Kripto para birimleri ve bunların altında yatan teknoloji Blockchain, 21. yüzyılın en yenilikçi teknolojilerinden biri olarak yaygın bir şekilde biliniyor. Belirsiz ve çok eleştirilen bir arka plandan yola çıkarak, teknoloji istemeden bugün hesaba katılması gereken bir güç haline geldi. Birçok insan, kripto para birimini devalüasyon sorununa bir çözüm olarak görüyor – geleneksel fiat para birimlerinin günlük olarak karşılaştığı önemli bir sorun. Küresel olarak kabul edilebilir tek bir merkezi olmayan para birimine sahip olma fikri birçok insanı cezbetti. Ancak kripto alanındaki şeylerin mevcut durumu bu beklentinin çok uzağında. Bugün dünyadaki kripto para birimleri, yaklaşık 36 kriptodan 1 fiat’a kadar mevcut olan toplam fiat para birimlerini geçti.

Soru o zaman kalır; Neden bu kadar çok kripto para var? 

Bu önemli soruyu tartışmadan önce, öncelikle kripto para birimlerinin tarihini öğrenelim..

Neden bu kadar çok kripto para var

Kripto Para Birimlerinin Tarihi

Birçok kişi, Bitcoin Satoshi Nakamoto’nun 2008’de ilk kez Bitcoin White Paper’ı yayınladığında şimdiye kadar yapılan ilk kripto para birimini anonim kurucusuna bağlar. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin teorik yönü 1980’lerin başlarına kadar uzanır. Onlara “Bitcoin öncesi dönem“. Kripto para birimlerinin teorik yönü ilk olarak geleneksel fiat paranın dezavantajları olarak adlandırılan şeye çözümler olarak önerildi. Teoriler hem matematiksel hem de bilgisayar temelli ilkeler kullanılarak tasarlandı.

Kripto para biriminin ilk pratikleştirmesi, Amerikan Kriptografı David Chaum tarafından gerçekleştirildi. Bugün bildiğimiz haliyle web tabanlı şifrelemenin temeli olarak hizmet veren bir algoritma geliştirdi. Algoritma, bilginin güvenli ve değişmez bir şekilde depolanmasını mümkün kıldı. O zamanlar bu şekilde aktarılan para “kör para” olarak biliniyordu.

Bitcoin öncesi dönem

1980’lerin sonunda, birkaç taraftarın yardımıyla Chaum, DigiCash’ı kurduğu Hollanda’ya taşındı. Ancak, günümüz kripto para biriminin aksine, DigiCash ademi merkeziyetçi değildi. Basitçe söylemek gerekirse, hala merkez bankalarına oldukça benziyordu. Bunun büyük bir sorun olduğu ve Hollanda merkez bankasının faul yaptığı düşünüldüğünde, DigiCash 90’larda dükkanı kapattı..

DigiCash dışında, birkaç başka sanal para birimi de aynı anda ortaya çıktı..

Wei Dai, b-money için bir beyaz kağıt yayınladı. Whitepaper, ademi merkeziyetçilik ve anonimlik gibi günümüz kriptolarının desteklediği birçok özelliği içeriyordu. Ne yazık ki, b-money asla pazara giremedi.

Chaum’un bir ortağı olan Nick Szabo, Bit Gold olarak bilinen kriptoyu da tasarladı ve konuşlandırdı. Kripto, temel teknolojisi olarak blockchain teknolojisini de kullandı. Kripto bir süredir benimsendi, ancak şu anda artık kullanılmıyor. Diğerleri arasında Rusya’nın WebMoney’si ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki e-altın var. 

“Bitcoin öncesi dönemde” kripto para birimleri yaratmaya yönelik çeşitli girişimlere rağmen, Bitcoin şu anda ilk modern kripto para birimi olarak görülüyor. Bunun nedeni, ademi merkeziyetçilik, anonimlik, kıtlık, değişmez kayıt tutma vb. Gibi birkaç önemli özelliği bir araya getirmesidir. Birçok düşünce okulu, onu tek gerçek kripto olarak görür ve birçoğu onu “Kral Kripto” olarak adlandırır.. 

Neden bu kadar çok kripto para var


Bitcoin

Daha önce belirtildiği gibi Bitcoin ilk olarak 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan bir beyaz bültende açıklandı. Kripto daha sonra ilk olarak 2009’da piyasaya sürüldü ve Litecoin gibi diğer birkaç alternatif 2010’da aşağıdaki gibi oldu. 2012’de Bitcoin, WordPress, Microsoft, Expedia ve bir düzine diğerleri gibi kurumsal tabanlı birçok müşterinin dikkatini çekti. Bitcoin, 2017’de fiyatı neredeyse 20.000 $ ‘a yükseldiğinde daha da popüler hale geldi..

Dünya çapındaki hükümetler şu anda insanların fonları üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu iddia ediyor ve bu da diğerlerinin yanı sıra devalüasyon gibi sorunlara yol açıyor. Birçok kripto meraklısı, kripto alanını, gücü hükümetten ortalama kişiye geri aktarmanın anahtarı olarak görüyor.. 

Neden birden fazla Cryptocurrency var?

Bitcoin bugün hala en çok tanınan kripto olduğundan, neden bu kadar çok kripto para birimi var ve her gün daha fazlası ortaya çıkıyor? Daha fazla kripto para birimine ihtiyacımız var mı? Bitcoin, küresel nüfusun vb. Finansal ihtiyaçlarını yeterince karşılayamıyor mu? Bunlar ve daha birçok soru bu makalede cevaplanacak.

Öncelikle, neden bu kadar çok kripto para var? Veya basitçe ifade etmek gerekirse Neden birden fazla kripto para birimi var? Başlangıç ​​olarak, dünya çapındaki kripto para birimleri, belirli nişlerdeki belirli sorunlara çözümler sunmak için tasarlanmıştır. Örneğin Bitcoin, sorunsuz, hızlı ve kolay eşler arası (P2P) işlemlere yardımcı olmak için tasarlandı. Kripto aynı zamanda büyük bir değer deposu ve bir yatırım şekli olarak hizmet ediyor.

Ethereum ise akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını ve devreye alınmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Dash ve Electroneum gibi birçok kripto para birimi, bankasızlara yardım etmeye odaklanmıştır. Enjin Coin gibi diğer bazı kriptolar, belirli bir sanal ekosistemi güçlendirmeye yardımcı olurken, Elastos’un amacı yeni interneti güçlendirmektir. Soruya cevap veren bir diğer önemli sebep; neden bu kadar çok kripto para birimi var ki kriptolar blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. 

Şu anda, günlük olarak daha fazla blockchain kullanım durumu icat edilmektedir. Sağlık sektöründen oylamaya, finansa, lojistiğe, madenciliğe, tedarik zincirine vb. Her yeni kullanım durumunda, yeni bir blok zinciri ve ardından yeni bir kripto oluşturulur. Tek bir blok zinciri, bu yenilikçi teknolojinin içerdiği tüm potansiyelleri tam olarak yakalayamaz. Bu nedenle, birkaç blok zincirinin ve bunların kripto para birimlerinin bir parçacık nişine odaklanması ihtiyacı.

Orada kaç tane Kripto para var?

Göre CoinMarketCap (CMC), 19 Ağustos 2020 itibariyle tam olarak 6.510 kripto para birimi var. Bu, günlük olarak bu listeye yeni kriptoların katılmasıyla oldukça büyük bir rakam. Aşağıda, bugün mevcut olan piyasa değerine göre en iyi 10 kripto para biriminin bir listesi bulunmaktadır..

 • Bitcoin (BTC) – 218,85 milyar dolar
 • Ethereum (ETH) – 46,56 milyar dolar
 • Ripple (XRP) – 13.07 milyar dolar
 • Tether (USDT) – 10,01 milyar dolar
 • Chainlink (LINK) – 5,61 milyar dolar
 • Bitcoin Cash (BCH) – 5,41 milyar dolar
 • Litecoin (LTC) – 4,08 milyar dolar
 • Bitcoin SV (BSV) – 3,83 milyar dolar
 • Cardano (ADA) – 3,4 milyar dolar
 • Binance Coin (BNB) – 3,3 milyar dolar

Avantajlar ve dezavantajlar

Avantajlar 

 • Daha hızlı işlem süresi- Aracıya olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırarak, işlemler artık kripto ile gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu, blockchain teknolojisi sayesinde de mümkün hale geldi.
 • Daha düşük işlem maliyetleri – Kripto kullanarak para transferi, geleneksel sınır ötesi fiat transferlerine kıyasla maliyeti büyük ölçüde düşürmeye yardımcı olur.
 • Gizlilik – Yukarıdaki avantajların yanı sıra, kripto para birimleri, kullanıcılara gizli işlemler gerçekleştirme olanağı sağlar.. 

Diğer önemli avantajlar arasında, Kullanıcılar fonlarının tek kontrolörüdür. Kripto işlemleri de değişmez, güvenli, merkezi olmayan, enflasyona dayanıklı vb..

Dezavantajları

Kripto para birimlerinin birçok avantajı olsa da, yine de birçok doğuştan gelen sorundan muzdariptirler..

 • Ölçeklenebilirlik sorunları
 • Siber güvenlik ve hırsızlık riskleri
 • Uçuculuk
 • Düşmanca düzenleyici koşullar

Sonraki Büyük Kripto Para Birimi

Kripto alanı şu anda birçok potansiyel olarak başarılı kripto para birimiyle doymuş durumda. Yani, birini bir sonraki büyük kripto para birimi olarak etiketlemek, küstahlıkla yapılması gereken bir şey değil. Bitcoin şu anda bugün mevcut en iyi kripto olarak duruyor ve diğer tüm kripto para birimleri genellikle alternatif paralar “altcoinler” olarak anılıyor..

Bir sonraki büyük kripto para birimi olma potansiyeline sahip kripto, birkaç önemli özelliğe sahip olmalıdır. Ne yazık ki bugün mevcut olan kripto para birimlerinin çoğu bu kriterlerden bir veya daha fazlasına sahip değil..

1. Ölçeklenebilirlik

Çoğu kripto ve blok zinciri platformunun karşılaştığı önemli bir sorun ölçeklenebilirliktir. Bir sonraki büyük kripto, neredeyse sonsuz ölçeklenebilirliğe sahip olmalıdır. Yani, sadece bir saniyede milyonlarca işlemi etkin bir şekilde gerçekleştirmek. 

2. Ademi merkeziyetçilik

Ademi merkeziyetçiliği sağlamak için, oylama gücü 10.000 ila 100.000 seçmenden az olmayacak şekilde dağıtılmalıdır. Bunu başarmak için kripto, Proof-of-Work (PoW) fikir birliği mekanizmasını kullanamaz. Bunun nedeni, PoW’nin havuz merkezileştirmesi gerektirmesidir. Ayrıca Proof-of-Stake (PoS) veya delege edilmiş Proof-of-stake (dPoS) fikir birliği mekanizmasını kullanmamalıdırlar..

3. Yüksek işlem hızları

İşlemlerin en fazla 3 saniye içinde onaylanmasından bahsediyorum.  

4. İzinsiz ve güvensiz 

Bir sonraki büyük kripto, hem güvenilmez hem de izinsiz olacak olan kriptodur. Yani, blok zinciri üzerinde herhangi bir merkezileştirme şekli veya üçüncü taraf kontrolü yoktur..  

Buna ek olarak, potansiyel olarak başarılı bir kripto para birimi, diğer bazı özelliklerin yanı sıra düşük enerji gerektirecek, çok az veya hiç ücret gerektirmeyecektir..

Şimdilik Ethereum doğru yolda görünüyor. Cardano (ADA), özellikle çok beklenen Shelley yükseltmesiyle bir sonraki büyük kripto olma potansiyeline de sahiptir..

Sonuç olarak

Sert bir başlangıç ​​yapmış olsa da, dünya çapındaki kripto para birimleri (Bitcoin ve Altcoins) burada kalacak. Tek bir evrensel kripto paraya sahip olma fikri birkaç kez ifade edilmiş olsa da, bunun gerçekleşme olasılığı oldukça zayıftır. Dünyadaki herkesin finansal ihtiyaçlarını karşılayan tek bir banka veya küresel olarak aynı şeyi yapan bir taksi işletme hizmetinin (Uber) olduğunu hayal edin. Bu neredeyse imkansız bir başarı. Birinci sınıf hizmetler sunmak için, hizmet sağlayıcıların belirli bir alanı bulması ve hizmet vermesi tavsiye edilir..

Ayrıca yakın gelecekte daha fazla kripto para birimi bekliyoruz. Bunun nedeni, daha fazla kullanım durumu oluşturuldukça, tasarlandıkça ve düşünüldükçe, daha fazla blok zinciri geliştirilecek ve daha fazla kripto para birimi doğacak. Dolayısıyla sorunun cevabı, neden bu kadar çok kripto para birimi var? Bitcoin ilk kripto para olmaya devam ederken, bir altcoin’in kripto alanına hakim olacağı bir zamanı sabırsızlıkla bekliyoruz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector