DCEP nedir?

Çin’in ulusal dijital para birimi DCEP (Digital Cpara birimi Ederse ait Payment, DC / EP) Blockchain ve Cryptographic teknolojisi ile inşa edilecektir. Bu devrim niteliğindeki kripto para birimi, devlet bankası Çin Halk Bankası (PBoC) tarafından verilen dünyanın ilk Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olabilir. Para biriminin amacı ve hedefleri, RMB’nin dolaşımını ve uluslararası erişimi artırmaktır – nihai olarak RMB’nin ABD Doları gibi küresel bir para birimi olacağı ümidiyle. Çin, Facebook Libra gibi rakipleri yenmek amacıyla Blockchain’in benimsenmesini ilerletmek için bir girişim başlattı – Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bir sonraki büyük FinTech yeniliği olacağını iddia ettiği bir para birimi. Çin, Facebook Libra’nın Çin’in egemenliğine bir tehdit oluşturduğunu açıkladı ve dijital para birimlerinin yalnızca hükümetler ve merkez bankaları. DCEP, kripto para birimi borsalarında listelenmiyor ve değer spekülasyonu için olmayacak.

Güncelleme: 22 Haziran’da duyuruldu Çin’in DCEP’in arka uç altyapısını zaten tamamladığı.

Bitcoin, kripto para birimleri ve genel olarak nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için. Uptrennd’den Jeff Kirdeikis ile birlikte oluşturduğum kursuma göz atın- Bitcademy: Öğrenin, Yatırım Yapın & Bitcoin Ticareti – Bir Saatin Altında

DCEP, Çin’deki tek yasal dijital para birimidir

DCEP bir para birimidir Çin Hükümeti tarafından oluşturulmuş ve onaylanmıştır. Aynı zamanda 1: 1 oranında RMB’ye sabitlenmiş olan Tether’in kripto para jetonu “CNHT” gibi bir 3. şahıs sabit koin değildir. DCEP, Çin’deki tek yasal dijital para birimidir (kripto para birimleri, örneğin Bitcoin yasal ödeme aracı değildir Çin’de).

Huang Qifan (Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi Başkanı), DCEP üzerinde beş ila altı yıldır çalıştıklarını ve ülkenin finansal sistemi olarak tanıtılabileceğinden tamamen emin olduklarını söyledi. Şu anda Çin Halk Bankası’nın para birimini çıkarmasıyla birlikte kullanıma sunuluyor.

DCEP, para yaratma, defter tutma, vb. İle ilgili gerçek zamanlı veri toplanmasını sağlayabilir ve para sağlanması ve para politikalarının uygulanması için faydalı referans sağlar.

Huang QiFan, China Finance 40 Forumunda

Çin neden dijital para ile geliyor??

DCEP’in önemi, onun yerine geçecek şekilde tasarlanmasıdır. Rezerv Para (M0) sistemi, banka havalelerinin maliyetini ve sürtüşmesini azaltır. Bu önerildi DCEP’in anonim sahtecilik, kara para aklama ve yasadışı finansman gibi çevrimdışı kağıt para işlemlerinin risklerini azaltacağı. Bunun nedeni, düzenleyicilerin bazılarının finansal ve parasal denetimi büyük ölçüde iyileştireceğini düşündüğü dijital para işlemlerini daha iyi izleyebilmeleridir. DCEP, banknotların ve madeni paraların bakımı ve geri dönüştürülmesiyle ilgili maliyetleri de azaltabilir.

Temel olarak, DCEP, RMB’nin dijital bir versiyonu olmaya hazırlanıyor.

Ayrıca, DCEP’in çıkarılması, RMB’nin uluslararasılaşmasını teşvik etmeye ve mevcut sınır ötesi ödeme sistemini yeniden şekillendirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, Ekim 2015’in başlarında RMB Sınır Ötesi Bankalar Arası Ödemeler Sisteminin (CIPS) devreye alınmasından önce, RMB sınır ötesi takas ve ödemenin esas olarak CHIPS (Takas Odası Bankalararası Ödemeler Sistemi) veya SWIFT (Dünya Çapında Bankalararası Topluluk için Topluluk) aracılığıyla yapılmasıdır Finansal Telekomünikasyon). Bununla birlikte, bazıları hem CHIPS hem de SWIFT sistemlerinin ölümcül kusurları olduğunu düşünüyor. Birincisi, CHIPS bir ABD şirketidir. SWIFT, özellikle Çinliler için bir endişe nedeni olarak görülürken, uluslararası bankacılık sistemindeki dayanağı nedeniyle ülkeler arasında bankalar arası transferler için SWIFT kullanmak neredeyse zorunludur. Böylelikle, SWIFT’in veri merkezini kontrol eden kişi, Çin’deki bazılarının ABD olduğunu düşündüğü hemen hemen her sınır ötesi havale ile ilgili bilgilere erişebilecek. Bunun nedeni, SWIFT tarafsız bir uluslararası organizasyon olduğunu iddia ederken, 25 direktörden 12’sinin ABD’den ve onun müttefiklerinden olmasıdır. Ayrıca, işlem verilerinin ABD’ye sağlandığı tespit edildi. Bu nedenle, Çin’in SWIFT sistemi aracılığıyla ABD tarafından geri çekildiği ve bu nedenle RMB’yi uluslararasılaştırmada Çin’in kendi dünya çapında bankacılık sistemini, yani DCEP’i gerektirdiği düşünülmektedir..

Bu nedenle Çinliler, yeni bir döviz takas ağı kurmanın bir gereklilik olduğunu düşünüyor.

Çin medyasına göre DCEP, “3. Dalga“ABD’ye yönelik.


DCEP’in tarihçesi ve gelişimi

DCEP’in geliştirilmesine 2014 yılında başlandı dijital para birimlerine adanmış bir araştırma enstitüsünün kurulması ve Çin Yuan sisteminin blockchain teknolojisi ile nasıl iyileştirilebileceğine bakılmasıyla. Bununla birlikte, 2014’ten 2018’e kadar, geliştirme süreci, muhtemelen Bitcoin’in veya blok zincirinin ademi merkeziyetçi doğası, yasal bir ulusal para birimi olarak Renminbi’nin doğasıyla uyumsuz olduğu için yavaşladı. Ancak 2019’un sonuna doğru işler hızla arttı ve bu, Facebook’un Libra’yı başlatmaya hazırlanmasına doğrudan atfedilebilir, özellikle Libra Derneği’nin ortak üyeleri ve Libra’nın destekleyeceği para birimleri bilinçli olarak Çin’i reddetmişti. Bu nedenle, rekabetin hararetini hisseden Çin merkez bankası, dijital para birimine yönelik küresel rekabeti acilen hızlandırmak için muazzam bir baskı hissetti..

PBoC’nin Ulusal Sosyal Güvenlik Fonu Konseyi’nin eski Başkan Yardımcısı duyuruldu 22 Haziran 2020’de Çin, DCEP’in arka uç altyapısını çoktan tamamlamıştı. Sonunda, Çin’in ev sahipliği yaptığı 2022 Kış Olimpiyatları için diğer Çin şehirleri, yabancı firmalar ve mekanlar DCEP pilot testine katılacak (aşağıya bakınız).

DCEP spekülasyon için değildir

Çin, Ulusal Dijital Para Birimi’nin spekülasyon için olmadığını açıkça ortaya koydu. Çin Halk Bankası dijital para enstitüsü başkanı Mu Changchun, bunu “yuan’ın dijital bir formu” yaptı. Merkezi, egemen bir para birimidir. ve orada olacak değerinde spekülasyon yok. Bu, bazı netizenlerin Sina.com’da “Yani bunda eğlence olmayacak” yorumunu yaptığı Çin’deki çevrimiçi topluluğun hayal kırıklığıdır.

Para birimi spekülasyon için değil. Bitcoin veya stabil tokenlerden farklıdır

PBoC’nin dijital para araştırma enstitüsü Mu Changchun

DCEP madenciliği yapmak veya DCEP ağında pay almak da mümkün değildir.

Dağıtım ve Dağıtım

Caijing dergisine göre, pilot kurumlar DCEP için Çin İnşaat Bankası, Çin Ziraat Bankası, Çin Bankası ve Çin Sanayi ve Ticaret Bankası gibi 4 büyük devlet bankası olacak. Bu ilk dağıtım, ağın ve güvenliğin doğrulanacağı para birimi sistemi için resmi bir üretim testi görevi görecek. İkinci aşamada DCEP, Tencent ve Alibaba gibi büyük fintech firmalarına dağıtılacak. WeChat Pay ve AliPay sırasıyla.

DCEP, iki katmanlı bir sistemde çalışacaktır

DCEP’nin yayınlanması ve dağıtımı iki aşamalı bir sisteme dayalı olacaktır..

İlk kademe, PBoC ve aracılar arasındaki işlemler olacaktır. Bu aracılar, finansal kurumlar (ör. Çin İnşaat Bankası, Çin Ziraat Bankası, Çin Bankası ve Çin Sanayi ve Ticaret Bankası gibi 4 büyük devlete ait banka) ve Alibaba, Tencent ve UnionPay gibi finansal olmayan kuruluşlar olacaktır. . PBoC burada sorun Aracılara DCEP.

İkinci kademe, yukarıda belirtilen aracılar ve şirketler (ör. Perakende mağazaları) gibi perakende pazarındaki katılımcılar ve sizin ve I gibi bireyler arasında olacaktır. Bu kademede, DCEP alan aracılar dağıtmak pazarda dolaşması için perakende katılımcılarına, örn. mağazalarda bir şeyler satın alan insanlar aracılığıyla.

Geleneksel nakit ile karşılaştırıldığında DCEP’in verilmesi ve dağıtımındaki temel fark, DCEP’in banka hesapları yerine elektronik cüzdanlar aracılığıyla aktarılacağı gerçeğidir..

DCEP iki katmanlı sistemDCEP, iki katmanlı bir sistemde çalışacaktır (Resim kredisi: https://www.rieti.go.jp/en/china/19122701.html)

Çin, DCEP için arka uç altyapısını tamamladı

Çin, DCEP’in arka uç altyapısının yanı sıra, parametrelerin ayarlanması, işlevlerine yönelik araştırma ve geliştirme, ortak hata ayıklama testleri vb. İşlemlerini de tamamlamıştır, ancak devam eden testler hala gereklidir. Kapalı betadan ekran görüntülerini alan netizenlere göre, DCEP cüzdanı dijital varlık değişimi, cüzdan yönetimi, geçmiş işlemlere bakma yeteneği dahil olmak üzere birkaç ana işlevi destekleyecek. Diğer işlevler arasında QR koduyla ödeme, havale ve mobil ödemeler bulunur.

ResimDCEP Cüzdan görüntüleri ve Alipay ile Bank of China Uygulamasına entegrasyon (kaynak: Twitter Matthew Graham)

İnternette dolaşan diğer resimler Bank of China’nın DCEP cüzdanına ait gibi görünüyor. Görüntüden de görülebileceği gibi, cüzdan, para biriminin gönderilmesine, alınmasına ve dönüştürülmesine vb. İzin verir ve ayrıca kullanıcının işlem geçmişini gösteren basit ve net bir arayüz sunar..

BOC DCEP cüzdanBOC DCEP cüzdan

DCEP nasıl test edilecek?

17 Ağustos 2020’de, Çin’in ulusal televizyonu CCTV 2, DCEP’in “4 + 1 yöntemi” olarak adlandırdıkları yöntemle ilk olarak pilot testten geçeceğini doğruladı. Yani, ilk olarak Shenzhen, Chengdu, Suzhou, Xiong’an ve 2022 Kış Olimpiyatlarının yapılacağı bazı yerlerde kapalı pilot testleri olacak..

CCTV’den gelen raporlar, Suzhou’daki bazı hükümet çalışanlarının ücretlerinin bir kısmını DCEP aracılığıyla aldıklarını da doğruladı..

Analistler, pilot programın geniş ölçekte genişletilmesinden önce, para otoritelerinin teknik ve pazar promosyonu gibi temel sorunları çözmesi gerekeceğine inanıyor, böylece insanlar dijital para birimlerini kullanmaya daha alışıyorlar..

Sonunda, testler Pekin, Şangay, Guangzhou ve Hong Kong Makao Büyük Körfez Bölgesi dahil olmak üzere 28 şehir ve eyalete genişletilecek. Genişleme, pilot testin kapsamının yaklaşık 400 milyon kişiden oluşan potansiyel bir kullanıcı tabanını içerebileceği anlamına geliyor – Çin nüfusunun% 29’u.

McDonalds, Starbucks gibi yabancı firmalar da DCEP’i test edecek

Bazı yerel oteller, insansız süpermarketler, posta dolapları, fırınlar, kitapçılar ve spor salonlarının yanı sıra, Starbucks, McDonald’s ve Subway gibi yabancı firmaların DCEP testlerine katılacak şirketler olduğu açıklandı. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından 22 Nisan 2020 tarihinde düzenlenen bir etkinlikte duyuru yapıldı ve testlere toplam 19 firma katılacak..

Jingdong’un insansız süpermarketi, DCEP’i test edecek ilk yerlerden biri olacak

Çin’in CCTV’si Xiong’an, McDonalds ve diğer 19 şirketin DCEP’i test etmeye başladığını doğruladı.

Satıcılar DCEP’yi kabul etmelidir

Merkezi hükümet, dijital ödemeleri kabul eden tüm satıcıların (Apple Pay, AliPay ve WeChat gibi) ödeme yapmasını zorunlu kılmıştır. zorunlu DCEP’yi kabul edin. Bu, DCEP’e Çin’de, her tüccarın katılmakla veya potansiyel bir işletme lisansını kaybetmekle yükümlü olduğu geniş bir ülke çapında kabul sağlayacaktır. Bu, DCEP’i dünyanın en çok kabul gören dijital para birimi yapacak.

DCEP’i Desteklemek İçin Huawei Pay

30 Ekim 2020’de bir basın toplantısında Huawei, Çin Hükümeti ile yakın bağlar Huawei Mate40’ın DCEP için bir donanım cüzdanı etkinleştirecek ilk akıllı telefon olduğunu duyurdu. Huawei, sosyal medya platformunda da onayladı Weibo Çevrimdışı durumlarda bile işlem başlatma kabiliyetine sahip olacağını. Huawei’nin ardından rakip şirket Tencent de DCEP’i WeChat ödeme platformu.

Genel halk üzerinde DCEP testi

Seçkin Shenzhen sakinlerine DCEP cinsinden 10 milyon RMB verilecek

Shenzhen, 11 Ekim 2020’de bir çekiliş yoluyla yerlilere DCEP’de 10 milyon RMB (1,47 milyon ABD Doları) verecek. Shenzhen’in Luohu bölgesi, kayıt yaptıran sakinlere her biri 200 RMB (30 ABD Doları) içeren toplam 50.000 dijital “kırmızı paket” dağıtacak. Shenzhen Hükümeti tarafından işletilen blockchain tabanlı bir kamu hizmetleri uygulaması olan iShenzhen’deki bu piyango.

Kazananlar 11 Ekim 2020’de duyurulacak ve DCEP kırmızı paketlerini Dijital Renminbi Uygulamasındaki bir e-cüzdan aracılığıyla alabilecekler. İşte bu şanslı paketlerin neye benzediğinin bir resmi:

DCEP’yi 12-18 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında Luohu’daki 3.389 belirlenmiş mağazada harcayabilecekler..

Yalnızca 50.000 dijital paket mevcut olsa da, yine de DCEP piyangosu kaydolmak için yaklaşık 2 milyon Shenzhen sakinini (nüfusun% 15’i) çekti. Bu, başvuru sahiplerinin yalnızca şanslı% 2,61’inin bir miktar DCEP’e sahip olabileceği anlamına gelir. Bu, PBoC’nin genel halkı teste dahil ettiği ilk zamandır..

Kazananlar, 12 Ekim 2020’de kendilerini belirtilen uygulamayı Android veya Apple’a indirmeye yönlendiren bir kısa mesaj aldı. Herkese açık olarak indirilemeyen bu Dijital Renminbi Uygulamasında, kullanıcıların DCEP’i almak için bir e-cüzdan açması gerekecektir. Bu nedenle, bazı insanlar DCEP’i nihayet piyasaya sürüldüğünde yaşlıların veya çocukların nasıl kullanabileceklerini sorguluyor..

Bu arada, Çin’in DCEP’i kabul etme yolunu açtığını şimdiden görebiliyoruz. Çin sosyal medyasından, DCEP’in genel olarak “E-CNY” veya 数字 人民币 (Çeviri: Dijital RMB) olarak anılacağını zaten görebiliyoruz. Shenzhen metro bilet makineleri, metro kartlarınızı DCEP ile doldurma özelliğini zaten etkinleştirdi ve bazı ticari tesislerde “burada DCEP kabul edildi” işaretleri var.

Shenzhen metrosu ve dükkanlar DCEP'i kabul etmek için yol döşüyorShenzhen metrosu ve dükkanlar DCEP’i kabul etmek için yolu kaldırıyor (Resim kredisi: Weibo)

Suzhou’da DCEP testi

DCEP’in bu ikinci hediyesi Çin’in Suzhou kentinde olacak ve 12 Aralık 2020’de başlayacak. Bu sefer belirlenen mağazalarda DCEP harcayabilecek toplam 10.000 kazanan olacak. Her yıl 11 Kasım’daki “çift onbir” e benzer şekilde, Çin’de bir başka büyük alışveriş festivali olarak kabul edildiğinden, 12 Aralık seçimi çok önemlidir..

2021’de Shenzhen’de daha fazla test

11 Ocak 2021’de Shenzhen, halka açık testler için tekrar 20 milyon RMB değerinde DCEP verdi. Şanslı vatandaşların kırmızı zarflarını harcamak için 17 Ocak 2021’e kadar süreleri olacak.

Hangi Çinli satıcılar zaten DCEP ödemelerini destekliyor?

DCEP testine 10.000’den fazla tüccar katıldı. Aşağıdaki büyük çevrimiçi perakendeciler, Çin’in dijital para birimini zaten destekliyor: JD.com (Çin’in en büyük e-ticaret platformu), Didi (araç çağırma hizmeti), Meituan

(yemek dağıtım hizmetleri), Bilibili (video yayın platformu).

Hong Kong, sınır ötesi DCEP testine katılacak

4 Aralık 2020’de Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) onaylanmış Çin Halk Bankası’nın Dijital Para Birimi Enstitüsü ile sınır ötesi ödemeler için DCEP’nin teknik pilot testi üzerinde çalışıyor. Şu anda, bu tür testler için ön teknik hazırlıklar devam etmektedir. HKMA, sınır ötesi ödemeler için DCEP kullanımı konusunda iyimser, çünkü RMB zaten Hong Kong’da kullanılıyor ve Çin ile Hong Kong arasındaki sınır ötesi turizmin büyük popülaritesi..

China Construction Bank, DCEP cüzdanını piyasaya sürdü

29 Ağustos 2020’de China Construction Bank (CCB), DCEP cüzdanını yumuşak bir şekilde piyasaya sürdü. Çin’in devlete ait dört büyük ticari bankasından birinin kullanıcıları, mobil uygulamalarının içinde bir DCEP cüzdan özelliğinin bulunduğunu fark etti. Kullanıcılar dijital yuan cüzdanına bile gidebildi ve cep telefonu numaralarını kaydederek bunu etkinleştirebildiler..

Açıkçası, bu haber Çin kripto para birimi topluluğu ve sosyal medya arasında orman yangını gibi yayıldı. Bazı kullanıcıların CCB hesaplarını DCEP cüzdanına bağlayarak küçük işlemler bile yapabildikleri bildirildi. Aşağıda dolaşan görüntülere göre, cüzdanı etkinleştirdikten sonra, kullanıcılara cüzdan ve banka hesapları arasında işlem yapmaları için belirli bir cüzdan kimliği atanacağı görüldü (soldaki resim). Ana arayüz (ortadaki resim) ayrıca para yatırma / çekme, ayrıntılı işlem bilgilerini görüntüleme, banka hesabınızı DCEP cüzdanına bağlama, kırmızı paketleri “hediye etme”, kredi kartlarının geri ödenmesi, DCEP cüzdanını yükseltme ve iptal etme gibi çeşitli özellikleri de gösterir. . Sağdaki resim aynı zamanda basit bir tıklama ile para ödeme / alma / transfer etme veya başka bir kullanıcının cüzdanını tarayabilme becerisini de gösterir. “Kırmızı paket” işlevi de ilginçtir çünkü WeChat’in popüler kırmızı paket özelliğinden bir sayfa alır ve insanların başkalarına bir miktar para hediye etmesine olanak tanır. Paketi “açtıklarında” hediye edilen miktarı yalnızca alıcı görür. Bu özellik, yöneticilerin veya patronların çalışanların heyecanla toplaması için şirketlerinin WeChat sohbet grubunun her yerine sanal kırmızı paketler yağdırdığı Çin Yeni Yılı boyunca inanılmaz derecede popülerdir..

Son olarak, kullanıcılar benzersiz cüzdan kimliklerini veya banka hesabıyla ilişkili telefon numarasını girerek dijital para birimini başkalarına gönderebilir / alabilir..

CCB DCEP cüzdanCCB DCEP cüzdan

Bununla birlikte, CCB, DCEP cüzdan özelliğini genel erişimden devre dışı bıraktı, ancak daha önce büyük ilgi görmedi. Bu cüzdanı arayan kullanıcılar artık yalnızca işlevin henüz resmi olarak halka açık olmadığını belirten bir hata mesajı alacaklar..

Tencent, DCEP’in önemli bir ortağı olacak

Tencent’in Meituan Dianping’i görüşmelerde PBoC’nin araştırma kanadı ile DCEP için gerçek dünya kullanımları üzerine. Meituan Dianping, yemek dağıtımı (UberEats’e benzer), B gibi hizmetler sunan mobil uygulama platformunda günlük işlemlerinde milyarlarca dolarlık işlem gerçekleştiriyor.&B rezervasyonları (AirBnb’ye benzer), araç çağırma hizmetleri, bisiklet paylaşımı, market alışverişi ve daha fazlası. Temel olarak Çin’dekiler için tüm günlük ihtiyaçlarınız Meituan ekosisteminde karşılanabilir..

PBoC’nin araştırma kanadı, video akış hizmetleri sağlayan başka bir Tencent destekli şirket olan Bilibili Inc. ile de görüşmelerde bulunuyor. Dolayısıyla, ortaklığın ayrıntıları henüz kesinleşmemiş olsa da, bu tür bir işbirliğinin DCEP’in Çin’de toplu kullanımı için çok büyük olması muhtemeldir..

Bu şirketler, 2016 yılında Uber China ile birleşen ve aynı zamanda günlük işlemlerinde milyonlarca dolar değerinde olan bir araç selamlama uygulaması olan Didi Chuxing gibi mevcut devlere katılıyor..

Meituan ekosistemiMeituan ekosistemi (Resim kredisi: GGV BÜYÜK HARF)

DCEP, Libra, Bitcoin ve Cash arasındaki fark nedir? Bir karşılaştırma

DCEP, Libra, Bitcoin ve Cash arasındaki farklı özelliklerin bir karşılaştırması:

DCEP LIBRA Bitcoin NAKİT
Anonim? Anonim hale getirilebilir Evet Evet Evet
Kullanılan blok zinciri teknolojisi türü? Akıllı sözleşme, asimetrik kriptografi vb.. Konsorsiyum blok zinciri Herkese açık blockchain Nil
Verimlilik? Yüksek Yüksek Düşük Düşük
Merkezi olmayan? Hayır Kısmen Evet Hayır
Uçuculuk? Düşük Düşük Yüksek Düşük
Taşınabilirlik? Yüksek Yüksek Orta Düşük
Güvenlik? Yüksek Yüksek Yüksek Düşük
Çevrimdışı ödeme desteği? Evet Hayır Hayır Evet
İşlem hızı (TPS / sn)? 220.000 1.000 7 Yok
Durum? Devam eden test Geliştirilmekte Dolaşımda Dolaşımda

Daha fazla ayrıntı için DCEP, Libra, Bitcoin ve Cash ile ilgili makalemize bakın..

NFC Temaslı ödeme

Göre Resmi Sina Blockchain, DCEP, sahip olmayan NFC tabanlı ödeme seçeneklerine sahip olacaktır. cihazların çevrimiçi olmasını gerektir transfer sırasında. DCEP internet kapsamı olmayan alanlarda kullanılabileceğinden, bu kağıt paranın doğrudan ikamesi olarak görülüyor. Ek olarak, DCEP, mobil cihazın bir banka hesabına bağlı olmasını gerektirmez – bu, bankasız nüfusun da dijital para birimine erişebileceği anlamına gelir..

DCEP’in dokunarak ödeme özelliği sayesinde, insanlar İnternet kullanmadan iki telefonu birbirine dokundurarak para transfer edebilirler. Yani DCEP tam olarak blockchain gibi değil, kendi varyantıdır..

DCEP ATM makineleri?

Çinli haber kaynakları, Ziraat Bankası’nın dijital RMB işlevlerine sahip olacak DCEP ATM makinelerini başlatan ilk banka olacağını bildiriyor..

Blockchain’i benimseme yetkisi

Çin, Blockchain Benimsemesini ilerletmek için ülke çapında bir girişim başlattı. Başkan Xi Jinping, Siyasi Büro önünde 24 Ekim’de ‘ülkenin blockchain teknolojisindeki gelişiminin hızlandırılması’ emrini verdi. Bu konuşma Çin Halk Bankası başkanı Li Wei tarafından da tekrarlandı. Çin, 2020 yılının Nisan ayında, Ülkedeki Blockchain ile ilgili tüm projeleri birleştirmek için Blockchain Hizmet Ağını başlattı..

Çin, Blockchain’in faydalarının vurgulandığı “Cryptocurrency değil, Blockchain” i benimsemiştir. Öte yandan, Blockchain’e özgü kripto para birimleri, Cryptocurrency Borsaları ve ICO’lar ülkede yasaklandığı için bastırılıyor..

Çin’in 2020 yılına kadar blok zinciri geliştirmeye 1,42 Milyar ABD Doları harcaması bekleniyor.

Statista Research Bildiri

DCEP, Merkezi bir Para Birimi

DCEP, merkezi bir özel ağda çalıştırılan dijital bir para birimidir – Çin Merkez Bankası para birimine tam erişim ve kontrol sahibidir. Bu, merkezi bir liderin olmadığı açık, merkezi olmayan bir ağa sahip olan Bitcoin ile büyük bir tezat oluşturuyor. DCEP durumunda, Çin Merkez Bankası, DCEP oluşturma veya yok etme kabiliyetine sahiptir..

DCEP ticareti? Hangi platformlar DCEP’i destekler?

DCEP duyurulduktan sadece saatler sonra, çeşitli (potansiyel olarak sahtekarlık) Çin borsaları listelendi IOU’lar veya DCEP’in knock-off klonları. DCEP’in şu anda yalnızca PBoC ile çalışan bankalara dağıtıldığını ve halka açık olmayacağını bilmek önemlidir. Saygın borsaların ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, en iyi kripto para borsaları rehberimize göz atın. Borsaların dijital para birimine erişme garantisi olmadığından, resmi olarak piyasaya sürülene kadar DCEP ticareti yapmamanız şiddetle tavsiye edilir..

DCEP’in knock-off klonları zaten (potansiyel olarak) dolandırıcılık borsalarında işlem görüyor.

DCEP nasıl satın alınır?

Şu anda DCEP yalnızca Çin Halk Bankası ile çalışan diğer bankalar tarafından kullanılabilir. Bu nihayet 2020’de halka açılacak. Şu anda DCEP ticareti yapan kripto para borsası yok.

DCEP, ABD para sistemi için bir meydan okuma mı??

Hem Çin hem de ABD açısından ezici görüş evet gibi görünüyor. Dünya Bankası istatistiklerine göre, dünya çapında 1,7 milyar yetişkin banka hesapları olmadığı için nakit kullanıyor. Bununla birlikte, bu nüfusun üçte ikisinin parasal işlem yapmak için kullanılabilecek bir cep telefonu var. Bu, Alipay veya WeChat Pay gibi mobil ödemelerin Çin’de 1,7 milyardan fazla müşteriye sahip olduğu Çin’de olan şeydir. Şu anda, iki çevrimiçi ödeme şirketi, aylık olarak Paypal’ın 2017’nin tamamında yaptığından daha fazla ödeme yapıyor (yani 451 milyar ABD doları). Çin’de sokak satıcılarının Alipay veya WeChat ödemesini kabul ettiğini görmek çok yaygındır.

Alipay ve WeChat bir ATV kiralama mağazasında kabul ediliyor

Mobil cüzdan ödeme altyapısı ile, PBoC ile yaptıkları işbirliği, DCEP’in yurtdışına dağıtılmasına cevap olabilir. Bu, Asya’yı Avrupa ve Afrika’ya bağlayan yeni bir ticaret yolu inşa etmeyi amaçlayan Çin’in “Kuşak ve Yol Girişimi” ne uyacaktır. Buradaki fikir, DCEP’in mobil cüzdanlar tarafından kullanılmasıyla, Kuşak ve Yol boyunca nüfusların birbirine bağlanarak, mevcut finansal altyapıları tamamen atlayarak ve bankasızlara çevrimiçi satın alımlar için ödeme yapma ve tasarruflarını oluşturma fırsatı vermesidir..

Fed Başkanına Güven Greenspan Döneminden Bu Yana En Yüksek Noktayı Vurdu ...Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell

ABD’de hükümet dijital para birimi için bir talep görmüyor. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın bir mektubunda, bir dijital para biriminin çözmeyi amaçladığı zorlukların çoğunun ABD için geçerli olmadığı görüşüne vardı. Ona göre, ABD ödemeleri ortamı, tüketiciler için birçok dijital ödeme seçeneği ile halihazırda oldukça rekabetçi ve yenilikçi. Powell ayrıca, Libra’ya karşı çıkan ABD’li milletvekillerinin düşüncelerini yineleyerek, bildiğiniz ve her bir ödemeyi izleyebileceğiniz dijital bir ödemenin ABD için çekici olmayacağı yorumunu yaptı..

Finansal Hizmetler Meclisi Komitesi, Libra’nın potansiyel olarak ulusal güvenlik endişelerini artırdığını görürken, gözlemciler Çin’den gelen meydan okumanın ciddiye alınmadığını düşünün. Çünkü öte yandan Çin, Libra’nın ABD Dolarının hakimiyetini güçlendireceğinden endişe duyuyor ve bu nedenle DCEP’in lansmanını hızlı bir şekilde izlemek için çalışıyor. Ve Çin’in Terazi’den gelen tehdidi aşması muhtemeldir..

Daha geniş bir perspektiften, bazıları DCEP’in ekonomik bir savaşta ABD’ye karşı bir silah olarak kullanılabileceği görüşündedir. Bunun nedeni, DCEP’in Kuşak ve Yol boyunca kabul gördükçe Çin, potansiyel olarak dünya nüfusunun yarısının ekonomik faaliyeti üzerinde tam bir gözetim ve kontrol gücüne sahip olacak olmasıdır. DCEP, Çin’in herkesin harcamalarını ve işlemlerini takip etmesine olanak tanıyacak ve müşterilerin dijital varlıklarını mobil cüzdanlarında ele geçirebilecek veya kilitleyebilecek. Bunu, “sosyal kredi sistemi” ile birlikte milyonlarca kişinin mobil cüzdanlarını kullanarak uçak bileti satın almasının zaten engellendiği Çin’de daha önce görmüştük..

Çin televizyon tartışma programı “Kaplan Konuşması” nda yer aldı

29 Ağustos 2020’de, Çin’in Phoenix Televizyon programı “Tiger Talk” a (一 虎 一席談) katıldım. Tiger Talk, Phoenix TV’nin en uzun süredir devam eden programlarından biridir, her hafta önemli bir toplumsal konu veya olay hakkında bir tartışmaya yer verir ve tartışmaya uzmanları, akademisyenleri ve konukları davet eder. Phoenix Television tarafından haftanın konusunu tartışmak üzere denizaşırı bir analist olarak davet edildim, yani “DC / EP: Çin’in dijital parayı serbest bırakması, ABD Dolarının hegemonyasını sarsacak mı?”. Bölümü izleyebilirsiniz İşte.

Boks Madenciliği Kaplan KonuşmasıTiger Talk’ta konuk görünümü

DCEP’in Bitcoin ve kripto para birimleri üzerindeki etkileri

İlk durumda, DCEP ve Bitcoin / kripto para birimlerinin çok farklı olduğu her zaman akılda tutulmalıdır. Temel farklılıklar, DCEP’in mutlaka blockchain teknolojisini kullanmaması ve merkezi bir otoritenin kontrolü altında merkezi bir para birimi olmasıdır. DCEP, Libra, Bitcoin ve Cash arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bununla birlikte, Ağustos 2020’de ulusal televizyonda DCEP’in büyük ölçekli tanıtımı kesinlikle Çin vatandaşlarını RMB’nin dijital bir versiyonu için hazırlıyor ve hazırlıyor. DCEP’in kademeli olarak kullanıma sunulması, ortalama vatandaşın dijital para birimlerinin gerçek kullanımına alışmasını da sağlayacaktır..

Sonuç olarak, birçok insan heyecanla DCEP ile çeşitli mevcut blok zinciri projeleri arasında bir köprü olasılığı üzerine spekülasyon yapıyor – bazı projeler DCEP’de başlatılan ilk proje olacaklarını ilan ediyor. Bununla birlikte, DCEP’in tüm teknik detaylarını bilmediğimizi unutmamak gerekir, bu nedenle blockchain ile DCEP arasındaki bu köprünün nasıl çalışacağını bilmiyoruz. Ayrıca, Çin şu anda kripto para birimlerine karşı çok düşmanca davranıyor, bu çoğunlukla Plus Token gibi bir dizi kripto para dolandırıcılığından kaynaklanıyor. Sonuç olarak, Çin hükümeti kripto para birimi transferlerinde yer aldığı tespit edilen birkaç banka hesabını kapattı ve tüm ICO’ları, Binance ve OKEx gibi birkaç büyük kripto para birimi değişimini ve bazı Over the Counter masalarını yasakladı. Bu nedenle, özel WeChat grupları gibi yeraltında birçok kripto para birimi çevresi ve tartışması gerçekleşir..

Bununla birlikte, kafa karıştırıcı bir şekilde, ÇKP’nin resmi medya kuruluşları 参考 消息, Xinhua ve CCTV, kripto varlıklarının bugüne kadarki en iyi performans gösteren varlık olduğu manşetlerine çıkıyor. Primitive Ventures’ın Kurucu Ortağı Dovey Wan, bu medya girişiminin arkasındaki gerçek niyetin yorumlanmasının zor olduğunu gözlemledi, ancak şu ana kadar Çin kripto para birimi topluluğu bunu kriptonun zirveye ulaştığının bir işareti olarak görüyor. Bu arada, Twitter’daki Batı cephesinde insanlar bunu bir boğa sinyali olarak görüyorlar. Şu anda, Çin’de DCEP hakkında veya kripto para birimi cephesinde herhangi bir hamle veya haber olmadan, yalnızca Çin’in bir sonraki hamlesinin ne olacağını bekleyip görebiliriz..

Hmm bu, ÇKP’nin resmi medya kuruluşlarından “参考 消息”, Xinhua ve CCTV2 gibi ilginç bir propaganda vibe

“cryptoasset en iyi performans gösteren varlık YTD’dir” başlığı tüm caddelerde, haber bültenlerinde, çevrimiçi medyada ve TV’de yayınlandı

Böylesine koordineli bir çaba için nadirdir pic.twitter.com/2g6VDsV5SE

– Dovey “Rug The Fiat” Wan&# 129680;&# 129430; (@Kafadergisi) 25 Eylül 2020

DeFi, hükümetleri nihayet CBDC’leri benimsemeye zorlayacak mı??

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), 2020’nin kripto para birimi ve blok zinciri yıldızı olarak kabul edilebilir, kripto para birimi piyasasını canlandırmış ve çok ihtiyaç duyulan canlanma ve pozitifliği getirmiştir. Ama DeFi nedir? Kısacası, DeFi, geleneksel bankacılığı gelişmekte olan endüstrilere getirmeye çalışıyor, ancak bir bükülme ile: açık kaynaklı, ademi merkeziyetçi, ucuz olacak ve aracıları ortadan kaldıracak.

Öyleyse merkez bankaları ve hükümet, DeFi’nin getirebileceği teknolojiden yararlanırken hakim statükolarını sürdürmek için ne yapabilir? Cevap, bir CBDC oluşturmak olabilir. İçinde Forbes Makalenin yazarı, CBDC’nin, kullanıcıların daha ucuz ve daha hızlı işlemlerin avantajlarından yararlanmasına izin verirken parayı belirtmesi nedeniyle hükümetler için olumlu bir hareket olacağını öne sürüyor..

Makale ayrıca DCEP kapsamımıza da değiniyor ve Çin’in DCEP’i test etmede kaydettiği ilerlemenin ABD’de bir CBDC’nin uygulamaya konulmasındaki ilerlemeyle tezat oluşturduğunu tartışıyor. Bununla birlikte, hükümetlerin ve kurumların, ödemeler, ipotek, sigorta vb. Konulardaki yeni DeFi çözümlerinin haftalık olarak yaratılması ve bu fintech yenilikçileri lejyonunun büyümesi nedeniyle hızlı bir şekilde yetişmeleri gerekeceğini öne sürüyor. Bu yenilikçiler statükoya meydan okuyor ve DeFi’nin artan avantajlarıyla, yakında vatandaş-tüketicilerin dikkatini çekmek için yarışan gerçek bir rakip olabilir..

DCEP ne zaman resmen başlatılacak??

DCEP’in resmi başlangıcı için hala belirli bir zaman çizelgesi yok. Şimdilik bazı uzmanlar, Çin’deki bir haber kaynağı olan China Daily’ye, DCEP’in resmi olarak lanse edilmesinden önce, durum çok daha “karmaşık” olduğundan ilk planlarda ayarlamalar yapılması gerekebileceğini açıkladılar. Uzmanlar ayrıca, DCEP’in 2020’nin ikinci yarısında piyasaya sürülüp sürülmeyeceğinin belirsiz olduğunu ortaya koyuyor, ancak geliştirme planları kesinlikle PBoC tarafından artırılmış durumda..

Not: Önceki yayınlar ulusal para birimine CBDC olarak atıfta bulundular.

Güncelleme: 7 Ekim 2020, DeFi’nin hükümetleri CBDC’leri benimsemeye zorlayıp zorlamayacağına dair.

DCEP, Gold tarafından desteklenmektedir?

Basit cevap “Hayır” dır. Kitco News’in son bölümünde, gazeteci Max Kaiser, Çin’in rezerv para birimi olarak USD’yi yok etme niyetiyle altın destekli bir kripto para birimi başlatacak. Çin’in halihazırda 20.000 ton altın biriktirdiğini de sözlerine ekledi. Ancak bu sadece bir spekülasyon – Çin’in Altın Standardına dönme veya altın destekli kripto para birimleri çıkarma planı yok.

DCEP, diğer Kripto para birimleri ile birlikte çalışabilir mi?

DCEP’in diğer kripto para birimleri ile değiştirilmesine izin veren ağ geçitleri inşa etmek için birçok plan var. Algorand gibi projeler, DCEP’i desteklemek ve bu para birimlerini takas etmek için olası köprüler kurmak istediklerini belirtti. Ancak DCEP’in teknik detayları tam olarak ortaya çıkmadığı için bu tür köprüler henüz inşa edilmemiştir..

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/lukefitzpatrick/2020/10/06/defi-may-push-governments-to-adopt-cbdcs/#2d2c1f6f3f5e

https://www.asiacryptotoday.com/how-china-and-the-world-reacted-to-xi-jinpings-blockchain-comments

https://venturebeat.com/2019/09/15/wake-up-us-federal-reserve-china-just-showed-how-digital-currency-is-done/

https://www.reuters.com/article/us-china-blockchain-idUSKBN1X704A

https://u.today/just-in-chinese-central-bank-to-launch-digital-currency-called-dcep

https://beincrypto.com/chinas-dcep-to-be-worlds-first-national-digital-currency-says-ccie-vice-chairman/

https://qz.com/1710850/chinas-central-bank-could-gain-from-a-digital-yuan-cbdc/

https://www.asiacryptotoday.com/news/china-digital-yuan-dcep/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector