İşe geçmeden önce, akıllı sözleşmeler, özellikleri ve günümüzün dijital finans dünyasındaki uygulamaları hakkında kısaca konuşalım..

Akıllı sözleşme, çatışmasız bir dijital ortamda para, hisse, mülk veya değerli herhangi bir şey takas etmenize yardımcı olmayı amaçlayan bir bilgisayar protokolüdür. Akıllı sözleşmelerle, bir aracının hizmetleri eskimiş, size zaman ve çatışma tasarrufu sağlıyor.

Blok zinciri teknolojisi ile ilgili en iyi şeylerden biri, tüm izin verilen taraflar arasında mevcut olan merkezi olmayan bir sistem olduğu için aracılara ücret ödemeye gerek olmaması ve böylece zamandan, çatışmadan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olmasıdır. Blockchain, geleneksel bankacılık sistemlerine kıyasla daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenlidir.

90’lı yılların başlarında bir hukuk uzmanı ve kriptograf olan Nick Szabo, merkezi olmayan bir defterin akıllı sözleşmeler veya sözde kendi kendini yürüten sözleşmeler veya blok zinciri sözleşmeleri için kullanılabileceği sonucuna vardı..

Ünlü örneğinde, akıllı sözleşmelerden “satış makineleri” olarak bahsetti. Kullanıcıların nasıl veri veya değer girebileceklerini ve bir makineden sonlu bir öğeyi nasıl alabileceklerini açıkladı..

Böyle bir formatta sözleşmeler bilgisayar kodlarıdır, sistemde saklanır ve kopyalanır. Blok zincirini çalıştıran bilgisayar ağı da süreci denetliyor. Bu, para transferi ve ürün (ler) veya hizmet (ler) i almak gibi defter geri bildirimleriyle sonuçlanır..

Özetlersek:

 • Akıllı sözleşmeler kod olarak yazılır ve blok zincirine bağlıdır. Sözleşmenin kendisi ve ayrıca sözleşmenin koşulları genel defterde halka açıktır..

 • Sözleşmede ana hatları verilen belirli bir olay tetiklendiğinde, örneğin bir son kullanma tarihi veya bir varlığın hedef fiyatına ulaşıldığında, kod çalıştırılır..

 • Düzenleyiciler, blok zincirindeki sözleşme faaliyetlerini izleyebilir, ancak yine de bireysel aktörlerin mahremiyetini koruyabilirler..

Akıllı sözleşmeler, temelde finansal hizmetler, yasal süreçler, kitle fonlaması faaliyetleri, kredi, mülkiyet hukuku ve daha fazlası dahil olmak üzere iki kişi arasındaki her türlü düzenleme için kullanışlıdır. Standart bir sözleşme bir ilişkinin belirli koşullarını ana hatlarıyla belirtirken, akıllı bir sözleşme bir kriptografik kodla olan ilişkiyi güçlendirir. Akıllı sözleşmeler, temelde yaratıcıları tarafından istenenleri gerçekleştiren programlardır..

Örneğin, bir daire kiralarsanız ve bunun için kripto para birimleri ile ödeme yapmak isterseniz, bunu tamamen akıllı bir sözleşme ile yapabilirsiniz. Hem ev sahibi hem de kiracı taraflarca belirlenen bir kiralama tarihi geldiğinde bilgilendirilecektir..

Akıllı sözleşmeler en iyi nerede çalışır??


akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, kendi kendini yürütme yapıları nedeniyle bazı endüstrilerde diğerlerine göre en iyi şekilde çalışır. Örneğin, bankacılık, sağlık hizmetleri, emlak ve sigorta gibi sektörlerde akıllı sözleşmeler her geçen gün daha popüler hale geliyor. Bunlar açık kurallara, algoritmalara ve ölçülebilir terimlere dayanan endüstriler olduğundan, akıllı sözleşmeler onlar için daha iyi sonuç verir. Buna karşılık akıllı sözleşmeler, yiyecek, içecek ve konaklama işletmeleri gibi daha kaliteli hizmet niteliğine sahip endüstriler için daha az uygun olabilir..

Akıllı sözleşmeler herhangi bir blok zincirinde kodlanabilir. Bununla birlikte, Ethereum, sınırsız işlem yetenekleri sağladığı için en popüler olanıdır. Ethereum, özellikle akıllı sözleşmeler oluşturmak için oluşturulmuştur.

Ethereum, merkezi olmayan bir bilgi işlem platformudur. Platformun ürettiği kripto para belirteci olan Ether ile karıştırılmamalıdır. Programcılar Ethereum blockchain üzerine akıllı sözleşmeler yazabilir ve sözleşmeler kodlarına ve programlanma şekillerine göre otomatik olarak yürütülür..

O nasıl çalışır?

ethereum akıllı sözleşmesi

Temel akıllı sözleşmeleri ilk destekleyen Bitcoin olmasına rağmen (ağdaki bir kişinin diğerine değer aktarabilmesi anlamında), Bitcoin’in para birimi kullanım durumuyla sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var..

Buna karşılık Ethereum, Bitcoin’in kısıtlayıcı dilini geliştiricilerin kendi programlarını yazmalarına izin veren bir dil ile değiştirdi..

Dönem “Akıllı sözleşme” Çoğunlukla bu platformla ilişkilendirildiği için genellikle Ethereum komut dosyalarının yerine kullanılır..

Temel olarak, Ethereum platformunda, geliştiriciler kendi akıllı sözleşmelerini veya sözde “otonom aracıları” programlayabilirler. Dil, daha geniş bir hesaplama talimatları kümesini destekleyerek programcılar için daha kolay hale getirir.

Tüm yapısı Ethereum akıllı sözleşmeleri, programlama dili, platform geliştirme ve doğrulamayı çok sayıda bağlı bilgisayarla birleştirmek, akıllı sözleşmelerin güvenli, güvenilir, açık olmasını ve olası hata olasılığının çok az veya hiç olmaması.

Çoğu insan Ethereum projesinin farkında olan Ethereum belirteci.

Ancak çoğu, bunun son yirmi yılda en başarılı girişimlerden biri olduğunun farkında değil. Ayrıca çoğu geliştirici tarafından seçilen dünyanın önde gelen akıllı sözleşme platformları haline geldi.

Platform, Temmuz 2015’te yayına girdiğinden beri, hızla büyüdü ve şu anda çevrimiçi oyunlardan ICO’lara kadar her şey için akıllı sözleşmeleri kolaylaştırabilir. ICO’ların çoğu şu anda ERC-20 belirteç standardı tekliflerini kolaylaştırmak için.

Ethereum’un akıllı sözleşme platformunun sırrı nedir ve neden herkes ona akıllı sözleşmelerin kralı diyor??

Ethereum ile çalışmaya başlamadan önce anlamanız gereken çok önemli iki kavramı tanıtarak başlayalım – Ethereum Sanal Makinesi ve gaz.

 • Ethereum Sanal Makinesi: Ethereum’da akıllı sözleşmelerin çalıştığı platformdur. Komut dosyası oluşturma açısından Bitcoin’den daha etkileyici ve eksiksiz bir dil sağlar. Akıllı sözleşmelerin yapıldığı küresel bir bilgisayar olarak düşünün.

  EVM platformunda, her sözleşme tarafından kullanılan kaynakları sınırlamak için ayarlanmış bir mekanizma vardır. EVM platformunda yürütülen her işlem, ağ üzerindeki her düğüm tarafından eşzamanlı olarak yürütülür. İşte sebebi bu gaz var.

 • Gaz: Bir işlem sözleşmesi kodu birkaç şey yapabilir: arama yapmak veya başka sözleşmelere mesaj göndermek, pahalı hesaplamalar yapmak, veri okuma ve yazma işlemlerini tetiklemek, vb. Bu işlemlerin her biri, bir gas / Ether fiyatına dayalı olarak Ether ile ödenmelidir. oldukça sık değişiyor. Fiyat genellikle işlemi gönderen Ethereum hesabından düşülür. İşlemlerin ayrıca, işlemin ne kadar gaz tüketebileceğini gösteren bir gaz limiti vardır. Hatalara karşı güvenli koruma amacına hizmet eder. Hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz gaz İşte.

Ethereum platformu ve akıllı sözleşme avantajları hakkında daha fazla konuşalım.

Piyasadaki diğer tüm akıllı sözleşme platformları arasında en büyük piyasa değerine sahip olmanın yanı sıra, platformun güzelliği sunduğu standartlaştırma derecesi ve desteğidir. Ayrıca geliştiricilerin uyması gereken bir dizi açık kural vardır. Ethereum akıllı sözleşmesi geliştirme oldukça kolay ve daha az riskli.

Destek açısından Ethereum, akıllı sözleşmelerinin oluşturulma ve çalıştırılma şeklini sürekli olarak güncelliyor ve geliştiriyor..

Bunun yanı sıra, Ethereum olarak bilinen kendi akıllı sözleşme programlama dilini geliştirdi. Sağlamlık. Akıllı bir sözleşme oluşturmayı on kat daha kolay hale getirir ve standardizasyona yardımcı olur. Solidity, JavaScript’e oldukça benzeyen, sözleşme odaklı yüksek seviyeli bir dildir. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) için tasarlanmıştır. Ehtereum sözleşmelerini yazmak için kullanılan, Serpent adında başka bir üst düzey dil daha var. Python’a oldukça benzer ancak Solidity, Ethereum geliştiricileri için tercih edilen geliştirme dili olmaya devam ediyor.

En iyilerinden bazılarını özetleyelim Ethereum akıllı sözleşmesi onu programcılar arasında bu kadar popüler yapan platform özellikleri:

 • Solidity adlı kendi akıllı sözleşme programlama dili.
 • Akıllı sözleşmenizi ayarlamak ücretsiz. Akıllı sözleşme işlemleri ücretlendirilir gaz, Ethereum platformunda bir işlem veya sözleşme yürütmek için ilk fiyatlandırma.
 • Geliştiriciler için açık yönergeler ve kurallar vardır.
 • Uzun literatür listesi ve mevcut destek.
 • Token uygulamak için Ethereum blok zincirinde kullanılan ERC-20 teknik standardı.
 • Güvenlik, ademi merkeziyetçilik, hızlı işlemler ve değişmezlik gibi temel blok zinciri avantajlarını bir araya getiren son teknoloji.

Ethereum’un akıllı sözleşmelerini bu kadar değerli kılan nedir?

ethereum akıllı sözleşmeleri

Sonuç olarak, Ethereum blok zincirinin gücü programlanabilirliğidir.

Ethereum’un akıllı sözleşmeleri yürütmek için en iyi seçenek olmasının nedeni, işlemlerin otomatik olarak yürütülmesi için sözleşmelerin kodun kendisine gömülü olmasıdır..

Ethereum’un dijital anlaşmaları veya herkesin dediği şekliyle “akıllı sözleşmeleri” sınırsız format ve koşullara sahiptir. Ek olarak, akıllı sözleşmeler diğer sözleşmeleri de çağırabilir, bu da Ethereum’u emlak, hukuk, devlet sicilleri, enerji şebekeleri, ticaret finansmanı ve diğer birçok sektördeki işlem olaylarının tahkiminin yanı sıra ödeme için yararlı hale getirir..

Ethereum platformunda akıllı sözleşmelerin nasıl çalıştığının özel bir özelliği, blok zincirinde her birinin kendi adresinin olmasıdır. Bu, ilgili kodun her sözleşmede listelenmediği anlamına gelir; bunun yerine, bir not, her sözleşmeye benzersiz bir adres oluşturan ve ekleyen bir işlem başlatır. Birincil işlemden sonra akıllı sözleşme, blok zincirinin ayrılmaz bir birimine dönüşür ve adresi asla değişmez. Bundan sonra, akıllı sözleşme, gaz limitine ulaşana veya işlemin başarılı bir şekilde tamamlanmasına kadar kesintisiz “hareket edecektir”..

Dezavantajlar

Çok uzak çok iyi. Yine de, akıllı sözleşmelerin hala yeni bir teknoloji olduğunu unutmayın. Temelde akıllı sözleşme blok zinciri endüstrisine hakim olan Ethereum platformu veya başka bir akıllı sözleşme platformu hakkında konuşalım, ortaya çıkabilecek sorunlar var..

Akıllı sözleşmelerin dezavantajlarından biri, yapmak üzere programlandıkları faaliyetleri düzgün bir şekilde yürütmek için sıfır hata içermeleri gerektiğidir. Bu hatalar dolandırıcılar tarafından kullanılabilir ve para çalınabilir.

Hükümetler de müdahale etmeye çalışıyor, beklenmedik bir şey olursa veya sözleşme anlaşmanın konusuna erişemezse ne olacağını sorguluyor..

Geleneksel sözleşmelerde mahkeme devreye girecek. Bununla birlikte, akıllı sözleşmelerde “Kod Yasadır”, yani sözleşmenin ne olursa olsun yerine getirileceği anlamına gelir..

Akıllı sözleşmelere eşlik eden sorunlar, bu nispeten yeni bir teknoloji olduğu için büyük olasılıkla zamanında çözülecektir. Mükemmelliğe yer var ancak finans uzmanları, toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olacaklarını ve Ethereum’un liderliğini sürdüreceğini kabul ediyor.

Ethereum platformunun diğer bazı dezavantajları şunlardır:

 • Diğer platformlardan daha pahalıdır;
 • Ethereum ağı oldukça sık aşırı yükleniyor: çoğu zaman ağ% 100 kapasitede çalışıyor. Uygulama geliştiricileri, sözleşmelerinin her zaman istedikleri kadar çabuk işlenemeyeceğinden endişe ediyorlar..
 • Güvenlik: kalitesiz akıllı sözleşme kodları bilgisayar korsanlarına açıktır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 30.000’den fazla Ethereum tabanlı akıllı sözleşmenin hatalara ve dolayısıyla saldırılara karşı savunmasız olduğunu ortaya çıkardı..

Obyte

akıllı sözleşmeler ve ethereum

Ethereum olmadan akıllı sözleşmeler geliştirmek mümkün mü?

Ethereum ağında gerçekleştirilen akıllı sözleşmelere kıyasla, Obyte gibi kripto para birimi platformları, halihazırda kullanıcıların dikkatini çeken farklı bir akıllı sözleşme türü sunuyor. Obyte, akıllı adresler olarak da adlandırılan, insan tarafından okunabilen akıllı sözleşmeleriyle Ethereum’a meydan okuyan bir DAG (yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik) protokolü üzerine inşa edilmiş bir platformdur. Bunlara bu adı verilir çünkü bunlar, para transfer etmek için karşılanması gereken bir dizi koşula sahip paylaşılan adreslerdir..

Obyte, basit eylemler gerçekleştiren basit, insan tarafından okunabilir sözleşmeler için bir platform sunar. Ethereum, karmaşık eylemler gerçekleştiren daha karmaşık, programcı tarafından okunabilir sözleşmeler gerçekleştirirken.

Alternatif platformlar ve akıllı bir sözleşme programlamanın yeni yolları, gelecekte kesinlikle mevcut olacaktır. Uzmanlara göre, sıradan insanlar için daha erişilebilir hale gelmek için akıllı sözleşmeler şüphesiz daha da gelişecek..

Son düşünceler:

Akıllı sözleşmelerin doğasından ve sihrin gerçekleştiği Ethereum platformundan bahsettik. Karmaşık ve belirli bir düzeyde bilgi gerektirse de, Ethereum sözleşmeleri aslında kripto para biriminin geleceği olarak kabul edilir ve blok zincirinin tüm işlevlerini kolaylıkla yerine getirir..

Ethereum, diğer platformlara kıyasla çeşitli akıllı sözleşmeleri kodlamak için daha fazla fırsat sunar. Hemen hemen her senaryoyu uygulayabilirsiniz. Bir inşa etmek istiyorsanız merkezi olmayan değişim, Ethereum, başvurulacak platformdur.

Ethereum akıllı sözleşmelerinin geleceği var mı?

Blockchain, Ethereum ve akıllı sözleşmelerin finans sektörünü bildiğimiz şekliyle daha da geliştirecek ve dönüştürecek. Ne bekleyeceğinizi ve tüketiciler olarak nasıl adapte olacağınızı sadece zaman gösterecek.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector