Çin Yeni Yılı Nedeniyle Bitcoin Fiyatı Düştü?

Çin yeni Yılı (Aysal yeni yıl) kripto para fiyatları üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir ve Bitcoin fiyatları Yeni Yıla kadar geçen aylarda düşmektedir. Bu makale eğilimi ve bunun neden olabileceğinin olası nedenlerini incelemektedir. Çin Yeni Yılı, Ay Takvimi temel alınarak her yıl farklı bir günde kutlanmaktadır. 2020’de 25 Ocak Cumartesi günü başlayıp 27 Ocak Pazartesi günü sona erdi.. 2021’de festival 12 Şubat Cuma günü başlayacak ve 15 Şubat Salı günü sona erecek.. Bu süre zarfında birçok Çin Tezgah Üstü (OTC) hizmeti kapatılacak ve bu da yüksek kripto oynaklığına yol açacak.

* Veriler Coinbase’deki Bitcoin Fiyatlarına dayanmaktadır. Yeni Yıldan 4 hafta öncesine kadar ortalama mum fiyatı olarak alınan CNY Öncesi Yüksekler.

Bu dönem Çin’de resmi tatildir, çünkü birçok çalışan aileleriyle birlikte kutlamak için memleketlerine geri dönmektedir. 1.386 milyar nüfusu ile bu, en büyük kısa vadeli göç Dünyada. Çin’deki tüm fabrikalar bu dönemde kapanır ve lojistik şirketleri ve tedarikçiler yavaş yavaş açıldıkça operasyonlar 2 haftaya kadar dondurulur. Çin Yeni Yılı, Hong Kong, Singapur ve Kore (Kore Yeni Yılı) gibi diğer Asya ülkelerinde de kutlanmaktadır. Çin, DCEP olarak bilinen ulusal dijital para birimini konuşlandırırken, Çin Yeni Yılı sırasında daha fazla test ve geliştirme ara verecek. Ancak, bu süre zarfında kripto para birimi borsalarının hala çalışacağını ve günde 24 saat ticareti kolaylaştıracağını unutmamak önemlidir (bkz. Kripto Başkanı).

Çin Yeni Yılı Dökümü?

Çin Yeni Yılının Günlük ölçeğinde Bitcoin Fiyatına (Kırmızı ile işaretlenmiş) Etkisi

Art arda 4 yıl boyunca, Bitcoin fiyatları Çin Yeni Yılı’na giden haftalarda her zaman düşecektir..

Örneğin 2017, Festivalden hemen önce fiyatlar% 50 düşüşle 12.000 $ ‘dan 6000 $’ a düştü. Bu model, tarafından “Çin Yeni Yılı Dökümü” olarak adlandırılmıştır. kripto para tüccarları.

İçinde 2019, Çin Yeni Yılı öncesinde Bitcoin fiyatları istikrarlı bir şekilde 4000 dolardan 3350 dolara düştü. Bu, festival tarihini gösteren kırmızı çizgi ile aşağıdaki grafikte gösterilmiştir..

Bitcoin Fiyatları 2019’da Çin Yeni Yılından hemen önce düştü

İçinde 2020, Çin Yeni Yılı öncesinde fiyatlar yeniden düştü, hatta 8.3k USD’lik ilk direnci kırdı. Ve Çin Yeni Yılı’nın ilk gününde 8,5 bin ABD dolarına kadar yükselirken, tarih kendini tekrarlamaktan başka bir şey yapamaz ve aynı gün içinde 8,3 bin ABD dolarının altına düştü. Fiyatlar Çin Yeni Yılı’nın 2. gününde durgun kaldı ve sadece tatillerin son gününde belirgin bir toparlanma ve yükselme eğilimi gösterdi..

Bitcoin fiyatları Çin Yeni Yılı 20202020 Çin Yeni Yılı sırasında Bitcoin fiyatları tekrar düştü

Tatilde Piyasa Yapıcılar

Bu bir sır değil piyasa yapıcılar ve ticaret botları Cryptocurrency piyasasında çalışır – aslında piyasa hacminin bir kısmından sorumludurlar. Çin ve diğer Asya ülkelerindeki piyasa yapıcılar, resmi tatiller nedeniyle 3-5 gün süreyle faaliyetlerini durduracak. Piyasa yapıcılığı, ticaret botları ve algoritmaları ile otomatik hale getirilebilse de, yine de insanların arıza olmadığından emin olmak için günlük operasyonu izlemesini gerektirir.

Çin Yeni Yılı boyunca piyasa yapıcılık faaliyetlerinin kapasitesi sınırlı olacak. Bu, daha değişken ve daha az likit piyasalara yol açar.

Yeni Yıl için Nakit Çıkışı

Nakit dolu Kırmızı Paketler vermek bir gelenektir

Bitcoin fiyatlarındaki düşüşün olası nedenlerinden biri, insanların tatiller için “Nakit paraya çeviriyor” olmasıdır. Bu özellikle Çin’de geçerli çünkü festival sırasında, geleneksel olarak çocuklara ve yaşlılara nakit olarak paketlenmiş şanslı paketler dağıtılıyor. Bu “kırmızı paketler” şans ve refahı sembolize etmek içindir ve Çin’de nakit para vermenin tabu olmadığı tek zamandır..


Gelenek, evli çiftlerin evlenmemiş genç çocuklara, yaşlılara ve hizmet personeline kırmızı paketler vermesini zorunlu kılar. Şirket Yöneticileri ve yöneticileri de astlarına para vermelidir – bazı paketler çalışanın aylık ücreti kadar doldurulur..

Gereken büyük miktarda nakit para nedeniyle, bazıları Çin Yeni Yılı öncesinde Bitcoin Sat siparişlerinde yaşanan artışın bu geleneğin sorumlusu olduğundan şüpheleniyor..

Bitcoin Madenciliği Etkilenmez

Bitcoin Hashrate Yeni Yıldan önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Çin, Bitcoin madenciliğine büyük katkıda bulunduğu için, kripto para madenciliğinin festival boyunca etkilenmesi beklenebilir. Bitcoin ve Ethereum Hashrates bu süre zarfında sabit kaldığı için durum böyle değil. Bunun nedeni, madenciliğin sürdürülmesi için önemli bir insan gücü gerektirmemesi ve dolayısıyla madenlerin Yeni Yıl boyunca çalışır durumda kalması.

Çin OTC Hacmi Düşüşleri

Bitcoin, Over the Counter (OTC) masaları aracılığıyla Çin’de işlem görmektedir. Bu OTC masaları, alıcılardan ve satıcılardan gelen siparişlerle eşleşir ve emanet hizmetleri sunabilir. En iyi masalar şunları içerir: Genesis Bloğu, Binance OTC ve Huobi OTC.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map