Şimdiye kadar bitcoin (BTC) ve yatırım topluluğu arasında yarattığı vızıltı hakkında hiç şüpheniz yok. Kendinize yatırım yapmaya değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bitcoin yatırımı yapmadan önce, kripto para biriminin neyi gerektirdiğini ve risklerin neler olduğunu tam olarak anladığınızdan emin olun..

Ticaret Eğitimi, yatırım yapmaya yeni başlayanlar da dahil olmak üzere yatırımcılar için önde gelen bir kaynak merkezidir. Eğitim içeriğimiz, sizi bir sonraki yatırımınız hakkında bilinçli bir karar vermeniz için ihtiyaç duyduğunuz bilgilerle donatmak ve sizi bir yatırımcı olarak kullanabileceğiniz seçeneklerle tanıştırmak için tasarlanmıştır. Bitcoin yatırım kılavuzumuz, bitcoin’in sunduğu avantajlar ve risklere genel bir bakış sağlamak ve kripto para biriminin neyle ilgili olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır..

Ayrıca bakınız: Altcoinler Nedir? İşte Bilmeniz Gereken 7 Şey

Bitcoin’i Anlamak

bitcoin madenciliği

Bitcoin, blockchain olarak bilinen halka açık bir defter altında yönetilen, eşler arası bir dijital para birimidir. Merkez bankası yoktur, bunun yerine blok zincirindeki ağ aktivitesi tarafından yönlendirilir. ‘Madeni paralar’ aslında bilgisayar yazılımı tarafından ‘çıkarılabilen’ ve ardından ağ üzerinde alınıp satılabilen dijital bilgi parçalarıdır. Bitcoin’ler, emrinde doğru teknolojiye sahip herhangi bir kullanıcı tarafından bulunabilir – ancak kendi başlarına varlık olarak da satın alınabilir ve satılabilir..

Bitcoin, son yıllarda ortaya çıkan birçok kripto para biriminden biridir. Tüm kripto varlıklar arasında en yüksek profil ve değerli olmaya devam ediyor, ancak aynı zamanda en istikrarsızlar arasında yer alıyor ve oldukça öngörülemeyen büyük fiyat dalgalanmaları ile karakterizedir. Bitcoin’e yatırım yapmak, içerdiği büyük riskler nedeniyle genellikle bir kumar olarak görülür: merkezi bir yönetici olmadan, para birimi ani bir düşüşe geçerse kurtarma şansı yoktur..

Yatırımcılar, daha düşük değere sahip ancak zaman içinde daha fazla istikrar gösterme eğiliminde olan Litecoin, Ethereum veya Ripple’ı da düşünebilirler. Örneğin Ethereum, 2018’in düşüş eğiliminden kaçınan birkaç kripto para biriminden biridir: aslında bu yılın başlarında yaklaşık% 8 oranında büyüdü. Bununla birlikte, Bitcoin en popüler olmaya devam ediyor. Ayrıca, Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold gibi ana para biriminden uzaklaşan ve yatırımcı topluluğun ilgisini çekmeye başlayan bitcoin dalları da var..

Bitcoin tarihi

Bitcoin, Ağustos 2008’de bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından oluşturuldu. Satoshi Nakamoto. Nakamoto, kripto para birimini başlatan, blok zincirindeki ilk bitcoin madenciliği ile tanınır. Açık kaynaklı bitcoin yazılımının piyasaya sürüldüğü gün, erken benimseyen Hal Finney, Satoshi Nakamoto’dan 10 BTC değerinde ilk bitcoin işlemini aldı. Bu aşamada bitcoin’in parasal bir değeri yoktu. Bazıları Satoshi Nakamoto’nun aslında Hal Finney olabileceğini düşünüyor, ancak bilgisayar bilimcisi ve oyun geliştiricisi bunu reddediyor.

Başarılı bir şekilde çıkarılan madeni para sayısı artmaya başladıkça ve daha fazla insan bitcoin ağına katıldıkça, dijital para birimi değer kazanmaya başladı. Temmuz 2010’a kadar, bitcoin ABD doları karşısında 0,08 dolar değerine sahipti ve 2011’de madeni paralar dolar ile pariteye ulaştı. O zamandan beri, Bitcoin değeri kayda değer bir oranda artmaya devam etti ve yatırımcı topluluğun ilgisini çekti..

2017 yılında, bitcoin inanılmaz bir değer artışı yaşadı. Bir noktada 18.000 doları aştı ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, bitcoin borsaları kurmak ve kısmi rezerv bankacılığına bu popüler alternatifi düzenlemeye başlamak için çabaladılar. 2018’in başlarında Bitcoin fiyatı düştükçe bu balon bir ölçüde patladı, ancak kripto para birimi Şubat 2018 itibarıyla yeniden toparlanıyor gibi görünüyor..

Ayrıca bakınız: 1.000 Dolarlık Yatırım Yapmanın 5 Akıllı Yolu

Bugün ve gelecekte Bitcoin

Bitcoin geleceği

Bazı ülkeler Bitcoin ticaretine diğerlerinden daha açık oldu. Çin, bitcoin borsalarını yasaklamak için harekete geçti ve vatandaşları tarafından çevrimiçi ticareti engellerken, Mısır, Bitcoin’in bir kumar faaliyetinden biraz daha fazlası olduğunu ilan etti ve bu nedenle ticaret katı Müslüman yasaları kapsamında yasaklandı. Öte yandan, Güney Kore ve İsrail, yasal ihale statüsü vererek ve iç ticaret için ulusal rezervleri teşvik ederek para birimini benimsemişlerdir..

Bitcoin, düzenlenmediği ancak bazı yasal korumalara sahip olduğu Birleşik Krallık ve ABD’de çok popülerdir. Birçok banka, bitcoin’in krediyle satın alınamayacağını ilan etti ve üyeleri tarafından ticareti ve yatırımı engellemenin yollarını aradılar. Bununla birlikte, JP Morgan, bitcoin’in kilit destekçileri arasında yer alıyor ve finansör, son zamanlarda Bitcoin ETF’lerinin Bitcoin ETF’leri olabileceğini savunuyor. "yatırımın kutsal kasesi".

Bitcoin’e yatırım yapmaya değer mi?

Bitcoin son derece riskli bir yatırım olmaya devam ediyor. Kripto para birimleriyle çevrimiçi ticaretten elde edilecek bazı büyük kazançlar var, ancak bu önemli kayıp olasılığına karşı tartılmalıdır. Bitcoin bir gecede binlerce dolar değer kaybedebilir ve aslında bu 2018’in başında birkaç kez oldu. Bu risklere rağmen, birçok kişi Bitcoin’e nasıl yatırım yapılacağını öğrenmekle ilgileniyor..

Şubat 2018’in sonlarından itibaren Bitcoin fiyatı 7.600 doların biraz üzerinde. Kripto para birimi, Aralık ayının BTC başına yaklaşık 19.000 $ ‘lık maksimum değerlerini geri kazanmadan önce alması gereken bir yol olsa da, iyileşme belirtileri gösteriyor. Ticaret uzmanları, Bitcoin fiyatının 10.000 $ ‘ın üzerine çıkmasını ve yükselmeye devam etmesini bekliyor. Birçoğu için, bitcoin balonu henüz patlamadı – daha ziyade, büyümeye daha yeni başladı. Hatta bazıları, Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde 1.000.000 $ ‘ı aşabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, her iki durumda da çok az garanti ile, bitcoin’e yatırım yapmak her zaman bir kumar olacaktır..

Bitcoin ile nasıl ticaret yapılacağını öğrenmek istiyorsanız ve özellikle yatırım yapmakta yeniyseniz, Ticaret Eğitimi, gelişen bir kaynak merkezidir. Güvenilir uzmanlarımız, sizi sağlam finansal bilgi ve finansal eğitim hizmetleri ile donatmak için güncel ve doğru bilgiler sağlar..

Kaçırmayın: Yatırım Yapmanın İyi Bir Fikir Olmamasının 7 Nedeni!

Bu makaleyi Trading Education’dan okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me