmalıdır. Altcoinlere odaklanan birçok madenci için, GPU’lar, bir seferde birden fazla madeni para madenciliği yapmanıza izin verebilecekleri için hoş bir donanımdır. Bununla birlikte, madenciler, altcoin madenciliği yaparken birçok faktörü dikkate almaları konusunda uyarılıyor. GPU, altcoin madenciliği için çok uygun bir araç olsa da, madalyonun borsalarda, güç tüketiminde, Piyasa Fiyatında, İşlem Haciminde, Madencilik Algoritmasında ve Hashrate Grafiklerinde listelenip listelenmediğini öğrenmelisiniz. Tüm bu faktörler, GPU’larda kar madenciliği yapmanıza yardımcı olacak.

Öte yandan, ASIC madenciliği, yalnızca belirli bir kripto parayı madencilikle ilgilenen madenciler için daha uygundur. Aynı zamanda yüksek elektrik oranlarına sahip ülkelerde madencilik için cazip olan düşük enerji tüketimi sunar. Sonunda üstünlük savaşı, ASIC ve GPU madenciliği madencinin seçimine bağlıdır. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map