V tomto porovnaní bitcoin hotovosti vs litecoinu sa ponoríme hlboko do rôznych prvkov, vďaka ktorým sa z kryptomeny oplatí investovať. Preskúmame položky ako; technológia, tím, užitočnosť, trakcia a hrozby.

S týmto povedzme, poďme do toho …

Úvod

Pred viac ako desiatimi rokmi Satoshi Nakamoto predstavil nový typ digitálneho majetku, ktorý by priniesol revolúciu vo výmene hodnoty. Nazval ho Bitcoin, digitálna mena, ktorá nie je kontrolovaná ani ovplyvňovaná žiadnym jedným subjektom. Vďaka technológii blockchain sa vízie Satoshi stali skutočnosťou. Bitcoinovú sieť poháňala decentralizovaná, bezpečná a transparentná sieť dôvery. Keď však sieť exponenciálne rástla, škálovateľnosť sa stala hlavným problémom.

Nájsť riešenie škálovateľnosti je v decentralizovanom prostredí náročným úsilím. To sa vyvinulo do toho, čo dnes nazývame Blockchainová trilema, výzva pre decentralizáciu, bezpečnosť a škálovateľnosť. Je ťažké implementovať efektívne riešenie jednej z týchto funkcií bez toho, aby to malo negatívny vplyv na druhú. Ešte náročnejšie je dosiahnuť konsenzus o jednom riešení problému.

Niektorí členovia bitcoinovej komunity mali predvídavosť, aby mohli podniknúť kroky včas. To viedlo k vytvoreniu alternatívnych kryptomien, ktoré sa súhrnne nazývajú altcoiny. V roku 2011 vytvoril počítačový vedec z Googlu a Coinbase pod menom Charlie Lee litecoin. Altcoin založený na kóde bitcoinu s niekoľkými modifikáciami. Tieto zmeny jej umožnili dosiahnuť lacnejšie transakčné poplatky a rýchlejšie transakčné časy a zároveň ponúknuť rovnakú úroveň zabezpečenia, akú ponúka bitcoin.

O šesť rokov neskôr v roku 2017 sporná hard fork vytvorila Bitcoin Cash (BCH). Bolo to výsledkom nezhody v bitcoinovej komunite pri riešení problémov so škálovateľnosťou bitcoinu. Priaznivci spomínanej vidlice zostúpili na meno bitcoinovej hotovosti, pričom nedokázali získať väčšinovú podporu komunity. Bitcoin Cash je v podstate bitcoin s väčšími blokmi a ďalšími vylepšeniami protokolu. Tieto zmeny mu umožňujú dosiahnuť vyššiu šírku pásma transakcie a nižšie transakčné poplatky.

Bitcoin Cash vs Litecoin: Čo je lepšie?

Aby bolo možné dosiahnuť masové prijatie kryptomien, mali by byť vývojári kryptomeny schopní spojiť užitočnosť svojich digitálnych mien s každodennými činnosťami bežných ľudí. Toho sa snaží dosiahnuť bitcoiny (BTC), aby umožnili ľuďom používať kryptomenu rovnako, ako používajú hotovosť. Úspech bitcoinu sa však ukázal byť jeho Achillovou pätou, pretože jeho sieť nie je schopná vyrovnať sa s jeho používaním. Koncom roku 2017 a začiatkom roku 2018 býčí beh BTC je očividným príkladom tejto slabosti. V dôsledku sieťového prenosu sa čas na spracovanie transakcií a transakčné poplatky exponenciálne zvýšil, čo zanechalo veľa nespokojných používateľov bitcoinu.

Zároveň to bol prelomový okamih pre alternatívne mince, ktoré majú mierku lepšiu ako bitcoin. Zvyšujúci sa výskyt týchto preťažení siete zosilňoval potrebu nájsť alternatívu k BTC. Bitcoinová hotovosť a litecoin sa ukázali ako najlepšia alternatíva ako kryptoelektronická hotovosť. Pozrime sa bližšie na tieto alternatívy BTC a sami si určme, ktorá je lepšia.

Metodika

Pri zvažovaní debaty medzi Bitcoin Cash vs Litecoin si pri určovaní, ktorá z nich je lepšou alternatívou k bitcoinu, porovnáme rôzne aspekty každého projektu. Konkrétne jeho tím, technológia & upgrady, telemetria & užitočnosť, trakcia & taktiky a hrozby & spúšťa. Po každom z týchto porovnaní bude nasledovať posúdenie, ktoré z nich vyhrá sekciu. Potom spíšeme výsledky každej časti a určíme, ktorá z možností je skutočne lepšia.

I. Tím

Veríme, že úspech každého projektu veľmi závisí od tímu, ktorý za ním stojí. Preto vždy začíname naše porovnanie blockchainových projektov s jeho tímom. V tejto časti porovnáme ľudí stojacich za každým projektom a hlavnú organizáciu, ktorá ich podporuje. Okrem toho skontrolujeme, či majú jasný a spoľahlivý plán na dosiahnutie svojich cieľov.


Tímová bitcoinová hotovosť (BCH)

Najskôr sa pozrieme do tímu spoločnosti Bitcoin Cash. Úradujúci Bitcoin Cash (BCH) je v skutočnosti Bitcoin Cash ABC (BCH ABC), ktorý čerpal z pôvodnej verzie BCH. Veríme, že rozdelenie bolo dobré pre komunitu BCH. Predstavila to príležitosť dištancovať sa od Craiga Wrighta, ktorý sa dostal do známosti kvôli tvrdeniu, že je Satoshi Nakamoto bez pádnych dôkazov. Dôležitejšie je, že aktualizácia umožnila spoločnosti BCH spracovávať bezhotovostné transakcie, ako sú inteligentné zmluvy a služby Oracle predikcie.

Veríme, že rozdelenie nezmenšilo vývojovú kapacitu tímu BCH. Týmto sa BCH v skutočnosti otvoril úplne nový svet možností. Podpora Rogera Vera a Jihana Wu takmer zaručuje ďalší úspech. Väčšina vývojárov a prispievateľov BCH pochádzala z bitcoinu. To by mal byť dobrý ukazovateľ schopnosti tímu BCH dodávať. Pri pohľade na cestovná mapa z BCH je zrejmé, že majú jasnú a definovanú cestu k uskutočneniu svojho plánu.

Tímový litecoin (LTC)

Na druhej strane, tím Litecoinov má na svojej strane oveľa menšiu drámu. Od svojich 8 rokov existencie sa nikdy nemuselo vyrovnať so spornou vidličkou. Rovnako nevidel veľa bojov v rámci svojej komunity. To nás viedlo k domnienke, že tím Litecoin je úzko prepojenou komunitou. Ďalej sme pozorovali, že väčšina iniciatív zameraných na vývoj litecoinov stojí v rade od Charlieho Leeho. Toto je na vrchole predstavy, že Litecoin podľa všetkého funguje ako testovací reťazec pre budúcu implementáciu bitcoinovej technológie. Toto renomé si získalo vďaka rýchlejšiemu prijatiu technológií zameraných na vylepšenie bitcoinu.

Bohužiaľ sa nám nepodarilo nájsť jasný a definovaný plán litecoinu. Najbližšou náhradou je a príspevok v blogu od Andrewa Yanga, zdieľaný na webe Litecoin Foundation minulý rok. Uviedla štyri veci, na ktoré sa v roku 2019 pri litecoinoch môžete tešiť. Nasledovala a tweetstorm od Charlieho Leeho, ktorý podrobne popisuje súčasné úsilie o zvýšenie zastupiteľnosti litecoinu zahrnutím funkcie dôverných transakcií.

Víťaz tímu: Bitcoin Cash

Vybrali sme si bitcoin hotovosť, pretože máme pocit, že je aktívnejším a odolnejším tímom medzi nimi. Nezhody a príležitostné drámy sú dôkazom vášnivej účasti. Ukazuje tiež intenzívne nasadenie tímu a komunity. To neznamená, že tímu Litecoin chýba odhodlanie a odhodlanie. Len hovoríme, že Bitcoin Cash ich poráža z hľadiska intenzity.

Oba tímy sú vysoko kompetentní odborníci s históriou úspešných snáh. Úspešnosť bitcoinu pre vývojárov bitcoinových hotovostí a popularita litecoinu sú toho jasným dôkazom. Podporujú ich tiež veľmi vplyvní ľudia, ktorí pomohli formovať krajinu kryptomien. Roger Ver pre bitcoinové peniaze a Charlie Lee pre litecoiny. Okrem toho majú podporu nadácií, ktoré majú vývojový dohľad nad každým z projektov.

Keď teda vezmeme do úvahy tímy stojace za Bitcoin Cash vs Litecoin, toto kolo sa zameriava na Bitcoin Cash.

II. Technológie & vylepšenia

Bitcoin Cash v Litecoin Všeobecné špecifikácie

Ďalším dôležitým aspektom každého projektu je jeho technológia. Základná technológia oboch projektov je veľmi podobná bitcoinu (BTC). Ich vývojári však zaviedli zmeny do kódovej základne BTC, aby boli škálovateľnejšie a funkčnejšie. Existencia a relevantnosť týchto dvoch alternatív BTC nakoniec vychádza z neschopnosti bitcoinu škálovať.

Bitcoinová hotovostná technológia

Technológia Bitcoin Cash (BCH) je v podstate rovnaká ako bitcoin. Ak je to tak, niektorí ľudia v kryptopriestore veria, že ide o lepšiu verziu BTC, ktorú si predstavoval Satoshi Nakamoto. Bitcoin Cash sa rozhodol zvýšiť svoju maximálnu veľkosť bloku na 8 MB a neskôr ju zvýšil na 32 MB. Je 32x väčší ako bitcoiny a litecoiny, ktoré majú každý po 1 MB. Na druhej strane sa vývojári bitcoinu rozhodli podporovať SegWit2x ako riešenie škálovateľnosti a zdá sa, že vkladajú svoje nádeje do riešení škálovania druhej vrstvy, ako je Lightning Network.

Výsledkom je, že Bitcoin Cash zvládne za rovnaký čas viac transakcií ako Bitcoin. Ak sú všetky parametre transakcie rovnaké, BCH by malo byť schopné vykonať 32x viac transakcií. Kvôli menšiemu počtu nespracovaných transakcií nemusia používatelia BCH platiť toľko, aby dostali svoje transakcie potvrdené. Okrem toho bude BCH od svojej poslednej vidlice teraz môcť robiť inteligentné zmluvy a služby Oracle.

Litecoinová hotovostná technológia

Niekto môže namietať, že litecoin (LTC) je vidličkou bitcoinu (BTC), pretože zdieľa rovnakú základňu kódov. Táto kryptomena však nebola výsledkom nezhôd medzi vývojármi. Litecoin sa snaží byť ľahšou a rýchlejšou verziou bitcoinu. Medzi BTC a LTC sú tri zásadné rozdiely. Po prvé, maximálna ponuka LTC je 84 miliónov oproti 21 miliónom BTC. Po druhé, LTC používa ako hashovací algoritmus Scrypt, zatiaľ čo BTC používa SHA-256. nakoniec je čas blokovania LTC 2,5 minúty, zatiaľ čo BTC má 10 minút. Špecifikácie BTC a BCH sú úplne rovnaké, s výnimkou veľkosti bloku.

Litecoin vždy zohrával úlohu testovacieho reťazca pre BTC. LTC v skutočnosti aktivovalo segwit pred BTC. Okrem toho tiež používa Lightning Network (LN) ako riešenie škálovateľnosti druhej vrstvy. Okrem toho vývoj v LN umožňuje atómové výmeny medzi sieťou BTC a LTC. Vývojári LTC tiež plánovali zvýšiť zastupiteľnosť začlenením technológie Dôverné transakcie. A konečne, aby vás Bitcoin Cash neprekonal, Rootstock zahrnie podporu litecoinu, aby do litecoinu pridal funkčnosť inteligentného kontraktu podobného éteru..

Víťaz technológie: Kravata

Bitcoin Cash a Litecoin majú rôzne škálovacie riešenia. Napriek týmto rôznym prístupom obidva demonštrovali schopnosť škálovať viac v porovnaní s bitcoinmi. Pokiaľ ide o výber lepšej z hľadiska súčasnej a plánovanej technológie, zostáva diskutabilné. Pokiaľ ide o budúci vývoj, každá sa môže zhodovať s ponukou toho druhého. Veríme, že škálovacie riešenia oboch projektov sú životaschopné.

Technológie implementované ako Bitcoin Cash, tak aj Litecoin umožňujú bitcoinom rýchlejšie transakčné časy za zlomok ceny. Umožniť im fungovať viac ako mena v porovnaní s bitcoinmi, ktoré sa rýchlo stávajú zásobárňou hodnoty. Obe sú vhodnejšie pre každodenné transakcie, a teda pre výsledok remízy.

III. Bitcoinová hotovosť vs litecoin: Telemetria & Úžitkovosť

Bitcoinová hotovosť vs litecoin Telemetria výkonu za posledné tri mesiace

Bitcoinová hotovosť a litecoin odvodzujú svoju hodnotu od toho, ako efektívne slúžia ako prostriedok výmeny. Jednoducho povedané, musí ísť o efektívny spôsob platby za denné transakcie. Ich dôležitosť závisí od skutočnosti, že bitcoin sám osebe nemôže fungovať. Je to spôsobené latenciou transakcií a nákladmi, ktoré presahujú tolerančný limit priemerného spotrebiteľa. Kto by chcel čakať 10 minút na dokončenie transakcie? Nikto by nechcel platiť za transakčný poplatok vo výške 3 – 10 USD za právo na transakciu vo výške 1 USD?

Bitcoinová hotovostná telemetria & Úžitkovosť

Pokiaľ ide o platobné médium, Bitcoin Cash (BCH) je lepšou voľbou ako bitcoin (BTC). Transakcie sú spracovávané rýchlejšie a s oveľa menšími poplatkami. Toto je okamžitý výsledok možnosti spracovať viac údajov na blok. Navyše, BCH ponúka rovnakú úroveň bezpečnosti BTC, pretože zdieľa rovnaký konsenzusový mechanizmus a hashovací algoritmus. Majú dokonca rovnaký čas blokovania 600 sekúnd alebo 10 minút. Môžete prirovnať BCH k identickému dvojčaťu BTC s mierne odlišnou predispozíciou.

Litecoin telemetria & Úžitkovosť

Ak je bitcoinová hotovosť identickým dvojčaťom bitcoinu, môžete Litecoin (LTC) prirovnať k ich blízkemu bratrancovi. Všetci zdieľajú rovnakú DNA, ale litecoin sa až tak nepodobá na BTC. Najskôr zvýšila svoju celkovú ponuku, aby znížila záťaž používateľov, ktorí musia narábať s desatinnými číslami. Po druhé, zmenil svoj hashovací algoritmus na Scrypt, aby bol odolnejší voči špecializovanému banskému zariadeniu. To slúži ako odstrašujúci prostriedok na centralizáciu banskej činnosti. Nakoniec má v porovnaní s BCH a LTC rýchlejší čas blokovania 150 sekúnd alebo 2,5 minúty.

Telemetria & Víťaz utility: bitcoinová hotovosť

Víťazom tohto kola je Bitcoin Cash, pretože si počínal lepšie ako digitálna hotovosť ako litecoin. Pri pohľade na tabuľku nižšie vidíme, že bitcoinová hotovosť dokázala spracovať viac transakcií za výrazne nižšie náklady. Od augusta do októbra mala bitcoinová hotovosť v priemere 0,432 TPS, zatiaľ čo LTC spracovala o polovicu menej ako 0,204 TPS. Napriek tomu, že v rovnakom období spracovávame dvakrát toľko transakcií ako v prípade LTC, priemerné transakčné náklady spoločnosti BCH sú okolo 0,0029 USD. Na druhej strane bol priemer LTC v priemere 0,0237 USD, čo je zhruba 8-krát drahšie ako BCH. Nakoniec sú priemerné hodnoty pohybov BCH väčšie ako LTC, 8 529 USD a 7 673 USD.

Jedinou slabinou BCH v tomto kole je skutočnosť, že má podstatne väčšiu veľkosť blockchainu ako LTC. To sa dá interpretovať ako vyššia výpočtová záťaž pre BCH. Napriek tomu vidíme narastajúcu obtiažnosť pre BCH v porovnaní s klesajúcou ťažobnou náročnosťou LTC. To znamená, že viac ťažiarov má záujem skôr o ťažbu BCH ako LTC. Týmto sa dostávame k poslednému bodu, prečo sme si vybrali Bitcoin Cash – v súčasnosti ide o bezpečnejšiu sieť. Rýchlejšie, lacnejšie a bezpečnejšie, ktoré nás v tomto kole predali spoločnosti Bitcoin Cash.

IV. Bitcoinová hotovosť vs litecoin: trakcia & Taktika

Bitcoin Cash vs Litecoin Celkový počet transakcií

Projekty kryptomeny môžu mať všetok talent a technológie na svete, ale ak ich nikto nepoužije, budú zbytočné. Preto je dôležité skontrolovať prijatie Bitcoin Cash a Litecoin. Hromadná adopcia je možno najdôležitejším cieľom každého projektu kryptomeny pre jeho úspech. To platí aj pre bitcoinové hotovosti (BCH) a litecoiny (LTC). Z tohto dôvodu je potrebné preskúmať trakciu týchto dvoch projektov. Okrem toho musíme zistiť, akú taktiku používajú, aby sa zvýšila ich trakcia.

Bitcoinová hotovostná trakcia& Taktika

Byť identickým dvojčaťom BTC má svoje výhody. BCH je tak podobný bitcoinu, že ho možno považovať za škálovateľnejšiu verziu BTC. V skutočnosti veľa stránok a služieb súvisiacich s kryptografiou, ktoré podporujú BTC, takmer vždy podporuje BCH. Pre spotrebiteľov je navyše lákavejšie podstatne nižšie transakčné poplatky a rýchlejší čas transakcie. Jedinou väčšou výzvou pre ďalšie prijatie BCH je možno neochota členov krypto komunity, ktorí sa spojili s etablovaným reťazcom..

Litecoinová trakcia & Taktika

Na rozdiel od BCH bol litecoin vo všeobecnosti v dobrej milosti so širšou komunitou bitcoinov. Prijalo pragmatickejší prístup ako alternatívny reťazec alebo testovací reťazec pre sieť bitcoinov. To pomohlo vytvoriť priateľské prostredie pre koexistenciu medzi BTC a LTC. Tento nedostatok konkurencieschopnosti však mohol mať negatívny vplyv na schopnosť spoločnosti LTC inovovať a budovať svoju vlastnú značku.

Víťaz trakcie a taktiky: bitcoinová hotovosť

Bitcoinová hotovosť sa zúčastňuje tohto kola z nasledujúcich dôvodov. Po prvé, je úzko spojená so značkou Bitcoin. Samotný názov je veľmi rozdielny, pretože bitcoin je najznámejšou značkou na svete. Platí to aj za hranicami kryptopriestoru. Okrem toho sa aktívne uvádza na trh ako vynikajúca digitálna hotovosť pre etablované BTC. To je podporené skutočným výkonom. Výsledkom je, že čoraz viac ľudí používa BCH ako digitálnu hotovosť ako BTC. Viac ako LTC.

V priamom porovnaní s LTC môžeme vidieť, že BCH získava väčšiu trakciu. Vidíme, že BCH dôsledne spracúva viac transakcií ako LTC, rýchlejšie a lacnejšie. Toto je vrchol z celkového počtu transakcií BCH, ktorý rastie rýchlejším tempom ako LTC. Čo znamená iba to, že viac ľudí používa BCH v porovnaní s LTC. Tiež sme pozorovali, že keďže blok odmeňuje LTC, menší baníci sú ochotní ťažiť LTC. Pokiaľ bude trend pokračovať, výrazne by to ovplyvnilo bezpečnosť siete LTC. To je v rozpore s BCH, ktoré sa neustále zvyšujú.

V. Vyhrážky & Spúšťače

Poslednými aspektmi, ktorým sa budeme venovať, sú hrozby a spúšťače týchto dvoch krypto projektov. Jedná sa o významné udalosti, aktualizácie a upgrady, obchodné partnerstvá alebo meniace sa regulačné prostredia, ktoré môžu ovplyvniť pohyb cien alebo vývoj konkrétneho projektu. Slúžia ako katalyzátor veľkého behu býkov alebo bariéry, ktorú musí projekt prekonať. Hrozby a spúšťače sú dôležitými faktormi kvôli vrtkavej povahe kryptotrhov, kde jediná udalosť môže zmeniť trajektóriu kryptomien.

Bitcoinové hotovostné hrozby & Spúšťače

Predchádzajúce časti ukazujú, že v bitcoinových hotovostiach sa deje veľa dobrých vecí. V porovnaní s LTC si BCH viedol lepšie výsledky. Zvyšujúca sa ťažba ťažby navyše ukazuje na pretrvávajúcu dôveru baníkov k BCH. Aj keď tu môže byť na mieste rastúca eufória z budúcich udalostí BTC a BHC na polovicu. Z krátkodobého hľadiska môžu držitelia BCH zažiť „efekt Binance“, keď Binance Chain vydal na podporu svojej platformy token Binance viazaný na BCH.

V ďalších správach získal Roger Ver japonskú firmu O3, ktorá predstaví zaujímavú dynamiku vo vývoji ďalších aplikácií založených na BCH prostredníctvom webovej stránky Bitcoin.com. Nakoniec veríme, že tokenizačný protokol BCH bude hrať zásadnú úlohu v raste ekosystému BCH. Neustále zlepšovanie protokolu Simple Ledger Protocol (SLP), ako aj samotného protokolu BCH bude mať za následok vytvorenie hodnotnejších a užitočnejších tokenov založených na BCH..

Litecoinové hrozby & Spúšťače

Týždne vedúce k udalosti LTC na polovicu boli pre LTC jedným z najzaujímavejších období v poslednej dobe. Po udalosti na polovicu sa však zdá, že nadšenie kryptoinvestorov z LTC utíchlo. Dôkazom toho je, že baníci za posledné tri mesiace prejavujú klesajúci záujem o ťažbu LTC. Ceny litecoinu navyše pokračovali. Ak to nie je dosť zlé, nadácia litecoinov čelí finančným problémom a musel byť podporovaný Charlie Lee, aby sa udržal na hladine..

Prichádzajúci Litecoin summit by mohlo vyprodukovať zaujímavý vývoj v litecoinovom priestore. Toto je každoročné podujatie, na ktorom sa stretli vedúci predstavitelia odvetvia, vývojári litecoinov a podporovatelia, aby diskutovali o budúcnosti litecoinu. Môže to byť udalosť, ktorá potrebuje, aby sa jej osud zmenil. Okrem toho sa zdá, že plán zdieľaný nadáciou Litecoin koncom minulého roka ide dopredu. Dôverné transakcie sú integrované do protokolu Litecoin s návrhom bloku rozšírenia Litecoin MimbleWimble.

Vyhrážky & Triggers Winner: Bitcoin Cash

Nebolo ťažké vidieť, že v bitcoinovej hotovosti je oveľa pozitívnejšie riešenie ako v prípade litecoinu. Najdôležitejšia zo všetkého je skutočnosť, že naše pozorovania boli potvrdené merateľným výkonom Bitcoin Cash. Moreso so súčasným vývojovým plánom napreduje. Momentálne sú pre Bitcoin Cash skutočne vzrušujúce časy. Nemôžeme však prepustiť LTC spolu. Na obzore je niekoľko vylepšení protokolu. Iba čas ukáže, či tieto snahy prinesú ovocie. Pamätajte tiež na to, že významná udalosť, vývoj alebo zmena môžu zmeniť akékoľvek krypto projekty.

Záverečné myšlienky

Sumárny výsledok bitcoin cash vs litecoin

Bitcoin Cash vs Litecoin bolo zaujímavé porovnanie, vyzerá to však, že Bitcoin Cash skutočne prekonáva Litecoin v každej kategórii. Buďte si istí, že sme ich objektívne vyhodnotili. Ak dôjde k nejakej úteche, veríme, že komunita litecoinov sa môže zlepšiť a odraziť sa od súčasného prepadu, v skutočnosti má pred sebou veľké plány. Sú veľmi odolnou komunitou, ktorá prešla skúškou času. Podľa trhovej kapitalizácie je to nakoniec 6. najväčšie kryptomena na svete.

Bitcoinová hotovosť si však v súčasnosti v každom ohľade vedie lepšie ako LTC. Momentálne je v súčasnej chvíli na vzostupe bitcoinová hotovosť a trh reaguje priaznivo. Ďalej sa zdá, že pozitívny vývoj v oblasti partnerstiev, obchodných investícií a upgradov protokolov ukazuje, že táto hybná sila sa prenesie do budúceho roka a dosiahne bod varu v prípade akcií Bitcoin a Bitcoin Cash na polovicu.

Dúfame, že sa vám toto porovnanie Bitcoin Cash vs Litecoin páčilo a považujete ho za užitočné!

Čítajte tiež: Najlepšia bitcoinová peňaženka

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector