Kısaca Chainlink (LINK), merkezi olmayan oracle’lar ağı (kısaca ne olduklarını açıklayacağız) blok zincirler üzerindeki akıllı sözleşmelere bilgi aktaran.

Adı uygun bir şirket tarafından Haziran 2017’de başlatıldı SmartContract, Chainlink, büyük ölçüde başından beri bir başarı öyküsü oldu.

Chainlink’in arkasındaki ekip, beş yıldan fazla bir süredir akıllı sözleşmeler oluşturuyor ve birçoğunun olayların gerçekleşip gerçekleşmediğini onaylamak için canlı veri akışları gerektirdiğini keşfetti..

Bu merkezi olmayan ağı oluşturarak, Zincir bağlantı bağlanabilecek akıllı sözleşmeler blok zincirleri arasında.

Chainlink akıllıca bir yatırım mı? Hadi bulalım.

Bir profesyonel gibi kripto para ticareti yapmayı öğrenmek ister misiniz? Bizimkini al kripto para kursu!

Chainlink’in başarmaya çalıştığı nedir??

chainlink, akıllı sözleşme

Chainlink’in başarmaya çalıştığı en önemli şey, oluşturmak akıllı sözleşmeler gerçek zamanlı verilere dayanan.

Chainlink’in neyi başarmaya çalıştığını tam olarak anlamak için, önce bir oracle’ın ne olduğunu ve akıllı sözleşmelerle nasıl ilişkili olduğunu anlamamız gerekir..

Bir kehanet bir ‘ajan“Dışarı çıkar ve gerçek dünya verilerini doğrular ve bu bilgileri akıllı sözleşmeye geri bildirir.

Akıllı sözleşmeleri kullanan blok zincirleri, büyük ölçüde kriptografik olarak oluşturulma biçimleri nedeniyle ağlarının dışındaki bilgilere erişemedikleri için oracle’lara ihtiyaç duyar..

Ancak, var büyük ölçüde merkezileştirilmiş olmaları bakımından oracle’larla ilgili temel bir sorun ve bu nedenle tüm bilgileri tek bir kaynaktan gelir ve bu her zaman doğru olmayabilir.

Ayrıca bir kahine tamamen güvenemeyeceğimizden de emin olamayabiliriz..


Bugün gerçekten harika bir oracle hizmeti yok, bunun yerine küçük grupların yürüttüğü merkezi oracle hizmetleri var, ne kadar doğru olduklarını söyleyemezsiniz..

Artı, farklı endüstriler oracle’larından farklı anlaşmalar isteyecek ve çok amaçlı bir ağ oluşturmak için farklı sektörlerden insanları bir araya getirmeyi planlıyorlar.

Bir kişiye yanlış veri verilirse akıllı sözleşme, yanlış anlarda tetikleyebilirt, bazı durumlarda feci olabilen.

Ethereum ve diğerleri akıllı sözleşme platformların çalışması için gerçek dünya verilerine ihtiyacı vardır. Onsuz çalışmayacak hayati bir şey.

Zincir bağlantı arasında aracı olmak istiyor akıllı sözleşmeler blok zincirinde ve gerçek dünyada.

Önerdikleri şey, akıllı sözleşmelerin doğru verilerle harici verilerle bağlantı kurmasına izin vermek için merkezi olmayan bir blok zincirinde güvenli bir oracle ağıdır..

Sözde, veri beslemesine sahip olan herkes akıllı sözleşmeler için veri sağlayabilecek ve karşılığında LINK jetonları alabilecek.

Bu kişilere veya kuruluşlara “Düğüm Operatörleri” denir.

Chainlink’in yapmaya çalıştığı başka bir şey, farklı blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik yaratmaktır; merkezi olmayan blok zincirleri ağı oluşturmak için.

Chainlink üzerinde kim çalışıyor?

Chainlink’in arkasındaki birincil kişiler CEO Sergey Nazarov ve CTO Steve Ellis’tir..

Nazarov, 2011’den beri kripto para birimine hak kazanmış ve seri bir girişimci. Chainlink üzerinde çalışmadan önce, bir değişim ağı olan Secure Asset Exchange ve merkezi olmayan bir e-posta hizmeti olan CryptoMail üzerinde çalıştı..

Ellis ayrıca Secure Asset Exchange’de Nazarov ile çalıştı.

Chainlink, ortak kazanmada çok başarılı oldu.

En büyük ortaklarından biri SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), bankalar için önde gelen küresel döviz operatörü ve dünya çapında 11.000’den fazla finansal kurumu birbirine bağlar.

SWIFT, akıllı sözleşmeleri veri akışlarına bağlayacak SWIFT Akıllı Oracle’ını oluşturmak için Chainlink ile birlikte çalışıyor..

SWIFT ile ortaklık yapmak büyük bir mesele ve Chainlink hakkında çok fazla heyecan yarattı.

Chainlink, Google ve IC3 gibi kuruluşların yanı sıra birçok akademisyenle de çalışmaktadır..

Chainlink nasıl çalışır??

zincir bağlantı ağı

Chainlink, farklı oracle’lardan oluşan bir blockchain oluşturacak ve kullanıcılar geçmiş performanslarını kontrol ederek oracle’ların ne kadar iyi olduğunu kontrol edebilecekler..

Chainlink ağı iki bölümden oluşur: blockchain üzerinde çalışan zincir üzeri; zincir dışı, gerçek dünyadaki bilgi.

Chainlink’in başarılı olması için iki bölümün verimli bir şekilde etkileşime girmesi gerekecek.

Akıllı sözleşmeler birden çok oracle’dan gelen verileri kullanacak bir olayın meydana gelip gelmediği konusunda fikir birliğine varmak için.

Oracle’ların da birden fazla bilgi kaynağı kullanması bekleniyor aynı zamanda.

LINK belirteci, akıllı sözleşmeler için ve Düğüm Operatörlerini ödemek için kullanılacak ve sözleşmenin tüm bölümlerinin bunlarla ilişkili bir maliyeti olacaktır..

Akıllı sözleşmeler ayrıca yaramazlık için bir ceza ücreti uygulama seçeneğine de sahip olacaktır., kahinlerin ödemek zorunda kalacağı.

Şimdiye kadar, Chainlink, Bitcoin, Ethereum ve Hyperledger’a merkezi olmayan bir oracle ağı sağlayabilir..

Chainlink’in birlikte çalışacağı blok zincirlerinin sayısı, zaman geçtikçe büyük olasılıkla artacaktır..

Zincir bağlantı Ethereum’un üzerine ana ağını başlattı ve BAĞLANTI jeton bir ERC20 jetonudur, ancak popülaritesi arttıkça hareket edebilir ve kendi blok zincirini kurabilir..

Chainlink de yükseltilebilirlik göz önünde bulundurularak inşa edilmektedir, bu yüzden teorik olarak, zaman geçtikçe geliştirilmeye devam edebilecek ve geride kalmayacaktır..

Chainlink’in nasıl çalıştığı ve akıllı sözleşmeleri nasıl değiştirdikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Beyaz kağıt.

Chainlink nasıl performans gösterdi??

Chainlink, bir 767,566,703 $ piyasa değeri, 24 saatlik işlem hacmi 92.795.573 $ ve dolaşımdaki toplam 1.000.000.000 LINK tokeninin 350.000.000 LINK token arzı, yazının yazıldığı sırada CoinMarketCap.

Chainlink, 16. en büyük piyasa değeri ve bir BAĞLANTI jetonun maliyeti 2,22 $.

Chainlink’e tarihsel olarak bakıldığında, Chainlink Haziran 2019’da 1,4 milyar dolarlık en yüksek piyasa değerine ulaştı ve bir jetonun maliyeti 4,05 dolar, yani bugünkü değerinin neredeyse iki katı..

Chainlink’in en düşük değeri, piyasaya sürüldüğünde LINK tokenı başına 0.13 $ oldu.

Chainlink, kripto sahnesinde nispeten yeni ve bu nedenle 2017 boğa koşusunda piyasaya sürülmeyi kaçırdı..

Konferansların da Chainlink’in performansı üzerinde olumlu bir etkisi oldu.

Chainlink yine aynı zirvelere ulaşacak mı??

Her zaman olduğu gibi bu soruyla söylemek zor.

Birçok kripto para yorumcusu, kripto pazarının şimdi daha olgun olduğuna ve 2017’deki gibi başka bir boğa piyasasının daha az olası olduğuna inanıyor..

Bahsedilen, Eğer Zincir bağlantı Visa veya MasterCard gibi büyük bir banka veya ödeme sağlayıcısı ile ortak olan BAĞLANTI jeton önemli ölçüde değer kazanabilir, ve diğer kripto para birimleri.

LINK parasının değeri, daha fazla ortaklık elde edildikçe kademeli olarak artacaktır..

Ayrıca, Chainlink’in kısa sürede çok hızlı bir şekilde yükseldiği belirtilmelidir, bu da büyümeye devam edebileceğinin iyi bir işareti olarak görülebilir..

Chainlink yatırım yapmaya değer mi?

zincir bağlantıya yatırım yapmak

Akıllı sözleşme teknolojisinin ve blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliğin ileriye giden yol olduğuna inanıyorsanız, Chainlink sizin için akıllıca bir yatırım olabilir..

Chainlink, SWIFT gibi büyük kuruluşları blockchain teknolojisine sokabileceğini kanıtladı ve hala erken günler..

Chainlink’in başarılı olması çok muhtemeldir, ancak henüz ne kadarını göreceğiz.

Bunu yapmaya devam edebiliyorsa, akıllı sözleşmeler için benzer hizmetlere ihtiyaç duyan daha büyük şirketlerle ve blok zincirleriyle ortaklık kurabilir..

Ancak bu, Chainlink’in bir numaralı kripto para birimi olacağı anlamına gelmez..

Tasarlanma şekli, mevcut kripto para birimleriyle birlikte çalışmak, onları değiştirmek değil..

Akılda tutulması gereken bir diğer nokta da LINK jetonunun işlem için tasarlanmadığı ve bu nedenle kullanımının muhtemelen akıllı sözleşmelerde kalacağıdır..

Ancak diğer birçok kripto para birimi gibi, pek çoğu spekülatif yatırımlar olarak tasarlanmadı..

Zincir bağlantı muhtemelen onu büyük işletmeler için bir araç olarak görecek olan kripto meraklılarını geri çevirecek.

Bankalarla çalışarak Chainlink, ile doğrudan rekabet Dalgalanma, hangisini yenmek zor olacak.

Diğer bir rakip de, merkezi olmayan bir oracle ağı yaratmaya çalışan Aeternity olacaktır..

Zincir bağlantı birlikte çalışabilirlik sunmaya çalışan diğer blok zincirleriyle de rekabet edecek. Bununla birlikte, şimdiye kadar onların önünde gibi görünüyor.

Teknik olarak herkes bir kahin olabilse de, büyük olasılıkla New York Borsası gibi büyük kuruluşlar olacak ve bireysel kullanıcıların rekabet etmesi zor olacak.

Bu, Chainlink’in başarmaya çalıştıkları şeyin tam tersi oldukça merkezi hale gelebileceği anlamına gelebilir..

Anahtar noktaları

Bu makaleden bir şey hatırlıyorsanız, bu önemli noktaları yapın.

  • Zincir bağlantı merkezi olmayan bir oracle ağı oluşturmayı hedefliyor. Oracles, gerçek dünyadan akıllı sözleşme verilerini besleyen şeydir.
  • The BAĞLANTI jeton, çalışmaları için oracle’lara ödüllendirilir. Şu anda LINK token, CoinMarketCap’te 16. en büyük.
  • Zincir bağlantı ayrıca blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik oluşturmak istiyor. Bu şekilde farklı blok zincirleri birbirleriyle konuşabilir ve verileri iletebilir.
  • SWIFT ve Google, birlikte çalışan en büyük isimlerden ikisidir Zincir bağlantı. Chainlink, işe alım ortaklarını sürdürebilirse, muhtemelen fiyatı artacaktır..

Kripto para kursumuzla Chainlink ticareti yapmayı öğrenin

Diğer kripto para birimleri ve bunların nasıl takas edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ardından kripto para birimi ticaret kursumuza kaydolun!

Bu makaleyi okumaktan zevk aldıysanız Ticaret Eğitimi, lütfen beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir başkasıyla paylaşın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector