Bitcoin, 2009 yılında ilk merkezi olmayan dijital para birimi olarak piyasaya sürüldüğünden beri, birçok insanın iş yapma şekli üzerinde artan bir etkisi oldu. Bitcoin’den sonra, yüzlerce başka kripto para birimi oluşturuldu ve kripto ticareti her gün yüz milyonlarca dolar içeriyor. Kripto para birimi ticareti, kripto borsalarında yapılır ve neredeyse kripto para birimleri kadar çok borsa vardır. Bazı borsalar küçükken diğerleri, her gün yüz binlerce işlemi yöneten büyük, iyi bilinen sitelerdir. Bu makale, bu büyük borsalardan birine odaklanacak ve soruyu cevaplayacaktır: Kraken güvenli mi?

Biraz tarihle başlayalım:

Kraken’in Doğuşu:

2011’de Mt.Gox, dünya çapındaki bitcoin işlemlerinin yaklaşık% 80’i ile dünyanın en büyük bitcoin borsasıydı. Ofislerini ziyaret eden Jesse Powell, rahatsız edici bazı hatalar fark etti ve algılanan güvenlik sorunlarından etkilenmeyecek bir değişim üzerinde çalışmaya karar verdi. Bu, 2011’de Kraken’ın kurulmasına yol açtı. Mt.Gox, 2014’te iflas başvurusunda bulunacaktı..

Kraken nedir?

Tabii ki, Kraken bir kripto para borsası. Diğer bir deyişle, kayıtlı kullanıcıların kripto para ticareti yapabilecekleri bir web hizmetidir. Ancak Kraken, yalnızca kripto para birimleri arasında ticarete izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bu dijital varlıklar fiat para birimi ile de alınıp satılabilir (bazılarının “gerçek para” dediği şey; ABD Doları, Brezilya Reali, Japon Yeni vb. Gibi ulusal para birimleri). Şu anda Kraken, 20 kripto para biriminde işlem görüyor (Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Ripple, Zcash, Dash, EOS, Stellar, Ethereum Classic, Monero, Qtum, Augur, Cardano, Cosmos, Dogecoin, Tezos, Gnosis, Tether ve Watermelon) ve beş fiat para birimi (ABD Doları, Kanada Doları, Japon Yeni, Euro ve Büyük Britanya Poundu).

Kraken, hem karanlık havuz hem de OTC ticareti, marj ticareti ve vadeli işlem ticareti gibi diğer borsalarda tipik olarak bulunmayan hizmetler sunar. Bu özelliklerden bazıları yeni başlayanlar için çok zor olabilir, ancak uzman tüccarlar tarafından çok takdir edilmektedir..

Bazı borsalar çeşitli siber saldırılara maruz kaldı ve bazıları saldırıya uğradı ve toplamda yüz milyonlarca dolarlık kayıplar yaşandı. Yani, bir kripto borsasının karşılaşması gereken ilk sorunlardan biri güvenliktir..

Kraken Ne Kadar Güvenli?

Kraken, güvenlik göz önünde bulundurularak inşa edildi. Ne de olsa, Mt.Gox’ta Kraken’in yaratılmasına yol açan güvenlik sorunları algılandı. Powell, başarılı bir değişimin, kullanıcının güvenini kazanmakla başlaması gerektiğini anlamıştı.. Kraken, bir rezerv kanıtı denetimi kullanarak müşterilerinin parasını güvende tutan ilk borsalardan biridir. Evet, Kraken borsasında işlem yapmak genellikle güvenlidir.

Peki, hangi güvenlik özellikleri mevcut?
 • Soğuk cüzdanlar: Kraken’deki tüm mevduatın% 95’i çevrimdışı, soğuk cüzdanlarda tutulur. Bilgisayar korsanlığı veya sunucu arızaları durumunda, çoğu fon korunur.
 • Sunucu güvenliği: Kraken’in sunucuları silahlı korumalar ve video monitörleri tarafından 7/24 gözetim altında kafeslerde saklanır. Sunuculara tüm erişim sıkı bir şekilde düzenlenir ve kontrol edilir.
 • Bilgi güvenliği: tüm hesaplar ve diğer hassas bilgiler, hem sistem hem de veri düzeyinde tamamen şifrelenir.
 • Test: Kraken, sistemin her türlü siber saldırıya karşı savunmasızlığını test etmeye adanmış bir uzman ekibine sahiptir..
 • Google Authenticator veya YubiKey aracılığıyla zorunlu 2FA.
 • Telefon / SMS yoluyla hesap kurtarma yok.
 • Para çekme işlemleri için e-posta onayı.
 • PGP imzalı ve şifreli e-postalar.
 • Çok katmanlı doğrulama sistemi (aşağıda bununla ilgili daha fazlası).

Ancak güvenlik tek faktör değildir. Başarılı olmak için, bir değişimin de güvenilir olması gerekir. Kullanıcıların paraları, hesapları, kişisel bilgileri ve diğer hassas verileriyle şirkete güvenebileceklerini hissetmeleri gerekir..

Kraken Güvenilir mi?

Güvenlik, gözetim, şifreleme, 2FA ve diğer protokollerle uygulanabilir. Ancak, kullanıcıların şirketin hem fonları hem de bilgileri ele alma şekli konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlayan eylemlerle güven kazanılmalıdır..


Kraken, kullanıcılara güvenilebileceklerini hissettirmek için neler yaptı??

Rezerv kanıtı denetimi:

Kraken, rezervlerinin kullanıcıların platformda sahip oldukları fon miktarını aştığını kanıtlamak için denetlendi. Başka bir deyişle, bir çökme, hacklenme veya diğer yıkıcı arızalar durumunda, Kraken tüm kullanıcının fonlarını karşılayacak kadar yeterli rezervlere sahiptir. Kullanıcılar, bireysel hesaplarındaki fonların borsa rezervleri kapsamında olduğunu kriptografik olarak doğrulayabilir..

Şeffaflık:

Kraken’in CEO’su ve şirketin San Francisco’daki genel merkezi iyi biliniyor. Ayrıca, şirketin yatırımcıları halka açık.

İlişkiler:

Kraken, Alman bankaları ve Tokyo Hükümeti ile ilişkilerini sürdürüyor ve Bloomberg, New York Times ve Wall Street Journal’da yer aldı..

Özetle Kraken, çeşitli fiat para birimleri ve kripto tokenleri arasında alım satım yapılmasına izin veren güvenli, güvenilir bir kripto değişim platformudur. Diğer borsalarla karşılaştırıldığında, Kraken güvenilirlik için en iyi seçeneklerden biridir..

Kraken Ripple Satın Almak Güvenli mi?

Kraken, Ripple dahil desteklediği tüm tokenları satın almak için güvenli ve güvenilir bir platform sunuyor. Ancak bazı ülkelerde Ripple satın almak için Kademe 3 seviye doğrulamasına sahip olmak gerekiyor. Peki, Kraken Ripple’ı gerçekten satın almak güvenli mi? Evet.

Kraken’in Çok Katmanlı doğrulaması şöyle açıkladı:

Yukarıda belirtildiği gibi, Kraken’in kullanıcı doğrulaması çok kademelidir. Her katmanın belirli sınırları ve gereksinimleri vardır. Çoğu kullanıcı, daha yüksek hacimli alım satım yapan veya belirli gereksinimleri olan kullanıcılar için daha yüksek katmanlarla birlikte katman 1 veya 2 doğrulamasını kullanır. İşte tüm katmanların kısa bir açıklaması:

 • Seviye 0– Bu katman yalnızca bir e-posta adresi gerektirir. Ancak bu katmandaki kullanıcılar yalnızca sitede gezinebilir ve her şeyin nasıl göründüğünü ve çalıştığını görebilir, ancak ticaret yapmasına izin verilmez..
 • 1. kat– Kullanıcılar yalnızca kripto para birimlerinde para yatırabilir ve çekebilir. Bununla birlikte, ticaret hem dijital hem de fiat para birimlerinde etkinleştirilmiştir. Bu katman, kullanıcıların tam adlarını, doğum tarihlerini, ülkelerini ve telefon numaralarını girmelerini gerektirir. Para yatırma limiti yoktur, ancak para çekme işlemleri günlük 2.500 USD veya aylık 20.000 USD ile sınırlıdır..
 • Seviye 2– Para yatırma, çekme ve dijital para birimlerinde alım satım mevcuttur. Seviye 2 kullanıcıları, yaşadıkları ülkeye bağlı olarak itibari para birimleri yatırabilir ve çekebilir. İtibari para biriminde limitler günlük 2.000 USD ve ayda 10.000’dir. Kripto para çekme işlemleri, günlük 5.000 USD ve aylık 50.000 olarak sınırlandırılmıştır..
 • 3. Kademe– 3. Kademe müşteriler için daha yüksek seviyelerde itibari para birimi finansmanı mevcuttur. Bu kademe, geçerli bir Resmi Kimlik ve yakın tarihli bir ikamet kanıtı gerektirir. Fiat para yatırma ve çekme işlemleri günlük 25.000 USD ve aylık 200.000 USD ile sınırlıdır. Dijital para birimleriyle para çekme, günlük 50.000 USD ve aylık 200.000 USD ile sınırlıdır. ABD, Kanada, Japonya ve Almanya gibi ülkeler, itibari para biriminde para yatırmak ve çekmek için Kademe 3 doğrulaması gerektirir.
 • Kademe 4– En yüksek finansman limitlerine izin verir. Seviye 4 kullanıcıları hem bireyler hem de şirketler olabilir ve gereksinimlerini açıklığa kavuşturmak için destek departmanı ile iletişime geçmeleri tavsiye edilir..

Bilgileri okuduktan sonra Kraken’da işlem yapmaya başlamak istiyorsanız, işte bir hesabın nasıl açılacağına dair kısa bir eğitim:

Kraken’e Başlarken:

 1. Kraken web sitesine gidin ve sağ üstteki “Hesap oluştur” u tıklayın.

  Kraken anasayfa

 2. Gerekli bilgileri (e-posta, kullanıcı adı ve şifre) doldurun, şartlar ve koşulları kabul edin ve “Hesap oluştur” u tıklayın. Girdiğiniz e-posta adresine bir aktivasyon kodu gönderilecektir.

  kraken hesabı oluştur

 3. Aldığınız e-postayı açın ve verilen bağlantıya tıklayın. Captcha’daki “Ben robot değilim” kutusunu ve ardından “Hesabı etkinleştir” i tıklayın. Kraken size ülkenizde veya bölgenizde sunulan hizmetleri açıklayan başka bir e-posta gönderecek ve ayrıca 2 faktörlü hesap doğrulamanızı ayarlamak için Kraken web sitesine yönlendirileceksiniz..

  Kraken güvenli mi

 4. Google Authenticator veya Authy gibi uygulamalar aracılığıyla yazılım 2FA seçeneğini seçerseniz, size kimlik doğrulayıcı uygulamasıyla taranması gereken QR kodunu gösterecek olan uygun düğmeyi tıklayın..

  Kraken ne kadar güvenli

 5. 2FA’yı etkinleştirdikten sonra, ilk kontrol paneline yönlendirileceksiniz. Şu anda, hesabınız aşama 0 doğrulandı. Sitede dolaşabilirsiniz, ancak herhangi bir ticaret yapamazsınız. Hesabınızı 2. kademe olarak doğrulamak ve ticarete başlamak için “Doğrulayın” düğmesini tıklayın:

  Emniyet

 6. Doğrulamak istediğiniz hesap türünü üç seçenek arasından seçebileceğiniz bir ekrana yönlendirileceksiniz: Başlangıç, Orta veya Profesyonel. Fiat ticaretinin mevcut olup olmadığı, fiat ve kripto için günlük ve aylık limitler ve gerekli bilgiler dahil olmak üzere her hesap türü hakkında bilgiler görüntülenir. Bir başlangıç ​​hesabını doğrulamak için, uygun düğmeye tıklayın ve bir sonraki ekrana yönlendirileceksiniz..

  gözden geçirmek

 7. Gerekli bilgileri uygun alanlara doldurun (tam ad, adres, telefon numarası ve doğum tarihi) ve ardından “Gönder” i tıklayın.

  öğretici

 8. Bilgilerinizi gönderdikten sonra, sistem size doğrulama işleminin 24 saate kadar süreceğini bildirecektir. Doğrulama tamamlandığında, e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz ve Kraken’da ticarete başlamaya hazır olacaksınız..

Sonuç

Bu kadar. Kraken’da bir hesap oluşturmak ve doğrulamak oldukça hızlı ve basittir. 24 saatlik doğrulama beklemede siteyi keşfedebilir ve arayüzü anlayabilirsiniz. Platform, yeni başlayanlar için biraz zor olabilir; diğer borsalardan daha fazla. Ancak, yeni kullanıcı her şeye alıştıktan sonra, diğer birçok borsada bulunmayan bazı ticaret araçlarına ve seçeneklerine erişebilir. Hesap doğrulandıktan sonra, yapılması gereken tek şey biraz para yatırmak (yalnızca desteklenen kripto jetonlarından birinde, başlangıç ​​hesapları için) ve diğer jetonlar veya fiat para birimi için işlem yapmaya başlamaktır. Ancak başlangıç ​​hesaplarının Kraken’den fiat çekemeyeceğini unutmayın..

Kraken kripto ticareti için güvenli mi? Evet diyoruz, ancak borsalarla uğraşırken dikkatli olun. Kripto dünyasında işler hızla değişebilir, bu nedenle sektör ve şirketler hakkında güncel bilgilere sahip olmak, korumanız için önemlidir..

Herhangi bir sorunuz varsa aşağıya bir yorum bırakın!

Ayrıca Bakınız: Bitcoin’i Coinbase’den Kraken’e Aktarın

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector