Son aylarda, Çin’in kripto para biriminin yakında piyasaya sürülebileceğine dair duyurular çok fazla endişe ve ilgi uyandırdı..

Peki Çin’in kripto para birimi tam olarak neyi başarmayı umuyor? Sanal para birimi genel olarak kripto para birimine ne kadar benzer olacak??

Merkezi olmayan olmayacak ve büyük olasılıkla Çin’in nüfusunu daha da kontrol etmenin bir yolu.

Bu makalede, Çin’in yeni kripto para birimi hakkında tam olarak ne bildiğimize ve bununla ne yapmayı umduklarına bakacağız..

Bir profesyonel gibi kripto para ticareti yapmayı öğrenmek ister misiniz? Bizimkini al kripto para kursu!

Çin’in başarmayı umduğu kripto para birimi nedir??

dcep, çin kripto para birimi

Çin’in kripto para birimi Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından oluşturulmuştur ve onlar oldu beş yılı aşkın süredir üzerinde çalışmak ve kripto para biriminin arkasındaki teknoloji 2018’den beri hazır..

Ne zaman çalışmaya başlayacağını henüz bilmiyoruz, tek bildiğimiz, “yakında” piyasaya sürüleceğidir..

Bazı kaynaklar buna inanıyor 11 Kasım 2019’da satışa sunulabilir “Bekarlar Günü” olarak bilinen ve Çin’in en yoğun alışveriş günlerinden biri olan.

Kripto para biriminin Çin’in ulusal para birimi olan yuan ile birlikte çalışacağına ve kullanıcıların bunu uluslararası alanda kullanabileceğine inanılıyor..

Diğerleri buna inanıyor Çin’de büyük olasılıkla fiziksel paranın yerini alacak. Bunun ne kadar mümkün olacağı henüz bilinmiyor.

Hâlâ çok erken günler ve biz onun adının ne olacağını henüz bilmiyoruz. some ‘DC / EP’Veya DCEP, hangisi Dijital Para Birimi / Elektronik Ödeme sistemi.

Bilinen şey, kripto para biriminin Çin’e finansal sistemi üzerinde daha fazla kontrol vermek için tasarlandığıdır..

DCEP’in amacı

PBOC’nin Paying bölümünün müdür yardımcısı Mu Changchun’a göre, Çin’in kripto para biriminin amacı şudur:

  • Diğer kriptografik varlıklar için kamu talebini azaltın;
  • Çin’in ulusal para birimi egemenliğini sağlamlaştırmak;
  • Merkez bankasının para birimini etkileyen para politikası üzerinde kontrolü sürdürmesini sağlayın;
  • İnsanların para birimini kullanma olasılığını artırın;
  • Tüm yetkinin doğrudan merkez bankasının elinde olması riskini dağıtın;
  • Ve kripto para birimini alan kuruluşlar arasındaki rekabeti teşvik edin.

Mu ayrıca, Çin’in kripto para birimi DCEP’in Çin hükümetine izin vereceğini söyledi. kara para aklama, rüşvet ve diğer yasa dışı işlemleri daha verimli bir şekilde izleyin.

Çin ayrıca, insanların bunu nasıl kullandığını görmek için Çin içindeki ve dışındaki işlemleri izleyebilecek..

Bu, onlara Çin ekonomisinin ne kadar iyi performans gösterdiğine ve küresel olarak yükselirse potansiyel olarak dünya ekonomisine dair daha fazla fikir verecektir..

Bu tür bilgilerle, alacaklılar daha doğru bir şekilde borçluların kredi itibarını değerlendirmek aynı zamanda.

Bununla birlikte, bu tür bir eylem aynı zamanda bir endişe çağrısıdır ve Çin’e potansiyel olarak çok fazla kontrol sağlar..

Bu nedenle, muhtemelen diğer milletlerden insanlar onu kullanmak istemeyeceklerdir. Ülkeler bu sebepten dolayı bile yasaklayabilir.

Artı, bu, kripto para biriminin genellikle ifade ettiği şeyle tam olarak uyumlu değil, bu şeffaflık ve merkez bankalarının paranın nasıl çalıştığını kontrol etmekten alıkoyması anlamına geliyor..

Bu, kripto para meraklılarını erteleyecek.

DCEP Libra’ya bir cevap mı?

dcep ve facebook terazisi

Kısmen evet.

Çin’e, Facebook’un Terazi proje bir tehdit olarak görülüyor ABD’nin kontrol edememesine rağmen, ABD’ye kripto para birimi üzerinde çok fazla kontrol verecek.

Ve Terazi konusunda endişelenen sadece Çin değil, diğer birçok ülke de endişeli.. Hindistan, muhtemelen Terazi burcunu yasaklama niyetini açıkladı.

Çinliler, Libra duyurulmadan önce kripto para birimleri üzerinde çalışıyor olsalar da, Libra’nın piyasaya sürülmesinin önemini hızlandırdığı bir durum olabilir..

Ancak Çin sadece Facebook’un Terazisiyle savaşmaya çalışmıyor, ayrıca tüm kripto para birimlerini yok etmeye çalışıyor, özellikle Bitcoin.

Çin’in kripto para birimiyle ilişkisinin her zaman harika olmadığını zaten biliyor olabilirsiniz. Yeni başlayanlar için, Çin yasaklandı ICO’lar % 90’a varan kısmının hileli olduğunu iddia etmek.

Ancak uzun zamandır Çin, yuan’ın hakimiyetini savunmaya ve ABD dolarını ülkelerin rezerv para birimi olarak değiştirmeye çalışıyorlar..

Tüm yabancı rezervlerin yaklaşık% 58’i ABD doları cinsindendir ve dünya borcunun% 40’ı ABD doları cinsindendir. IMF.

Çin ayrıca, batıya hakim olan SWIFT ve diğer uluslararası ödeme sağlayıcılarını atlamak istiyor olabilir..

Diğer Çin merkezli kripto para birimlerine ne olacak??

Çin’in DCEP’i piyasaya sürmesi, dünyanın en büyük kripto para birimlerinden ikisi olan hem Tron hem de NEO için kötü haber olabilir.

Yazı yazarken CoinMarketCap’e göre, Tron 11. en büyük kripto para birimi ve NEO 22..

Şimdiye kadar, Çin’in ulusal kripto para birimi piyasaya sürüldüğünde bu iki kripto para birimine ne olacağına dair bir haber yok..

Endişelenmeleri gerekse de çünkü Çin onları yasaklamaya çalışabilir.

Ya da bazı ciddi değişiklikler yapmak zorunda kalmaları mümkün olabilir. Her iki kripto para birimi de Çin’inkinden çok farklı bir şekilde çalışacaktır..

İkisi de akıllı sözleşmelere odaklanıyor, Çin’in kripto para birimi DCEP’in göz ardı edebileceği bir şey.

Nasıl çalışacak?

dijital para elektronik ödeme

Çin’in kripto para biriminin nasıl çalışacağına dair giriş ve çıkışlar henüz açıklanmadı.

Çin’in bu tür bilgileri ifşa etmemesi bile mümkün olabilir ve arkasındaki teknoloji açık kaynaklı olmayacak ve gizli tutulmayacaktır..

Sözüm ona, DCEP saniyede 300.000’e kadar işlemi yönetebilecek, bunun mümkün olup olmadığını söylemek için henüz çok erken.

Bilinen şu ki insanlar ve işletmeler yuan’larını kripto para birimine dönüştürebilecekleri sanal bir cüzdan indirebilecekler..

Bu cüzdanların yalnızca PBOC tarafından mı verileceğini veya bazı özel şirketlerin kendi cüzdanlarını çıkarabileceklerini henüz bilmiyoruz..

Madencilik yok?

Sadece PBOC’nin DCEP yayınlayabileceği de biliniyor, bu da büyük olasılıkla madencilik olmayacağı anlamına gelecektir..

Yerinde iki katmanlı bir sistem olacak PBOC ve ticari bankalar ihraç edecek DCEP, Merkez bankasına bunun için tam ödeme yapılacak olsa da.

Durum böyleyse, işlemleri doğrulamak ve yeni madeni paralar oluşturmak için bir hissenin kanıtı, delege edilmiş hissenin kanıtı veya benzer bir algoritma kullanabilir..

Tüm doğrulamalar büyük olasılıkla doğrudan PBOC üzerinden geçecektir yuan’ın şu anda çalıştığı şekilde.

Kripto para meraklıları için bu çok çekici değil ve aynı zamanda DCEP’in olacağı anlamına da gelebilir. saldırıya karşı daha savunmasız.

Ancak Çin’in bu algoritmalardan hiçbirini kullanmayabileceğini ve kripto para biriminin Visa veya diğer herhangi bir merkezi ödeme işlemcisine benzer şekilde çalışacağını da belirtmekte fayda var..

Bu aynı zamanda zincir içi yönetişim söz konusu olduğunda, tüm karar alma mekanizmalarının da PBOC’den geçeceği anlamına gelir..

Normal insanlar muhtemelen kripto para biriminin zaman içinde nasıl büyüdüğüne dair hiçbir söz hakkına veya oyuna sahip olmayacak..

Çin’in kripto para birimi Arzı sınırlayacak bir algoritmaya sahip olmadığına inanılıyor, Bitcoin gibi, PBOC tam kontrolü elinde tutacak.

Tüccarlar Çin’in kripto para biriminden kar elde edebilecek mi??

çin kripto para birimi

Potansiyel olarak, bu mümkün olabilir.

Yuan’ı değiştirmek yerine Çin’in kripto para birimi bunun yanında çalışacak olsa da, değer açısından birbirlerine bağlı bile olabilirler..

Bu, kripto para birimi ticareti yaparken, sadece yuan ticareti yaptığınız anlamına gelebilir..

İlk ele geçirecek şirketler DCEP Alibaba ve Tencent, Çin bankalarının birliği olan Union Pay ile birlikte.

Ve bu nedenle, insanların ilk önce bu kuruluşlar aracılığıyla kripto para birimini ele geçirmeleri çok muhtemeldir..

Bazıları eğer Çin’in kripto para birimi bir sonraki stabilcoin olabilir. Birçok stabilcoin, özellikle Tether durumunda, o kadar istikrarlı olmadığı kanıtlanmıştır..

Tether durumunda, kripto para biriminin ABD dolarının değerine bağlı olması gerekiyordu, ancak zamanla bunun olmadığı ortaya çıktı..

Benzer bir fenomen DCEP ve yuan ile de olabilir..

Çin, ulusal bir kripto para birimi yaratan tek ülke değil. Venezuela aynı zamanda ‘Petro’ adlı petrol rezervi ile kendi petrol rezervini de yaratıyor.

Anahtar noktaları

Bu makaleden bir şey hatırlıyorsanız, bu önemli noktaları yapın.

  • Çin’in kripto para birimi DCEP esasen yuan’ın sanal bir versiyonu olacak. Sözde tüm fiziksel paranın yerini alacak.
  • Çin Halk Bankası tarafından dağıtılacak ve kontrol edilecektir.. Nasıl gelişeceğine karar verecekler ve ne kadar yaratılacağını kontrol edecekler.
  • Çin umut ediyor DCEP uluslararası olarak Bitcoin ve ABD dolarını geçecek. Çin, uzun süredir yuanı küresel bir rezerv para birimi yapmak istiyor..
  • DCEP 2020’nin başlarında piyasaya sürülecek. Beş yıl boyunca bunun üzerinde çalışıyor olsa da, Libra’nın yakında piyasaya sürülmesi Çin’in çabalarını hızlandırmış olabilir..

Kripto para ticareti kursumuzla ticaret yapmayı öğrenin

Diğer kripto para birimleri ve bunların nasıl takas edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ardından kripto para birimi ticaret kursumuza kaydolun!

Bu makaleyi okumaktan zevk aldıysanız Ticaret Eğitimi, lütfen beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir başkasıyla paylaşın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me