ADA Vs BTC: Portföyünüzde Hangisi Olmalı??

Cardano ve Bitcoin zaten yatırım izleme listenizde olabilir. Ancak 2021 ve sonrasında hangisinin daha iyi yatırımı var??

Kripto para birimlerini karşılaştıran bu kılavuz, Bitcoin ile Cardano arasındaki tüm kritik farkları vurgulayacak ve Bitcoin veya Cardano’nun yatırım yapmaya değer olup olmadığını ve ikisinden hangisinin sizin için en iyi yatırım olduğunu öğrenecektir..

2021’in ilk birkaç haftasında, kripto para birimi fiyatları yeni zirvelere çıkarken rekor kıran boğa koşusu gördü. 2020’deki ekonomik belirsizliğin ardından, birçok geleneksel yatırımcı da dijital para birimindeki duruşlarını yeniden değerlendirdi ve piyasanın neredeyse evrensel bir büyüme çağına girdiği görülüyor..

Doğal olarak, bu, birçok piyasa gözlemcisini mevcut portföylerine kripto para birimi eklemeye teşvik etti, ancak bazıları güvenli bir şekilde oynayabilir ve Bitcoin satın almayı tercih edebilir – piyasadaki en büyük token – diğerleri daha fazla büyüme potansiyeli için altcoinlere bakıyor. Böyle bir altcoin, dijital para biriminde yeni bir evrim olarak öne sürülen Cardano’dur..

Peki, Bitcoin ile Cardano’yu karşılaştırırken, yatırımcılar için daha iyi seçenek hangisi? Aşağıdaki karşılaştırmada, her madalyonun güçlü ve zayıf yönlerine daha yakından bakacağız ve önümüzdeki yıl için potansiyellerini değerlendireceğiz..

Cardano vs Bitcoin – Temel Farklılıklar

Cardano ile Bitcoin’i karşılaştırmak, bir anlamda, kripto para birimleri hem amaç hem de işlev açısından çok farklı olduğundan boşuna bir girişimdir. Ancak, 2021’de Bitcoin’e yatırım yapmak veya Cardano satın almak isteyenler için kayda değer birkaç nokta var..

Arka fon

Kripto piyasası hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayanların bile Bitcoin’i duyması muhtemeldir. 2009 yılında oluşturulmuş olup, şüphesiz var olan en ünlü dijital para birimidir ve aynı zamanda piyasa değeri açısından açık farkla en büyüğüdür..

Bitcoin, başlangıçta Satoshi Nakamoto tarafından, eşler arası çalışabilen ve banka veya hükümet gibi merkezi bir otoriteye olan ihtiyacı ortadan kaldırabilen yeni bir tür ödeme sistemi olarak özetlendi. Doğal olarak, bu, geleneksel finans dünyasında büyük dalgalar yarattı ve fikirlerin başlangıçta bölündüğünü söylemek, yetersiz bir ifade olurdu..

Bununla birlikte, Bitcoin’e yatırım yapmayı seçenler, son on yılda token başına fiyatı katlanarak arttığı ve yazı yazılırken tek bir BTC birimi için 50.000 $ ‘ın üzerinde yeni bir rekor fiyata ulaştığı için son gülüşünü yaşadılar..

Cardano, Bitcoin de dahil olmak üzere mevcut blok zincirlerinden daha gelişmiş işlevsellik sunan ikinci nesil kripto para birimlerinden biriydi. Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından geliştirildi ve bugüne kadar, gelişimi sırasında önde gelen akademisyenler tarafından incelenen, hakemli tek kripto para birimidir..

Cardano’nun benzersiz, iki katmanlı ağ mimarisi, bir dijital ödeme sisteminden çok daha fazlasıdır. Bir katman, akıllı sözleşmeler yoluyla varlıkların değişimine ve dağıtılmış uygulamaların tüm geliştirilmesine izin verirken, diğer katman, Cardano’nun yerel belirteci olan kripto para birimi ADA’yı destekler..

Kağıt üzerinde bunların hepsi çok etkileyici, ancak Cardano ile Bitcoin’i karşılaştırırken, birincisinin selefine rakip olmadan önce gitmesi gereken adil bir yolu var. Cardano’ya yatırım yapmak isteyenler, gelecekte gerçekleştirilecek potansiyeline etkili bir şekilde bahis yapıyorlar..


İşlemler ve Hız

Bitcoin ve Cardano arasında çok sayıda teknik fark vardır, ancak en önemlilerinden biri işlemlerin işlenme şeklidir..

Kalıcı popülaritesine rağmen, Bitcoin’e yatırım yapmak isteyenler, bazı rakip madeni paralardan daha yavaş ve daha maliyetli olan blok oluşturma protokolü hakkında çok fazla eleştiri olduğu konusunda bilgilendirilmelidir..

Bitcoin blokları, ağdaki güçlü bilgisayarların karmaşık denklemleri çözmek ve yeni bloklar oluşturmak için rekabet ettiği, madencilik olarak bilinen bir süreç yoluyla oluşturulur. Bu süreç, Bitcoin blok zincirinin can damarıdır ve madenciler, ağdaki blokları başarıyla doğruladıklarında BTC ile ödüllendirilirler..

Bitcoin’i güvende tutan ve Bitcoin’in ‘iki kez harcanmasını’ engelleyen bu süreçtir, yani aynı token birden fazla kullanılır. Blok oluşturma hakkında daha fazla bilgi için kripto madenciliği açıklamamıza bakın..

“İşin kanıtı” olarak bilinen bu protokoldeki sorun, blokların oluşturulmasının zaman almasıdır. Ağa yeni bir bloğun eklenmesi on dakika kadar sürebilir. Karşılaştırıldığında, Ethereum gibi daha yeni kriptolar, 20 saniyenin altında yeni bloklar üretebilir..

Cardano ile Bitcoin arasındaki işlem hızına bakıldığında gerçekten rekabet yok. Cardano, Bitcoin’in 5 TPS’sine kıyasla saniyede en az 257 işlemi gerçekleştirebilir. Bu zaten oldukça etkileyici, ancak Hydra 2 olarak bilinen yeni bir ölçeklendirme çözümü, Cardano’nun işlem süresini daha da artırmayı vaat ediyor – Charles Hoskinson ağın sonunda saniyede bir milyondan fazla işlemi işleyebileceğini iddia ediyor..

Bu, Cardano’ya yatırım yapmak isteyen herkes için kesinlikle olumlu bir haber, ancak Bitcoin’in nispeten yavaş işlem süresinin fiyat potansiyeline zarar vermediği unutulmamalıdır – hala önemli bir marjla en değerli kripto para birimidir..

Arz ve talep

2021’de Bitcoin satın almak isteyen pek çok insan var, ancak devalüasyonu önlemek için arz nasıl kontrol ediliyor? Cevap iki yönlüdür. Birincisi, toplam Bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır – dolaşımda asla bundan daha fazla para olmayacak.

Ek olarak, başarılı Bitcoin madencilerine verilen ödül, oluşturulan her 210.000 blok için yarıya indirilir. Bu süreç, şaşırtıcı olmayan bir şekilde yarılanma olarak bilinir. Orijinal ödül 50 BTC idi. 2013’te 25’e, 2018’de 12,5’e, Mayıs 2020’de ise 6,25’e yarıya indirildi. Bir sonraki yarılanma 2024’te bir zaman gerçekleşmeli.

Bu, BTC’ye yerleşik bir deflasyon sağlar ve talep arttıkça, ancak arz azaldıkça BTC’nin kıtlıkta artacağı ve umarız değer vereceği anlamına gelir..

Cardano’ya yatırım yapmayı düşünen herkes, kripto para biriminin Bitcoin’den farklı amaçlarla kurulduğunu akılda tutmalıdır. Bu nedenle, akıllı sözleşmeler ve Dapps için ağın yardımcı programını oluşturmaya daha fazla odaklanılıyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’de olduğu gibi, Cardano blok zincirinde de yerleşik bir deflasyon mekanizması vardır. Toplam ADA arzı 45.000.000.000 olarak sınırlandırılmıştır ve “kanıt kanıtı” mekanizmasının bir parçası olarak verilen ödül, değişen aralıklarla azalmaktadır. Bu, geleneksel olarak zaman içinde bir varlığın fiyatını artırabilen artan bir kıtlık düzeyi ekler..

Coinbase de dahil olmak üzere en iyi borsa platformlarından bazılarında listelenmemiş olmasına rağmen, Cardano’ya olan talep hala yüksek ve ADA kısa süre önce gösterdi. 24 saatlik işlem hacmi 5.878.633.346 $. Bir kez daha, bu alanda Bitcoin’e rakip olamaz, ancak talep kesinlikle orada..

Cardano vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Cardano ile Bitcoin’i hangisinin daha iyi bir yatırım fırsatı olduğu konusunda tartıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır..

İlk olarak, çoğu kripto para birimi tahmini önceki fiyat hareketlerine göre modellenmiştir, bu nedenle, bir token’ın deneyimlediği herhangi bir boğa veya ayı koşusuna geriye dönük bir bakış atmak önemlidir..

Tabii ki, teknik analiz çok fazla endüstri ve ticaret bilgisi gerektirir, bu nedenle acemi yatırımcılar için en iyi seçenek, bazı önde gelen platformların fiyat tahminlerine başvurmaktır..

Son olarak, uzman görüşleri bazen yakın gelecekte kripto para birimlerinden neler bekleyebileceğimize ışık tutabilir..

Cardano Vs Bitcoin – Temel Farklılıklar

Bitcoin Vs Cardano: Fiyat Geçmişi

İster Bitcoin’e yatırım yapmayı, ister 2021’de Cardano satın almayı tercih edin, kripto para piyasası herkesin bildiği gibi değişken olduğu için kaçınılmaz olarak kendinizi riske maruz bırakıyorsunuz. Bununla birlikte, her bir belirtecin önceki fiyat hareketine bir göz atmak, yatırımcıların beklentilerini yönetmelerine yardımcı olabilir..

BTC

Bitcoin, son birkaç yılda dikkate değer bir fiyat artışı gördü. İlk lansmanından sonra kuruşla işlem gören, 2011 yılına kadar ABD doları ile bile eşleşmedi. Ancak, blokların dışına çıktığında, BTC’nin fiyatı yükselmeye devam etti..

2013 yılında BTC’nin fiyatı 1.242 $ ‘a ulaştığında, daha geniş finans sektörü dikkat çekmeye başladı ve dijital para birimi küçük bir risk almaya istekli yatırımcılar için büyük bir fırsat olarak görülmeye başladıkça Bitcoin’e yatırım yapmak için acele edildi. Bu, Bitcoin 2017’de 19.783,06 $ rekor kırana kadar fiyatları yükseltmeye devam etti.

BTC, etkileyici derecede yüksek fiyatlarla işlem yapmaya devam etti. Madeni para, 2021’in ilk birkaç haftasında ve ardından Şubat ayında bir boğa koşusu yaşadı., Bitcoin tekrar yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi 51,00 $ ‘ı vurdu0, yatırımcılar boğa piyasasına girmek için acele ederken.

Cardano

Bitcoin vs Cardano’nun fiyat geçmişine bakıldığında, ikincisinin BTC’nin yaptığı etkileyici yüksek fiyatları ortaya koymadığını söylemek doğru olur. Bununla birlikte, herhangi bir yatırımcının bildiği gibi, getiriler yüzde olarak ölçülür ve ADA’nın nispeten düşük fiyatı, çok yüksek giriş maliyetleri olmadan çok daha büyük bir holding elde etmenin mümkün olduğu anlamına gelir..

ADA, diğer birçok kripto para biriminden biraz daha alışılmadık bir fiyat yörüngesine sahipti. Token, uluslararası borsalarda listelendikten sadece birkaç ay sonra ABD doları ile pariteye ulaştı ve Ocak 2018’de en yüksek fiyatı olan 1.18 $ ‘a ulaştı. Ancak, fiyatlar daha sonra 0.10 $’ ın altına düştü ve önümüzdeki iki yılın çoğunda bu şekilde kaldı..

2020 daha sonra, kripto para nihayet 0,10 dolarlık bariyerini aşıp yavaş yavaş yükselmeye başladığından, Cardano için servette bir değişiklik gördü. 2021’in başında ADA, kripto pazarının çoğunu etkileyen iyi servetten yararlandı ve fiyatlar 0,92 dolara ulaştı ve yatırımcılara 2020’ye göre neredeyse% 500’lük bir getiri sağladı..

Check Out: Cardano Fiyat Tahmini

Bitcoin Vs Cardano: Gelecek Tahminleri

2021’de kripto para birimine yatırım yapmayı planlıyorsanız, o zaman piyasayı tahmin etmenin çok zor olduğunu ve hatta önde gelen analitik platformlardan gelen tahminlerin çoğu kez bir haftadan diğerine birkaç kez revize edildiğini aklınızda bulundurmalısınız. Bununla birlikte, Bitcoin ile Cardano’yu karşılaştırmak için, dikkatle yaklaşılırsa, başka bir faydalı referans sunarlar..

BTC

Şubat ayı boyunca BTC’nin etkileyici fiyat artışından önce bile, çoğu endüstri sesi oybirliğiyle önemli bir büyüme öngörüyordu..

bitcoin fiyat tahmin tablosu

Daha iyimser tahminlerden biri DigitalCoinPrice’dan geliyor. Platformun teknik analizi, BTC’nin 2021 boyunca büyümeye devam edeceğini ve potansiyel olarak Haziran ayına kadar benzeri görülmemiş bir 76.768 ABD Dolarına ulaşacağını gösteriyor. Başka yerde, WalletInvestor yıl sonunda ortalama 55.390.70 $ ‘a ulaşan Bitcoin için istikrarlı bir büyüme bekliyor.

Tabii ki, bu tahminler tek başına 2021’de Bitcoin satın almak için hareket eden herkesin kulağına müzik olacak, ancak FXStreet daha da ileri gitti ve BTC’nin yakın gelecekte gerçekçi olarak 100.000 $ ‘a nasıl ulaşabileceğini özetledi..

Cardano

Önde gelen kripto analistlerinin çoğuna göre, Cardano’ya yatırım yapmak isteyenler de etkileyici getiri bekleyebilirler..

Ticaret ADA’nın 2021’de istikrarlı bir şekilde% 20 civarında tırmanması, Aralık ayına kadar tahmini 1,13 $ ‘a gidiyor. Bir ADA belirtecinin değeri BTC kadar etkileyici olmasa da, 12 aydan daha kısa bir sürede% 20’lik bir getiri oldukça başarılı bir yatırımı işaret eder..

cardano fiyat tahmin tablosu

Cardano için daha iyimser tahminler de var. WalletInvester ADA’nın Aralık 2021’e kadar ortalama 1,46 $ fiyatına ulaşabileceğine inanıyordu – yıl boyunca yaklaşık% 50 değer kazandı.

Son olarak, DigitalCoinPrice da Cardano’da yükseliş gösteriyor ve token’ın 2021’de 1,78 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Ayrıca, ADA’nın fiyatının yaz aylarından sonra hafifçe düşeceğini ve yılı yaklaşık 1,22 dolardan bitireceğini öngörüyor – ki bu hala yaklaşık% 30’luk bir büyümeyi temsil ediyor. yazım sırasındaki fiyatlar üzerinde.

Cardano Vs Bitcoin: Uzmanlar Ne Diyor?

Bitcoin’in 2021’e giden ana yatırımcılardan büyük bir destek aldığını söylemek doğru olur. Tesla’nın yeni yatırım stratejisinin bir parçası olarak yaklaşık 1,5 milyar BTC elde ettiğini açıkladığı Elon Musk’tan en az değil..

Musk da Bitcoin’e olan güveninde yalnız değil. Heisenberg Capital’in CEO’su Max Keizer, aralarında BTC’nin 2021’in sonunda 100.000 doları aşacağına inanan Morgan Creek Digital’in kurucusu Anthony Pompliano ve yatırımcı Alistair Milne’in de yer aldığı bir ses korosundan biridir..

Peki ya Cardano? Uzman görüşlerine gelince, Bitcoin ile Cardano arasında gerçekten bir rekabet olmadığı oldukça açıktır – birkaç ana akım finans uzmanı ikincisi hakkında cesur tahminlerde bulunmuştur..

Bununla birlikte, bağımsız derecelendirme kuruluşu Weiss Ratings, Cardano’nun geleceği konusunda iyimser. Daha önce bunun piyasadaki en ucuz kriptolardan biri olduğunu ve aynı zamanda sektördeki en iyi projelerden biri olduğunu tweetledi..

Benzer şekilde, Altcoin Daily sunucusu ve kripto tüccarı Austin Arnold, Cardano’nun altyapısına yapılan en son Goguen Mary güncellemesinin “Cardano fiyatının bu ay [Şubat] artmasının büyük bir nedeni” olduğuna inanıyor ve yakın gelecekte daha fazla yükseltme bekleniyor olası ADA’nın fiyatının büyümesi için hala bolca yeri var.

Cardano Vs Bitcoin: Sonuç

Bitcoin Cardano’dan daha iyi bir yatırım mı??

Pazar hakimiyeti söz konusu olduğunda, Bitcoin vs Cardano gerçekten rekabet değil. Bitcoin, piyasadaki herhangi bir madeni paranın en iyi genel görünümüne sahiptir ve yazım sırasında rekor kıran bir boğa piyasasının ortasında yer alır. Bu nedenle, 2021’de Bitcoin satın almayı seçmek bariz bir karar gibi görünebilir. Ama işler gerçekten bu kadar net mi??

Bitcoin’in fiyat artışının ne kadar süreceğini ve token başına 50.000 $ ‘ın üzerinde olan tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu söylemek mümkün değil, şimdi Bitcoin’e yatırım yapmak için çok pahalı bir zaman. Öte yandan Cardano, hala token başına bir doların altında işlem görüyor. Ayrıca, yıl içinde ilerleyen oldukça olumlu tahminler de var. Bu nedenle, 2021’de Cardano’yu satın almayı seçmek, geri dönüş açısından daha iyi bir yatırım olduğunu kanıtlayabilir..

Risk söz konusu olduğunda, 2021’de Cardano ile Bitcoin arasında çok az fark olabilir, ancak daha ileriye bakıldığında, bazı kısa vadeli dalgalanma fiyatlarının genellikle varlığı boyunca değer kazanmasına rağmen, BTC muhtemelen daha güvenli bir seçenektir..

2021’de Kripto Para Birimine Nasıl Yatırım Yapılır?

Umarım, Bitcoin ile Cardano karşılaştırmamız, size bir yatırımdan her iki jetona da ne bekleyebileceğinize dair daha net bir resim vermiştir. Ancak Cordano’ya yatırım yapmayı veya 2021’de Bitcoin satın almayı seçseniz de, pazara erişmenizi sağlayacak güvenilir bir borsa bulmanız gerekecek.

Çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok broker ve borsa vardır, ancak çoğu yatırımcı için tavsiye ederiz eToro. Komisyoncu, güçlü, ancak kullanımı kolay bir ticaret platformuna sahiptir ve tüm büyük kripto para birimlerinin yanı sıra diğer finansal piyasalara erişim sunar..

Başlamak için tek yapmanız gereken bir hesap açmak. Tüm süreç dakikalar içinde tamamlanabilir ve bir ödeme yöntemi ekledikten sonra kripto yatırım portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz..

eToro – Kripto Satın Almak İçin En İyi Platform

eToro, yıllar boyunca Kripto endüstrisinde güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Sanal para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında.

Bitcoin Vs Cardano – SSS

Bitcoin veya Cardano’ya yatırım yapmalı mıyım?

Bitcoin ile Cardano arasındaki farkı değerlendirmek, Bitcoin’in gitmenin yolu olacağını varsaymak kolaydır. Bununla birlikte, Bitcoin veya Cardano’ya yatırım yapıp yapmamayı seçmek birkaç faktöre bağlı olacaktır – en azından alım satım hedeflerinize ve risk alma iştahınıza değil. Her iki token’in de 2021’de büyümesi bekleniyor, ancak ileriye bakıldığında tahminler genellikle uzun vadeli bir yatırım olarak Bitcoin için daha olumlu..

2021’de Cardano’yu nereden satın alabilirim?

Cardano’ya veya bu konuda başka bir kripto para birimine yatırım yapmak istiyorsanız, bunu bir borsa veya aracılık hizmeti aracılığıyla yapmanız gerekir. Platform, kripto piyasasında yeni olanlar için aşırı karmaşık olmadan bol miktarda analitik ve ticaret aracı sunduğundan, çoğu sıradan yatırımcı için eToro’yu öneriyoruz..

Cardano Bitcoin’den daha mı iyidir?

Cardano ile Bitcoin’i karşılaştırmak, kripto para birimleri farklı hedefler göz önünde bulundurularak belirlendiğinden, biraz boşuna. Bununla birlikte, yatırım fırsatları açısından, portföy gereksinimlerinize en uygun olanı bulmak için kılavuzumuzu okumaya değer..

2021’de hangi kriptoya yatırım yapmalıyım?

2021’de kripto para birimine yatırım yapmayı planlıyorsanız, o zaman birçok seçeneğiniz var. Piyasaya yeni girenler için, Bitcoin, Ethereum veya Litecoin’e yatırım yapmak daha kolay olabilir çünkü bunlar daha iyi bilinen jetonlardan bazıları ve orada bol miktarda bilgi var. Bununla birlikte, daha fazla risk almaktan memnunsanız, daha az bilinen bazı altcoinlerde daha fazla büyüme potansiyeli olabilir..

Bitcoin’i nereden alabilirim?

2021’de Bitcoin satın almak istiyorsanız, size yardımcı olacak çok sayıda borsa ve komisyoncu bulacaksınız. Pazar liderlerinden biri eToro’dur. Kripto marketlere erişim sağlamanın kolay bir yolunu arıyorsanız, tek yapmanız gereken bir hesap oluşturmaktır ve hazırsınız. Ticaret seçeneklerinin yanı sıra eToro, başlamanıza yardımcı olacak birçok bilgi ve analitik araca da sahiptir..

Bitcoin Vs. Diğer Kripto Para Birimleri

  • Bitcoin ve Ethereum
  • Bitcoin ve Ripple
  • Bitcoin ve Bitcoin Cash
  • Bitcoin ve Dogecoin
  • Bitcoin ve Binance Coin
  • Bitcoin Dışındaki En Önemli 10 Kripto Para Birimi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector