Bitconnect Dolandırıcılığı: Kripto Tarihindeki En Büyük Fiyat Düşüşü

Bitconnect dolandırıcılığı sonsuza kadar tarihe geçecek şimdiye kadar gerçekleşen en büyük kripto para birimi dolandırıcılıklarından biri.

Birkaç yıl içinde, Bitconnect binlerce insanı yatırım yapmaya kandırdı kapatılmadan önce 3 milyar dolara kadar, birçok kişinin hayatını mahvetmek.

Bitconnect, dolandırıcılığın sadece kurbanlara değil, tüm sektöre ne kadar zarar verebileceğine dair bize bir uyarı olarak da hizmet ediyor..

Bu makalede, Bitconnect dolandırıcılığının ne olduğunu, kripto para piyasasını nasıl etkilediğini ve bu tür dolandırıcılıklardan nasıl uzak durabileceğinizi inceleyeceğiz..

Bitconnect dolandırıcılığı neydi?

Basitçe söylemek gerekirse, Bitconnect (veya bazen yazıldığı gibi, BitConnect veya bitconnect) bir Ponzi şeması BCC ticker sembolünü kullanan açık kaynaklı bir kripto para biriminden yararlanan.

Hindistan’da başladığına inanılıyor olsa da, Bitconnect dolandırıcılığının kökenleri tam olarak net değil.

Bilinen şey, BitConnect Ltd. şirketinin 2016 yılında İngiltere’de tescil edilmiş olmasıdır..

Ayrıca inanılıyor ki plan başlangıçta popülerleşmeye başladı Bitcoin, ICO’dan sonra, Bitconnect’in yalnızca BCC satın alan kişilere odaklandığı anlaşılıyor..

Bitconnect daha piyasaya sürülmeden önce, kripto para birimi topluluğunda yer alanlardan çok fazla olumsuz ilgi gördü..

Birçok dolandırıcılık gibi (kripto para birimiyle ilgili olsun ya da olmasın), Bitconnect% 10’a varan yüksek getiri vaat etti (ki bu çok büyük!).

Dolandırıcılığın arkasındaki kripto para birimi aslında gerçekti, ancak kripto para biriminin etrafındaki organizasyon meşru olmaktan başka her şeydi..


Bitconnect dolandırıcılığının arkasındaki birincil faktör, borç verme platformuydu sözde bir ticaret botu kullanan.

İş planı başlangıçtan itibaren çok kuşkulu:

  • Bitcoin’inizi platformlarına yatırırsınız ve karşılığında BCC alırsınız.
  • Daha sonra onlara BCC’yi platformlarına geri ödünç verirsiniz (gerçekten de çok şüpheli!) Ve BCC’yi ticaret botları için kullanırlardı..
  • Günlük kar elde edersiniz (çünkü bot asla kayıp vermez!).

Bot, ortalama günlük tüccarlardan daha iyi getiri sağladığını iddia ettiler.. Botun günde en az% 1-2 kazandığını iddia ettiler (yine, bu saçma bir getiri oranıdır!).

Planın, plana ne kadar yatırım yaptığınıza göre farklı katmanları vardı.

Katmanınıza bağlı olarak, daha yüksek bir günlük getiri alarak ödüllendirilebilir veya yatırım yaptığınız şeyi daha erken geri alabilirsiniz..

Dolandırıcılığa yatırım yapanlar, dolandırıcılığa daha fazla insan getirdikleri için de ödüllendirildi..

Aslında, Para kazanan insanların çoğu, aslında bunu bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla kazanıyordu, ticaret botundan değil.

Yönlendirme programı sosyal medyada ve YouTube’da öne çıktı ve birçok YouTube kullanıcısı kazandıkları parayla ilgili videolar hazırladı..

Bu videoları yapan YouTuber’lar genellikle kazançlarından övünüyorlardı, ancak bunların hiçbiri BCC veya borç verme platformundan değildi, hepsi yönlendirmelerden geliyordu..

Aralık 2017’deki dolandırıcılığın zirvesinde, Bitconnect, en iyi 20 kripto para biriminden biriydi dünyada ve bir BCC size 463 $ ‘a mal olacak, bu da yılın başında 0.17 $’ dan muazzam bir artış.

İlk ve tek yıllık tören

Bitconnect dolandırıcılığı yatırımcılara çok para kaybetmiş olsa da, birçok gözlemci için her zaman Tayland, Pattaya’da düzenlenen ilk ve tek yıllık töreniyle hatırlanacak..

Bitconnect ile eşanlamlı hale geldi Carlos Matos ve bu ünlü YouTube videosu. Çılgınlığı hissetmeniz için onu izlemenizi gerçekten tavsiye ediyoruz..

Videoda Matos komik bir şekilde konuşmasına “hey hey hey” diyerek başlıyor ve ardından enerjik bir şekilde “Bitconnect!”

Belki daha da komik bir şekilde, insanların ona bunun bir “dolandırıcılık oyunu” olacağını düşündüklerini ve karısının bile ona inanmadığını söylediklerinden bahsediyor..

O zamandan beri bir dizi mem için ilham kaynağı oldu.

Düşüş

bitconnect düşüşü

Kripto para birimi topluluğuna dahil olan insanlardan gelen birçok şüpheye rağmen, Bitconnect kendi başına oldukça iyi gidiyordu..

En yüksek noktalarında 3 milyar doları kazandılar ve sonra siteleri aniden kayboldu..

Kullanıcılar daha sonra Bitconnect’in borç verme platformunu kapattığı ve yatırım yapan herkesin Bitconnect tokenleri (BCC) alacağı konusunda bilgilendirildi..

Daha sonra kamuoyunun bilgisine sunuldu ABD Bölge Mahkemesi, Kentucky’nin Batı Bölgesi, Bitconnect’e geçici bir yasaklama emri çıkardı ve varlıklarını dondurdu.

Şimdi, Bitconnect tokenleri hakkında hatırlanması gereken en önemli şey, ticaret botunun ne kadar iyi performans gösterdiğine bağlı olmalarıdır..

İnsanlar daha sonra ticaret botunun muhtemelen kapatıldığını veya potansiyel olarak hiçbir zaman var olmadığını fark etti..

Bu, madeni paraların değerinin oldukça tartışmalı olduğu anlamına geliyordu ve bu nedenle bu, büyük bir satış çılgınlığı başlattı..

Sonrası

Toplamda, Bitconnect, birkaç gün içinde toplam değerinin% 95’ini kaybetti, kabaca eşdeğer olan 2,5 milyar $.

Bitconnect dolandırıcılığı patlak verdiğinde, sadece BCC’yi değil, diğer birçok kripto para birimini de değer kaybetti..

Bugün, Bitconnect, kripto para birimi topluluğu arasında büyük bir şaka ve hızlı bir Google araması, çoğu Carlos Matos’u içeren birçok mem getirecek..

Kasıtlı olmasa da Bitconnect’in Dogecoin’den daha büyük bir şaka haline geldiğini söyleyebilirsiniz..

Daha yakın zamanlarda Matos, Bitconnect’e karşı çıktı ve kendisinin de para kaybettiğini ve daha önce dolandırıcılık kurbanı hissettiğini iddia etti..

Başlangıçta 26.500 $ yatırım yaptığını ve Bitconnect’in başarısının zirvesinde 250.000 $ alabileceğini, ancak çok geç olana kadar para çekmeye karar vermediğini iddia ediyor..

Ancak ne yazık ki, Bitconnect’in hikayesi, daha fazla insanın sahte kripto para birimlerine yatırım yaparak hayat birikimlerini kaybetmesini engellemeyecek..

Bugün, kripto para birimi dolandırıcılığı OneCoin hala güçlü olmaya devam ediyor ve sözde 4 milyar Euro’dan fazla satın aldı..

Bu tür dolandırıcılıkların üstesinden gelmenin tek yolu, insanlara onları nasıl tespit edecekleri ve kripto para biriminin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi vermektir..

Kripto para birimiyle ilgili en büyük sorun kendi başarısıdır. İnsanlar, bazı insanların elde ettiği muazzam kazançları duyuyor ve bunun herkes için mümkün olduğuna inanıyor..

Maalesef bu kesinlikle doğru değil.

Servetlerini kripto para birimi ticareti yapan birçok kişi şanslıydı ve çok erken bir zamanda iyi bir şeye girdiler..

İnsanların çoğu için bu mümkün değildir ve bunun yerine zaman içinde sürdürülebilir kazanımlar sağlamayı amaçlamalıdırlar..

Dolandırıcılık devam ediyor …

Bitconnect’in kapatılması dolandırıcılığı hemen sona erdirmedi. Diğer birçok dolandırıcılık gibi, içerik oluşturucular basitçe adını değiştirdiler.

Bitconnect’in reenkarnasyonlarından biri BitConnectX’ti ve tıpkı selefi gibi, açık bir saadet zinciri / piramit şemasıdır..

Bu tür dolandırıcılıklar kaç kez kapatılırsa kapatılsın, büyük olasılıkla onun yerine bir başkası çıkacaktır..

Kendimi bu tür dolandırıcılıklardan nasıl koruyabilirim?

bitconnect dolandırıcılığı

Birçok, piramit şemaları onlar dağılıncaya kadar açık değildir, ancak bir dolandırıcılıktan şüphelendiğinizde dikkat edebileceğiniz şeyler vardır.

İlk ve en önemli, geri döneceğini garanti eden hiç kimseye asla güvenme! Hiç! Ticarette bu söz verebileceğiniz bir şey değildir.

Yatırım yaptığınız her şeyi kaybetmek veya en azından zaman zaman zarar etmek her zaman mümkündür..

İkincisi, yukarıda belirtildiği gibi, insanların kripto para birimiyle tonlarca para kazanma fikrini aşması gerekiyor..

Kripto para ticaretinden gerçekten para kazanmak için, bir plana ihtiyacın var, tıpkı başka herhangi bir takas edilebilir enstrümanda yaptığınız gibi.

Bitconnect hakkında kırmızı bayraklar yükselten başka şeyler de vardı..

İlklerinden biri, orada olmasıydı paranızı hemen çekme seçeneği yok.

Bitconnect’e yatırım yapan insanların çoğunluğunun karlarını görmek için 100 günden fazla beklemesi gerekecekti. Kripto para biriminizi bu şekilde kilitlemek çok riskli.

Bitconnect’ten alınan bir diğer önemli ders ise bot ticareti konusunda dikkatli olun. Bitconnect’in bir tane olsa bile, bunların ya büyük dolandırıcılık olduğu ya da çok büyük hatalar yaptığı biliniyor.

Ayrıca, kripto para birimi topluluğundaki etkili kişileri dinlediğinizden emin olmalısınız..

Hepsini gördüler ve çoğu kişinin Bitconnect ile yaptığı gibi, genellikle en başından itibaren bir dolandırıcılığı kolaylıkla fark edebilirler..

Ayrıca kripto para biriminin arkasında kimin olduğunu da öğrenebilmelisiniz. Örneğin, Vitalik Buterin’in Ethereum’un yaratıcısı olduğunu herkes bilir..

Tipik, dolandırıcılık düzenleyenler kimliklerini gizli tutmak isterler.

Buna ek olarak, bir kripto para biriminin nasıl çalıştığını araştırabilmelisiniz. Bitconnect ile bu mümkün değildi çünkü beyaz kağıt yok.

İşler gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünde, genellikle

Bitconnect, gerçek olamayacak kadar iyi bir şeye harika bir örnektir. Onlar sadece bir kripto para birimi değil, aynı zamanda bir değişimdi.

Bunu düşün; Onlara madeni paralarınızı ödünç veriyorsunuz ve karşılığında, bir bot kullanarak ticaret yapmak için fonları kullanıyorlar ve karşılığında faiz mi alıyorsunuz? Bu tür bir iş planında çok fazla kırmızı bayrak var.

Para kazanmak nadiren sıfır çaba gerektirir.

Anahtar noktaları

Bu makaleden bir şey hatırlıyorsanız, bu önemli noktaları yapın.

  • Bitconnect dolandırıcılığı, en büyük kripto para birimi dolandırıcılıklarından biriydi. Dolandırıcılıklarının ana bileşeni, getirileri garanti eden sahte ticaret botlarıydı..
  • Aralık 2017’deki dolandırıcılığın doruğunda 3 milyar dolar kazandılar. Ayrıca dünyanın en iyi 20 kripto para biriminden biri haline geldiler..
  • Dolandırıcılık patlak verdiğinde, Bitconnect birkaç gün içinde değerinin% 95’ini kaybetti. Yazım tarihi itibariyle, kripto para biriminde gerçekleşen en büyük fiyat düşüşü..
  • Bitconnect dolandırıcılığını inceleyerek diğer dolandırıcılıkları tespit edebiliriz. Başından beri bir dizi anlatı işareti vardı.

Kripto para birimi ticareti kursumuzla kripto para ticareti yapmayı öğrenin

Diğer kripto para birimleri ve bunların nasıl takas edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ardından kripto para birimi ticaret kursumuza kaydolun!

Bitconnect Aldatmacası: Kripto Tarihindeki En Büyük Fiyat Düşüşü’nü okumaktan keyif aldıysanız Ticaret Eğitimi, lütfen beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir başkasıyla paylaşın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector