Bitcoin: Čo to je? Jednoduchý sprievodca pre začiatočníkov

Bitcoin (BTC) je zďaleka najznámejším digitálnym aktívom s najväčším objemom obchodov.

Bitcoin je mena aj technológia. Bitcoin je jadrom peer-to-peer elektronických peňazí s jedným výslovným cieľom. Cieľom je nahradiť sprostredkovanie a dôveru zverenú centralizovaným finančným inštitúciám. Jeho cieľom je nahradiť tradičnú fiat menu a inovatívnu vrstvu vyrovnania pre spracovanie transakcií bez potreby tretej strany.

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o bitcoinoch a o tom, ako začať s kryptomenami, pozrite si našu príručku pre začiatočníkov.

Sprievodca bitcoinom a kryptomenami pre začiatočníkov

Bitcoin je decentralizovaný

Pred vynájdením bitcoinu bol jediný spôsob digitálneho použitia peňazí prostredníctvom sprostredkovateľa, napríklad banky alebo PayPalu. Aj potom boli použité peniaze stále vládou vydávanou a kontrolovanou menou. Bitcoin to však všetko zmenil vytvorením decentralizovanej formy meny, s ktorou mohli jednotlivci obchodovať priamo bez potreby sprostredkovateľa. Namiesto dôvery v centralizovanú banku pri spracovávaní transakcií by sme dôverovali protokolu, ktorý riadia rôzne osoby po celom svete.

Každá bitcoinová transakcia je validovaná a potvrdená celou bitcoinovou sieťou. Neexistuje jediný bod poruchy, takže systém je prakticky nemožné vypnúť, manipulovať s ním alebo ovládať ho.

Hlavné vlastnosti bitcoinu

 • Decentralizovaná kontrola: Neexistuje žiadny orgán, ktorý by kontroloval bitcoiny. Všetky transakcie sú viditeľné vo verejnej knihe s názvom blockchain.
 • Bitcoin je uchovávateľom hodnoty: Bitcoiny môžete použiť na nákup tovaru a služieb.
 • Bezpečnosť: Bitcoin nikdy nebol hacknutý.
 • Open source: zdrojový kód bitcoinu je verejne prístupný a členovia komunity ho môžu aktualizovať.
 • Verejné: Všetky transakcie sú viditeľné v bitcoinovom blockchaine.
 • Pseudonymné: Na vykonávanie bitcoinových transakcií môžete použiť pseudonymnú identitu. Nie je to skutočne anonymné, pretože adresy transakcií sú viditeľné vo verejnom reťazci.
 • Obmedzená ponuka: Bitcoin má obmedzenú a predvídateľnú ponuku.

Ako fungujú bitcoinové transakcie? Ako zarábate bitcoiny?

Bitcoinová sieť je v podstate a decentralizovaná verejná kniha, ktorá sa spolieha na kombinovanú výpočtovú silu svojej komunity. Bitcoin funguje nasledovne:

 • Bitcoinové transakcie sa nepotvrdzujú, kým sa neaktualizujú v hlavnej knihe bitcoinových transakcií. Toto sa nazýva blockchain. Toto je decentralizovaná verejná kniha, tj. každý si ju môže aktualizovať a túto knihu nemá pod kontrolou nikto iný.
 • Ľudia môžu pomôcť aktualizovať túto knihu pomocou špecializovaných počítačov. Počítače budú generovať náhodné čísla. Cieľom je vygenerovať správnu odpoveď na matematický problém vygenerovaný systémom.
 • Počítač, ktorý uhádne riešenie, dostane rozhodnutie, ktoré z čakajúcich bitcoinových transakcií budú zoskupené do a blokovať.
 • Blok a odpoveď na matematickú úlohu je odoslané do bitcoinovej siete. Toto je sieť počítačov.
 • Bitcoinová sieť skontroluje, či je odpoveď správna. Ak je to tak, aktualizujú svoje kópie hlavnej knihy transakcií bitcoinov o blok, ktorý ste vytvorili. Postup sa potom opakuje. Odtiaľ pochádza aj názov „Blockchain„.
 • Počítač, ktorý uhádol správne číslo, dostane ocenenie bitcoinom a transakčné poplatky za transakcie v bloku.

Tento proces sa nazýva ťažba. To preto, lebo ty môj (Zarobte) bitcoiny prostredníctvom pomoci s aktualizáciou knihy transakcií bitcoinov.

Bitcoinová ťažobná farmaBitcoinová ťažobná farma

Kde sa uchovávajú bitcoiny?

Majitelia bitcoinov ukladajú svoje mince pomocou peňaženky. V skutočnosti nedržíte svoje bitcoiny, ale skôr a súkromný kľúč ktorá vám umožňuje prístup k vašej bitcoinovej adrese, t verejný kľúč.

Kliknite sem a dozviete sa viac o súkromných a verejných kľúčoch.

Peňaženky môžu mať niekoľko hlavných foriem:


 • Hardvérové ​​peňaženky: Fyzické offline zariadenia, ktoré ukladajú vaše súkromné ​​kľúče. Kliknutím sem zobrazíte naše recenzie a návody k peňaženkám.
 • Mobilné peňaženky: Ide o aplikácie pre mobilné telefóny napr. peňaženku Enjin. Kliknutím sem zobrazíte prehľad peňaženky Enjin.
 • Online peňaženky: Beží na cloudovom serveri a je tak prístupný z viacerých počítačov. Najbežnejšou online peňaženkou sú burzy kryptomeny. Pozrite sa na našu recenziu najlepších búrz.
 • Papierové peňaženky: Výtlačok, ktorý obsahuje vaše verejné a súkromné ​​kľúče. Aj keď je to najzákladnejšie, je to najbezpečnejšia metóda zaistenia bezpečnosti vašich kryptomien.
 • Peňaženky na plochu: Stiahnu sa a nainštalujú sa do vášho počítača.

Kto je Satoshi Nakamoto

Jedná sa o vynález „Satoshi Nakamoto“ v roku 2008 ako decentralizovanej virtuálnej meny, ktorá beží na technológii blockchain. Stále nepoznáme skutočnú identitu (identity) Satoshi Nakamota, aj keď existujú ľudia, ktorí o ňom tvrdia, že je ním.

Aká je budúcnosť bitcoinu?

Bitcoin si čoraz viac osvojuje platby po celom svete. V súčasnosti veľa obchodov a obchodníkov prijíma platby v bitcoinoch. Zoznam obchodníkov sa každým dňom zvyšuje.

Bitcoin je dokonca použiteľný aj pri niektorých kreditných a debetných kartách.

Bitcoin však nie je tak ľahko škálovateľný ako väčšina ostatných nasledujúcich coinov. Preto je budúcnosť, kde bitcoin nahrádza tradičnú menu, veľmi nepravdepodobná.

Bitcoin však zostane vynikajúcim obchodom hodnoty (SOV). Je to kvôli jeho nemennosti a pravidelnému zhodnocovaniu cien. To znamená, že otázka regulačných politík na celom svete môže byť skutočnou prekážkou dlhodobého úspechu bitcoinu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map