Čo je technológia Blockchain? Všetko, čo potrebujete vedieť

Blockchain a kryptomena sa za posledné desaťročie ukázali ako rozruch v rôznych oblastiach života. Rastúce hodnoty kryptomien na konci roka 2017 dali týmto slovám širšiu ponuku. Je len zopár takých, ktorí tieto slová nepoznajú. Zlomky ľudí, ktorí často používajú tieto slová, tiež chápu skutočný zmysel a význam týchto slov. Technológia blockchain bola predtým spájaná s bitcoinom. Ale v dnešnej dobe sa zdá, že táto technológia predstavuje revolúciu takmer vo všetkých oblastiach života. Vedci sú zaneprázdnení zvyšovaním škálovateľnosti a bezpečnostných prvkov tejto zúriacej technológie.

Blockchain

Po mnohých výskumoch odborníci dospeli k záveru, že blockchain je akousi verejnou knihou, ktorá uchováva všetky transakcie prebiehajúce v digitálnom svete. Jednou zo zvláštnych vlastností blockchainu je, že každá transakcia je uložená v samostatnom bloku a zdieľaná všetkými v sieti. Všetky tieto bloky sú navzájom spojené, čím odolávajú zmenám v hlavnej knihe. Kryptografia a distribuované konsenzuálne algoritmy sú techniky na zabezpečenie týchto transakcií. Rastúca digitalizácia a trendy inteligentnosti na celom svete spôsobili, že blockchain je širšou ponukou, ktorej majú ľudia porozumieť.

Typy blockchainov

Po celom svete sú široko používané dva typy blockchainovej technológie. Sú to:

1-povolené blockchainy

Toto sú blockchainy, ktoré sú overené iba vlastníkmi a overenými používateľmi v sieti. To znamená, že sa nevyžaduje žiadne ďalšie overenie oprávnenia týchto používateľov, pretože ide o dôveryhodných používateľov. Tieto druhy blockchainov sa často používajú vo vládnych inštitúciách a podnikoch a vládne oddelenia sú overenými používateľmi. Povolené blockchainy môžu byť tiež súkromné ​​a v takýchto prípadoch sa organizácie stanú overenými používateľmi.

2-nepovolené blockchainy

Toto sú najčastejšie používané blockchainy, na ktorých sa každý užívateľ siete podieľa na konsenze. Je to tento blockchain, v ktorom je každý blok zabezpečený pomocou bezpečnostného kľúča. Tieto typy blockchainov sú prístupné pre všetkých, ale nikto nemôže kopírovať ani zmierniť transakciu, ktorá sa uskutoční.

Blockchain technológia

Technológia blockchain je technológia, ktorá pomáha vývojárom vyvíjať rôzne aplikácie podporované blockchainom. Práve táto technológia rozšírila využitie blockchainu v rôznych oblastiach života vrátane zdravotníckych a charitatívnych organizácií. Jedná sa o technológiu otvoreného zdroja, ktorú môžu využívať jednotlivci aj spoločnosti svojimi vlastnými spôsobmi v prospech seba. Používaním tejto technológie sa zrušila úloha tretích strán vo finančných transakciách. Preto sa technológia blockchain považuje za ideálnu pre krajiny s väčšinovým nebankovým obyvateľstvom. Jednoduchými slovami môžeme povedať, že technológia blockchain je technológia, ktorá pomáha ukladať a vymieňať digitálne aktíva v sieti peer-to-peer bez potreby sprostredkovateľov..

Prečítajte si tiež: 8 najlepších online kurzov blockchainu na školenie & Certifikácia 2019

Fungovanie technológie blockchain

ako funguje blockchain


zdroj obrázkov: Dav G2

Za posledné desaťročie bola technológia blockchain uznaná ako rýchly spôsob zbohatnutia. To je dôvod, prečo čoraz viac ľudí zaujíma investície do blockchainu a kryptomien. Pre získanie skutočných výhod je nevyhnutné porozumieť konceptu a fungovaniu technológie blockchain. Fungovanie technológie blockchain možno vysvetliť v štyroch jednoduchých krokoch. Sú to:

PREČÍTAJTE si Ripple – MoneyNetint s RippleNet Eyeing na použitie XRP na získavanie Liqudity na požiadanie

1 – Uskutočnenie transakcie

Úplne prvá a najdôležitejšia vec na pochopenie fungovania technológie blockchain je, že si vyžaduje transakciu. Transakcia sa môže uskutočniť medzi dvoma osobami alebo podnikmi bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Jeden z nich sa stáva odosielateľom a druhý prijímateľom.

2-Validácia / Overenie Transakcie

Po uskutočnení transakcie je ďalším krokom v práci technológie blockchain overenie alebo overenie tejto transakcie. Pretože je transakcia zdieľaná medzi miliónmi počítačov po celom svete, sieť počítačov sa snaží túto transakciu overiť. Potvrdzujú transakciu spolu s jej dátumom, časom, sumou a dokonca aj účastníkmi transakcie.

3-Formácia bloku

Keď je transakcia overená počítačmi v sieti, je uložená v samostatnom bloku. Tento blok obsahuje všetky informácie týkajúce sa tejto transakcie. Tieto informácie môžu zahŕňať čas, dátum, množstvo, digitálne podpisy a oveľa viac. Tieto bloky sú viditeľné pre všetkých jednotlivcov alebo podniky v sieti, a preto bude zmena v jej zázname nemožná. Tento nový blok je pripojený k už existujúcej databáze blockchainu. Informácie v každom bloku sa ukladajú pomocou kryptografie a určitých ďalších distribuovaných konsenzuálnych algoritmov.

4-Pridelenie kódu / hašovania

Posledným krokom v práci blockchainu je pridelenie kódu alebo hash tomuto bloku. Tento kód je pridelený po overení všetkého, čo sa týka transakcie. Tento kód je vždy jedinečný, vďaka čomu je transakcia bezpečná. Tu je dôležité spomenúť, že nový blok je možné do blockchainu pridať až po pridelení určitého kódu. Tento nový blok sa tiež stane viditeľným pre širokú verejnosť po pridaní k existujúcemu blockchainu alebo databáze.

Výhody technológie Blockchain

Ako technológia otvoreného zdroja je blockchain široko používaný v rôznych oblastiach života. Zvyšujúce sa použitie tejto technológie prinieslo revolúciu do mnohých firiem na celom svete. Niektoré z jeho výhod sú:

Rýchlosť transakcie 1

Technológia blockchain je široko používaná na celom svete pre svoju bleskovú rýchlosť globálnych transakcií. Tu je potrebné spomenúť, že prijatie tejto technológie prinieslo revolúciu v bankovom priemysle na celom svete. Je to tak preto, lebo globálne transakcie, ktoré sa uskutočnili za 15 – 20 dní, sa teraz uskutočňujú v priebehu niekoľkých sekúnd. Napríklad globálna transakcia je v blockchainovej sieti spoločnosti Ripple dokončená iba za 0,3 sekundy.

2-Zabezpečenie

Zvyšujúce sa bezpečnostné hrozby vo finančnom svete tiež zvýšili využitie technológie blockchain v rôznych oblastiach. Vysoký stupeň šifrovania v tejto technológii zaisťuje bezpečnosť každej transakcie. Okrem toho dostupnosť blokov vo forme verejnej knihy pre všetkých na svete znemožňuje všetkým zmeniť transakcie. Všetky bloky, ktoré uchovávajú informácie o určitých transakciách, sú zabezpečené jedinečnými hashmi / kódmi. Vedci a odborníci sú stále zaneprázdnení zvyšovaním bezpečnosti transakcií prebiehajúcich v digitálnom svete.

PREČÍTAJTE SI blockchain na trhu zdravotnej starostlivosti do roku 2025 viac ako 1,6 miliardy dolárov

3-Transparentnosť

Ďalšou výhodou technológie blockchain je jej neprekonateľná transparentnosť. Žiadna iná technológia nevydrží technológiu blockchain v transparentnosti globálnych transakcií, pretože všetky transakcie sú viditeľné pre všetkých. Iba osoby, ktoré majú kľúče, majú prístup k týmto transakciám bez toho, aby ich pozmenili. Odosielateľ a príjemca sú navyše naďalej informovaní o stave prebiehajúcej transakcie.

Efektívnosť nákladov 4

Rozsah technológie blockchain sa tiež každým dňom zvyšuje kvôli jej nákladovej efektívnosti. Táto technológia eliminovala úlohu sprostredkovateľov vo finančných transakciách, čo nielen zvýšilo rýchlosť transakcií, ale tiež ich urobilo nákladovo efektívnymi. V sieti blockchain nie je potrebná žiadna dokumentácia, ktorá by tiež eliminovala oneskorenie transakcií. Odosielateľ a príjemca sú navzájom priamo prepojení prostredníctvom blockchainovej siete a sú neustále informovaní o stave transakcie.

5-Spolupráca

Spolupráca je tiež jednou z najdôležitejších výhod blockchainovej technológie, pretože odosielateľ aj príjemca navzájom spolupracujú počas celého procesu transakcie, čo ho robí uspokojivým a bez trenia. Vďaka tomu je technológia blockchain dôveryhodná a rýchla, pretože nie je potrebná tretia strana.  

6-vysoký stupeň presnosti

Nakoniec sa technológia blockchain tiež široko používa kvôli vysokej miere presnosti transakcií. Viditeľnosť blokov pre všetkých v sieti robí transakcie transparentnými. Odkazy medzi týmito blokmi tiež zvyšujú presnosť technológie, pretože informácie v týchto blokoch nemožno kopírovať ani meniť.

Ako kryptomeny využívajú blockchain?

Existuje viac ako 1400 kryptomien, ktoré využívajú technológiu blockchain svojimi vlastnými konkrétnymi spôsobmi. Bitcoin bol prvou kryptomenou, ktorá túto technológiu využila. Z hľadiska rôznych problémov v sieti využíva táto alternatívna minca túto technológiu v rôznych formách. Napríklad v sieti bitcoinov sa každý nový blok vytvorí po desiatich minútach, ktoré overia transakciu. Na druhej strane sa v blockchaine Ethereum tento čas skracuje na 10-20 sekúnd a tento čas sa v blockchainovej sieti Ripple skracuje na 0,3 sekundy.

Budúcnosť technológie blockchain

Vďaka svojmu rozšírenému použitiu zostáva technológia blockchain v čele takmer všetkých diskusií týkajúcich sa digitálnych mien. Väčšina odborníkov zastáva názor, že použitie technológie blockchain sa zdá byť nekonečné. O desať alebo dve desaťročia bude na konci takmer všetkých oblastí života. Niektoré z využití technológie blockchain v blízkej budúcnosti môžu zahŕňať:

  • Môže sa zvýšiť jeho využitie pri vytváraní inteligentných zmlúv.
  • Odborníci sa domnievajú, že technológia blockchain bude čoskoro použitá na distribúciu lekárskych informácií s najvyššou prioritou.
  • Pretože všeobecné voľby vo väčšine krajín sú napadnuté hackermi, technológia blockchain sa môže čoskoro použiť na hlasovanie, aby boli voľby spravodlivé a rýchle.
  • Nikto nemôže poprieť jeho použitie v elektronickom priemysle, preto možno dúfať, že nákup a predaj všetkých druhov nehnuteľností bude prebiehať prostredníctvom blockchainov.
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map