Çin’in Blockchain Hizmet Ağı (BSN), büyük işletmelerde Blockchain’in entegrasyonunu ve benimsenmesini artırmak için tasarlanmış ulusal bir girişimdir. Çin, tüm blok zinciri projelerinin% 45’i ülkenin endüstrilerinden ve teknoloji devlerinden (Tencent’in Blockchain Hızlandırıcısı gibi) gelmesiyle, kendisini Blockchain geliştirmede bir lider olarak konumlandırdı. Ekim 2018’de Başkan Xi Jinping, kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojiye olan hayranlığını dile getirdiğinde sektöre büyük bir destek verildi. Ağ, ticari kullanım için oluşturulmuştur ve bir blockchain uygulaması yapmak isteyen işletmeler ve bireyler için bir platform sağlamayı amaçlamaktadır. Blockchain teknolojileri, verilerin gerçekliğini garanti ederek büyük ölçekli veri takibine izin verdiği için kurumsal uygulamalar için son derece güçlüdür. Geçmişte, Vechain’in lojistik şirketi DNV GL ve denetim firmaları PwC ile ortaklığı gibi, kurumsal odaklı Blockchain projelerinin büyük ortaklıklar kazandığını gördük..

Xi JinpingBaşkan Xi şahsen 2019’da Blockchain Geliştirme konusunda ulusa hitap etti

Geçen ay dijital para elektronik ödemesinin (DCEP) duyurulmasının yanı sıra Çin, dijital ekonomiye doğru devam eden değişiminin sinyalini veren blockchain hizmet ağını (BSN) da başlattı. Çok fazla tantana ile ele alınmasa da, BSN, DCEP ile benzer bir dönüştürücü etkiye sahiptir ve Çin içindeki ve dışındaki endüstri için daha az önemli değildir..

Çin’in Blockchain Hizmetleri Ağı (BSN) nedir?

Blockchain Hizmet Ağı (BSN), bireyler, işletmeler ve yerel yönetimler için blockchain uygulamaları oluşturabilecekleri bir platformdur. 25 Nisan’da başlatılan kamu ağının ana hedefi, Çin’de akıllı şehir girişimlerini, diğer kamu ağlarını ve Halk Cumhuriyeti’nin kurduğu yakın dijital ekonomideki bölgeleri destekleyen tek noktadan bir blok zinciri oluşturmaktır..

Ağın iki temel işlevi olacaktır. Birincisi ticari ve bu, işletmelerin / blok zinciri girişimlerinin, uygulamaları geliştirmek için ağı kullanmalarına izin verecek ve halihazırda var olan özel blok zinciri ağlarına halka açık bir alternatif sunacak. Bunun yanı sıra BSN, akıllı şehirler ve dijital ekonomiler için kullanım için temel bir konsorsiyum zinciri ittifakı da sağlayacak. Raporlara göre ağ, açıklık, kamu kullanımı, ölçeklenebilirlik, açık kaynak, çoklu portal, düşük maliyet ve özerkliğe odaklanacak.

Girişim, aynı zamanda, blockchain ve yönetişim için devlet kullanımları üzerine yapılan araştırmanın ayrılmaz bir parçası olacak. Ağ ayrıca diğer alanlardaki araştırmaları da teşvik edecek ve bir kalkınma ekolojisi geliştirmeye çalışacaktır., BSN ittifakına göre Başkan Liu Yunan.

Liu Yunan BSN Başkanı (kaynak: SIC.com)

İş Ortağı Ağları ve Kuruluşları

BSN’nin oluşturulması, teknoloji endüstrisindeki bir dizi tanıdık yüz tarafından yapıldı. Araştırmanın başında, akıllı şehir geliştirme araştırma grubu odak ekibi olan Çin hükümeti düşünce kuruluşu Eyalet Bilgi Merkezi (SIC) vardı. Gelişimine yardımcı olan diğer kurumlar arasında telekom şirketi ChinaMobile ve bankacılık / ödeme ağı, Çin’deki UnionPay bulunmaktadır. Kripto para birimi endüstrisi açısından, Huobi borsası bir sürprizdi dahil etme gelişiminde.

Bazı BSN geliştirme derneği üyelerinin listesi (Kaynak: CoinTelegraph)

BSN’nin Arkasındaki Teknoloji

Ağ, özel olarak oluşturulmuş bir blok zinciri kullanacak ve teknolojinin araştırma ve uygulamasına dahil olan çok sayıda şirket var. Yaratılışında lider grup FISCO, veya Fifinansal Bkilit zinciri SShenzhen Consortium. Bu grup, Tencent’in dijital para cüzdanı Webank ve Bulut’u içerir, Huawei, ve Shenzhen Menkul Kıymetler İletişimi.

FISCO- BCOS


FISCO, BCOS açık kaynak ağını yarattı. Ethereum’un blok zincirine dayanan BCOS, sıfır bilgi kanıtları gibi çeşitli özellikler kullanır ve bireysel izinli zincirlerin eşzamanlı olarak çalışmasına izin verir.. 

Tencent, FISCO BCOS için akıllı sözleşme Dijital Varlık Modelleme Dili sağlayan dijital bankası Webank ile gelişiminde ayrılmaz bir rol oynamıştır..

Ağ, altı ay önce başlayan ilk Beta döneminde popüler olduğunu zaten gösterdi. Raporlar, 2.000 geliştiricinin test dönemine kaydolduğunu, kamu refahı hayır kurumları ve elektronik faturalar için blockchain uygulamaları oluşturduğunu öne sürdü..

Hem DCEP projesi hem de BSN, Çin’in teknolojik planının temel yapılarıdır. “Çin Standartları 2035”. Bu yılın sonlarında yayınlanacak olan belge, teknolojilerin önümüzdeki on yılı nasıl şekillendireceğini ortaya koyacak.. 

BSN Beta testi

İlk test planı Ekim 2019’da başlatıldı ve kısa süre önce Nisan lansmanından önce sona erdi. Yerel basında çıkan haberlere göre, ticari kullanım için beta testi iyi gitti. Yaklaşık 2.000 geliştirici, test dönemine katılarak, kamu refahı hayır işleri ve elektronik faturalar için blockchain uygulamaları oluşturdu. Şu anda, ağın çoğunluğu Çin’den gelen ancak küçük bir kısmı denizaşırı altı kıtaya yayılmış 128 halka açık düğümü var..

BSN için Pilot Projeler

Huangzhou, BSN için pilot şehirdi

Ağın test edildiği şehir, yerel yönetim araştırma grubu ile bir anlaşma imzaladıktan sonra Doğu Çin’deki Hangzhou’dur. Göre Chinadaily, BSN, Hangzhou’nun Şehir Beyin platformuyla bağlantılı olarak kullanıma sunuldu ve e-yönetişim geliştirmeye, oteller için dezenfeksiyona ve daha kişiselleştirilmiş teknolojik hizmetlere odaklandı. Sistem aynı zamanda yol güvenliği gibi yerel düzeydeki sorunları izlemek için de kullanılacak ve kullanıcılar toplulukta gördükleri sorunları bildirmeye teşvik edilecekler..

Huangzhou’daki pilot uygulamanın yanı sıra, bankalardan finansman elde etmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeleri takip edecek blok zincirine dayalı bir kredi derecelendirme sistemi için bir deneme yapıldı..

Çin’de Blockchain

Blockchain, Çin’de uzun süredir hayranlık uyandıran bir teknoloji olmuştur ve liderleri Xi Jinping’in Ekim 2019’da doğrudan tanıtmasıyla şekillenmiştir. Xi’nin yorumları olmasa bile, Çin, Çin’den gelen tüm projelerin% 45’i ile hala blok zincirinin benimsenmesinde lider ülke olmuştur. Karşılıklı Zincir Darbe Araştırma Enstitüsü verileri.

Ülkelere göre blockchain projelerinin sayısına ilişkin Karşılıklı Zincir Araştırma grafiği

Blockchain projeleri olan en iyi teknoloji şirketleri arasında WeChat’in arkasındaki şirket olan Tencent, Ant finans ekibi aracılığıyla Alibaba ve internet arama motoru sağlayıcısı Baidu yer alıyor.. 

Ülkedeki eyalet hükümetleri çeşitli blok zinciri projeleri uygulamaktadır. Daha yakın zamanlarda, Blockbeats ile geçiş daha ulusal hale geldi raporlar Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın blockchain ile ilgili olarak 10 yeni rol aradığını iddia eden 12 Mayıs’tan itibaren, bunlara Blockchain Mühendislik Teknisyenleri ve bir Blockchain Uygulama Operatörü dahildir..

BSN ve DCEP bağlanacak?

Şu anda somut bir şey olmamasına rağmen, hem DCEP hem de BSN birbirine bağlanacak gibi görünüyor. Bunun kanıtı, Webank’ın akıllı sözleşme dijital varlık modelleme dili yazma raporlarından geliyor. Açıkçası, hem blok zinciri hem de dijital yuan, Çin’in geleceğinin ayrılmaz parçalarıdır ve bu, bu yılın ilerleyen günlerinde yayınlanacak olan Çin 2035 Standartları belgesinde yazılı olarak ifade edilecek. Belge, Çin’in gelişimi için on beş yıllık bir plan ve blok zinciri / dijital para birimleri ayrılmaz bir parça olacak. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector