Kripto Para Birimine Giriş: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Cryptocurrency, son yıllarda dünyayı fırtınaya soktu. Çoğu insan, ilk başladığında başarısından oldukça emin değildi, çoğu hala istikrarına şüpheyle bakıyor ve ne kadar süreceğini merak ediyor. Ancak etrafındaki tüm şüphelere rağmen, kripto para birimi kalıcıdır..

kripto para birimi nedirKripto para birimleri küresel bir fenomen haline geldi. Finans talk showlarında ve sosyal medya sitelerinde en çok konuşulan konu onlar. Ancak, tüm yayın süresine ve verilen odaklanmaya rağmen, çok az insan bunu tamamen anlıyor.

Bu makalede, kripto para biriminin ne olduğunu adım adım inceleyeceğiz.

Cryptocurrency’in Etkisi Nedir?

Bir bankadan geçmek zorunda kalmadan işlem yapabilmek, onu her şeyden önce çok kolay ve verimli kılar. Banka esasen sadece bir aracı olduğundan, görevi işlemin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak ve her iki uçtaki rakamların doğru olmasını sağlamaktır Bir kişinin bakmasına gerek kalmadan bunu yapabilsek çok daha verimli olurdu. ayrıca bir maaş gerektirir, bu da işlem ücreti almamızı sağlar.

Kripto para biriminde aracı yoktur, madenciler vardır (esasen matematik problemlerini çözmeye adanmış bilgisayarlar ve bunlar çözüldükten sonra bir işlem onaylanır), bu bilgisayarlar gezegendeki herkes tarafından çalıştırılabilir (en iyisi için makalemize bakın) Bitcoin madencileri burada). Kripto para biriminin sahip olduğu diğer bir etki de, herhangi bir döviz ücreti olmadan dünyadaki herhangi birine kolayca para gönderebilmenizdir, bu da onu yurtdışına para göndermek isteyenler için çok ilginç bir para birimi yapar.

Kripto para biriminin merkezi olmadığı için tamamen anonimdir. Bu, güvenlik nedenleriyle iyi olsa da, yasadışı ürünler satın alırken Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanılmasına neden oldu. Bu, Bitcoin’in kötü bir üne sahip olmasına neden oldu, ancak son birkaç ayda insanlar bunun aslında sadece suçlular için bir para birimi olmadığını, aslında kripto para birimi için birçok başka kullanım durumu olduğunu fark ettiler..

Kripto Para Birimlerinin Tarihi

Bu birçokları için bir şok gibi gelebilir, ancak kripto para birimlerinin ortaya çıkışı tamamen farklı bir ürünün sonucuydu. Kimliği belirlenemeyen mucit Satoshi Nakamoto, böylesine devrimci etkiye sahip bir şey yaratma niyetinde değildi. Nitekim, niyeti yeni bir para birimi biçimi bulmak değildi..

kripto tarihi

Peki bu Nakamoto neyi icat etmeye çalışıyordu? Nakamoto, 2008’de yeni fikri Bitcoin’i duyururken, bir tür eşler arası elektronik nakit sistemi geliştirdiğinden bahsetmişti. Bu yeni buluşun bir kısmı, dijital nakit sistemini merkezden uzaklaştırmanın dahice bir yoluydu. 90’larda, çoğu merkezi olmayan bir nakit sistemi kurmaya çalıştı, ancak sefil bir şekilde başarısız oldu..

Kendisinden önce sistemi hacklemeye çalışanların başarısızlıklarını görüp inceleyerek, merkezi bir yapıdan (yani bir merkez bankası) yoksun bir nakit sistemi kurmaya karar verdi. Temel bir bilgisayar ağında dosya paylaşımına izin veren eşler arası bir ağ gibi davranır ve davranırdı..

Kripto para birimini doğuran bu temel fikirdir. Yeterince komik, kripto para birimi, dijital paranın gerçekleştirilmesinde eksik olan bulmaca parçasıydı. Şimdi doğru uyarı, kripto para biriminin eksik parça olmasının nedeni biraz karmaşık. Bununla birlikte, tüm dijital para birimi fikrini sağlam bir şekilde kavramak istiyorsanız, bunu anlamak çok önemlidir..

Neden eksik olan bilmeceydi

Öncelikle, dijital para biriminin gerçeğe dönüşmesi için işlemler, bakiyeler ve hesaplarla tamamlanmış bir ödeme ağı biçimi mevcut olmalıdır. Şimdi, sistemi kararlı hale getirmek için ağın bir ana şey yapması gerekir; çifte harcama olmadığından emin olun. Özünde, kişi kendi pastasını yiyip, ona hala sahip olamamak zorundadır. Peki bu nasıl başarılır? Mevcut para birimi modeli, bu sorunu, bakiyelerle ilgili tüm kayıtları tutan bir merkezi sunucuya (merkez bankası) sahip olarak çözer..


Ama olay şu; merkezi olmayan bir ağın bir merkez bankası olamaz, çünkü o zaman aslında merkezi olmayan bir ağ değildir. Bunun yerine, ağdaki her katılımcının çifte harcama olmamasını sağlamak için kendi ağırlığını taşımasını gerektirir. Her eş, tüm işlemlerin geçerliliğini kontrol etmeli ve çifte harcamayı önlemelidir.

Yakından takip ediyorsanız, şu anda aklınızdaki soru şudur: Bu kadar büyük bir ağ, bu tür kayıt konularında nasıl bir fikir birliği sağlar? Çok fazla kaos yok mu?

Eşler arası bir ağda, bir fikir birliği şarttır. Ağ küçük bir denge üzerinde anlaşmazsa, tüm sistem çöküyor. Sistem tam bir fikir birliği dışında hiçbir şeye ihtiyaç duymuyor – bunun için iki yol yok.

Merkezi bir sistemle, tüm süreçler ve işlemler, mevcut bakiyelerin gerçekliğini gözden geçiren ve doğrulayan merkezi bir yapıdan geçer. Merkezi olmayan bir sistemde, o zamandan beri merkezi bir yapı olamaz, tüm sistemin gücüne sahiptirler, bu da merkezi olmayan olmadığı anlamına gelir..

Merkezi olmayan bir sistemde süreçleri doğrulama yeteneği, en uzun süre imkansız kabul edildi. Ta ki Satoshi herkesi yanıldığını kanıtlayana kadar. Kripto para birimi, merkezi olmayan bir sistemin yapı taşıdır.

Yani kripto para birimi karmaşık bir sistemdir?

Tam olarak değil. Tanımdaki tüm zorlukları, teknoloji ve finans uzmanlarını göz ardı ettiğimizde, kripto para birimi temelde dijital para birimidir. Bunu, belirli bir koşul kümesini karşılamadan kimsenin değiştiremeyeceği bir veritabanına yapılan sınırlı dijital girişler olarak da tanımlayabilirsiniz..

kripto karmaşık mı

Normal banka hesabınızda bulunan nakit parayı düşünelim. Düşünürseniz, yalnızca belirli belirli ve katı koşullar karşılandığında değiştirilebilen bir veritabanına yapılan basit girişlerden başka bir şey değildir. Bankadan fiziksel para ekleyebilir veya alabilirsiniz.

Bu veritabanı girişlerini yapmak için ya fiziksel paraya (para yatırmak için) sahip olmanız ya da veritabanında eşdeğer bir rakama (para çekme için) sahip olmanız gerekir. Meslekten olmayan kişilerin şartlarına göre, para, bir işlem, bakiye ve hesap veritabanı biçiminde bir dizi doğrulanmış giriştir..

Cryptocurrency Nasıl Çalışır?

Artık kripto para biriminin ne olduğunu anladığımıza göre, kripto para biriminin nasıl çalıştığına bir göz atalım..

İşlem, ağdaki bir eş bir işlem talep ettiğinde başlar. İstenen işlem daha sonra ağdaki her eşe otomatik olarak yayınlanır..

İstek, ağdaki her eşe yayınlanırken, yalnızca bir eş kabul edebilir ve bir sonraki doğrulama adımını tamamlayabilir. Artık bu doğrulama işlemi sırasında sözleşmeler, kripto para birimleri, kayıtlar veya diğer herhangi bir bilgi parçası olabilir..

Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra, bir sonraki adım, doğrulanmış talebi sistemdeki diğer işlemlerle birleştirmektir. Bu, işlemi tamamlamak için 1 veya 5 iş günü gerektiren bir bankaya kıyasla yaklaşık 10 dakika sürer. Bu kombinasyon, genel deftere kaydedilecek yeni bir veri bloğu oluşturacaktır..

Yeni blok daha sonra mevcut bir blok zincirine eklenir ve kalıcı hale getirilir. Bu noktada, kripto para birimi süreci tamamlanmış sayılır.

Bir işlem için talepte bulunulduğu anda, bu, ağdaki her eş tarafından neredeyse anında bilinir. Ancak, sürecin doğrulanması ve onaylanması biraz zaman alır. Onay sürecinin kripto para birimlerinin bel kemiği olduğunu belirtmeliyim.

Bir işlemin onaylanmamış kalması koşuluyla, sahtecilikle yükümlüdür. Ancak onaylandıktan sonra kalıcı hale getirilir ve üzerinde başka değişiklik yapılamaz. Bu noktada süreç geri döndürülemez hale gelir ve blok zincirleri olarak adlandırılan değişmez kayıt geçmişine eklenir..

Hızlı soru, onayları kim yapıyor? İşlemleri onaylamasına izin verilen tek kişi madencilerdir. Eşler arası ağda oynadıkları roldür. İşlemleri alıyorlar, meşruiyetlerini test ediyorlar ve ağa yayıyorlar. Bir madenci herhangi bir işlemi onayladığında, ağdaki her eş, blok zincirinin bir parçası haline geldiği için işlemi veritabanına eklemelidir..

Kripto para ağında oynadıkları önemli rol için madencilere bir çeşit ödül verilir. Ödül çoğu zaman Bitcoin şeklindedir (bununla ilgili daha sonra daha fazlası).

Madencilerin Yaptıklarına Daha Derin Bir Bakış

Madenci olmanın bir niteliği var mı? Hayır, bu bir serbest iş kurmak için kişisel nitelikler olup olmadığını sormak gibi bir şey. İhtiyaç duyulan tek şey madenciliğin nasıl işlediğini anlamak, bir tutkuya sahip olmak ve ona herhangi bir işletme gibi davranmak. Bu, kişinin madenci ve karlı biri olmak için gerekli madencilik kaynaklarına yatırım yapması gerektiği anlamına gelir..

Şimdi, kripto para birimi ağının merkezi olmadığı, yani çekimleri yapan ve söz konusu işlem talebini devreten tek bir yetkisi olmadığı göz önüne alındığında, Nakamoto, herhangi bir bireyin bu özgürlüğü kötüye kullanmasını engelleyen bir mekanizma geliştirdi. Bir kişi daha sonra sahte yasal görünümlü kripto para birimlerini yayabilecek akranlarını bir araya toplayabilseydi kaotik olurdu ve sistem çökebilirdi..

İşte Nakamoto’nun yaptığı şey. Madencilik sürecine katılacaklarsa, her madencinin bilgisayarlarının yardımıyla belirli bir miktarda işe yatırım yapması gerektiğine dair bir kural buldu. Her madenciye bir esrar bulma sorumluluğu verilmiştir. Bir hash, bilgisayarın çözmesi gereken matematiksel problemin bir ürünüdür. Bu, her yeni bloğu ilk blok ailesine bağlar. Tüm bu fenomen, Çalışma Kanıtı olarak anılır.

Daha önce de belirtildiği gibi, sistemde oynadıkları kritik rol için madencilere bitcoin şeklinde verilen bazı teşvikler var. Sonuçta, Bitcoin yalnızca madenciler matematiksel problemleri çözdüklerinde oluşturulabilir..

Bu sorunların karmaşıklığının zamanla arttığına dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, bir madencinin yatırım yapması gereken işlem gücü de zamanla artar, çünkü her sorunun çözülmesi için belirli bir süre gerekir..

Cryptocurrency’in Özellikleri

Geri döndürülemez

Her işlem talebi doğrulandıktan sonra kalıcı ve geri alınamaz hale gelir. Kimse üzerinde değişiklik yapamaz. Heck, Satoshi, arkasındaki kişi değişiklikleri yapamaz. Para gönderildikten sonra geri alınamaz. Yani, bir dolandırıcıya para gönderdiğinizde veya bir bilgisayar korsanı, para birimlerini PC’nizden çaldıysa, bunlar kaybolur. Para sisteminin tamamı bir güvenlik ağına sahip değildir.

Bu nedenle kripto para birimlerinizi cüzdanlarda saklamanız önemlidir. İşte Bitcoin için en iyi cüzdanlar hakkında bir rehber ve işte Ethereum için en iyi cüzdan hakkında bir rehber..

Takma addır

Hesaplar ve işlemler gerçek kişilerle bağlantılı değildir. Bir anlamda öyleler, ancak işlemin arkasında kimin olduğunu izlemenin bir yolu yok. Bitcoin aldığınızda, insanların adres dedikleri yerde gelirler. Bunlar sadece yaklaşık 30 karakterlik rastgele zincirlerdir. Evet, bunlarla işlemin akışını analiz edebilirsiniz, ancak bunlar size gerçek dünya kimliği sağlamak için yeterli değildir..

Küresel ve Hızlı

İşlemler ağdaki doğrulama sürecinden çok hızlı geçer. Aslında, onaylarını almak sadece birkaç dakika sürüyor. Elbette bu, görevi yerine getiren bilgisayarın işlem gücüne bağlıdır..

Ve ağın tüm dünyaya yayılmış bilgisayarlardan oluştuğu gerçeği göz önüne alındığında, işlemler konuma kayıtsızdır. Ve bu nedenle, zaman miktarı, komşunuza veya dünyanın diğer tarafındaki bir kişiye nakit göndermenize bağlı değildir..

Güvenlidir

Sistemdeki fonlar, açık anahtarlı kriptografi sistemi olarak adlandırılan sistemde kilitlidir. Para birimini yalnızca belirli bir genel anahtarın sahibi gönderebilir. Kriptografinin gücü, büyük boyutu ile birleştiğinde, sistemi hacklemeyi imkansız kılar. Ancak, bu genel anahtarları sakladığınız borsalar ve cüzdanlar saldırıya uğrayabilir. Bu nedenle kripto paralarınız için güvenli bir cüzdana yatırım yapmanız gerekir..

İzin gerektirmez

Kripto para birimleriyle işlem yapmak için kimsenin iznine ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey, içinde kripto para bulunan bir cüzdanınızın olmasıdır, böylece kriptolarınızı gönderebileceğiniz bir adresiniz olur. Bitcoin satın alıp bir cüzdana koyduktan sonra kripto para gönderip alabilirsiniz..

Kripto para türleri

Şimdi, kripto para birimini duymadan önce, Bitcoins hakkında bir şeyler duymuş olmalısınız. Bugün, Bitcoins en popüler kripto para birimidir. Öyle ki neredeyse kripto para kelimesiyle eşanlamlıdır..

Ancak popüler inancın aksine, birkaç farklı kripto para birimi vardır. Bitcoin en popüler olanıdır. Aşağıda en popüler kripto para birimlerinden bazılarına derinlemesine bir bakış bulunmaktadır..

Bitcoin

Bu ilk kripto para birimiydi. Başlangıcından bu yana popülerliği ve şöhreti artmıştır. Tüm kripto para dünyasında, Bitcoin neredeyse altın standart olarak hizmet ediyor. Birçok kişi tarafından küresel bir ödeme yöntemi olarak kullanılıyor ve hatta fidye yazılımı ve darknet pazarı gibi platformlarda siber suçlarda bile kullanılıyor, başlangıçta halkın gözünü Bitcoin’e yatırım yapmaktan korkutan şey buydu, ancak şimdi suçluların birkaç e-ticaret mağazasında kabul edilen bir ödeme yöntemi olmasına ve çok daha fazlasının birkaç yıl içinde gelmesi.

Bitcoin, yedi yıldan fazla bir süredir var. Bu süre zarfında, değeri 0 dolardan etkileyici bir 19.600 dolara çıktı. Ayrıca günlük olarak yaklaşık 200.000 kez işlem görür..

Ethereum

Ethereum, kripto para birimi alanındaki dahilerden biri olan Vitalik Buterin tarafından yaratıldı. Bu özel kripto para birimi, yıllar içinde Bitcoin ve Ripple’dan sonra üçüncü sıraya yükseldi. Bitcoin ile aynıdır, ancak yalnızca küçük bir fark vardır. Blok zinciri, yalnızca bakiyeleri ve hesapları doğrulamak için tasarlanmamıştır. Ayrıca durumları doğrulamak için de kullanılır. Kısacası, bu, bu kripto para biriminin yalnızca işlemleri değil aynı zamanda bazı karmaşık programları, uygulamaları ve sözleşmeleri de işleyebileceği anlamına gelir..

Bu yetenek Ethereum’a blok zincirlerinin uygulanmasında ek esneklik sağlar. Ancak, bu esneklik, diğer herhangi bir kolaylık gibi, bir bedeli vardır. DAO (DAO hakkında daha fazlasını buradan okuyun) hacklendiğinde, Etherum’un geliştiricileri bir fikir birliğine sahip olmadan hard fork olarak adlandırdıkları şeyi gerçekleştirmeye karar verdiler. Bu, Ethereum Classic’in geliştirilmesine yol açtı.

Bundan bahsetmişken, Ethereum’un birkaç klon içerdiğini belirtmek önemlidir. Bunlar Augur ve DigixDAO’yu içerir. Bu nedenle, düşündüğünüzde, Ethereum kendi başına tek bir kripto para biriminden ziyade bir kripto para koleksiyonuna benziyor..

Dalgalanma

Bir profesyonelin Ripple hakkında söyleyeceği ilk şey, gerçek bir kripto para birimi olmadığıdır. Bu tamamen doğru olmasa da, insanların Ripple’ı nasıl algıladıklarına ışık tutuyor. Ripple, tüm kripto para türleri arasında en çok nefret edileni.

Durum neden böyle? Para birimi çoğunlukla bir kripto para birimi yerine bir IOU olarak hareket etmeye adanmıştır. XRP, yerel Ripple kripto para birimi, değer saklama veya değer alışverişi aracı olarak hareket eder. Kripto para birimi ağını istenmeyen postalardan korumaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır..

Ripple Labs, XRP jetonunu buldu ve bunları istedikleri gibi dağıtma sorumluluğunu taşıyor. Yani evet, önceden mayınlanmışlar ve bu nedenle gerçek bir kripto para birimi olarak kabul edilmiyorlar..

Ancak insanlar bu tür bir kripto para birimini küçümserken, bankalar Ripple’a aşık gibi görünüyor ve bu nedenle, bu tarihe kadarki en değerli ikinci kripto para birimi..

Litecoin

Litecoin, Bitcoin’den sonra geliştirilen ikinci kripto para birimiydi. Bitcoin dijital altın olduğu için uzun süre gümüş kripto para birimi olarak kabul edildi. Bitcoin’den biraz daha hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır ve yeni bir madencilik algoritmasına sahiptir. Ayrıca daha fazla jetonla geldi.

Yaratıldıktan sonra şimdiye kadarki en iyi şeydi. Oluşturulması, Feathercoin ve Dogecoin dahil olmak üzere diğer kripto para birimlerinin oluşturulmasını kolaylaştırdı..

Bugün Litecoin tam olarak bir yer bulup kullanmadığı için kripto para dünyasında ikinci sıradaki yerini kaybetti. Bununla birlikte, hala geliştirilmekte, takas edilmekte ve pazarlanmaktadır. Çoğu, bunu, en iyi kripto para birimi olma yarışında Bitcoin’i yenmek için daha da geliştirileceğini umarak yapıyor..

Monero

Bu, aşağıdakilerle öne çıkan bir kripto para birimidir: CryptoNight algoritması. CryptoNight algoritması, Bitcoin’in sahip olmadığı gizlilik özelliklerini sağlamak için geliştirilmiştir. Bitcoin ile, bitcoin işleminin arkasındaki kişiyi tam olarak bilmeyebilirken, doğrulamasını ve belgelerini takiben bir iz bırakır. CryptoNight algoritması ise ring imzalarının yardımıyla bu sorunu çözdü..

CryptoNight algoritması ilk olarak Bytecoin üzerinde denendi. Bu, yoğun bir şekilde önceden mayınlanmıştı ve sonuç olarak, kripto para birimi topluluğu kullanımını reddetti. Monero, önceden mayınlanmamış ilk Bytecoin “klonu” idi ve bu, çok fazla farkındalık ve popülerlik kazandı. Monero’dan sonra, onu takip eden başka klonlar da oldu, ancak hiçbiri Monero’nun sahip olduğu başarıyı yakalayamadı..

Monero’nun popülaritesi, 2016 yılında karanlık piyasalarda yapılan bir işlemde bir ödeme şekli olarak kabul edildiğinde tavan yaptı. O zamandan beri, kullanımı hala yetersiz olmasına rağmen fiyat istikrarlı bir şekilde artıyor.

Altcoinler

Şimdiye kadar Bitcoins dışında sadece dört kripto para birimine baktık. Bununla birlikte, bu, var olan kripto para birimi türlerinin sayısının en azından bir temsili değildir. Şu anda 1400 kripto para birimi var, hepsi Bitcoin’in sunmadığı bir özellik sağlamak için tasarlanmış..

Peki altcoin nedir? Altcoin basitçe bir Bitcoin alternatifidir. Kelimenin tam anlamıyla Bitcoin dışında tüm kripto para birimlerini açıklar.

Bitcoin fanatikleri, altcoinlerin gereksiz olduğu ve başarılı olma şanslarının olmadığı konusunda ısrar ediyor. Bitcoin’in sahip olduğu altyapıya rakip olmalarının hiçbir yolu yok. Bu bir dereceye kadar doğru olsa da, tüm kripto para birimi sistemini stabilize etmede önemli roller oynadıkları için altcoinler reddedilemez. Bitcoin’in gurur duyduğu özelliklerden biri ademi merkeziyetçiliktir. Altcoinler, kripto para birimini daha da merkezden uzaklaştırmaya ve ona daha fazla istikrar sağlamaya yardımcı oluyor.

Çoğu kripto para birimi belirli bir pazar, işletme veya kullanım türü için yapılır..

Kripto para birimi ne için kullanılabilir??

Kripto para birimleri farklı şeyler için kullanılabilir. Aşağıda, açtığı yeni dünyanın tadına bakmanızı sağlayacak birkaç örnek var..

Mal Satın Alma

Bir süre önce, kripto para birimini kabul edecek bir tüccar bulmak imkansızdı. Ancak bugün durum değişti ve giderek daha fazla tüccar, restoran ve bar bu yeni ödeme yöntemini kabul ediyor.

Yatırım

Bitcoins’in başlangıcından bu yana, 0 $ ‘dan 19.600 $’ ın üzerine çıktı ve büyümeye devam ediyor. Tüm kripto para birimleri zamanla değer kazanırken, bunu farklı oranlarda ve popülerliklerine bağlı olarak yaparlar..

Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bunların yüksek riskli bir yatırım olduğunu bilmelisiniz. Değerleri, diğer varlıkların aksine çılgınca dalgalanıyor. Merkezi olmayan ve herhangi bir kurum veya kişi tarafından düzenlenmediği gerçeği göz önüne alındığında, dünyanın belirli bölgelerinde yasaklanma riskini de taşıyorlar..

Madencilik

Daha önce de belirtildiği gibi, bu kripto para biriminin bel kemiğidir. Madencilik ticaretle karşılaştırılabilir. Kripto para birimi dünyasının çalışmasını sağlamaya yardımcı olan bir yatırımdır..

Kripto para birimi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz??

Aşağıda kripto para birimi ile ilgili en son yayınlarımızı bulacaksınız. Ayrıca girebilirsin kripto para birimi haberlerimiz Piyasadaki en son haberleri okumak isterseniz bölümü.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map