Kripto dünyasında gördüğümüz sürekli tartışma Hashgraph ve Blockchain olmuştur, ancak bu karşılaştırmaya gerçekten dalmak için hem Blockchain hem de Hashgraph’ın ne olduğunu anlamamız gerekir..

Blockchain, güven içeren hemen hemen her endüstriyi alt üst edecek devrim niteliğinde bir teknolojidir. İlk başarılı kullanım durumu olan bitcoin ile popüler hale geldi ve Ethereum’un yayınlanmasıyla komut dosyası dili desteği kazandığında yeteneklerini büyük ölçüde genişletti..

Bu, finans sektörü, lojistik, kimlik ve hatta yönetişimden Blockchain teknolojisi için farklı kullanım durumlarının patlamasının başlangıcını işaret ediyor. Bununla birlikte, yenilikçi tekliflerine ve birçok avantajına rağmen, temel olarak ölçeklendirme konusundaki teknolojik sınırlamaları nedeniyle genel kabul görmeyi başaramadı..

Bugün sahip olduğumuz Blockchain’lerin birçoğu, kitlesel olarak benimsenmesi için gereken çok miktarda işlemi barındıracak kadar ölçeklenmiyor. Bunun nedeni, merkezi olmayan bir ortamda ölçeklenebilirliğe ulaşmanın çok zorlu bir çaba olmasıdır..

Bitcoin geliştiricileri, on yıldan fazla bir süredir bunu nasıl başaracaklarının yollarını arıyorlar, ancak başaramadılar. Aynı fikir birliği mekanizmasını paylaşan ethereum için de aynı şey söylenebilir. Belki de sınırlayıcı teknoloji Blockchain’in kendisidir ve geliştiriciler, Hashgraph gibi “bloksuz” bir teknoloji olan bir blockchain alternatifi aramalıdır..

Bitcoin’in popülaritesi ve BLOCKCHAIN ​​teriminin gevşek kullanımı nedeniyle, Blockchain’i tüm dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ile ilişkilendirdik. Aslında, blok kullanmamaları nedeniyle bloksuz blok zincirleri olarak tanımlanabilecek başka DLT türleri vardır..

Böyle bir DLT, bir Directed Acyclic Graph (DAG) tipi DLT olan hashgraph’dır. Hashgraph savunucularına göre, sadece ölçeklenebilirlik açısından değil, aynı zamanda maliyet açısından da Blockchain’den daha iyidir. Hashgraph vs Blockchain, hangisi daha iyi? Hadi bulalım.

Hashgraph vs Blockchain

Hashgraph nedir?

Hashgraph uygulanabilir bir blok zinciri alternatifi olarak tanımlanmıştır; Blockchain ile aynı ölçeklenebilirlik sınırlamasına sahip değildir ve daha iyi enerji-maliyet verimliliğine sahiptir. Başlıca avantajı, DLT tasarımının doğasından gelir.

Blokları kullanmak yerine, Hashgraph’lar düğümlere ve hashlere göre çalışır. Düğümler birbirleriyle işlem yaparken, hash’ler bu işlemler için kanıt görevi görür. Mutabakata varmak için Eşzamansız Bizans Hata Toleransı (aBFT) veya “dedikodu protokolü hakkında dedikodu” ve Sanal Oylama kullanır.

Blockchain nedir?

Blockchain ise ağındaki işlemleri kaydetmek için bir blok zinciri kullanır. Bu bloklar, farklı blok zincirlerindeki farklı fikir birliği mekanizmaları kullanılarak fikir birliğine varıldığında oluşturulur..

Blockchain ağına mükemmel bir örnek, şu anda Proof-of-Work (PoW) konsensüs protokolünü kullanan Ethereum’dur. Bu, bir sonraki bloğu kimin yazmasına ve bunu yaparken ödüllendirilmesine izin verileceğini belirlemek için bir dizi karmaşık matematiksel hesaplama yoluyla kriptografik madenciliği içerir..

Hashgraph ve Blockchain Doğrudan Karşılaştırması

HashgraphBlockchain
Hashgraph Blockchain
Ölçeklenebilirlik: Blockchain’i neredeyse her açıdan yener Ölçeklenebilirlik: Hashgraph’ın sahip olduğu özelliklerden yoksundur
Ademi Merkeziyetçilik ve Güvenlik: Zaman testinden ve onaylanmış güvenlik önlemlerinden yoksundur. Ademi Merkeziyetçilik ve Güvenlik: Yıllardır çevrimiçidir ve güvenliğini daha önce test ettirmiştir..
Kripto para: Harika İşlevsellikler ve Özellikler Kripto para: Harika İşlevsellikler ve Özellikler
Geliştirme araçları: Sürekli ortaya çıkan birçok uygulama Geliştirme araçları: Sürekli ortaya çıkan birçok uygulama
Merkezi Olmayan Uygulamalar ve Ortaklıklar: Kripto dünyasında oldukça yeni ve Blockchain gibi merkezi olmayan uygulamalardan yoksun Merkezi Olmayan Uygulamalar ve Ortaklıklar: Kullanıma hazır birçok merkezi olmayan uygulama.
Daha fazla bilgi edin Daha fazla bilgi edin

Parçalıyorum


Dağıtılmış iki defter teknolojisini karşılaştırmak için 8 kategori belirledik. Bunlar ölçeklenebilirlik, ademi merkeziyetçilik, güvenlik, kripto para birimi, akıllı sözleşmeler, geliştirme araçları, dApp’ler ve ortaklıklardır..

Aşağıdaki paragraflar her kategoriyi açıklayacak ve iki DLT’yi karşılaştıracaktır. Her bölümün sonunda, iki galibiyet arasında hangisinin olduğunu seçiyoruz. Ayrıca o kategoride açık bir kazanan olmadığında bir bölümü çekiliş olarak kabul edebiliriz..

Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik açısından, Hashgraph’ın blok zincirini aştığına hiç şüphe yok. Blockchain işlemleri kronolojik olarak kaydedilir; bu, önceki işlemler tamamlanmadan veya onaylanmadan yeni işlemlerin tetiklenemeyeceği anlamına gelir..

Bu, blok zincirleri için büyük bir darboğaz tasarımı görevi görür. Hashgraphs ise paralel işlemleri destekler. Bu, birden fazla işlemin aynı anda işlenebileceği anlamına gelir. Hashgraph, paralel işlemle saniyede 250.000’den fazla işlemi (TPS) işleyebileceğini iddia ediyor.

Ethereum gibi blok zincirleri, EOS gibi 4.000 TPS’yi zorlayan bazı yeni nesil blok zincirleri ile yalnızca yaklaşık 25 TPS yapabilir. Yatay ölçeklendirme (paralel işleme) için çözümler bulmakta zorlanan birkaç blok zinciri projesi varken, hiçbiri 250K TPS’ye ulaşmadı.

Ethereum, yakında Ethereum 2.0 olarak adlandırılan ve 25.000 TPS’ye ulaşabileceği söylenen ağının bir sonraki yinelemesini başlatacak. EOS ayrıca, mevcut sürümünden 4x-16x daha hızlı olduğunu iddia eden EOS 2.0 adlı güncellenmiş bir protokol yayınlıyor. Bununla birlikte, bu gelişmelere rağmen, Hashgraph’ın sunduğu şeyle karşılaştırıldığında hala soluk geliyor..

Kazanan: Hashgraph

Ölçeklenebilirlik bilge Hashgraph, aynı performans seviyesini sunabilen çözümler geliştirmemiş olan Blockchains’e kıyasla daha ölçeklenebilir bir platform sunduğu için bu turu kazanır..

Ademi Merkeziyetçilik ve Güvenlik

Ademi merkeziyetçilik ve güvenlik, herhangi bir dağıtılmış defter teknolojisinin belki de en önemli özellikleridir. Bu iki özellik açısından hiçbir şey Blockchain’i yenemez. Sınırlı işlevselliğine rağmen en özlü Blockchain, PoW fikir birliği mekanizmasını kullanan Bitcoin’in Blockchain’idir..

Yaygın olarak ademi merkeziyetçilik ve güvenlik standardı olarak kabul edilir. Yaşam döngüsü boyunca hiçbir zaman tehlikeye atılmadı veya devre dışı bırakılmadı. Şimdiye kadar başına gelen en kötü şey, işlem gecikmeleri ve şişirilmiş işlem ücretleri gören ağ tıkanıklığıdır..

Hashgraphs ise daha önce sanal oylama ile aBFT şeklinde tartıştığımız ademi merkeziyet mekanizmasına sahiptir. Bunlar, Blockchain’in aksine, zaman testini henüz geçmemiş nispeten yeni güvenlik ve fikir birliği mekanizmalarıdır. Başka bir kritik açıdan bakıldığında, Hashgraphs açık kaynaklı değil.

Hashgraph’ın yaratıcısı Leemon Baird tarafından oluşturulan bir şirket olan Swirlds Corporation’a ait patentli bir teknolojidir. Bu sayede Hashgraph’ın bu konuda daha düşük bir ademi merkeziyetçiliğe sahip olduğunu ve zaman testine dayanabileceğine dair yeterli kanıt göstermediğini söyleyebiliriz..

Kazanan: Blockchain

On yıllık uzun varlığı boyunca, Blockchain, teknolojinin ana değer önerisi olan güvenli ve merkezi olmayan etkili bir teknoloji olduğunu kanıtladı. Hashgraph henüz kendini kanıtlayamadı ve patentli teknolojisi, patent sahiplerinin teknoloji üzerindeki önemli etkisine dair şüpheler uyandırdı. Güvenlik doğrudan ademi merkeziyetçiliğe bağlıdır ve Blockchain daha ademi merkeziyetçi olduğu için Hashgraph’ı sınırlandırır..

karma grafik vs blockchain

Cryptocurrency ve Akıllı Sözleşmeler

Hedera Hashgraph platformu, Hbar adlı bir Hashgraph kripto parası kullanır. Dağıtılmış defter teknolojisinin birincil yardımcı belirteci olarak hizmet eder. Hbar hızlıdır ve düşük ağ ücretleri sunar, bu da onu özellikle çeşitli çevrimiçi mikro para kazanma modellerinde mikro ödemeler için ideal kılar. Hbar, ağındaki düğüm operatörlerini ödüllendirmek için de kullanılır.

Öte yandan Blockchain, sektördeki çeşitli blok zincirlerinden yararlanan faydalı tokenlerini de sunar. Takas aracı, oy kullanma hakkı veya yönetişim belirteci arasında değişebilen yerel belirteçlerinin farklı kullanım durumlarını belirlemek çeşitli proje geliştiricilere kalmıştır..

Buna ek olarak, her iki DLT, iki DLT’nin her birinin işlevselliğini artıran Akıllı Sözleşmeler sunar. Tüm blok zincirleri akıllı sözleşmeler sunmasa da, yeni blok zincirlerinin çoğu Akıllı Sözleşmeler uygulamalarına sahip platformlardır. Akıllı sözleşmelerin çoğu değişmezdir, yani üzerlerinde yapılabilecek değişikliklerin yükseltilmesi olamaz..

Revizyonları veya güncellemeleri tanıtmanın tek yolu, tamamen yeni bir tane yapmaktır. Ancak Hahsgraph, “bağlayıcı tahkimi” etkinleştirmek için isteğe bağlı bir mekanizma sunar. Bu, birkaç taraf kabul ederse gerekirse akıllı sözleşmesinde değişikliklerin yapılabileceği anlamına gelir.

Kazanan: Beraberlik

Kripto para birimleri ve akıllı sözleşme yetenekleri açısından, hem hashgraph hem de Blockchain aynı işlevselliği ve özellikleri sunduğu için bunun bir çekiliş olduğuna inanıyoruz. Hashgraph, yeni bir özellik iken akıllı sözleşmelerde yükseltmeler, revizyonlar veya tersine çevirmeler yapmak için “bağlayıcı tahkim” sunar; benzer özellikler geliştiren blockchain projeleri var.

Geliştirme araçları

Geliştiricilerin DLT’sini geliştirmelerine yardımcı olmak için Hedera Hashgraph, platformunda sunulan kripto para birimi, dosya depolama ve akıllı sözleşmeleri içeren üç hizmet sunan açık kaynaklı bir Java yazılım geliştirme kiti (SDK) yayınladı. Hashgraph SDK, bir uygulamayı kolayca çalışır duruma getirmek için kolayca değiştirilebilen, sunulan üç hizmetin örneklerini içerir..

Ayrıca, özel ve genel anahtar çiftleri oluşturmak ve işlemleri dijital olarak imzalamak için gerekli tüm araçların yanı sıra Hashgraph API’nin etkili bir girişini sağlar. Bu, Solidity üzerine yazılmış akıllı sözleşmeler yürütme yeteneğinin yanı sıra, Eth dapps için sorunsuz geçişe izin verir..

Solidity’yi desteklemek için Hashgraph’ın dahil edilmesi, ilgili ve yüksek profilli merkezi olmayan uygulamaların (dapps) çoğunun blockchain tabanlı bir DLT olan Ethereum akıllı sözleşme platformunda bulunduğunun kabulü ve tanınmasıdır..

Hashgraph, blockchain tabanlı DLT’lere göre önemli bir ölçeklenebilirlik avantajına sahip olsa da, sektörde çeşitli parçalama teknikleriyle yatay ölçeklemeyi (paralel işleme) araştıran birçok proje var. Ayrıca Blockchain, pahalı ve görünüşte savurgan İş Kanıtı algoritmasını ortadan kaldırmak için Proof-of-Stake fikir birliği mekanizmasını kullanabilir..

Kazanan: Beraberlik

Geliştiriciler, herhangi bir dağıtılmış defter teknolojisinin can damarıdır. Farklı merkezi olmayan uygulamalar (dapps) üretenlerdir. Bununla birlikte, hem Hashgraph hem de Blockchain, geliştiricilerine zamanında ve faydalı uygulamalar oluşturup geliştirmelerini sağlamak için gerekli araçları sunar..

Merkezi Olmayan Uygulama ve Ortaklıklar

Hedera Hashgraph, nispeten yeni bir DLT’dir ve anlaşılır bir şekilde, pek çok hashgraph uygulaması yoktur. Hashgraph’ın, blockchain geliştiricilerinin kendi platformuna sorunsuz geçişini sağlamak için Solidity’ye destek eklemesinin nedeni belki de budur..

Şu anda Hashgraph üzerinde çalışan çok az merkezi olmayan uygulama var ve platformuna taşınan herhangi bir yüksek profilli blockchain projesi yok. Dolayısıyla, dapps söz konusu olduğunda, Blockchain’in hala kral olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, Hasgraph uygulamalarının potansiyeli, özellikle Hedera Hashgraph yönetim koluna katılan çok sayıda yüksek profilli şirket olduğunda göz ardı edilemez. Bu şirketlerin bir kısmının veya birçoğunun, DLT’lerini (kamuya açık veya özel) dağıtmak için Hashgraph teknolojisinden yararlanacağını söylemek nispeten güvenlidir..

Ancak yine de, Blockchain’in değer önerisi, şirketler tarafından kontrol edilmeyen veya etkilenmeyen alternatif ürünler ve hizmetler sunarak, daha adil ve daha kapsayıcı bir para kazanma modeli sunmanın yanı sıra daha şeffaf ve sansüre dayanıklıdır..

Hashgraph’ın yüksek profilli şirketlerle ortaklığı, Hashgraph’ın dezavantajlarından biri olarak kabul edilebileceği için çift kenarlı bir kılıç olarak görülebilir. Hashgraph yönetim organına katılan şirketlerin çoğu, değerleri veya misyonları ademi merkeziyetçilik idealleriyle rezonansa girdiği için üye olmuyor..

Bunun yerine, daha iyi operasyonel verimlilik için teknolojiden yararlanın veya maliyetleri azaltın ya da yatırımcılarına, kullanıcılarına ve destekçilerine gelişen teknolojilerin ön saflarında olduklarını göstermek için bir pazarlama hilesi yapın..

Öte yandan, DLT şirketlerinin kitlesel olarak benimsenmesini sağlamak ve ana akım haline gelmek için, sözünü kitlelere ulaştırmak için yerleşik ve etkili kurumların yardımına ihtiyacı olacak. Bu, bozmayı veya nihayetinde değiştirmeyi planladıkları şirketlerle çalışmak zorunda kalacakları anlamına gelir. Bunun, kendisini yaymak için geleneksel finansla giderek daha fazla kesiştiği Bitcoin’de olduğunu görebiliriz..

Kazanan: Split-Draw

Blok zincirlerinin daha fazla merkezi olmayan uygulamaları var ve bu nedenle bu açıdan açık bir kazanan. Hashgraph’a göre, yolculuğu yeni başladı ve zamanla platformunda daha fazla dapp başlatılabilir, ancak şu an için Blockchain bu turu alıyor. Ortaklıklar açısından, Hashgraph gibi bir çekiliş olduğuna inanıyoruz, bazı blok zincirlerinin de Ethereum Enterprise Alliance’a bakan birçok yüksek profilli ortaklığı var..

Son Yeniden Sayım

Hashgraph:

Bu DLT, bu incelemede kullandığımız sekiz kategoriden yalnızca birinde kazandı. Bu ölçeklenebilirlik kategorisindeydi. Kalan kategorileri çizerken üç kategoride Blockchain’e kaybetti.

Blockchain:

Bu DLT 3 kategoride, ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve dApps veya merkezi olmayan uygulamalarda kazanır. Blockchain ve Hashgraph, kripto para birimi, akıllı sözleşmeler, geliştirme araçları ve ortaklıklardan yararlanıyor.

Hashgraph Artıları ve Eksileri

Hashgraph Artıları

 • Ölçeklenebilir
 • Ağır İş Ortakları
 • Eksiksiz geliştirme araçları
 • Sağlamlığı destekler

Hashgrpah Eksileri

 • Merkezileştirilmiş
 • Tescilli Teknoloji

Daha fazla bilgi edin

Blockchain Artıları ve Eksileri

Blockchain Artıları

 • Güvenli
 • Merkezi olmayan
 • Açık kaynak
 • DApp’ler için tercih edilen platform

Blockchain Eksileri

 • Ölçeklenebilirlik Sorunları
 • Düzenleyici netlik eksikliği

Daha fazla bilgi edin

Hashgraph VS Blockchain: Nihai Karar

Özetle, Blockchain’in zirveye çıktığını görebiliriz. Hashgraph’ın kazandığı tek kategori ölçeklenebilirliktir. Bu, herhangi bir Dağıtılmış Defter teknolojisinin önemli bir yönü olsa da, Blockchain’in hakim olduğu diğer yönler de aynı derecede önemlidir..

Hashgraph hala çok yeni ve karşılaştırmamızın diğer yönlerinde Blockchain’i yenip yenemeyeceğini sadece zaman gösterecek. Sen ne düşünüyorsun? Lütfen bu makaledeki yorumlar bölümlerinde bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector