Bu makalede, ödeme alanının kontrolünü ele geçirmek isteyen en büyük iki oyuncuyu ele alacağız; Stellar vs Ripple.

2019 itibariyle, kripto dünyası ciddi sermaye ve teknoloji insanları tarafından desteklenen birkaç girişim yarattı. Bu fikir sırasına göre, çok amaçlı kripto para birimleri (ol ’Bitcoin gibi) yerine hizmet edilmesi gereken belirli bir nişe odaklanan girişimler ilgi ve ivme kazanıyor..

yıldız dalgalanmaya karşı

Kripto dünyasındaki bazı yeni girişimlerin sadece kripto / blok zinciri teknolojisinden daha fazlasını içerdiğini belirtmekte fayda var. Basitçe söylemek gerekirse, genellikle finansal olan bir hizmet geliştirir ve sunarlar, ancak blockchain teknolojisinden veya diğer kripto teknolojilerinden yararlanırlar;.

Ama konuyu geri veriyorum. Stellar vs Ripple, doğru, önce ikisini de biraz daha araştırmalıyız ve onları neyin benzer ve çok benzer olmayan kıldığını görmeliyiz..

  • Stellar, dijital varlıkların itibari paraya dönüştürülmesini sağlayan, çok para biriminde dünya çapında transferlere ve havalelere izin veren açık kaynaklı bir protokoldür. Protokol, kar amacı gütmeyen Stellar Development Foundation tarafından sürdürülmektedir. Stellar ağı, ağ içindeki işlemleri yönetmek için Lumens (XLM) adlı bir kripto para birimi kullanır. XLM’nizi saklamak için en iyi cüzdanların listesi için buraya bakın.

Lightyear.io, Stellar’ın ticari kolu ve şu anda ticari olarak Stellar teknolojisinin benimsenmesi ve uygulanmasını arıyor. Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb’in aynı zamanda Stellar girişiminin de kurucusu olduğunu belirtmekte fayda var..

  • Ripple, bir ABD şirketi olan Ripple Labs tarafından sahip olunan ve oluşturulan döviz bozdurma ve havale hizmetlerini de sağlayan gerçek zamanlı bir canlı brüt ödeme platformu olarak çalışır. Ripple, “ters ibraz olmaksızın her boyutta küresel finansal işlemleri anında ve neredeyse ücretsiz olarak güvence altına almayı” hedefliyor.

XRP, Ripple’in yerel kripto para birimidir ve piyasa değeri açısından ilk 5 madeni para arasında yer alır. Dahası, finansal kurumlar tarafından artan bir benimseme görüldü ve öngörülebilir gelecekte benimsenmeyi artırmayı planlıyor.

Stellar vs Ripple: Hangisi daha iyi?

Her iki sistemin de tohum yatırımcıları, özel yatırımcıları ve genel kullanıcıları tarafından tutulan kripto para birimleri vardır. Ayrıca, kripto para borsaları tarafından açıkça alınıp satılırlar ve değer depolamak veya spekülatif yatırımlar için bir araç olarak kullanılırlar. Bu nedenle, token değeri ve takas edilebilirlik açısından XLM ve XRP, hem değerlerinin dalgalandığı hem de piyasa koşullarına göre dalgalandığı göz önüne alındığında oldukça benzerdir..

XRP ve XLM fiyat tablosuna hızlı bir bakış…


Hem XLM hem de XRP, tüm ana kripto pazarlarının yaptığı aynı dalgalanmalardan muzdariptir, bazen kripto devi Bitcoin’den daha iyi performans gösterebildikleri doğrudur, ancak yine de diğer büyük kripto pazarları gibi dolaşıp davranırlar. Yani Stellar Vs Ripple davasına sadece piyasa / fiyat tablolarına bakarak karar verilemez..

Stellar’ın kripto para birimi olan XLM, XRP ile teknoloji ve operasyonda benzerlikler paylaşıyor. Bir kurucuyu paylaştıkları ve parayı sınır ötesine taşımak için daha kolay ve daha ucuz bir alternatif sağlamayı amaçladıkları için bu beklenen bir sonuçtur. Ancak ne yazık ki, fark hedeflerinde yatıyor, Ripple bankaları ve finans kurumlarını hedeflerken, Stellar, bankalar tarafından hala kullanılabilmesine rağmen, ortalama insanlara ve bankasızlara odaklanıyor..

Yani yatırım yapmalı mıyım XRP veya XLM?

Her şey kişisel tercihlere bağlı, hangi vizyon sizinkiyle daha uyumlu? Ancak her iki projeden de çıkan güzel bir soru var. Her iki girişim bir arada var olabilir mi? Ya da birinin işini bırakması mı gerekiyor, diğeri?

Her iki kripto para birimi o kadar çok benzerliği paylaşıyor ki, biri yalnızca birinin gerekli olduğuna inanmaya yönlendiriliyor. Bununla birlikte, en belirgin fark, hedef kitleleridir, XRP, bankalara ve finans kurumlarına hitap etmek için oradayken, XLM, bankasızlara ve daha iyi erişime ihtiyaç duyanlara yardım etmeye odaklanır..

Finansal olarak, XRP ticari alımını artırdı ve piyasası paranın olduğu yer, XLM sürdürülebilirlik elde etmek için daha fazla kullanıcı çekişine ihtiyaç duyuyor. Ek olarak, XRP deflasyonist bir kripto para birimidir, XLM ise enflasyonist yola gider. XRP daha fazla fon kazandı, ancak bankaları ve sermaye sahiplerini hedefledikleri için bu beklenen bir durumdur..

Stellar Vs Ripple tartışmasının teknolojik bölümünde, algoritmalarının farklı olduğunu fark ederek başlıyoruz. XRP, XLM için doğruluk kanıtı ve benzersiz bir fikir birliği kullanır. Ripple’ın XRP’si, Stellar’ın XLM’sinden daha merkezileştirilmiştir, ancak her ikisi de standarttır, merkezi değildir. Hem daha düşük ücretleri hem de hızlı işlemleri korumayı hedeflediğini belirtmek gerekir..

Geleceği Yıldız Lümenleri (XLM)

Şimdiye kadar başarılı oldu, XLM büyük borsalar tarafından benimsendi ve temel kripto para kavramı ile aynı fikirde. Kavram, kripto para birimlerinin bankasız veya banka dışı kişiler için finansal hizmetlere erişim sağlamayı amaçladığını, XLM’nin de XRP’den daha merkezsiz olduğunu ve trendi sürmek lehine başka bir nokta olduğunu belirtiyor..

Her iki girişimin bir arada var olamayacağına inanmak için hiçbir neden yok. Ripple, büyük bankaları ve finans kurumlarını içeren daha yüksek profilli ortaklara sahiptir, Bank of America bunlardan biridir. Öte yandan, Stellar ortaklıkları çoğunlukla bir hizmetten ziyade teknolojilerine odaklanır (Kar amacı gütmeyen bir girişim olarak başladığını unutmayın). Sonuç olarak, IBM ve Deloitte ile ortaklıklar en dikkate değer olanlardan biridir ve Stellar’ın başarıya giden istikrarlı yolunu göstermektedir.

O halde bu, Stellar Lumens’ın hayatta kalacağı anlamına mı geliyor? Stellar fiyat tablosuna bakarsak, daha önce bahsettiğimiz gibi, piyasa hacmini ve evriminin diğer büyük kripto para birimlerine benzer olduğunu görebiliriz. Sonuç olarak, Stellar’ın uzun vadede içinde olduğunu varsayabiliriz, ancak kripto para birimleri değişken ve hala çok genç bir teknoloji ve pazar.

Stellar vs Ripple: Sonuç

Stellar Lumens (XLM) ve Ripple (XRP) pek çok benzerliği paylaşıyor ancak hedef kitlelerinde farklılıklar gösteriyor. Ripple, yüksek profilli ortaklarla bağlantılıyken, Stellar, bireylere ve yetersiz bankalara ulaşmayı amaçlayan kar amacı gütmeyen bir teknolojiye benziyor..

Stellar Lumens, blok zincirini çalıştırmak ve güvence altına almak için (PoW) Proof of Work veya (PoS) Proof of Stake kullanmaz. Bizans anlaşma sistemine dayanır. Sistemin enflasyonist para birimi, yıllık% 1’lik sabit bir artış oranına sahiptir..

Dalgalanma Protokolü fikir birliği algoritması (RPCA), her düğümde birkaç saniyede bir çalıştırılır. Bu, ağda doğruluk ve düzenin korunması için yapılır. Mutabakat sağlandığında, bu defter “kapalı” olarak kabul edilir ve en sonuncusu olarak kabul edilir. Normalde algoritma başarılıdır ve bir sonraki tur başlar. Aksi takdirde, bir çatal oluşur, ancak bu pek olası değildir.

Dolaşımdaki her kripto para biriminde olduğu gibi, doğru Stellar tahminleri yapmak zordur. Kripto para piyasasının büyümesi kaçınılmaz görünüyor, Stellar onu uzun vadeli yatırım için iyi bir aday yapan birkaç özelliğe sahip..

  • Ripple’ın kurucularından biri olan Jed McCaleb ve mükemmel bir ekiple.
  • Kanıtlanmış bir çalışma ürünü.
  • Wirex, Stripe, Microsoft, IBM gibi iyi ortaklıklar ve entegrasyonlar.

Mevcut fiyat, Bitcoin’e kıyasla biraz daha düşük görünüyor, piyasaya girmeyi düşünmek için iyi bir zaman olabilir..

Ripple, bu avantajları Stellar ile paylaşıyor ancak yüksek profilli ortaklıkları ve hedef kitlesi nedeniyle Ripple’da çok daha fazla sermaye yatırımı olduğunu belirtmekte fayda var. Ripple, 2018’de büyük isimlerle yaptığı ortaklıklar nedeniyle tüm haberlerde yer aldı ve XRP fiyatlarında ani artışlara neden oldu..

O halde hangisi? Bilmesi zor ve ne yazık ki kristal küremiz bize net bir görüntü vermiyor. Ancak, daha önce analiz ettiğimiz her şeyi göz önünde bulundurursak, her iki varlığın da olası bir yatırımı aramakta oldukça iyi olduğunu söylemek çılgınlık olmaz.

Stellar Vs Ripple savaşı teknik bir bağla sona ermiş gibi görünüyor, farklı hedefleri olduğu için her ikisi de bir arada yaşayabilirler. Evet, benzerlikleri var ama her ikisi de başarılı bir modele dayanıyor ve illa ki kötü bir şey değil. Her ikisi de umut verici, sürdürülebilir ve sağlam temellere sahip.

Her zaman olduğu gibi, yalnızca kaybetmeyi göze aldığınız kadar yatırım yapın ve gerekli özeni gösterin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector