Bitcoin Dolandırıcılıkları: Onlardan Nasıl Kaçınabilirsiniz?

bitcoin tüccarı nedir

Yıllar geçtikçe, kripto para birimi ve ICO piyasaları ile ilgili, özellikle geleneksel piyasalara kıyasla yatırımcı korumasının eksikliği ile ilgili bir takım endişeler ortaya çıktı..

Her yatırımda olduğu gibi, kripto para piyasasında alım satımla ilgili riskler vardır. Yeni yatırımcılar için bitcoin ve diğer kripto para birimlerini anlamak biraz karmaşık olabilir ve bu onları dolandırıcılar için ideal hedef haline getirir. Dolandırıcılık ve manipülasyon için büyük bir fırsat var ve potansiyel yatırımcıların kripto para biriminin değişken doğası ve yanıltıcı bilgiler aldıklarında kendilerini eğitmeleri zorunludur..

Kontrol Listesi: Bitcoin Dolandırıcılığı Nasıl Tespit Edilir

Yeni veya potansiyel yatırımcılara bitcoin web sitesi dolandırıcılıklarını belirlemede yardımcı olmak için yararlı bir kontrol listesi oluşturduk:

 • Web sitesinin https üzerinden (http değil) güvenli bir şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Adres “https” yerine “http” ile başlıyorsa, web sitesine gönderdiğiniz veriler güvenli değildir.
 • Web tarayıcınızın adres çubuğunda “güvenli” kelimesini veya bir asma kilit simgesi görebildiğinizden emin olun. Bu, web sitesinin gerçekten güvenli olduğunu gösterir.

  URL’de belirgin yazım hataları varsa, web sitesinin sahte olma ihtimali yüksektir..

 • Web sitesinde başka kötü dilbilgisi, tuhaf ifadeler veya yazım hataları bulursanız, lütfen dikkatli bir şekilde ilerleyin.
 • Web sitesi anormal derecede yüksek kar vaat ediyorsa, lütfen dikkatli bir şekilde ilerleyin. Bu mutlaka bir dolandırıcılık anlamına gelmeyebilir, ancak işaretlenmesi gerekir.
 • “Hakkımızda” sayfasını deneyin ve bulun ve şirket için çalışan kişiler veya şirketin kayıtlı olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgi olup olmadığını kontrol edin. Çok az bilgi varsa veya hiç yoksa, dikkatli bir şekilde ilerleyin.
 • Diğer saygın web sitelerinin bulunduğunuz web sitesine bağlantı verip vermediğini kontrol edin. Bu size sitenin güvenilir ve itibarlı olduğuna dair bir gösterge verecektir..
 • Her zaman önceki kullanıcıların yorumlarını veya referanslarını kontrol edin. Kripto topluluğu genellikle dolandırıcılıkla ilgili haberleri hızla yayar.
 • Herhangi bir ünlünün onayını iddia eden web sitelerine karşı dikkatli olun. Pek çok yatırım dolandırıcılığı, sahte ünlü onayları.
 • Kripto para birimi borsaları ve nasıl çalıştıkları hakkında çok şey öğrenin. Kripto para piyasası karmaşıktır. Yatırım yapmadan önce araştırma yapın.

Dikkat Etmeniz Gereken Üç Ana Bitcoin Dolandırıcılığı

E-dolandırıcılık

Kimlik avı, bitcoin veya kripto para birimi ile ilgili dolandırıcılıkların en yaygın olanıdır. Bu dolandırıcılık genellikle bir yatırımcı, bankadan veya bu durumda kripto borsası veya cüzdan sağlayıcınızdan geldiğini iddia eden istenmeyen bir e-posta aldığında gerçekleşir. Bu e-posta, sizi genellikle kullandığınız takas veya cüzdanla aynı görünen bir siteye götüren bir bağlantı içerir. Bu resmi olmayan sayfaya hesap bilgilerinizi girdikten sonra, dolandırıcılar gerçek hesabınıza giriş yapmak ve paranızı çalmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olurlar..

Sahte Borsalar ve Cüzdanlar

Bitcoin borsalarına dikkat edin. Bazıları gerçekçi olmayan promosyon teklifleriyle potansiyel yatırımcıları ikna ederken, diğerleri yatırımcıları bir hesap oluşturmaya ve para yatırmaya zorlar. Hatta ikramiye sunacak kadar ileri gidiyor. Ayrıca, kullanıcının uygulamayı indirmesine ve kaydolmasına izin veren sofistike sahte cüzdan uygulamaları yaratan dolandırıcılar da var. Bu uygulamalar, kritik hesap bilgilerini çalmak için oluşturulmuştur.

Hileli ICO’lar

Birçok potansiyel yatırımcı, kripto para piyasasından yüksek getiri elde etmekle ilgileniyor. Giriş katına girmek isteyenler için, ortalama bir kişi için en kolay seçenek, jeton veya jeton satın almaktır. Yalnızca 2018’de. ICO toplamda 11.69 milyar dolar topladı. Dolandırıcılar, sahte ICO’lar oluşturarak ve insanları var olmayan bir kripto para birimi almaya ikna ederek potansiyel yatırımcılardan yararlandı. Bu nedenle, meşruiyeti test etmek ve daha fazla fikir edinmek için bu Bitcoin tüccar incelemesi gibi referansları ve incelemeleri okumak hayati önem kazandı..

Bir dolandırıcılığa yatırım yaptıktan sonra, paranızı geri alma şansı zayıftır. Bu, tüm uluslararası dolandırıcılıklar için geçerlidir, özellikle kripto para birimini kurtarmak özellikle zordur. İlgilendiğiniz herhangi bir kripto para birimiyle ilgili olabildiğince fazla araştırma yapmanızı öneririz. Kripto para birimleri spekülatiftir, karmaşıktır ve önemli riskler içerir. Performans bazen tahmin edilemez ve her denemede yüksek getiri elde edileceğinin garantisi yoktur..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map