Ako zistiť, či máte vírus Bitcoin Miner

Prvý počítačový vírus sa objavil „vo voľnej prírode“ (mimo vyhradených počítačových laboratórií) v roku 1982 a napísal ho žiak deviateho ročníka. Odvtedy boli napísané státisíce vírusov, ktoré stále prichádzajú. Jednou z posledných iterácií je vírus bitcoin miner. Možno ste už o nich počuli a zaujíma vás, čo sú zač a ako zistiť, či máte vírus Bitcoin miner.

Ak áno, čítajte ďalej …

Čo je ťažba bitcoinov?

Pravdepodobne viete, že bitcoiny a ďalšie kryptomeny fungujú na blockchainoch a že niektorí ľudia získavajú krypto ťažbou. Možno však nerozumiete, čo je v tejto súvislosti vlastne „ťažba“. Blockchainy fungujú tak, že vytvárajú zložité matematické hádanky, ktoré musia počítačy vyriešiť. Majitelia počítača, ktorý príde s riešením ako prvý, sú odmenení bitcoinom. To je to, čo znamená „ťažiť“ bitcoin.

Hádanky sú s časom čoraz ťažšie, čo znamená, že na ich riešenie potrebujete výkonnejšie počítače. Na začiatku to s obyčajným PC zvládol ktokoľvek, ale teraz je to jednoducho nemožné. Ťažba bitcoinov si v súčasnosti vyžaduje špeciálne počítače, ktoré stoja za veľa peňazí. Tieto počítače sa nazývajú baníkov.

Čo je vírus Bitcoin miner?

Názov by naznačoval, že ide o vírus, ktorý infikuje bitcoinových baníkov. Koniec koncov, počítačový vírus infikuje počítače. Ale nie je to tak. Malvér na ťažbu bitcoinov sú vlastne vírusy ťažiť bitcoin. Teraz sa možno pýtate „Nie je však ťažba bitcoinov niečo, čo ľudia robia pre peniaze? Aký je problém?”.

Ako som už vysvetlil vyššie, Ťažba bitcoinov na bežnom počítači už nie je možné, pretože hlavolamy sú príliš zložité, a preto je potrebné špeciálne banské zariadenie. Ak však vlastníte veľa počítačov, môžete ich vzájomne prepojiť a vytvoriť jeden veľmi výkonný superpočítač. Niektorí veľmi neetickí programátori napísali vírusy, ktoré unesú počítače iných ľudí a prinútia ich ťažiť za ne bitcoiny. Ak je váš počítač infikovaný, mohlo by sa to práve teraz ťažiť … pre niekoho iného!

Tieto vírusy nielenže ťažia iba bitcoiny. Váš počítač by bez vášho vedomia mohol ťažiť Ripple, Monero alebo akýkoľvek iný altcoin. Vytváranie zisku pre osobu, ktorá vírus vyrobila. Technicky správnejším pojmom by teda bol „malvér na ťažbu kryptomeny“, ale keďže bitcoin je najcielenejším tokenom, názov „bitcoin miner virus“ sa len zasekol..

Ako sa šíria vírusy bitcoin minerov?

Malvér na ťažbu kryptomeny sa šíri rovnako ako iné vírusy. Môžu sa sťahovať z neoficiálnych softvérových úložísk, posielať prostredníctvom služieb zdieľania súborov peer-to-peer, posielať e-mailom ako zjavne bežné dokumenty atď.. 

Aj tu platia rovnaké všeobecné odporúčania, ako sa vyhnúť bežným vírusom: sťahujte programy iba z dôveryhodných, oficiálnych zdrojov, neotvárajte odkazy ani dokumenty od neznámych odosielateľov, aktualizujte antivírusový softvér atď..

Ako zistiť, či máte vírus Bitcoin miner?

V prvom rade sa využíva ťažba veľa napájania počítača. Ak vírus spôsobí, že váš procesor vykoná prácu, váš počítač bude pomalý, zaostalý a možno dokonca nepoužiteľný. Vyskytne sa aj vážne prehriatie. Teplo môže byť také silné, že môže poškodiť procesor, pamäť RAM alebo základnú dosku.

Ak sa počítač vypína z prehriatia alebo sa stále spomaľuje, môže byť infikovaný. Ak chcete rýchlo skontrolovať prítomnosť ťažobného vírusu Bitcoin, mali by ste sa pozrieť na využitie procesora a pamäte RAM. V systéme Windows to vidíte v správcovi úloh. Otvorte ho stlačením kombinácie klávesov CTRL + ALT + DELETE. V systémoch Linux vyhľadajte monitor systému vašej distribúcie. Screenshot nižšie zobrazuje Linux Mint 19.2 „Monitor systému“. Všetky zobrazujú rovnaké všeobecné údaje:


ako zistiť, či máte vírus bitcoin miner

Kľúčom je pozrieť sa na zoznam spustených procesov a zistiť, koľko CPU a RAM používajú. Ak proces využíva veľa energie počítača, pozrite sa na jeho názov. Ak je to niečo zvláštne, čo nespoznávate alebo si nepamätáte inštaláciu, môže to byť váš vírus!

ako zistiť, či máte vírus bitcoin miner

Graf zdrojov by ukazoval neustále vysoké využitie procesora a siete.

Nie všetky vírusy bitcoin minerov však zacieľujú na váš procesor. Niektoré z nich robia ťažbu grafickým čipom vášho počítača (GPU). V takom prípade nebude výkon vášho počítača tak výrazne ovplyvnený ako v predchádzajúcom. Väčšinu času budete môcť na počítači pracovať rovnako ako vždy. Pri používaní graficky náročných programov, ako sú hry alebo balíčky CAD, však budete trpieť oneskorením, pomalým výkonom a stratou snímok. S týmto druhom vírusu nebudú mať správcovia úloh alebo monitory systému žiadne využitie, pretože nezobrazujú údaje o využití GPU.

Aby toho nebolo málo, váš počítač môže napadnúť nedávno popísaný typ škodlivého softvéru na ťažbu kryptomeny bez skutočnej inštalácie akýchkoľvek súborov.

Tieto posledné dva druhy môžu byť výzvou na odhalenie a zbavenie sa, ale dá sa to zvládnuť.

Ako odstrániť vírus Bitcoin miner?

Odstránenie škodlivého softvéru z kryptoťažby je možné vykonať manuálne. To si však vyžaduje značné technické zručnosti, pretože nejde iba o nájdenie a odstránenie spustiteľného súboru. Budete tiež musieť manuálne upravovať systémový register a riskovať murovanie počítača.

Používanie antimalwarového softvéru je jednoduchšie a oveľa menej riskantné. Nie všetky antivírusové programy dokážu zistiť a odstrániť vírus Bitcoin miner. Niektoré programy, ktoré môžu odstrániť malvér na ťažbu kryptomeny, sú SpyHunter, ReImage, Malwarebytes, antivírus Comodo a DrWeb. DrWeb má verzie pre Windows, Mac, Linux a dokonca aj Android. A antivírus Comodo tvrdí, že je schopný odstrániť ťažobný malware bez súborov.

Na záver…

V tomto článku ste sa naučili, ako zistiť, či máte vírus Bitcoin miner a niekto pomocou vášho počítača zarába peniaze bez vášho vedomia. Ak vaše obľúbené hry zrazu začnú zhadzovať rámiky, nebehajte si kúpiť iba novú grafickú kartu. Ak je váš počítač pomalý a prehrieva sa a vaše účty za elektrinu sú zrazu oveľa vyššie, teraz viete, čo sa môže stať a čo robiť.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map