Bilmeniz Gereken 20 Çılgın Bitcoin Gerçeği

İnternetten uzak durmadığınız veya bir mağarada yaşamadığınız sürece (ki bunu yapmıyorsunuz çünkü web sitemiz Ticaret Eğitimi), muhtemelen Bitcoin’i duymuşsunuzdur..

Yine de, Bitcoin’in gerçekte ne olduğu, meşruiyeti ve toplum için yararlı olup olmadığı konusunda güçlü olumsuz görüşleri ve fikirleri olan insanlar var. Bununla birlikte, bu tür tartışmalar anlamlıdır ve insanların kripto para birimi ve potansiyeli hakkında süregelen diyaloğa katkıda bulunabilmeleri için Bitcoin hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilmeleri önemlidir. Bitcoin hakkında bizi düşünmeye bırakan her zaman bir şeyler vardır.

Kesin olan bir şey, Bitcoin’in sahtekarlık olmadığıdır. Ticaret Eğitimi, insanların özellikle kripto para birimleri ve Bitcoin konusunda iyi eğitimli olduklarından ve alaka düzeyini sorgulamadan önce gerçekleri bildiklerinden emin olmak istiyor. İşte bazıları Bitcoin hakkında ilginç gerçekler tartışmamıza başlamak için:

1. Onu kim yarattı?

bitcoin yaratıcısı

Satoshi Nakamoto, 2009 yılında Bitcoin’i geliştirmekle anılsa da, kesinlikle bunun tek bir kişi veya fikir üzerinde çalışan bir grup insan için bir takma ad olduğunu biliyoruz. Nakamoto, 2011’de internetten kayboldu ve kim olabileceğine dair sadece birkaç ipucu bıraktı..

Yıllar geçtikçe, halka Satoshi olarak çıkan birçok insan oldu. Ancak çoğu, açıklamalarını somut gerçeklerle destekleyemedi..

Kaliforniya’dan Dorian Nakamoto’ya, iki Nakamoto arasında birçok benzerlik olduğunu düşünen bir gazeteci tarafından Bitcoin “yaratıcısı” unvanı verildi. Ancak bu iddia Dorian tarafından yalanlandı.

Muhtemelen Satoshi olduğunu iddia eden birinin en bilinen vakası, Avustralyalı bir akademisyen olan Craig S. Wright’ın vakasıdır. Kanıt sağlamak için defalarca denedi, ancak bugüne kadar başarılı olamadı. Tüm “kanıtların” uydurma olduğu ortaya çıktı.

Birçok insan, ilk merkezi olmayan para biriminin yaratıcısının, yaratılışlarının doğası nedeniyle muhtemelen anonim kalması gerektiği konusunda hemfikir. Sonuçta, Bitcoin ile ilişkilendirilebilecek tek bir kimliğin kaldırılması, topluluğun siyaseti, kuralları ve karar alma süreçleri üzerindeki her etkiyi ortadan kaldırır..

2. Orada kaç Bitcoin var?

Bitcoin hakkında bilmeniz gereken bir gerçek var. Sınırlı miktarda Bitcoin var. Bitcoin kurulduğunda, kripto para biriminin yaratıcısı yalnızca 21 milyon para kazandı. Şu anda 16 milyondan fazla dolaşımda, ancak her gün daha fazlası çıkarılıyor.


3. Bitcoin Pizza Günü

bitcoin pizza günü

22 Mayıs’ın Bitcoin Pizza Günü olarak kutlandığını biliyor muydunuz??

22 Mayıs 2010’da, Florida’dan Laszlo Hanyecz adlı bir programcı, iki Papa John’s Pizzası için 10.000 bitcoini başarıyla takas etti. Bu, Bitcoin kullanılarak yapılan ilk satın alımdı.

O zaman, 10.000 Bitcoin, yaklaşık 41 $ değerindeydi..

Şimdi, bu 10.000 Bitcoin’in değeri 64 milyon doların üzerinde.

4. FBI, en büyük Bitcoin cüzdanlarından birine sahip

Birkaç yıl önce FBI, Bitcoin’in farklı alımlar yapmak için sıklıkla kullanıldığı büyük bir karaborsa web sitesi olan İpek Yolu’nu kapattı. FBI, tüm dünyadaki Bitcoin’in yaklaşık% 1,5’i olan web sitesinde dolaşan tüm Bitcoin’leri satın aldı..

Bu kulağa çok büyük bir miktar gibi gelmeyebilir, ancak büyük resme bakıldığında,% 1,5, bir kuruluşun sahip olabileceği çok büyük bir miktar.

5. Özel anahtarınızı (Bitcoin cüzdanı) kaybederseniz, Bitcoinlerinizi kaybedersiniz

Bitcoinlerinizi dijital bir cüzdanda saklarsınız. Giriş yapabilir ve bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. Yine de bir şey, şifrenizi ve anahtarınızı saklamaya geldiğinde çok dikkatli olmalısınız, bu da dijital Bitcoin cüzdanınıza erişmenizi sağlayan şeydir. Bu erişimi kaybederseniz, Bitcoin cüzdanınıza ve içindeki tutara erişiminizi kaybedersiniz.

Tüm Bitcoin arzının yaklaşık% 20’sinin ‘kayıp’, birincil olarak yanlış yerleştirilmiş veya çalınmış anahtarlar ya da atılmış dizüstü bilgisayarlar veya bilgisayarlar nedeniyle.

6. İşlemler geri alınamaz

bitcoin işlemleri

Banka havalesi gibi daha geleneksel ödeme şekilleri izlenebilir ve gerekirse tersine çevrilebilir. Bitcoin’de durum böyle değil. Para gönderildikten sonra geri alamazsınız. Bu nedenle, parayı gönderdiğiniz adresi iki kez kontrol etmeniz çok önemlidir..

7. Süper bilgisayarlardan daha güçlü

Bazı uzmanlara göre, Bitcoin ağlarının 2.046.364 Pflop / s’nin üzerinde bir hesaplama gücü var. Bunun ne kadar olduğu konusunda size net bir fikir vermek için, 500 süper bilgisayarın bilgi işlem gücü size yaklaşık 274 Pflop / sn verir..

8. Bitcoin uzaya gönderildi

2016’da kripto para birimi, onu Dünya atmosferinden ve uzaya ilk çıkan kişi oldu. Bulut sağlayıcısı Genesis Mining, ilerlemesini izlemek için bir GoPro kullanarak bir Bitcoin kağıt cüzdanı ve bir Bitcoin 3D modelini bir hava balonuna bağladı. 20 ve 34 kilometre rakımda başarılı işlemler gerçekleştirildi.

9. Bir Bitcoin birimine ‘Satoshi baytı’ denir

Dolar sentlere ve sterlin sentlere bölünebildiği gibi, Bitcoin’lerin de kendi mezhepleri vardır, ancak çok daha küçüktürler. Kripto para biriminin gizemli mucidinin adını taşıyan 1 Satoshi baytı, 0.00000001 Bitcoin değerinde, küçük bir miktar.!

10. Bitcoin işlemlerinin neredeyse hiçbir maliyeti yoktur

bitcoin işlem maliyeti

PayPal ve bankalar, müşterilerinin işlem ve diğer hizmet bedellerini ödemesini ister. İyi haber şu ki, aracı yok çünkü Bitcoin işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilebilir! Doğru, bazı borsalar küçük bir ücret talep ediyor, ancak bu sadece Bitcoin’i ‘madenciliği’ yapanlara ödeme yapmak ve onu sisteme serbest bırakmak.

11. Gönderen / alıcı ayrıntıları gizlidir

Bitcoin adresleri, 34 alfasayısal karakterden oluşan uzun bir dizedir. Sadece bu adresi kullanarak alıcının kim olduğunu bilmek imkansızdır. Bitcoin’in yasadışı işlemleri yürütmek için tercih edilen bir yöntem olmasının ana nedenlerinden biri budur. Çoğu cüzdan programı, göndericilerin / alıcıların gizliliğini daha da korumak için her kullanıcıya bir kullanıcı adı olarak kullanılan bir portföy kimliği atar..

12. Bitcoin’i yasaklayamazsınız

Hiçbir yasa, Bitcoin bulundurmanın veya ticaretinin yasadışı olduğunu belirtmez. Birçok hükümet bunu yapmaya çalıştı ve başarısız oldu.

Bolivya, Vietnam, Bangladeş ve Tayland, diğerlerinin yanı sıra, finansal sistemlerine yönelik tehditleri gerekçe göstererek kripto para birimi ticaretini önlemeye çalıştı. Ancak, sistemin doğası gereği, tamamen yasaklanması neredeyse imkansızdır. Bunun yerine düzenlenmesi gerekir.

Bu nedenle, Bitcoin ticareti ve madenciliği birçok ülkede yasadışı olsa da, dünyanın hemen hemen her yerinde görülüyor..

13. Bitcoin çok değişken

Bitcoin oldukça uçucudur. Dünyanın en büyük dijital para birimi, bazı yatırımcılar için kesinlikle büyük bir getiri sağlamıştır. Bununla birlikte, Bitcoin, uygun bir para birimi olarak işlev görme yeteneğini zayıflatan oldukça değişken bir yapıya sahiptir. Ayrıca, Bitcoin’in mevcut yolunu izlerse gelecekte düşebileceğine dair tahminler yapıldı..

Piyasa analizi, bitcoin’in neden bu kadar değişken olduğunu açıklayabilecek çok sayıda faktöre işaret etti. Bunlar arasında haber olayları, piyasa büyüklüğü, servet eşitsizliği, düzenleme, düşük likidite ve daha fazlası yer alıyor..

14. Bir şeyler satın almak için Bitcoin kullanabilirsiniz!

bitcoin kabul edildi

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, anonim olmaları nedeniyle karaborsada sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, sadece karaborsada kullanılmadığını unutmayın. Dell, Microsoft, Expedia, Overstock.com ve daha büyük şirketler Bitcoin’i meşru bir ödeme olarak kabul ediyor. Metro ve KFC (Kanada’da) dahil olmak üzere diğer birçok cadde zinciri artık Bitcoin ödemesini kabul ederken, Bitcoin üçüncü dünya ülkelerinde sahip olmayan insanlar arasında giderek daha popüler hale geldi. geleneksel bankalara erişim.

Zamanla, gittikçe daha fazla yer Bitcoin kullanımına izin verecek ve hatta Bitcoin ile ödeme sunacak..

Birçok kişi hızlı para kazanmanın bir yolu olarak kripto para birimi ticaretine çekilirken, ürün ve hizmetler için ödeme yapmanın bir yolu olarak genel kabul görmeye başladı..

15. Bitcoin çok fazla enerji yaratır

Bitcoin madenciliği büyük bir iştir ve büyük miktarda bilgisayar işlem gücü gerektirir. Ne kadar CO2 kullandığına dair çeşitli tahminler, yaklaşık olarak eşittir bir milyon transatlantik uçuş, veya İrlanda Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Macaristan veya Peru’nun enerji çıktısının eşdeğeri.

Temel olarak, Bitcoin madencileri bir ülke olsaydı, elektrik tüketimi açısından dünyada 61. sırada yer alırlardı. Yaklaşık 2,5 milyon insanın Bitcoin madenciliği ile güçlendirilebileceği söylendi ve bu, gelecekte göz önünde bulundurmamız gereken bir şey..

Bitcoin, şüphesiz son yıllarda teknoloji sektörünü bozmuş olsa da, inanılmaz derecede savurgan sürecinin iyileştirilmesi gerekiyor..

16. Bitcoin, madencilik yoluyla oluşturulur

bitcoin madenciliği

Madencilik ve enerjiden bahsetmişken, Bitcoin’in nasıl yaratıldığından bahsedelim.

Süreç madencilik olarak adlandırılır ve arkasındaki temel teknoloji Blockchain teknolojisi olarak adlandırılır. Bir düğüm ağına bağlıdır ve fikir birliğine vararak işlem geçmişinin bütünlüğünü sağlar.

Sürecin bir kısmına doğrulama denir.

Bir işlem onaylandıktan sonra, düğümler, ağır hesaplama kaynakları gerektiren yüksek zorluk seviyelerinde matematiksel bir bulmacayı çözmek için deneme / yanılma kullanarak yarışmalıdır..

Ağdaki denklemi çözmeyi başaran ilk bilgisayar Bitcoin ile ödüllendirilecek. Bu işleme “Bitcoin madenciliği” adı verilir ve protokol Proof of Work (PoW) olarak adlandırılır..

Bitcoin madenciliği süreci iki amaca hizmet eder:

  1. Yeni Bitcoin’lerin oluşturulmasına izin verir
  2. Ağdaki işlemlerin işlenmesini kolaylaştırır

Bitcoin madenciliği çok fazla enerji, donanım ve bant genişliği gerektirir. Bu nedenle, bunu evde yapmayı planlıyorsanız, elektriğin maliyeti büyük olasılıkla Bitcoin’in değerinden daha ağır basacak ve sonunda madencilik yapacaksınız, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

17. Vergilerinizde Bitcoin hesabını vermelisiniz

Bitcoin için düzenlemeler aslında hala yapım aşamasında, ancak ABD hükümeti Bitcoin’in – ve diğer kripto para birimlerinin – aslında tahviller ve hisse senetleri gibi sermaye varlıkları olduğunu ilan etti. Sahip olduğunuz Bitcoin’leri hesaba katmazsanız, vergi kaçakçılığına karşı kancaya düşebileceğinizi unutmayın..

Ülkenizdeki yasaları iki kez kontrol ettiğinizden ve bunları doğru şekilde uyguladığınızdan emin olun..

18. Değer aşımı olayı

Bitcoin’in dolaşımda 21 milyonluk bir limiti olduğundan daha önce bahsetmiştik. Ancak, Ağustos 2010’da “değer aşımı olayı” olarak bilinen tuhaf bir şey oldu. Koddaki bir güvenlik açığı, birinin bir işlem yapmasına izin vererek 180 milyondan fazla bitcoin yaratılmasına neden oldu.

Hata hemen halledildi ve 21 milyon Bitcoin limitimizi geri aldık.

19. Bitcoin, P2P dijital para birimi yapmak için ilk girişim değildi.

dijital para birimi

Pek çok insan, Bitcoin’in dijital bir para birimi oluşturmaya yönelik ilk girişim olduğunu düşünüyor, Pekala, tam olarak öyle değil.

Wei Dai’nin B-Money’si, Nick Szabo’nun Bit Gold’u, Adam Back’ın Hashcash’i ve David Chaum’un DigiCash’i Bitcoin’in öncüleriydi. Ne yazık ki, bu para birimlerinin her biri, önerilen merkezi sistemleri nedeniyle ilgi çekemedi..

20. Dikkat edilmesi gereken tek kişi değil

Bitcoin tek siber para birimi değil, ancak en değerli olanı olmaya devam ediyor. Bitcoin neredeyse tüm medya kapsamını alıyor ancak bu günlerde yatırım ve ticaret yapmakla ilgileniyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla kripto para birimi var..

Şu anda toplamda 2.500’den fazla kripto para var.

Örneğin Ethereum, kitle finansmanı yoluyla finanse edilen ve 2014’te geri dönen bir başka popüler kripto para birimidir..

Ancak farklılıklar var. Ethereum kendi ağında var ve günlük satın alımlardan ziyade kumar, yatırım, dApp’ler (merkezi olmayan uygulamalar) ve akıllı sözleşmeler için daha çok kullanılıyor..

Son düşünceler:

Özetlemek gerekirse, Bitcoin kesinlikle 21. yüzyılın en büyük teknolojik atılımlarından biri olarak görülmelidir..

Herkes bunu duydu, bununla ilgili bir tartışmaya katıldı veya Bitcoin topluluğunun bir parçası olmakla ilgileniyor. Bu nedenle, Trading Education’da herkesin bilmesinin ve bunlara aşina olmasının yararlı olduğunu düşündük. Bitcoin gerçekleri bizim sayfamızda.

Bitcoin’in yükselişiyle, dünyanın finansal durumu kesinlikle çok değişti ve bununla birlikte, geleneksel finansal modeller ve insanların para hakkında düşünme biçimleri.

Listelediğimiz 20 gerçek Bitcoin bilgi formu sadece başlangıç. Bitcoin dünyası karmaşıktır ve çoğu insan için anlaşılması biraz zor olacaktır. Ancak, bunların inanılmaz Bitcoin gerçekleri bir şekilde çoğunuz için Bitcoin’in birkaç önemli ve ilginç yönünü açıklığa kavuşturacak.

Kimse kripto para biriminin bizi nereye götüreceğini bilmiyor …

Bu makaleyi okumaktan zevk aldıysanız Ticaret Eğitimi, lütfen beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir başkasıyla paylaşın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map