Ziskovosť ťažby ASIC vs GPU: Aký je najlepší hardvér?

Éra kryptomien začala vydaním bielej knihy o bitcoinoch v roku 2009. S kryptomenou prišla ťažba kryptomeny a ťažiari, ktorých jedinou povinnosťou je pridávať do blockchainu presné bloky transakcií. Na ťažbu kryptomeny je potrebné používať výkonné počítače.

Spočiatku sa používali centrálne procesorové jednotky (CPU). Museli byť však nahradené jednotkami grafického spracovania (GPU) a integrovanými obvodmi špecifickými pre aplikáciu (ASIC). Väčšina baníkov je roztrhaná medzi tým, aký ťažobný hardvér použiť. Existuje bitka o nadvládu, ASIC vs GPU ťažba. Táto recenzia odhalí ich klady, zápory a ziskovosť ASIC a GPU.

 Stručný úvod do procesu ťažby

Keď hovoríme o baníctve, príde mi na myseľ tradičná ťažba ako ťažba uhlia, diamantov a zlata. Pokiaľ však ide o kryptomenu, ťažba je iná loptová hra. Ťažba sa týka procesu zaznamenávania a nemenného ukladania transakcií do blockchainu. Na vykonávanie procesu ťažby sa používajú počítače. Najskôr zhromažďovali bitcoinové transakcie do bloku a potom, keď sa dostal na maximálnu kapacitu; pridajú blok do blockchainu. 

Na vytvorenie týchto blokov transakcií by ťažiar musel na riešenie kryptografického algoritmu použiť procesor, GPU alebo ASIC. Každý baník, ktorý najskôr vyrieši problém, je odmenený určitým množstvom BTC (12 BTC). Okrem odmeny miner získava aj poplatok za spracovanie transakcií uložených v bloku.  

Prečo ťažba GPU?

ASIC vs GPU; Bitka o banské prvenstvo

Než sa ťažba stala sofistikovanou, museli baníci na overenie blockchainu používať CPU. Po chvíli baníci zistili, že GPU a ASIC dokážu lepšie spracovať bitcoinový dôkaz o pracovnom algoritme, známom tiež ako SHA256. Ziskovosť ťažby GPU ju následne zvýšila na CPU.

Pri ťažbe pomocou hardvéru GPU Mining sa transakcie overujú a pomocou grafických kariet sa vytvárajú nové kryptomeny. GPU ponúkajú oproti hardvéru procesora veľa výhod. Štandardný GPU dokáže spracovať rýchlosť až 3 200 32-bitových pokynov na hodiny, čo je 800-krát viac ako rýchlosť procesora, ktorý dosiahol iba 4 32-bitové pokyny na hodiny.

Rovnako sú GPU navrhnuté tak, aby vykonávali podobné úlohy ako CPU, a ešte lepšie. GPU môžu vykonávať viac výpočtov ako CPU. Je to tak preto, lebo je zostavený z veľkého počtu aritmetických logických jednotiek (ALU), čo umožňuje matematické výpočty GPU. Vďaka procesoru ALU môžu GPU počas procesu ťažby kryptomeny vykonávať viac.

Táto recenzia však nemá nič spoločné s CPU; je to prípad ASIC vs GPU ťažba. V porovnaní s ASIC majú GPU opätovne predajnú hodnotu. Pozerajte sa na to takto; GPU boli pôvodne vytvorené pre herný priemysel. Karty sú vytvárané na generovanie a zvyšovanie vykreslenia obrázkov na počítačových zariadeniach. Ak sa teraz rozhodnete ukončiť ťažbu, váš grafický procesor má na rozdiel od ASIC stále trhovú hodnotu. 

Na ťažbu nasledujúcich mincí môžete použiť ťažobný hardvér GPU; Ethereum, Ethereum Classic, BitTube, Bitcoin Gold, Monero. Pri hľadaní zariadenia, ktoré pomáha pri ťažbe GPU, môžete tiež zvážiť, NVIDIA a AMD.

Všemohúca ťažba ASIC

ASIC vs GPU; Bitka o banské prvenstvo

Aj keď ťažiari už roky využívajú ťažbu GPU, čelí tvrdej konkurencii ťažby ASIC. Integrované obvody špecifické pre aplikáciu fungujú pri výpočtoch hash lepšie ako CPU aj GPU. Ziskovosť ťažby GPU zaznamenala neúspech spustením ťažiarov ASIC, pretože čipy ASIC boli lepšie pri riešení algoritmu SHA256.


Na rozdiel od CPU a GPU sa ťažba ASIC vykonáva pomocou profesionálnych ťažobných počítačov špeciálne navrhnutých na výpočet jedného konkrétneho algoritmu samostatne. To znamená, že ASIC sú navrhnuté tak, aby boli priestorovo efektívne a výkonnejšie. Jednou z výhod, ktorú majú nad GPU, je skutočnosť, že spotrebúvajú menej elektriny. Aj keď sú ASIC nákladnejšie, v porovnaní s GPU majú vyššie zárobky. 

Kvalitný výkon ASIC predstavuje jednu výhodu, ktorú hardvér drží nad GPU. Napríklad ASIC ťaží iba jednotlivé mince, takže ak ťažíte bitcoiny alebo litecoiny pomocou hardvéru ASIC, prekoná všetok ostatný hardvér.. Kryptomena ASIC ťažobný hardvér je výslovne zostavený na vykonávanie výpočtov požadovaných konkrétnym kryptografickým hashovacím algoritmom. Sú šité na mieru pre niekoľko kryptomien a efektívne ponúkajú vysoký „hashrate“. Niektoré mince môžete ťažiť pomocou zariadenia ASIC, ako napríklad Dragonmint 16t patrí bitcoin, litecoin, Dash a Zcash.

Ťažba ASIC vs GPU: klady a zápory

Budeme porovnávať klady a zápory ASIC aj GPU

Ťažobný hardvér ASIC

Klady:

 • ASIC ponúkajú pri ťažbe konkrétnej mince vysoký výkon a vysoké hodnoty hash. 
 • ASIC nespotrebováva toľko elektriny ako GPU. Má tiež pôsobivú H / W účinnosť 
 • V porovnaní s GPU sú ASIC menšie fyzickej veľkosti. To znamená, že zaberajú menej miesta.
 • ASIC tiež poskytujú vyššie zárobky ako ich náprotivky. 

Zápory:

 • Jedným z najväčších vypnutí ASIC hardvéru je jeho vysoká cena. Cena nákupu jedného môže byť skutočne drahá.
 • Na rozdiel od GPU ťaží ASIC konkrétne coiny. Napríklad nemôžete ťažiť žiadne ďalšie mince pomocou litecoin ťažby ASIC. Vďaka tomu je zariadenie úplne zbytočné pri ťažbe ďalších kryptomien. 
 • Aj keď môžete ďalej predávať svoje GPU, pre ASIC je to iný príbeh. ASICS nemá veľkú opätovne predajnú hodnotu. Rovnako aj napriek tomu, že sú ASIC pravidelne aktualizované, nie je o čom písať. Ako to je, inovovali na 9. verziu. 

Hardvér na ťažbu GPU

Klady:

 • GPU sú navrhnuté tak, aby sa dali použiť na všeobecné výpočtové účely. Má tiež veľkú opätovne predajnú hodnotu a keď sa už nepoužíva na ťažbu, dá sa použiť na iné činnosti, ako sú hry alebo AI..
 • GPU sú tiež veľmi efektívne pri zložitých výpočtoch. 
 • GPU je možné inovovať. Keďže ide o štandardný hardvér, dá sa ľahko upgradovať a predať za vyššiu hodnotu, ako by sa predalo ASIC.

Zápory:

 • Jednou z hlavných nevýhod GPU je jeho vysoká spotreba energie. Na rozdiel od ASIC, GPU spotrebúva viac energie, čo znamená vyššie náklady pre baníka.
 • Aj keď je GPU skvelý hardvér, nie je taký výkonný ako ASIC a neponúka toľko účinnosti. 
 • Hardvér na ťažbu GPU môže byť tiež objemný, veľký a ťažkopádny. Na druhej strane je hardvér ASIC menšej veľkosti a môže vykonávať dvakrát toľko funkcií. 
 • Ťažiari by zistili, že hardvér ASIC ponúka viac z hľadiska ziskovosti, pokiaľ ide o ťažbu určitých mincí, ako sú bitcoiny a litecoiny. 

Aká je ziskovosť medzi ASIC VS GPU Mining 

Trh s dlhými medveďmi v roku 2018 ovplyvnil ťažbu natoľko, že Bitmain, jedna z najväčších ťažobných spoločností na svete, prepustila asi 50% svojej pracovnej sily. Obchodovanie s bitcoinmi sa stalo výnosnejším ako ťažba a väčšina ťažiarov migrovala. Otázkou však teraz je, aké ziskové je ťažiť kryptomenu pomocou ASIC alebo GPU?

Ako retailový investor je ťažba nákladnejšia, pretože máte obmedzené zdroje. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré znepríjemňujú ťažbu, a to je skutočnosť, že sa zvýšila náročnosť ťažby. Obtiažnosť sa šíri na základe počtu výpočtového výkonu v sieti. To spôsobuje zvýšenie obtiažnosti ťažby, pretože do siete prichádza viac počítačov. 

Na druhej strane môžeme využiť ťažobnú kalkulačku NiceHash na výpočet ziskovosti ťažby kryptomien pomocou ASIC alebo GPU. Podľa výsledkov na NiceHash, môžeme vidieť, ako sa každý ťažobný hardvér zaraďuje z hľadiska zárobkov za deň. V čase písania tohto článku sú nasledujúce príjmy z ťažby ASIC a GPU.

GPU VÝDOBKY / DEŇ ASIC VÝDOBKY / DEŇ
AMD Radeon VII 0,00015600 BTC

(1,26 USD)

MicroBT Whatsminer M1OS 0,00107900 BTC

(8,70 USD)

NVIDIA TITAN V 0,00014400 BTC

(1,16 USD)

BITMAIN Antminer S16 (56.) 0,00107600 BTC

(8,67 USD)

NVIDIA RTX 2080 Ti 0,00013800 BTC

(1,11 USD)

BITMAIN Antminer S17 (53.) 0,00107900 BTC

(8,20 USD)

NVIDIA RTX 2070 Super 0,00010400 BTC

(0,84 USD)

BITMAIN Antminer S17 Pro (53.) 0,00101800 BTC

(8,20 USD)

NVIDIA RTX 2080 0,00010400 BTC

(0,84 USD)

BITFURY B8 0,0098100 BTC

(7,91 USD)

Záver

Nakoniec, každý budúci baník musí mať na pamäti, že výber hardvéru závisí od mincí, ktoré chcete ťažiť. Pre veľa ťažiarov zameraných na altcoiny sú GPU vítaným hardvérom, pretože vám umožňujú ťažiť viac mincí naraz. Baníci však varujú, aby pri ťažbe altcoinov zohľadňovali množstvo faktorov. Aj keď je GPU cenovo veľmi dostupným nástrojom na ťažbu altcoinov, musíte zistiť, či bola minca uvedená na burzách, spotrebe energie, trhovej cene, objeme obchodovania, ťažobnom algoritme a grafoch Hashrate. Všetky tieto faktory pomôžu pri ťažbe ziskov na GPU.

Na druhej strane je ťažba ASIC vhodnejšia pre baníkov, ktorí sa zaujímajú o ťažbu iba konkrétnej kryptomeny. Ponúka tiež nízku spotrebu energie, čo je lákadlom pre ťažbu v krajinách s vysokou mierou elektrickej energie. Nakoniec bude bitka o nadvládu závisieť od ťažby ASIC vs GPU. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map