Kripto para birimlerinin hızlı büyümesiyle, ilgili terminolojiler ile neyi kastettikleri arasındaki farkları anlamak önemlidir..

Kripto para birimleri dünyadaki yatırımcıların dikkatini çekti. Etraflarındaki tüm ilgiye rağmen, insanlar kripto para birimlerini herkesin bildiği gibi başlarını sarmada zorlayan buluyorlar. Birkaç terminoloji kafa karıştırıcı görünebilir, ancak biraz daha derine inerseniz değil. Bununla birlikte, kripto para birimlerini çevreleyen kafa karışıklığı, onlar ve altta yatan teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilecek bireyler için caydırıcı bir rol oynamaktadır..

Daha fazla insan kripto para birimi alanına dahil olmaya çalıştıkça, onları farklı kripto alanı varlıkları arasındaki farklar hakkında eğitmek çok önemli hale geliyor. Burada madeni paralar, altcoinler ve jetonlar arasındaki farklara bir göz atacağız. Çoğu insan madeni paralar ve jetonlar arasında kafa karışıklığı yaşıyor, genellikle onları aynı görüyor. Gerçek şu ki, bunlar ve kullanımları arasında büyük farklılıklar var. Bu makale kafa karışıklığını biraz gidermeyi amaçlamaktadır..

Madeni Paraları, Altcoinleri ve tokenleri daha iyi anlamak için önce kripto para birimlerinin ne olduğunu anlamalıyız.

Kripto Para Birimleri Nedir?

Kripto para birimleri, kriptografi kullanılarak güvence altına alınan dijital para birimleridir. Kripto para birimlerini kriptografi yoluyla güvence altına almak, sahtesini imkansız hale getirir. Çoğu kripto para birimi, kendilerini merkezi olmayan bir ağa dayandırır. Kripto para birimleri herhangi bir merkezi otorite veya finans kurumu tarafından verilmez, bu da teorik olarak hükümet düzenlemelerine ve müdahalesine karşı bağışık oldukları anlamına gelir..

Bitcoin, tüm işlemlerin kayıtlarının saklandığı halka açık bir defter tarafından desteklenen ilk merkezi olmayan kripto para birimiydi. İlk kripto para birimi olmasa da Bitcoin, kripto para birimleri tarihinde önemli bir kilometre taşıydı..

Madeni Paralar, Jetonlar ve Altcoinler Nedir?

Madeni paralar, Jetonlar ve Altcoinler, kullanım durumlarına ve temel teknolojiye göre farklılaştırılan üç ana kripto para türüdür. Bitcoin, bir değer aktarımı olarak kullanılması nedeniyle bir kripto para birimidir. Ethereum üzerine inşa edilen Civic gibi ERC-20 platformları tokenlerdir. Jetonlar, Bitcoin ve diğer kripto paraların aksine bir değer aktarımı olarak kullanılmaz. Altcoinler, Bitcoin’e alternatif olan paralardır. Bitcoin’in koduyla başladılar ancak onu önemli ölçüde değiştirdiler.

Her birinin kullanım durumları ve güçlü yönleri olan farklı türde madeni paralar vardır..

  • İşlem paraları: Adından da anlaşılacağı gibi, işlemsel madeni paralar işlem yapmak için bir araçtır.
  • Değer deposu: Bu madeni paralar bir değer deposu görevi görür. Bu tür bir madalyonun bir örneği Bitcoin olacaktır..

Jetonlar ve Altcoinler

Altcoin Nedir?

Bir Altcoin’in en basit tanımı, Bitcoin’e alternatif olmalarıdır. Altcoinler, Bitcoin’in temel çerçevesi üzerine inşa edilmiştir ve internette işlemleri tamamlamak için verimli yollar sunar. Çerçevenin farklı özelliklerini değiştirerek Bitcoin çerçevesini geliştirmeyi ve iyileştirmeyi hedefliyorlar..


Geliştiriciler, Bitcoin’in orijinal protokolünün bir çatalı aracılığıyla altcoin oluşturur. Temel kodlarda yapılan değişiklikler, yeni özelliklerle yeni bir madeni para oluşturur.

Altcoinler, Bitcoin ile aynı şekilde çalışır. Bireylerin özel bir anahtar kullanarak bir dijital cüzdandan diğerine ödeme göndermesine olanak tanır. İşlemler bir deftere kaydedilir ve herkes işlemleri inceleyebilir. Halka açık defter, bir kez kaydedildikten sonra işlemlerin hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini garanti eder. Blok zinciri, madencilerin işlemleri doğrulamak için karmaşık matematiksel problemleri çözdüğü bir süreç olan madencilik yoluyla güvence altına alınmıştır. Her Altcoin’in farklı özellikleri vardır ve her biri Bitcoin’in algılanan eksikliklerini iyileştirdiğini iddia eder..

Bazı altcoinler Bitcoin’den türetilmemiştir. Bu kripto paralar, protokollerini ve blok zincirlerini oluşturdu ve yerel para birimlerine sahip. Bu altcoinlere örnek olarak Ethereum, Ripple, Waves vb. Verilebilir..

Altcoin Türleri Nelerdir??

Birkaç çeşit Altcoin vardır. Altcoinler, benzersiz hale gelmek ve belirli bir uygulamaya sahip olmak için Bitcoin’in kurallarını yeterince değiştirir. Ana altcoin türleri, stabilcoinler, yardımcı jetonlar, güvenlik jetonları ve madencilik tabanlı para birimleridir..

1. Sabit paralar:

Stablecoinler, oynaklığı azaltmak için tasarlanmıştır. Madeni paranın değerini ABD Doları, Euro gibi geleneksel fiat para birimlerine veya altın gibi varlıklara bağlayarak oynaklığı azaltırlar..

2. Madencilik tabanlı altcoinler:

Madencilik tabanlı altcoinler, madencilik adı verilen bir süreçle üretilir. Madencilik, madencilerin işlemleri doğrulamak için karmaşık matematiksel problemleri çözdüğü bir süreçtir. Madencilere ödül olarak yeni madeni paralar üretilir. Madencilik tabanlı altcoinler Bitcoin’e benzer. Bu tür Altcoin’in en iyi örneği Ethereum’dur.

Altcoinlerin Avantajları

✅ Altcoinler, madencilik maliyetleri veya hız gibi faktörlere odaklanarak Bitcoin çerçevesinin algılanan eksikliklerini iyileştirmeye çalışır..

✅ Altcoinler, Bitcoin’in alternatifleridir. Bazı altcoinler Bitcoin’e ciddi rekabet sağlar.

✅ Altcoinler, Bitcoin’den daha düşük işlem ücretlerine sahiptir, bu da Bitcoin’e göre çok büyük bir avantajdır.

Jeton Nedir?

Jetonlar, mevcut bir blok zincirinde oluşturulan bir varlığı veya yardımcı programı temsil eder. Takas edilebilir ve değiştirilebilir varlıkları temsil ederler. Bunlar, emtialardan diğer kripto para birimlerine kadar değişebilir. Tokenler, bağış toplama kitle satışları için kullanılır; Ethereum, en popüler token platformudur. Ethereum platformunda oluşturulan tüm jetonlara ERC-20 jetonları denir. Ethereum dışında NEO, Lisk ve Stratus gibi başka platformlar da var. Diğer platformlardaki jetonlar, Ethereum’a özel ERC-20 jetonlarından farklıdır. NEO platformundaki jetonlara NEP-5 jetonları denir.

Token oluşturmak nispeten basittir. Madenciler işlemi eter karşılığında onaylayacak. Jetonlar çoğunlukla merkezi olmayan uygulamalarda kullanılır. Geliştiriciler, kaç token oluşturulacağına karar verebilir ve oluşturulduktan sonra tokenleri gönderebilirler. Jetonu oluştururken blok zincirini blok zincirinin yerel para biriminde ödeyebilirler..

Jeton oluşturulduktan sonra, Kullanıcılar jetonla ilişkili uygulamalardan yararlanmak için onu kullanabilir. Buna bir örnek Binance tokenı olabilir. Binance jetonunu kullanarak Binance’te işlem yapan kullanıcılar, jetonu kullanmayan kullanıcılara göre% 50 daha az ücret öderler..

Jetonlar, İlk Para Teklifleri (ICO) aracılığıyla dağıtılır ve satılır. ICO’lar projenin gelişimini finanse etmek için kullanılır. Jetonlar, üzerinde oluşturuldukları blok zincirindeki işlemler için de kullanılır. Bu işlemler, belirli koşullar karşılandığında akıllı sözleşmenin işlemleri tamamlamak için kendi kendine yürüttüğü akıllı sözleşmeler aracılığıyla gerçekleştirilir..

Jeton Türleri

Jetonlar, kullanım durumlarına göre farklı sınıflara ayrılmıştır. Farklı jeton türleri, Güvenlik jetonları, Ödeme jetonları, Hisse senedi jetonları ve yardımcı jetonlardır..

1. Güvenlik belirteçleri:

ICO’lar tarafından verilen belirteçler çoğunlukla güvenlik belirteçleridir. Bu tokenları satın alan kişiler, kar elde etmeyi umarak ICO’ya yatırım yaparlar..

2. Hisse senedi jetonları:

Hisse senedi jetonları, jetonu çıkaran şirketteki hisse senetlerini temsil eder. Çok az hisse senedi belirteci var çünkü neredeyse hiçbir şirket bu tür ICO’yu düzenleyici netlik eksikliği nedeniyle denemedi..

3. Ödeme jetonları:

Ödeme jetonları, bir bireyin yararlandığı mal ve hizmetler için ödeme yapar.

4. Fayda jetonları:

Yardımcı program belirteçleri, kullanıcılara bir ürün veya hizmete erişim sağlar. Bu tokenlar sınırlı tedarikte olduğundan onları nadir ve değerli kılar.

Jetonlar Nasıl Çalışır??

Tokenler, bireylerin blok zincirleri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan uygulamaları kullanmasını sağlar. Kripto para belirteçleri, mevcut blok zincirlerinde bulunur ve bir varlığı veya bir aracı temsil eder ve kalabalık satışları için para toplamak için kullanılır, ancak başka kullanımları vardır. Bir jetonun nasıl çalıştığını anlamak için aşağıdaki örneklere bakalım.

Bir birey, bir perakende zincirini yöneten bir blok zincirinde belirli sayıda sadakat noktasına erişmesini sağlayan bir token’a sahip olabilir. Başka bir belirteç, kullanıcılara bir akış hizmetinde belirli sayıda saate erişim sağlayabilir.

Kripto para birimleri ve altcoinler, blok zincirlerine sahip dijital para birimleridir ve dijital ödemeleri tamamlamak için bir araç olarak kullanılır. Tokenler, mevcut bir blok zinciri üzerinde çalışır. Blok zinciri, akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını ve merkezi olmayan uygulamaların yürütülmesini kolaylaştıran bir ortam görevi görür. Jetonlar bu işlemleri kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Jetonların Kullanımı

Token endüstrisi hala yeni bir aşamada ve kullanımlarını kategorize etmeyi zorlaştırıyor. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi olgunlaştıkça, tokenler için farklı kullanım durumları göreceğiz. Jetonlar aşağıdaki kullanımlara sahiptir

  • Bir ağdaki katılımcılar için bir ödül olarak
  • Ağın güvenliğini sağlamak
  • İki taraf arasında bir ödeme şekli olarak
  • Dijital varlıkların mülkiyeti.

Altcoins vs Token: Sonuç

Madeni paralar, altcoinler ve jetonlar arasında büyük farklar vardır. Madeni paralar kendi blok zincirlerine özgüdür. Jetonlar, Ethereum gibi mevcut blok zincirlerinde bulunur. Altcoinler ve jetonlar farklıdır çünkü altcoinler ayrı para birimleridir, jetonlar ise bir blok zincirinde çalışır. Mevcut madeni paraların çoğu jetondur.

2021’de İşlem Yapılabilecek En İyi Altcoinler

Altcoin Ticareti: Bilmeniz Gereken Her Şey!

eToro – Hem Tüccarlar hem de Yatırımcılar İçin En İyi Kripto Para Birimi Platformu

eToro, yıllar boyunca Kripto endüstrisinde güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Sanal para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector