Kuşkusuz, Bitcoin’in 2009’da geri gelmesiyle, dünyanın finansal ortamında birçok şey değişti, dönüştü ve yeniden tasarlandı..

Pek çok insan Bitcoin konseptine ilgi duydu ve her gün her biri yeni ve heyecan verici özelliklere sahip yeni kripto para birimleri ortaya çıkmaya başladı..

Ve değişim umut verici görünse de, her zaman farklı hissedenler olmuştur. Kripto para biriminin bir aldatmaca olduğunu her zaman hissedenler bile.

Bir dereceye kadar, bazıları haklı, kripto endüstrisinde dolandırıcılık oldu ve özellikle ilk günlerde çok sayıda yasa dışı faaliyet oldu..

Ancak Bitcoin eleştirmenlerinin söyleyecek başka bir şeyi var mı??

Bu makalede, Bitcoin’in ne olduğuna ve Bitcoin eleştirmenlerinin ne söylemesi gerektiğine ve ayrıca doğru mu yanlış mı olduğuna bakacağız..

Bir profesyonel gibi kripto para ticareti yapmayı öğrenmek ister misiniz? Bizimkini al kripto para kursu!

Bitcoin nedir?

bitcoin nedir

Bitcoin bir merkezi olmayan, eşler arası “Dijital para” Çevrimiçi kullanıcıların Bitcoin blok zinciri üzerindeki işlemleri bir merkez bankası veya başka bir yönetici kullanmadan işlemesine olanak tanıyan (kripto para birimi) sistemi.

Bitcoin ödemelerinin işlenme şekli, özel bilgisayar ağı, tümü paylaşılan bir program aracılığıyla bağlantılı.

Bir işlem, her bilgisayardaki tüm hesapları güncelleyen ve bilgilendiren bir “blok zincirine” aynı anda kaydedilir..

Yine de bu makalenin özüne inmeden önce, herkese Bitcoin’in neden finansal ortamda devrimci bir güç haline geldiğini ve geleneksel bankacılık ve birbirine para transfer etme yöntemlerine meydan okuduğunu hatırlatalım..

 • Anonimlik. Kimliğiniz gizlidir, ancak isterseniz kimliğinizi açığa çıkarabilirsiniz..
 • Hiçbir üçüncü şahıs dahil değil. Hiçbir banka veya başka kuruluş, yaptığınız işlemle aranıza giremez.
 • Hızlı ve ucuz işlemler. İşlemler geleneksel yöntemlerden daha hızlı onaylanır.
 • Geri alınamaz işlemler. Bir işlem yapıldıktan sonra geri alınamaz.
 • Evrak yok. Bu, süreci önemli ölçüde hızlandırır.
 • Daha düşük dolandırıcılık riski. Çift harcama gibi hileli davranışlar gerçekleşemez.
 • Dijital cüzdan. Kripto para biriminizi saklamak için oldukça güvenli bir yer.
 • İşletmeler için kolay uluslararası ödemeler. Bitcoin ile uluslararası ödemeler geleneksel yöntemlerden hem daha hızlı hem de daha ucuzdur.


Bitcoin eleştirmenleri ne diyor?

Bitcoin eleştirmenleri

Bitcoin kervanına atlayan pek çok insan olmasına rağmen, hala Bitcoin aleyhine konuşan çok sayıda finans uzmanı, hükümet, lider, sıradan insan vb..

Bitcoin’in (ve genel olarak kripto para birimlerinin) en büyük eleştirisi, “Bitcoin para değildir” argümanıdır..

Özellikle ekonomistler, Bitcoin’i bir devrim olarak görmememiz gerektiğini, sadece “kaynak israfı” olarak görmemiz gerektiğini iddia ederek Bitcoin’i birçok kez eleştirdiler..

Bu Bitcoin eleştirmenleri büyük resmi mi kaçırıyor? Muhtemelen evet.

Eski PayPal Holdings Inc. CEO’su Bill Harris, kısa süre önce Bitcoin eleştirmenleri listesine katıldı ve temelde Bitcoin’in bir “dolandırıcılık” ve “devasa bir pompalama ve boşaltma planı” olduğunu söyledi..

“‘Dikkatli ol, spekülatif’ demekten yoruldum. Sonra, ‘Dikkatli ol, kumar.’ Sonra, ‘Dikkatli ol, bu bir balon.’ Tamam, söyleyeceğim: Bitcoin bir aldatmacadır, “Gönderisine yazdı.

Ayrıca Bitcoin’in sahip olduğu doğasında değer yok ve muazzam değişkenliği ve fiyat dalgalanmaları, Bitcoin’in hiçbir zaman herhangi bir işletme tarafından bir değer deposu veya ödeme aracı olarak kullanılamamasının nedenidir..

Görüşlerine rağmen Harris’in eski şirketi Bitcoin hakkındaki görüşlerini paylaşmıyor gibi görünüyor. PayPal, kripto para birimleri içeren işlem süresini kısaltacak bir patent başvurusunda bulundu.

PayPal, işlemler sırasında değiştirilebilen özel özel anahtarlara sahip ikincil bir cüzdanın uygulanmasını önerdi..

Bunun da ötesinde, PayPal ve kısaca Facebook’un Libra projesinde yer aldı ve bu da çelişkili..

Harris, PayPal’a rakip olduğu için sadece bir Bitcoin eleştirmeni olabilir mi? Belki de hemfikir oldukları tek Bitcoin türü, kontrol edebilecekleri bir Bitcoin türüdür.?

Donald Trump ‘hayran değil’

Temmuz 2019’da geri dönüş, koz Bitcoin’i eleştirdi ve genel olarak kripto para birimi Twitter.

“Düzenlenmemiş Kripto Varlıkları yasadışı davranışları kolaylaştırabilir” iddiasına geçmeden önce “Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin […] para olmadığını” söyledi..

Orada seçilmesi gereken bir anahtar kelime “düzenlenmemiş” dir ve bu, uygulama yönetmeliğini araştırdığı anlamına gelebilir

Kripto para birimine yönelik eleştirilerinin çoğu, o zamanlar büyük bir haber olan Facebook’un Terazisine bir yanıttı..

Büyük olasılıkla Trump’ın faydaları hakkında pek bir şey bilmiyor. Bitcoin, bir dünya lideri olduğu için fikirleri önemlidir.

ABD, Bitcoin ve kripto para birimlerini yasaklamak için harekete geçerse, bu piyasa için büyük bir darbe olur. ABD, birçok kripto para birimi projesi ve şirketinin yanı sıra birçok kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır..

Diğer ülkeler muhtemelen Trump’ın izinden gidecek.

Trump’ın kripto para birimi hakkındaki görüşlerinin aslında o kadar da çılgınca olmadığını belirtmek de önemlidir., diğer birçok politikacının onunla aynı fikirde olacağını öğrenmek şaşırtıcı olmaz.

Sonuçta, politik figürler kripto para birimi hakkında çok az şey bilme eğilimindedir ve yalnızca olumsuz, suçlu tarafı bilme olasılıkları daha yüksektir..

Bitcoin eleştirmenleri neden bunun bir aldatmaca olduğuna inanıyor??

bitcoin dolandırıcılığı

Bazı insanlar Bitcoin’in bir Ponzi şeması çünkü yaratıcı Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaklaşık 1 milyon gibi büyük bir kısmına sahip..

Bu tipiktir pompa ve boşaltma şemaları. Nakamoto tüm Bitcoinlerini satacak olsaydı, fiyat düşecek ve muazzam bir kar elde edeceklerdi..

Bitcoin öngörüldüğü gibi çalışıyor mu?

Buna bir aldatmaca diyen Bitcoin eleştirmenlerinin yanı sıra, gerçekten işe yaradığına inanmayan daha pek çok kişi var.

Başlangıç ​​olarak, birçok kişi Bitcoin’in geleneksel yöntemlerden daha hızlı olmadığını, çünkü bir işlemin işlenmesi zaman alabileceğini iddia ediyor..

Bitcoin eleştirmenleri buna dikkat çekmeyi seviyor ağ saniyede yalnızca 7 işlemi gerçekleştirebilirken, Visa saniyede 24.000’e kadar işlem yapabilir.

Bu doğru olsa da, birkaç faktörün de dikkate alınması gerekir. birinci olarak, Visa hiçbir zaman saniyede 24.000 işleme ulaşmaz, bu, yapabileceği maksimum değerdir.

İkincisi, teknik olarak konuşursak, Bitcoin işlemleri işlemede daha yavaşken, onları onaylamada daha hızlıdır. Visa ile işlemlerin onaylanması genellikle günler alır.

Üçüncüsü, Lightning Network’ün benimsenmesiyle, Bitcoin çok daha hızlı ve artık mikro dönüşümler yapmak için kullanılabilir.

Bitcoin çok uçucu mu?

Evet, Bitcoin eleştirmenleri haklı.

Bitcoin, belki de bugün piyasadaki en değişken piyasa aracıdır. Bu nedenle, bir değer deposu olarak ve günlük kullanım için kullanılamayacağı anlamına gelir..

Ayrıca Bitcoin’in bir balonun içinde olabileceği ve patlayabileceği gibi potansiyel bir sorun da var. Tabii ki, bu Bitcoin’in zaten aşırı değerli olduğunu varsayıyor.

Bitcoin madenciliği çok maliyetli

Bu, hem madeni para çıkarmanın pahalı olması hem de çevreyi etkilemesi açısından doğrudur..

Tahmin edilmektedir ki Bitcoin madencilik İrlanda’dan ve hatta Bangladeş’ten daha fazla güç kullanıyor, 164 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülke.

Bu gerçek bir Bitcoin eleştirisidir ve çözülmesi gereken bir konudur. Ancak Lightning Network, Bitcoin işlemlerinin maliyetini düşürebilir..

İçsel değer yok?

Bitcoin’in hiçbir şeye bağlı olmadığı için hiçbir öz değeri olmadığını savunan birçok Bitcoin eleştirmeni var..

Bu kesinlikle doğru değil. Bitcoin’in değeri nasıl kullanılabileceğine ve onu yaratmak için yapılan işe bağlıdır; madencilik.

Şeylerin gerçek değerine derinlemesine dalarsanız, çoğu para biriminin herhangi bir değere bağlı olmadığını göreceksiniz..

Örneğin ABD doları, 1971’den beri hiçbir şeye bağlı değil.

Bitcoin eleştirmenleri haklı mı?

Bitcoin eleştirmenleri

Evet ve hayır.

Fikirleri önemlidir çünkü etkileri vardır ve insanlar onları dinler..

Bitcoin eleştirmenlerinin çoğu yanlış bilgilendirildi ve hala yasadışı faaliyet gerçekleştirmenin bir yolu olarak kripto para birimine bakıyor.

Bitcoin ile bazı yasadışı faaliyetler, özellikle de İpek Yolu’nun başlangıcında gerçekleşirken, o günler çoğunlukla Bitcoin’in gerisinde kalıyor ve büyük ölçüde abartılıyor..

Ayrıca unutulmamalıdır ki ABD doları, cezai işlemler için tercih edilen para birimidir.

Suçlular için fiziksel ABD doları kullanmak daha mantıklıdır çünkü tüm işlemlerin halka açık bir defterde saklandığı ve açıkça görüntülendiği Bitcoin’den izlenmesi daha zordur..

Bitcoin bir aldatmaca değil, ancak orada çok sayıda Bitcoin dolandırıcılığı var.

En son dolandırıcılıklardan biri QR kod oluşturucuları içeriyordu. QR kodları, insanlar mobil cüzdanlar aracılığıyla birbirlerine kripto para birimi gönderdiklerinde kullanılır..

Kullanmak için bir QR kodu oluşturmak yerine dolandırıcıların QR kodunu kullanan ve böylece kripto para biriminin sanal cüzdanlarına gönderildiği birkaç sahte QR üreteci vardı..

Bu, imajına yardımcı olmadığı için Bitcoin için büyük bir sorundur.

Sadece zaman gösterecek

Elbette Bitcoin hala yeni, çözülmesi gereken eleştiriler ve sorunlar olacak. Zaman geçtikçe Bitcoin eleştirmenleri faydaları görecek veya yanlış olduğu kanıtlanacak, bazıları zaten.

Hala tüm sorunların çözülüp çözülmeyeceğini bilmek için henüz çok erken, ancak ilerleme var.

Anahtar noktaları

Bu makaleden bir şey hatırlıyorsanız, bu önemli noktaları yapın.

 • Sorunlar var Bitcoin üstesinden gelinmesi gerekiyor. Hız, maliyet ve fiyat oynaklığı, Bitcoin’in bunun üstesinden gelip gelemeyeceğini yalnızca zaman gösterecek.
 • Bir dizi Bitcoin eleştirmenleri yanlış bilgilendirilmiş. Birçoğu Bitcoin ile gerçekleşebilecek potansiyel yasadışı faaliyetlere odaklanıyor veya bunun bir aldatmaca olduğuna inanıyor.
 • BitcoinDeğeri ince havadan oluşmaz. Bu tür görüşler Bitcoin’e giden tüm işi değersizleştirir.
 • Bitcoin eleştirmenleri susturulmamalı. Birçoğu yanlış olsa da, bazılarının dinlenmesi gereken geçerli noktaları var.

Kripto para birimi ticareti kursumuzla Bitcoin ticareti yapmayı öğrenin

Diğer kripto para birimleri ve bunların nasıl takas edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ardından kripto para birimi ticaret kursumuza kaydolun!

Bu makaleyi okumaktan zevk aldıysanız Ticaret Eğitimi, lütfen beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir başkasıyla paylaşın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector