Bitcoin’e başlamak için ihtiyacınız olan her şey

Bitcoin nedir? Doğrudan konuya gelelim. Bitcoin ile ilgili ilk kez bir makale okuyorsanız – haber sitelerimizdeki ekonomi ve finans bölümünde sürekli karşımıza çıkan en popüler sözcüklerden biri – bilgili ve katılmaya hazır olmanızı sağlamak istiyoruz. tartışmalar. Aslında, Bitcoin hakkında birçok tartışma var ve yıllar geçtikçe etrafındaki yaygara kaybolmuyor gibi görünüyor..

Herkesin en azından en popüler kripto para biriminin arkasındaki temel ilkeleri bilmesi gerektiğini düşünüyoruz, böylece bir fikrini ifade edebilir ve bundan fayda sağlayacak veya daha doğrusu reddedilecek bir şey olup olmadığını kendileri anlayabilir.

Hadi gidelim…

Bitcoin nedir?

bitcoin nedir, bitcoin kripto para birimi

Basitçe söylemek gerekirse, bitcoin paradır.

Bitcoin’i dijital bir varlık olarak düşünün.

Bu, temelde merkezi olmayan ve şifrelenmiş dijital para birimi anlamına gelen bir kripto para birimidir. Merkez bankası, yönetici veya başka aracı yok.

Bitcoin’ler bir kullanıcıdan diğerine bir P2P (eşler arası) Bitcoin ağı.

Bitcoin, nakit paranın çevrimiçi sürümüdür.

Fikir onu ürün ve hizmet satın almak için kullanmak olsa da, henüz Bitcoin’i ödeme olarak kabul eden çok sayıda mağaza veya şirket yok. Ancak günler geçtikçe sayıları artıyor.

Bitcoin Ticareti Yapmakla İlgileniyor Musunuz?

Bitcoin’i kim yarattı?

Bitcoin’i kimin yarattığı hakkında konuşalım ve ona hak ettikleri takdiri verelim.

Satoshi Nakamoto, 2009’da Bitcoin’i geliştirmesiyle tanındı, ancak bunun sadece bir tek bir kişi veya fikir üzerinde çalışan bir grup insan için takma ad.

Nakamoto, 2011’de internetten temelde ortadan kayboldu ve kim olabileceğine dair sadece birkaç ipucu bıraktı..

Eğlenceli gerçek: Yıllar geçtikçe kamuya Satoshi olduklarını iddia eden birçok insan vardı. Ancak çoğu, ifadelerini destekleyecek somut bir kanıt sunamadı..

Bir gazeteci bir zamanlar Kaliforniya’dan Dorian Nakamoto’nun, iki karakter arasında birçok benzerlik keşfetmesi nedeniyle Bitcoin’in gerçek “yaratıcısı” olduğunu duyurmuştu. İddia Dorian tarafından yalanlandı, yine de.

Yaratıcının anonimliği esastır ve birçok kişi bu konuda hemfikirdir. Yaratılışın doğası gereği, Bitcoin ile ilişkilendirilebilecek tek ve tek kimliğin kaldırılması, topluluğun siyaseti, kuralları ve karar alma süreçleri üzerindeki her etkiyi ortadan kaldırır. Her şey, kesinlikle hiçbir etkisi olmayan insanlar için kendi kendine yeten bir sistem haline gelir..

Bitcoin nasıl oluşturulur?

bitcoin madenciliği, bitcoin ile ödüllendirilen bir madenci

Bitcoin madencilik adı verilen bir süreçle oluşturulur. Arkasındaki temel teknolojiye blok zincir teknolojisi denir.

Mutabakata vararak işlem geçmişinin bütünlüğünü sağlayan bir düğüm ağına bağlıdır. Doğrulama, sürecin bir parçasıdır.

Bir işlem doğrulandığında, düğümler, ağır hesaplama kaynakları gerektiren zor bir matematik bulmacasını çözmek için deneme / yanılma kullanarak yarışır..

Denklemi çözen ilk bilgisayar ödüllendirilecek Bitcoin.

Bu sürece “Bitcoin madenciliği“Ve protokol Proof of Work (PoW) olarak anılır.

Madencilik süreci iki amaca hizmet eder:

  1. Yeni Bitcoin oluşturmak için
  2. Ağdaki işlemlerin işlenmesini kolaylaştırmak için

Bitcoin madenciliğinin çok fazla enerji, donanım ve bant genişliği gerektirdiğini unutmayın. Bunu evde yapmaya karar verirseniz, elektrik maliyeti büyük olasılıkla daha ağır basacaktır. Bitcoin değeri sonunda benim olacaksın.

Şimdi Bitcoin ticareti yapın

Bitcoin’in Özellikleri

Bitcoin’in temel özelliklerinden bahsedelim:

Merkeziyetsizleştirme

ademi merkeziyetçilik, bitcoin ağı

Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri merkezi olmamasıdır. Bitcoin ağını düzenleyen tek bir kurum veya kuruluş yok.

Nasıl korunur?

Tarafından bir grup gönüllü kodlayıcı ve dünyanın her yerinde bulunan açık bir bilgisayar ağı tarafından yürütülür.

Bu tür bir operasyon, kontrol bankalarından ve devletin paraları üzerindeki uygulamalarından oldukça rahatsız olan birçok kişi ve grup için çekicidir..

Bitcoin ile her finansal işlem açık ağ tarafından sürdürülür, kimseye ait değildir ve hiç kimseye herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Orada kaç tane var?

Var olabilecek toplam Bitcoin miktarı 21 milyondur.

Şu anda 17 milyonun üzerinde Bitcoin var. Ancak bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişebilir..

Her blok dolaşıma yaklaşık 12,5 Bitcoin ekler.

Henüz çıkarılacak 3 milyonun üzerinde Bitcoin var.

İnsanların dijital cüzdan bilgilerini unutmaları nedeniyle yıllar içinde 3-4 milyon Bitcoin kaybedildi (daha fazlası aşağıda).

Bitcoinlerinizi nerede saklıyorsunuz?

Onları bir dijital cüzdan.

Bitcoin alma sürecinde en önemli adım olduğu için böyle bir cüzdanınız olmalıdır. Bitcoin, nakit paranın dijital eşdeğeridir ve Bitcoin cüzdanı fiziksel cüzdanınızın dijital eşdeğeridir.

M-cüzdanda depolanan şey, Bitcoin adreslerine erişmek ve işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan güvenli bir özel anahtardır..

İstediğiniz zaman giriş yapabilir ve bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. Ancak, parolanızı ve anahtarınızı saklamaya gelince çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Erişimi kaybederseniz cüzdanınızı ve içindeki miktarı kaybedersiniz.

Geri Dönüşü Olmayan İşlemler

Banka havalesi gibi geleneksel ödeme şekilleri izlenebilir ve gerekirse tersine çevrilebilir.

Ancak Bitcoin’de durum böyle değil. Para gönderdiyseniz geri alamazsınız. Bitcoin’leri gönderdiğiniz adresi iki kez kontrol edin.

Anonimlik

anonimlik, bitcoin gönderen anonim adam

İşlemlerden bahsetmişken, “doğrulayıcının” veya herhangi bir merkezi düzenlemenin olmaması, kullanıcıların başka bir kullanıcıya bitcoin gönderirken kendilerini tanıtmalarına gerek olmadığı anlamına gelir. Bir işlem talebi gönderdiğinizde, protokol, gönderenin gerçekten gerekli Bitcoin’e ve bunları gönderme yetkisine sahip olduğunu onaylamalıdır. Sistemin kimliğinizi bilmesi gerekmez.

Sadece cüzdanınızın adresi ile tanımlanacaksınız.

Bitcoin’in bu özelliği onu karaborsaya oldukça çekici hale getirdi.

Rağmen, kolluk kuvvetleri, kullanıcıları tanımlamak için yöntemler geliştirdi Eğer gerekliyse.

Bölünebilirlik

Bugün, bir Bitcoin 10.000 dolardan fazlaya mal oldu. Bununla birlikte, bir Bitcoin’den daha küçük birimler vardır. Hepsinin en küçüğü satoshi olarak adlandırılır ve bu Bitcoin’in yüz milyonda biri (0,00000001), bugünün fiyatlarına göre yaklaşık yüzde yüzde biri. Bu, geleneksel elektronik paranın kullanılamayacağı mikroişlemlere izin verir..

Uçuculuk

Bitcoin’in bir diğer önemli özelliği de oldukça değişken olmasıdır..

Son derece değişken yapısı, Bitcoin’in uygun bir para birimi olarak işlev görme yeteneğini zayıflatır, ancak aynı zamanda yatırımcıları ve kripto meraklılarını da çeken bir özelliktir..

Bitcoin’in neden bu kadar değişken olduğunu açıklayabilecek faktörler haber olayları, piyasa büyüklüğü, düzenleme, düşük likidite, servet eşitsizliği ve daha fazlasıdır..

Popülerlik

en popüler kripto para birimi olarak bitcoin

Bitcoin neden bu kadar popüler ve çoğu kişi değerli bir varlık olduğunu düşünüyor? Bu muhtemelen hükümet veya herhangi bir banka tarafından kontrol edilmediği içindir. İnsanlar ayrıca tonlarca kişisel bilgi vermeden Bitcoin’lerini harcayabilirler. İşlemler kaydedilir ancak kimse hangi hesap numaranızın size ait olduğunu bilmiyor.

İnsanlar ayrıca bunları gerçek mallar, hizmetler ve hatta nakit parayla değiştirmeye isteklidir.

Sadece bu değil, aynı zamanda Bitcoin kopyalamak, sahte para kazanmak veya sahip olmadığınız paraları harcamak da çok zordur..

Olasılıklar

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, anonim olmaları nedeniyle karaborsada sıklıkla kullanılsa da, Bitcoin’i meşru bir ödeme olarak kabul eden birçok büyük şirket var..

Bunlardan bazıları Dell, Microsoft, Expedia, Overstock.com, vs.’dir. Metro ve KFC siparişinizi Kanada’da Bitcoins ile de ödeyebilirsiniz..

Bitcoin, sahip olmayan insanlar arasında üçüncü dünya ülkelerinde de çok popüler hale geldi. geleneksel bankalara erişim.

Zamanla, Bitcoin kullanımına daha fazla yerin izin vermesi bekleniyor..

Birçok kişi hızlı para kazanmanın bir yolu olarak kripto para birimi ticaretine çekilirken, ürün ve hizmetler için ödeme yapmanın bir yolu olarak genel kabul görmeye başladı..

Bitcoin nasıl edinilir?

Daha önce açıkladığımız madencilik sürecine ek olarak Bitcoin elde etmenin başka yolları da var. İşte buradalar:

Bitcoin satın al internet üzerinden

çevrimiçi bitcoin satın al

Çevrimiçi Bitcoin satın almayı düşünmeden önce bir Bitcoin cüzdanı indirin. Kullanabileceğiniz dört tür cüzdan vardır: mobil, web, masaüstü ve donanım.

Bir cüzdanı indirdikten sonra, cüzdan sağlayıcınız tarafından onaylanması gereken bir kripto para birimi borsasında bir hesap oluşturmanız gerekir..

Kripto para borsaları, alıcılara gerçek para veya diğer kripto para birimleri karşılığında kripto para ticareti yapabileceğiniz pazar yerleridir..

Banka havalesi veya kredi kartı ödemeleri çoğu borsa tarafından kabul edilir.

Şahsen Bitcoin satın alın

Doğru. Eğer hissetmiyorsan çevrimiçi Bitcoin satın almak, bunu şahsen yapabilirsin.

Gibi web siteleri kullanın Para ATM Radarı Yakınınızda bir Bitcoin ATM’si bulmanıza yardımcı olmak için. Bitcoin için nakit ticareti yapmanız dışında normal bir ATM’ye çok benzer.

Şunlar gibi web sitelerini de kullanabilirsiniz: LocalBitcoins Bitcoin’i nakit karşılığında şahsen takas etmek isteyen insanları keşfetmek için.

Bitcoin için çevrimiçi şeyler yapın

Bitcoin edinmenin bir yolu, mobil veya çevrimiçi oyunlar oynamaktır. Telefonunuzda oyun oynayabilir ve aslında Bitcoin ile ödeme alabilirsiniz. Ancak, çok fazla reklam alacağınızı aklınızdan çıkarmamalısınız çünkü sonuçta bu Bitcoin musluklar para için işin içinde..

Bitcoin kazanmanın başka bir yolu, farklı web sitelerindeki görevleri tamamlamaktır. Bazı şirketler, web sitelerini test ederseniz, yeniden tweetlerseniz / gönderiler paylaşırsanız, anketlerini doldurursanız vb..

Bazı kripto para blogları, haber kuruluşlarındaki forumlar, içgörülerinize ve bilgilerinize katkıda bulunursanız ve web sitelerinde / bloglarında yayınlarsanız size Bitcoin ile de ödeme yapabilir..

Son düşünceler:

Bitcoin’in Nihai Rehberi’ni okuduktan sonra Bitcoin hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzu ve Bitcoin topluluğunun bir parçası olma olasılığınızı zaten düşündüğünüzü umuyoruz..

Değilse, belki bir dahaki sefere birisi bundan bahsettiğinde, tartışmanın bir parçası olabilir ve iyi bilgilendirilmiş fikirlerinizi verebilirsiniz..

Zihninizi açık tutun. 21. yüzyılın en büyük teknolojik buluşlarından biri olarak kabul edilen şeyi reddetmeyin. Bitcoin’in yükselişiyle dünyanın finans ortamının kesinlikle çok değiştiğini inkar edemeyiz. Bitcoin, insanların para hakkındaki düşünme şekillerine ve bununla birlikte geleneksel finansal modellere meydan okuyor.

Kripto para çılgınlığının bizi bir sonraki adımda nereye götüreceğini kim bilebilir?!

Okumayı sevdiyseniz Bitcoin İçin Nihai Kılavuz: Bitcoin Nedir? Lütfen Bitcoin ve diğer Kripto para birimleri hakkındaki diğer makalelerimizden bazılarına buradan göz attığınızdan emin olun. Ve onu beğenmeyi ve ilgisini çekebileceğini düşündüğün başkalarıyla paylaşmayı unutma..

Sorumluluk Reddi: Kripto para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında

İşlem analizi, koşullar zaman içinde değişebileceğinden, mevcut veya gelecekteki herhangi bir performans için güvenilir bir gösterge değildir. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce, bağımsız finansal danışmanlardan tavsiye almalısınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me