Neustále debaty, ktoré sme v krypto svete videli, boli Hashgraph vs Blockchain, ale aby sme sa do tohto porovnania skutočne ponorili, musíme pochopiť, čo sú Blockchain aj Hashgraph.

Blockchain je revolučná technológia, ktorá je nastavená tak, aby narušila prakticky akýkoľvek priemysel, ktorý vyžaduje dôveru. Popularizoval ho prvý úspešný prípad použitia, bitcoin, a výrazne rozšíril svoje možnosti, keď získal podporu skriptovacieho jazyka vydaním etherea.

To znamená začiatok explózie rôznych prípadov použitia technológie Blockchain z finančného sektora, logistiky, identity a dokonca aj riadenia. Napriek svojim inovatívnym ponukám a mnohým výhodám sa mu nepodarilo získať tradičné prijatie hlavne kvôli technologickému obmedzeniu rozsahu.

Mnohé z blockchainov, ktoré dnes máme, nie sú dostatočne škálované na to, aby pojali obrovské množstvo transakcií potrebných na masové prijatie. Je to preto, lebo dosiahnutie škálovateľnosti v decentralizovanom prostredí je veľmi náročné úsilie.

Vývojári bitcoinu hľadali spôsoby, ako to dosiahnuť už viac ako desať rokov, ale nepodarilo sa im to. To isté možno povedať o ethereu, ktoré zdieľa rovnaký mechanizmus konsenzu. Možno limitujúcou technológiou je samotný Blockchain a vývojári by mali hľadať alternatívu blockchainu, technológiu „bez blokov“, napríklad Hashgraph.

Vzhľadom na popularitu bitcoinov a voľné používanie termínu BLOCKCHAIN ​​sme priradili Blockchain ku všetkým technológiám distribuovanej hlavnej knihy (DLT). V skutočnosti existujú aj iné typy DLT, ktoré možno označiť ako blockchainové blockchainy z jednoduchého dôvodu, že nepoužívajú bloky.

Jedným z takýchto DLT je hashgraph, čo je DLT typu Directed Acyclic Graph (DAG). Podľa zástancov hashgraph je to lepšie ako Blockchain nielen z hľadiska škálovateľnosti, ale aj z hľadiska nákladov. Hashgraph vs Blockchain, ktorý je lepší? Poďme zistiť.

Hashgraph vs Blockchain

Čo je Hashgraph?

Hashgraph bol opísaný ako životaschopná alternatíva blockchainu; nemá rovnaké obmedzenie škálovateľnosti ako Blockchain a má lepšiu efektivitu nákladov na energiu. Jeho hlavná výhoda spočíva v samotnej povahe jeho DLT dizajnu.

Namiesto použitia blokov fungujú Hashgraphs na základe uzlov a hashov. Uzly uskutočňujú transakcie navzájom, zatiaľ čo hash slúži ako dôkaz týchto transakcií. Na dosiahnutie konsenzu využíva asynchrónnu byzantskú toleranciu chýb (aBFT) alebo „klebety o protokolu klebiet“ a virtuálne hlasovanie.

Čo je Blockchain?

Blockchain na druhej strane používa reťazec blokov na zaznamenávanie transakcií vo svojej sieti. Tieto bloky sa vytvárajú, keď sa dosiahne konsenzus pomocou rôznych typov mechanizmov konsenzu v rôznych blockchainoch.

Vynikajúcim príkladom blockchainovej siete je Ethereum, ktoré v súčasnosti používa konsenzuálny protokol Proof-of-Work (PoW). Zahŕňa to kryptografickú ťažbu prostredníctvom série zložitých matematických výpočtov s cieľom určiť, kto bude mať oprávnenie napísať nasledujúci blok a dostať za to odmenu.

Priame porovnanie Hashgraph vs Blockchain

HashgraphBlockchain
Hashgraph Blockchain
Škálovateľnosť: Beats Blockchain takmer v každom aspekte Škálovateľnosť: Chýbajú mu vlastnosti, ktoré vlastní Hashgraph
Decentralizácia a bezpečnosť: Chýba skúška času a schválené bezpečnostné opatrenia. Decentralizácia a bezpečnosť: Je už roky online a svoju bezpečnosť už predtým testoval.
Kryptomena: Skvelé funkcie a vlastnosti Kryptomena: Skvelé funkcie a vlastnosti
Vývojové nástroje: Veľa aplikácií neustále vychádza Vývojové nástroje: Veľa aplikácií neustále vychádza
Decentralizované žiadosti a partnerstvá: Docela nový v kryptosvete a chýbajúce decentralizované aplikácie ako Blockchain Decentralizované žiadosti a partnerstvá: Mnoho decentralizovaných aplikácií pripravených na použitie.
Uč sa viac Uč sa viac

Rozobrať to


Na porovnanie týchto dvoch technológií distribuovanej knihy sme určili 8 kategórií. Jedná sa o škálovateľnosť, decentralizáciu, bezpečnosť, kryptomenu, inteligentné zmluvy, vývojové nástroje, dApps a partnerstvá.

Nasledujúce odseky vysvetlia každú kategóriu a porovnajú dve DLT. Na konci každej časti si vyberieme, ktorá z týchto dvoch výhier. Môžeme tiež považovať časť za žreb, keď v tejto kategórii nie je jasný víťaz. 

Škálovateľnosť 

Pokiaľ ide o škálovateľnosť, niet pochýb o tom, že Hashgraph poráža blockchain ruky. Blockchain transakcie sa zaznamenávajú chronologicky, čo znamená, že nie je možné spustiť žiadne nové transakcie, zatiaľ čo predchádzajúce transakcie neboli dokončené alebo potvrdené.

To slúži ako hlavný dizajn úzkeho miesta pre blockchainy. Hashgraphs na druhej strane podporuje paralelné transakcie. To znamená, že je možné spracovať viac transakcií súčasne. Hashgraph tvrdí, že dokáže spracovať 250 000+ transakcií za sekundu (TPS) paralelným spracovaním.

Blockchainy ako Ethereum sú schopné robiť iba okolo 25 TPS, pričom niektoré blockchainy novej generácie tlačia na 4 000 TPS ako EOS. Aj keď existuje niekoľko blockchainových projektov, ktoré sa usilovne snažia nájsť riešenia pre horizontálne škálovanie (paralelné spracovanie), žiadny nedosiahol 250 000 TPS.

Ethereum čoskoro spustí ďalšiu iteráciu svojej siete s názvom Ethereum 2.0, o ktorej sa hovorí, že bude schopná dosiahnuť 25 000 TPS. Spoločnosť EOS taktiež vydáva aktualizovaný protokol s názvom EOS 2.0, ktorý tvrdí, že je 4x-16x rýchlejší ako jeho súčasná verzia. Napriek týmto vylepšeniam však v porovnaní s tým, čo ponúka Hashgraph, stále bledne. 

Víťaz: Hashgraph

Škálovateľnosť múdra Hashgraph vyhráva toto kolo, pretože ponúka škálovateľnejšiu platformu v porovnaní s Blockchains, ktorý ešte musí vyvinúť riešenia, ktoré môžu ponúknuť rovnakú úroveň výkonu.

Decentralizácia a bezpečnosť

Decentralizácia a zabezpečenie sú snáď najdôležitejšími vlastnosťami akejkoľvek technológie distribuovanej hlavnej knihy. Z hľadiska týchto dvoch charakteristík Blockchain neprekoná nič. Kľúčovým blockchainom je napriek jeho obmedzenej funkčnosti blockchain bitcoinu, ktorý využíva mechanizmus konsenzu PoW.

Všeobecne sa považuje za štandard decentralizácie a bezpečnosti. Počas svojho životného cyklu nebol nikdy kompromitovaný alebo nefunkčný. Najhoršie, čo sa s ním zatiaľ stalo, je preťaženie siete, ktoré zaznamenalo oneskorenie transakcií a nafúknuté transakčné poplatky.

Na druhej strane Hashgraphs má svoj decentralizačný mechanizmus, o ktorom sme už hovorili skôr vo forme aBFT s virtuálnym hlasovaním. Jedná sa o relatívne nové bezpečnostné a konsenzuálne mechanizmy, ktoré na rozdiel od Blockchainu ešte neprešli testom času. Z pohľadu na ďalší kritický uhol nie je Hashgraphs open-source.

Ide o patentovanú technológiu, ktorú vlastní spoločnosť Swirlds Corporation, ktorú vytvoril Leemon Baird, tvorca Hashgraph. Na základe toho môžeme povedať, že Hashgraph má v tomto ohľade nižší stupeň decentralizácie a nepreukázal dostatok dôkazov, že vydrží skúšku času.

Víťaz: Blockchain

Počas svojej desaťročnej existencie sa Blockchain osvedčil ako efektívna technológia, ktorá je bezpečná a decentralizovaná, čo je hlavným hodnotovým návrhom tejto technológie. Spoločnosť Hashgraph sa ešte musí preukázať a jej patentovaná technológia vrhá pochybnosti o významnom vplyve majiteľov patentov na túto technológiu. Bezpečnosť je priamo spojená s decentralizáciou a keďže Blockchain je decentralizovanejší, ohraničuje Hashgraph.

hashgraph vs blockchain

Kryptomena a inteligentné zmluvy

Platforma Hedera Hashgraph využíva kryptomenu Hashgraph s názvom Hbar. Slúži ako primárny obslužný token technológie distribuovanej účtovnej knihy. Hbar je rýchly a ponúka nízke sieťové poplatky, čo ho robí ideálnym pre mikroplatby, najmä v rôznych online modeloch mikro monetizácie. Hbar sa tiež používa na odmeňovanie operátorov uzlov v jeho sieti.

Blockchain na druhej strane ponúka aj svoje úžitkové tokeny, ktoré využívajú rôzne blockchainy v priemysle. Je na rôznych vývojových pracovníkoch projektu, aby určili rôzne prípady použitia ich natívneho tokenu, ktoré môžu siahať od prostriedku výmeny, práva voliť alebo tokenu správy.. 

Okrem toho obidve DLT ponúkajú inteligentné zmluvy, ktoré rozširujú funkčnosť každej z dvoch DLT. Aj keď nie všetky blockchainy ponúkajú inteligentné zmluvy, mnohé z novších blockchainov sú platformy, ktoré majú implementáciu inteligentných zmlúv. Väčšina inteligentných zmlúv je nemenná, čo znamená, že na nich nemožno vykonať žiadne zmeny.

Jediným spôsobom, ako zaviesť revízie alebo aktualizácie, je vytvoriť úplne nový. Hahsgraph však predstavuje voliteľný mechanizmus umožňujúci „záväzné rozhodcovské konanie“. čo znamená, že v prípade potreby je možné zaviesť zmeny do jej inteligentnej zmluvy, ak s tým súhlasí niekoľko strán.

Výherca: Remíza

Pokiaľ ide o možnosti kryptomien a inteligentných kontraktov, domnievame sa, že ide o remízu, pretože hashgraph aj Blockchain ponúkajú rovnakú funkcionalitu a vlastnosti. Spoločnosť Hashgraph ponúka „záväzné rozhodcovské konanie“ na vykonanie aktualizácií, revízií alebo zvratov v inteligentných zmluvách, hoci je to nová funkcia; existujú blockchainové projekty, ktoré vyvíjajú podobné funkcie.

Vývojové nástroje

Spoločnosť Hedera Hashgraph vydala vývojársku súpravu open source softvéru Java (SDK), ktorá pomáha vývojárom stavať na DLT, a ponúka tri služby ponúkané na jej platforme, medzi ktoré patrí kryptomena, ukladanie súborov a inteligentné zmluvy. Hashgraph SDK obsahuje príklady troch ponúkaných služieb, ktoré je možné ľahko upraviť tak, aby bola aplikácia ľahko spustiteľná.

Okrem toho poskytuje efektívne zavedenie rozhrania Hashgraph API, ako aj všetky potrebné nástroje na generovanie súkromných a verejných párov kľúčov a na digitálne podpisovanie transakcií. Toto je na vrchole jeho schopnosti prevádzkovať inteligentné zmluvy napísané na Solidity, čo umožňuje plynulú migráciu pre Eth dapps.

Zahrnutie nástroja Hashgraph na podporu Solidity je uznaním a uznaním, že väčšina relevantných a významných decentralizovaných aplikácií (dapps) sa nachádza v platforme inteligentných kontraktov Ethereum, čo je DLT založená na blockchaine..

Zatiaľ čo Hashgraph môže mať podstatnú výhodu v škálovateľnosti oproti DLT založeným na blockchaine, v priemysle existuje veľa projektov, ktoré skúmajú horizontálne škálovanie (paralelné spracovanie) pomocou rôznych techník horizontálneho rozdelenia. Blockchain tiež môže použiť konsenzuálny mechanizmus Proof-of-Stake na odstránenie nákladného a zdanlivo nehospodárneho algoritmu Proof-of-Work. 

Výherca: Remíza

Vývojári sú životnou krvou akejkoľvek technológie distribuovanej hlavnej knihy. Sú to tie, ktoré produkujú rôzne decentralizované aplikácie (dapps). Hashgraph a Blockchain svojim vývojárom ponúkajú potrebné nástroje, ktoré im umožňujú vytvárať a vyvíjať včasné a užitočné aplikácie. 

Decentralizovaná prihláška a partnerstvá

Hedera Hashgraph je relatívne nový DLT a je zrejmé, že tam nie je veľa aplikácií hashgraph. To je možno dôvod, prečo Hashgraph pridal podporu Solidity, aby vývojárom blockchainu umožnil plynulú migráciu na jeho platformu.

V súčasnej dobe je na platforme Hashgraph spustených veľmi málo decentralizovaných aplikácií a zatiaľ sa nevyskytol žiadny vysoko profilovaný blockchainový projekt, ktorý by migroval na jeho platformu. Môžeme teda s istotou povedať, že pokiaľ ide o kvapky, Blockchain je stále kráľom. 

Potenciál aplikácií Hasgraph však nemožno ignorovať, najmä keď sa k riadiacemu ramenu Hedera Hashgraph pridáva toľko významných spoločností. Je relatívne bezpečné povedať, že niektoré alebo mnohé z týchto spoločností využijú technológiu Hashgraph na nasadenie svojich DLT, či už verejných alebo súkromných..

Hodnotovým návrhom spoločnosti Blockchain je však opäť ponúknuť alternatívne produkty a služby, ktoré nie sú kontrolované ani ovplyvňované spoločnosťami, a ponúka spravodlivejší a inkluzívnejší model monetizácie, ako aj transparentnejšie a odolnejšie voči cenzúre. 

Partnerstvo spoločnosti Hashgraph s významnými spoločnosťami sa dalo považovať za meč s dvojitým ostrím, pretože sa dá považovať za jednu z nevýhod spoločnosti Hashgraph. Väčšina spoločností, ktoré sa pripojili k riadiacemu orgánu Hashgraph, sa stáva členmi nie preto, že ich hodnoty alebo poslanie rezonovalo s ideálmi decentralizácie.

Namiesto toho využite túto technológiu na zvýšenie prevádzkovej efektívnosti alebo zníženie nákladov alebo na marketingový ťah, aby ste svojim investorom, používateľom a podporovateľom ukázali, že sú v čele nových technológií.. 

Na druhej strane, aby spoločnosti DLT dosiahli masové prijatie a dostali sa do hlavného prúdu, budú potrebovať pomoc zavedených a vplyvných inštitúcií, aby sa dostali k masám. To znamená, že budú musieť spolupracovať so spoločnosťami, ktoré plánujú narušiť alebo nakoniec nahradiť. To môžeme vidieť pri bitcoinoch, kde sa čoraz viac pretínajú s tradičnými financiami, aby sa mohli propagovať. 

Víťaz: Split-Draw

Blockchainy majú decentralizovanejšie aplikácie, a preto sú v tomto ohľade jasným víťazom. Pokiaľ ide o Hashgraph, jeho cesta sa práve začala a na jeho platforme sa časom môže spustiť viac kvapiek, ale zatiaľ toto kolo absolvuje Blockchain. Pokiaľ ide o partnerstvá, domnievame sa, že ide o remízu, podobne ako Hashgraph, niektoré blockchainy majú tiež veľa vysoko postavených partnerstiev, ktoré sa zaoberajú podnikom Ethereum Enterprise Alliance..

Konečné prepočítanie

Hashgraph:

Tento DLT zvíťazil iba v jednej kategórii z ôsmich kategórií, ktoré sme použili v tejto recenzii. Toto bolo v kategórii škálovateľnosti. Pri ťahaní zvyšných kategórií prehral s Blockchainom v troch kategóriách.

Blockchain

Toto DLT vyhráva v 3 kategóriách: decentralizácia, bezpečnosť a dApps alebo decentralizované aplikácie. Blockchain a Hashgraph čerpajú z kryptomeny, inteligentných zmlúv, vývojových nástrojov a partnerstiev.

Klady a zápory Hashgraph

Hashgraph Pros

 • Škálovateľné
 • Partneri v ťažkej váhe
 • Kompletné vývojové nástroje
 • Podporuje pevnosť

Hashgrpah Cons

 • Centralizované
 • Patentovaná technológia

Uč sa viac

Výhody a nevýhody blockchainu

Blockchain Pros

 • Zabezpečiť
 • Decentralizované
 • Open source
 • Preferovaná platforma pre dApps

Blockchain nevýhody

 • Problémy so škálovateľnosťou
 • Nedostatok regulačnej jasnosti

Uč sa viac

Hashgraph VS Blockchain: Konečný verdikt

Keď to všetko zhrnieme, môžeme vidieť, že Blockchain vychádza navrch. Jedinou kategóriou, ktorú Hashgraph vyhral, ​​je škálovateľnosť. Aj keď je to základný aspekt akejkoľvek technológie Distributed Ledger, sú rovnako dôležité aj ďalšie aspekty, ktorým Blockchain dominuje.

Hashgraph je stále veľmi nový a len čas ukáže, či bude schopný poraziť Blockchain v ďalších aspektoch nášho porovnania. Co si myslis? Povedzte nám to v sekciách komentárov v tomto článku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector