Yarılanma nedir?

Yarılanma, “yarım” anlamına gelen Eski İngilizce bir kelimeden gelir.

Ancak kripto para biriminde yarılanmanın ne olduğunu açıklamaya geçmeden önce madencilik kavramını anlamaya çalışalım..

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde madencilik, karmaşık bir matematik problemini çözmek için bir bilgisayar kullanarak başkalarının işlemlerini doğrulama sürecidir..

Her işlem, blok zinciri olarak bilinen tüm işlemlerin uzun, genel listesine eklenir. Bunun karşılığında insanlar kripto para birimi ile ödüllendiriliyor.

Önce matematik problemini çözen bilgisayara Bitcoin ödülü verilir ve blok zincirine yeni bir blok ekledi.

Çok uzak çok iyi.

Yarılanmanın anlamı Bitcoin madenciliği ödülünün azaltılması yarısı tarafından yayınlandı.

Çoğunuz için çok basit bir kavram gibi görünebilir, ancak kripto para birimi topluluğu için bir olaydır. madalyonun değerini kaçınılmaz olarak etkileyecek büyük önem.

Bitcoin Halving Açıklaması

Bitcoin halving

Yarılanma, madencilerin Bitcoin bloğunu kazmak için ödül olarak alacakları Bitcoin miktarını etkileyecek. Tarihsel olarak, olayın uzun vadede Bitcoin fiyatı üzerinde olumlu etkileri olmuştur..

Şimdiye kadar sadece 21 milyon Bitcoin çıkarılacak. Nakit basabilen bankaların aksine, var olabilecek Bitcoin miktarının sınırlı bir sınırı vardır.. Bu nedenle enflasyonu önlemek için birkaç yılda bir Bitcoin halving adı verilen bir olay meydana gelir..

Bitcoin madenciliğini bir yarış olarak düşünün. Bitiş çizgisine ilk ulaşan kişi (bizim durumumuzda bir bloğu tamamlar) Bitcoin ile ödüllendirilir. Ödül 50 Bitcoins’di ama o zamanlar Bitcoin birkaç kuruş değerindeydi. Ancak, yarılanma daha önce iki kez gerçekleştiğinden, ödül blok başına 12,5 Bitcoin’e düştü.. 2020’de bu sayı 6.25 Bitcoin olacak (bu yazım sırasında yaklaşık 70.000 ABD Dolarıdır).

Bitcoin yarılanması madencileri etkileyecek. Bir noktada, madencilerin elektrik için ödemeleri gereken para miktarı ve bilgi işlem gücü, sonunda alacakları ödül tarafından karşılanmayacaktır. Bu, birçok madencinin Bitcoin madenciliğinin yavaş yavaş ölmekte olduğunu düşünmesinin nedenlerinden biridir..


Madencilik pahalıdır. Kesinlikle ucuz olmayan çok sayıda güçlü donanım gerektirir. Buna ek olarak, aylık elektrik faturaları giderek artıyor. Bunların hepsini toplamak bazen bir madencinin alacağı ödüllere eşit bile olmayabilir..

Arz, sınırlı sayıda Bitcoin’e yaklaştıkça talep artar. Birçoğunun Bitcoin’lerini elinde tutmasının nedeni budur. Her yarılanma, Bitcoin arzının tükendiğini hatırlatır. Yine de, son Bitcoin’in 2140 yılında bir ara çıkarılması bekleniyor..

Her yarılanma olduğunda, oluşturulan yeni Bitcoin miktarını sınırlar. Öte yandan bu, mevcut Bitcoin’i çok değerli kılıyor çünkü genel Bitcoin havuzuna dökülen yeni Bitcoin miktarı gittikçe azalacak..

Bitcoin’in fiyatı ne kadar yükselirse, ödül için daha fazla madenci rekabet edecek. Ne kadar çok madenci rekabet ederse, ağın güvenliği o kadar iyi olur ve bu da Bitcoin’in değerini, talebi artıracak parasal bir araç olarak yükseltir. Her şey birbirine bağlıdır ve kaçınılmaz olarak hem kripto para birimi topluluğu hem de dünya ekonomisi üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır..

Özetlemek gerekirse, yarılanma Bitcoin’in uzun vadeli fiyatındaki bir artışla ilişkilendirildi..

2020’de Bitcoin yarılanması ve olası sonuçları

Bitcoin halving 2020

Halving 21 Mayıs 2020’de gerçekleşecek. Bitcoinblockhalf.

Yarılanmanın ilk yılı olan 2012’de, Bitcoin 2013’ün sonunda 1.000 $ ‘lık yeni bir zirveye ulaştı. 2016 yarılanmasının ardından, Bitcoin’in değeri 2017 yılına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $’ a fırladı. fiyatı takip etti, ancak bir dizi işlemin fiyatı yavaş ama istikrarlı bir şekilde toparlanmaya başladı.

Önümüzdeki yarılanmanın ardından, arz ve talep nedeniyle fiyattaki bir artış mükemmel bir anlam ifade ediyor. Bitcoin arzı yavaş yavaş 21 milyonluk nihai sınırına ulaştıkça, giderek daha değerli hale geliyor. Bu, kripto para biriminin dünya çapında artan popülaritesi ve uygulamasına ek olarak, talebin yalnızca artmaya ve fiyatı yükseltmeye devam edeceği anlamına gelir..

Her yarılanmayla sonucu etkileyen farklı değişkenler vardı. İlk yarılanmayla kimse ne bekleyeceği hakkında bir fikre sahip değildi. 2012’deki ikinci yarılanma ile, Ethereum ve ICO’ların yükselişi de dahil olmak üzere yeni bir dizi faktör, sonucu da etkileyen yeni bir faktördü. Şimdi, 7-8 yıl sonra, 2020 yarılanmasının sonuçlarını da etkileyebilecek çok daha fazla faktör var..

Bu sefer, kripto para ekosistemindeki en büyük değişiklik, kurumsal yatırımcıların yüksek ilgisi ile birlikte Bitcoin hakkındaki muazzam kamu bilinci olmalıdır. Finans kurumları büyük pozisyonlar alarak Bitcoin’i devralırsa, Bitcoin’in değeri kesinlikle yatırımcıların daha önce hiç görmediği şekillerde etkilenecektir..

Her şeye rağmen, bugünün ikiye bölme dersinin ana noktası şudur: Bitcoin ödül yarılanması ile sonrasındaki fiyat oynaklığı arasında belirli bir korelasyon vardır..

Arz tarafında ise her 4 yılda bir değişiklik oluyor. Bunu aklınızda bulundurun çünkü bir yatırımcı veya madenci olarak, farklı zamanlarda Bitcoin fiyatını nelerin etkilediğine veya etkileyebileceğine dair daha iyi bir resim oluşturmanıza yardımcı olacaktır..

Uzmanlar ne diyor?

Birçok uzman, yarılanmanın önceki eğilimleri takip edeceği ve Bitcoin’in olaydan bir yıl sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağı konusunda hemfikir. Bitcoin büyük olasılıkla fiyatının 10 katı bir değere ulaşabilir ve birçoğu yarılanmadan sonra 100.000 $ ‘ın oldukça olası göründüğünü düşünüyor..

Örneğin Morgan Creek Digital Assets’in kurucu ortağı Anthony “Pomp” Pompliano, Bitcoin’in 2021’e kadar muhtemelen 100.000 $ ‘a ulaşabileceğine inanıyor..

Pomp, “Arz-Talep ekonomisi geçerliliğini koruyor” dedi. “Piyasa fiyatını belirlemenin harika bir yolu. Yani, sabit arzlı bir varlığa olan talep artarsa, fiyat değerlenmesini görmeye devam ederiz.. Bu talebin veya kıtlığın artmasının en büyük itici güçlerinden biri, Mayıs 2020’deki yarılanmadır. bence büyük bir an olacak ”diyor.

CEO’su Kraken, Jesse Powell, Bitcoin’in yarılanmanın ardından 100.000 $ ‘a ulaşması konusunda da iyimser. Bir noktada madalyonun 1 milyon dolarlık fiyat etiketine bile ulaşabileceğine inanıyor..

Bekleyip ne olacağını ve kripto piyasasının yarılanmanın ardından nasıl tepki vereceğini görmemiz gerekecek..

Uzmanlar ayrıca, artan kamu bilincinin bir FOMO satın alma dalgasına (kaçırma korkusu) yol açabileceği ve BTC’nin fiyatını daha da yükseltebileceği konusunda hemfikir. Web 3.0 blok zincirleri de kripto para birimlerine ilginin artmasına neden olacak.

Bu nedenlerden dolayı, 2020 yarılanmasından yaklaşık bir yıl sonra büyük olasılıkla Bitcoin’in değerinde büyük bir artış göreceğiz. Diğer kripto para birimleri de muhtemelen yakında tüm zamanların en yüksek seviyelerini geçerek takip edecek..

Madencilik zorluğu ve madencilik havuzları?

bitcoin madenciliği zorluğu

Bitcoin yarılanmasına ek olarak, Bitcoin’in kıtlığını etkileyen, bahsetmeye değer başka bir faktör daha var. Blokları çözmek ve Bitcoin üretmek artık geçmişte olduğundan çok daha zor. Ağa daha fazla madenci katıldıkça, madencilik zorluğu gittikçe artmaktadır. Artan zorluk, madencilerin karmaşık kriptografik algoritmaları çözmek için daha güçlü bir donanıma sahip olması gerektiği anlamına gelir..

Artan zorluk, madencilerin blokları toplu olarak çözmelerini ve blok ödülünü paylaşmalarını sağlayan sözde “madencilik havuzları” nı kullanmalarına da yol açtı. Madencilik havuzu, her bir madencinin bir bloğu çözmek için sağladığı güç miktarına göre hesaplama güçlerini paylaşan ve blok ödülünü eşit olarak bölen madencilerden oluşan bir ağdır..

Son sözler

Özetlemek gerekirse, Bitcoin yarılanma 2020 hakkında bazı önemli gerçekleri özetleyelim:

  • Mayıs 2020’de gerçekleşmesi bekleniyor.
  • Bitcoin’lerin yaklaşık% 85’inin halving olayından önce çıkarılması bekleniyor.
  • Yarılanmanın ardından, yalnızca üç milyondan fazla Bitcoin madensiz kalacaktır.
  • Tarihsel olarak, Bitcoin fiyatları önceki her yarılanmadan bir yıl sonra yükseliyor.
  • 2021’de (2020 yarılanmadan bir yıl sonra), Bitcoin’in değerinin yeni zirvelere ulaşması bekleniyor.
  • Pek çok uzman, Bitcoin’in kıtlığının önümüzdeki yıllarda değerini 100 bin dolara çıkarabileceğini düşünüyor..

Bize sonuçlarının ne olacağını sadece zaman gösterecek. Bahsedildiği gibi, yarılanmadan sonra yeni Bitcoin değerini etkileyebilecek birçok faktör vardır; popülerlik, zorlu rekabet, madencilik zorluğu vb. dahil olmak üzere daha önce bulunmayan faktörler.

Hikayemize yer işareti koyun ve Bitcoin’in gerçekten o 100.000 $ işaretine ulaşıp ulaşmadığını görmek için 2021’de tekrar kontrol edin.!

Kripto para piyasası ve nasıl ticaret yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz??

Kripto para ticareti kursumuza kaydolun!

Trading Education’dan bu makaleyi okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector