Kripto para birimi ticaretine girmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey biraz kripto jetonları almaktır. Bunları elde etmek için, sağladığınız bir mal veya hizmet için kripto olarak ödeme alarak kazanabilirsiniz. Ya da itibari para biriminizi kullanarak her zaman biraz kripto para satın alabilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz birkaç web sitesi ve birkaç ödeme yöntemi vardır. Kripto token satın almak için sitelere bakıldığında daha sık karşımıza çıkan isimlerden ikisi Coinmama ve Coinbase. Bu yazıda, şunu yapacağız: Coinmama vs Coinbase karşılaştırma, böylece hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

coinmama vs coinbase

Coinbase nedir?

Coinbase bir süredir buralarda. 2012 yılında kuruldu ve San Francisco merkezli bir kripto para birimi değişim hizmetidir. Dünyanın en tanınmış kripto para borsalarından biridir. Bu bir saklama borsası, yani tüm kullanıcıları için kripto cüzdanları sağladıkları ve satın alınan veya takas edilen tüm jetonlar, kullanıcı bunları kendi kişisel cüzdanlarına aktarana kadar bu cüzdanlarda saklandığı anlamına geliyor..

Coinbase, acemi kripto tüccarları arasında popülerdir çünkü diğer birçok borsadan farklı olarak basit, anlaşılması kolay, başlangıç ​​dostu bir kullanıcı arayüzü sunarlar..

Coinbase nedir

Coinbase güvenli mi?

Herhangi bir zamanda milyonlarca dolar değerinde kullanıcının kripto varlıklarını depolayan tüm emanet borsaları gibi Coinbase, bilgisayar korsanları için cazip bir hedeftir. Ancak henüz önemli bir saldırıya uğramadılar. Birkaç önemli güvenlik önlemi uyguladılar. Her şeyden önce, fonların çoğu çevrimdışı şifrelenmiş cüzdanlarda saklanır ve bu cüzdanlar birkaç farklı yere dağıtılır. Daha fazla güvenlik için, tüm kullanıcılar için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) zorunludur. Birkaç ay önce Coinbase, geçtiğimiz Haziran ayında hackerlar tarafından hedef alındığını ancak güvenlik ekibi herhangi bir kripto çalınmadan bu girişimi engellediğini bildirdi. Bulduğunuz hemen hemen her Coinbase incelemesi, güvenliklerinden oldukça söz edecek.

Coinbase ücretleri

Tüm kripto para alım ve satımları bir ücret ödemenizi gerektirir. Bu her değişim için normaldir. Ancak Coinbase’de işlem ücretinizi hesaplamak yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bunun nedeni Coinbase ücretlerinin satın aldığınız kripto miktarına ve ödeme yöntemine göre değişiklik göstermesidir..

Örneğin, 100 USD değerinde Bitcoin satın alıyor ve bir ABD banka hesabıyla ödeme yapıyorsanız, ücret 2.99 USD olacaktır. Ancak kredi kartı ile ödeme yapıyorsanız ücret 3.99 USD olacaktır. Bu alışmak biraz zaman alıyor.

Coinmama nedir?

Coinmama kullanıcıların kripto para satın almasını sağlayan bir web hizmetidir. Slovakya’da kayıtlıdır ve 2013 yılında faaliyete geçmiştir. İlk amacı, kullanıcıların kolay ve hızlı bir şekilde bitcoin satın almalarına izin vermekti. Diğer kripto belirteçleri daha sonra eklendi. Ancak Coinmama tam bir kripto borsası değil. Ne token alım satımına ne de kripto para biriminin fiat para birimine çekilmesine izin vermez.

Coinmama nedir

Coinmama güvenli mi?

2 faktörlü kimlik doğrulama (2FA) veya e-posta kimlik doğrulaması gibi ekstra güvenlik özelliklerine izin vermediği için diğer kripto para birimi borsaları kadar güvenli olmadığını belirten bir veya iki Coinmama incelemesi okuyabilirsiniz. Geçmişte bu kesinlikle doğru olsa da artık durum böyle değil. Şu anda, 2FA’nın kurulması sadece mümkün değil, aynı zamanda zorunludur. Bu ve diğer önlemler Coinmama’yı diğer kripto ticaret platformları kadar güvenli hale getiriyor.

Coinmama ücretleri

Şunu hemen şimdi yoldan çıkaralım: Coinmama’da ticaret yapmak diğer birçok siteden daha pahalıdır. Oyunda iki farklı ücret var. İlk olarak, Coinmama, site size işlem fiyatlarını gösterdiğinde zaten uygulanan% 5,9 komisyon ücreti alıyor..

Aracılık ücretinin yanı sıra, kredi kartı işlemlerinde de% 5’lik bir ücret vardır. Sonunda, kripto para satın alırken Coinmama’ya ödeyeceğiniz fiyat mevcut piyasa fiyatının% 10.9 üzerinde olacak. Diğer borsalar bunun çok altında.

Bu Coinmama ve Coinbase karşılaştırmasında iki muadili ile tanıştığımıza göre, onları farklı yönlerden başa baş başa koyalım ve hangisinin zirveye çıkacağını görelim:

Coinmama VS Coinbase: Head-to-Head

Tur 1: Hizmet türü

Coinbase, itibari para birimiyle kripto jetonları satın almanıza, bir tür kripto para birimini diğeriyle takas etmenize ve kripto jetonlarını fiat para birimine çekmenize olanak tanıyan tam bir kripto para birimi değişimidir. Satın alınan jetonlar, kullanıcı kişisel cüzdanlarına aktarmaya karar verene kadar Coinbase cüzdanlarında saklanır..

Coinmama teknik olarak bir kripto para borsası değil, bir aracılık hizmeti. Coinmama’da bitcoin satın aldığınızda, aslında jetonu başka bir kullanıcıdan değil Coinmama’nın kendisinden satın alıyorsunuz. Bu genellikle daha hızlı olmakla birlikte, aracılık hizmetleri genellikle borsalardan daha pahalıdır. Satın alınan jetonlar doğrudan kullanıcının kişisel cüzdanlarına yatırılır. Bu bağlamda Coinmama, Changelly gibi gözetim dışı borsalar gibi çalışır..

Coinmama’nın izin vermediği şey, kripto token ticareti yapmak veya kriptoyu fiat’a çekmek. Burada yapabileceğiniz tek şey kredi kartınızla kripto para satın almaktır..

Çok çeşitli ticaret hizmetleri sunmak için bu tur Coinbase’e gider.

2. Tur: Güvenlik

Her iki platform da şu anda benzer güvenlik önlemleri ve protokoller sunmaktadır. Her ikisi de ilk satın alma işleminizi yapmadan önce 2FA kurmanızı gerektirecektir. Her iki hizmet de kullanıcılarından çalınan kripto para birimiyle büyük bir saldırıya uğramadı.

Bu kafa kafaya mücadelenin ikinci turu berabere.

3. Tur: Ödeme yöntemleri

Coinmama, SEPA transferi yoluyla kredi kartıyla veya Euro cinsinden kripto para birimi satın almanıza izin verir. Coinbase çok daha geniş bir seçim sunar. Coinbase’de ödemeler ABD banka hesapları, kredi kartları, SEPA mevduatları, SWIFT, PayPal ve diğerleri ile yapılabilir..

Coinmama VS Coinbase Round 3 Coinbase’e gidiyor, eller aşağı.

4. Tur: Kullanım kolaylığı ve hız

Coinbase, basit, anlaşılması kolay bir kullanıcı arayüzü ile acemi kripto tüccarlarında diğer birçok borsaya göre daha kolay olmasıyla ünlüdür. Piyasadaki başlangıç ​​dostu borsalardan biri.

Ancak Coinmama tamamen başka bir kolaylık seviyesinde. Bu kullanım kolaylığının büyük bir kısmı, Coinmama’da bir şeyi ve yalnızca bir şeyi yapabileceğiniz gerçeğidir. Ve bu tek şey anlaşılması ve takip edilmesi kolay bir şekilde sunulmuştur.

İşlemlerin hızı ile ilgili olarak Coinmama, aracılık yapısı nedeniyle Coinbase’de bir avantaja sahip. Kripto para biriminizi doğrudan Coinmama’nın kendisinden satın aldığınız için, tokenleriniz ödemeniz gelir gelmez cüzdanınıza gönderilecektir. Coinbase işlemleri hiçbir şekilde yavaş değildir. O kadar hızlı değiller.

Bu tur Coinmama için küçük bir avantajla sona eriyor.

5. Tur: Anonimlik

Bazı insanlar anonim olarak kripto para almak, ticaret yapmak ve satmak ister. Birçoğu meşru güvenlik nedenleriyle anonimlik isterken, daha şüpheli nedenleri olan birçoğu var..

Anonim ticarete ihtiyaç duyan insanlardan biriyseniz, o zaman burada şansınız kalmadı. Mevcut kara para aklamayı önleme politikalarına uygun olarak, hem Coinmama hem de Coinbase katı KYC (Müşterinizi Tanıyın) düzenlemelerine uymaktadır. Her ikisi de satın almaya başlamadan önce devlet tarafından verilmiş bir kimlik belgesi ile kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir. Yani her iki durumda da anonim ticaret hayır.

Bu tur berabere biter.

6. Tur: Müsaitlik

Yaklaşık 190 ülkeden kullanıcılar Coinbase’de hesap oluşturmakta özgürdür. Bununla birlikte, bu ülkelerin çoğu için Coinbase yalnızca cüzdan hizmetleri sunar. Kripto satın alma, ticaret yapma ve para çekme işlemlerine erişim şu anda yaklaşık 30 ülke ile sınırlıdır.

Coinmama dünya çapında yaklaşık 190 ülkede mevcuttur.

Bu tur Coinmama’ya kolayca gidiyor.

7. Tur: Jetonlar listelendi

Bu hizmetlerden hiçbiri özellikle geniş bir kripto para birimi seçeneği sunmasa da (sonuçta binlerce kripto para birimi var), bir fark var.

Coinmama, sekiz farklı token satın almanıza izin verir: Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ether (ETH), Litecoin (LTC), Ethereum Classic (ETC), Ripple (XRP), Qtum (QTUM) ve Cardano (ADA). Ancak bir jeton satın aldıktan sonra, Coinmama’da başka bir jetonla takas edemezsiniz..

Coinbase 18 farklı jeton listeler ve bunlardan birkaçı doğrudan kredi kartınız veya kullanabileceğiniz diğer ödeme yöntemleriyle satın alınabilir. Satın alma işleminden sonra, bir jeton başka bir jetonla kolayca takas edilebilir.

Doğrudan satın alma için daha fazla token listeledikleri ve başkaları için ticaret yapmayı teklif ettikleri için Coinbase bu turu alıyor.

8. Tur: Ücretler

Yukarıda belirtildiği gibi, Coinmama, piyasa değerinin% 10,9 üzerinde toplamda% 5,9 işlem ücreti ve kredi kartı işlemleri için ek% 5 (SEPA transferi ile ödeme yapıyorsanız bu son ücret uygulanmaz) talep eder. Bu çok yüksek.

Coinbase’deki ücretler, yaşadığınız ülkeye, satın aldığınız jetona ve ödeme yöntemine bağlı olduğundan anlaşılması en kolay ücret değildir. Ancak genellikle Coinmama’dakilerin çok altındadırlar. Bu tur Coinbase’e gidiyor.

9. Tur: Mobil uygulamalar

Birçok insan hareket halindeyken kripto para satın almayı, takas etmeyi ve satmayı sever, bu nedenle mobil uygulamalar onlar için oldukça büyük bir avantajdır..

Coinmama yalnızca web içindir. Coinbase, hem Android hem de iOS cihazlar için iyi tasarlanmış, kullanımı kolay bir mobil uygulamaya sahiptir. Bu tur, varsayılan olarak Coinbase’e gider.

coinbase mobil uygulaması

10. Tur: Müşteri desteği

Müşteri desteği, genel olarak kripto ticareti dünyasında hala büyük bir sorundur. Çoğu site hiç müşteri desteği sunmuyor.

Her iki web sitesi de gerçekleştirebileceğiniz işlemler için kılavuzlar ve nasıl yapılırlar sağlar. Coinbase’in kılavuzları özellikle kullanışlıdır.

Hem Coinmama hem de Coinbase müşteri desteği sunar. Her iki durumda da, telefon desteği en iyi ihtimalle yetersiz olduğundan daha iyi seçenek e-posta desteğidir. Coinmama, e-postaları genellikle 24 saat içinde yanıtlarken, Coinbase biraz daha yavaş, yanıt vermesi 24-72 saat sürüyor.

Yani Coinbase’in web sitesinde daha iyi kılavuzları var, ancak Coinmama’nın e-posta yanıtları daha hızlı. Bu son tura beraberlik diyelim.

Coinmama VS Coinbase: Sonuç olarak…

İlk olarak, baş başa görüşelim:

Yuvarlak Coinmama

Coinmama

madeni para

Coinbase

Çizmek
1: Hizmet türü X
2: Güvenlik X
3: Ödeme yöntemleri X
4: Kolaylık ve hız X
5: Anonimlik X
6: Kullanılabilirlik X
7: Belirteçler listelendi X
8: Ücretler X
9: Mobil uygulamalar X
10: Müşteri desteği X

Coinbase beş tur sürerken, Coinmama iki ve üç tur berabere kaldı. Bu sonuçlarla Coinbase’i seçmek hiç akıllıca görünmüyor. Ve çoğu durumda, daha uygun bir seçim olacaktır. Ancak kullanılabilirlik sorununu hatırlayalım. Kripto satın almanıza izin verilen ülkelerin dışında yaşıyorsanız, Coinmama veya başka bir siteyi kullanmanız gerekecektir..

Sonuç olarak, hem Coinmama hem de Coinbase, kripto para birimi satın almanın hızlı ve kolay bir yolunu sunuyor. İkisi de kripto dünyasına giriş kapınız olmak için iyi bir seçimdir. Bu Coinmama VS Coinbase karşılaştırma kılavuzu yardımcı olduysa veya herhangi bir sorunuz varsa, lütfen yorumlarınızı aşağıya bırakın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me