Cryptocurrency Cüzdan Kılavuzu

Kripto para cüzdanı nedir? O nasıl çalışır? Bir kripto cüzdanı dijital varlıklarımı nasıl güvende tutar? Bunlar, kripto para birimi ticaretinin karmaşıklıklarını anlamaya çalışırken zihninizi meşgul eden sorulardan bazılarıysa, bu basit adım adım eğitim tam size göre..

Trading Education’da, kripto ticareti öğrenme yolculuğunuzda size rehberlik etmek için buradayız. farklı eğitim materyalleri sağlamak, ticaret kursları, ve yıldız ipuçları.

Kripto Para Cüzdanı Nedir ve Nasıl Çalışır??

Peki kripto cüzdanı nedir? Basitçe söylemek gerekirse, bir kripto para cüzdanı, kripto para biriminizi güvende tutmanın en iyi yoludur.

Nasıl? Eh, teknik konulara girmeden, kripto para cüzdanları yenilikçi yazılımsal savaş parçalarıdıre şifreleme anahtarlarınızı güvende tutan ve dijital varlıkların sahipliğini kanıtlayan.

Bildiğimiz gibi, şifreleme anahtarları kripto ticareti dünyasında zorunludur. Burada genel ve özel anahtarlar arasındaki fark hakkında biraz daha açıklama yapmalıyız. Genel anahtarınız, başkaları size para gönderebilsin diye paylaştığınız anahtar iken, kripto para göndermek için ihtiyacınız olan şey özel anahtarınızdır..

Özel anahtarınızı güvende tutmalısınız. Neden? Basitçe çünkü insanlar onu ele geçirirse, kripto para biriminizi çalabilirler.!

Neden Kripto Cüzdanına İhtiyacım Var?

Bir kripto cüzdanına sahip olmanın önemini benimsemek için kripto kralı olmanıza gerek yok. Kripto para satın almayı düşünmeden önce kendinize bir kripto para cüzdanı edinin!

Kripto para biriminizi aslında kripto para cüzdanınızda değil, merkezi olmayan bir blok zincirinde saklamanıza rağmen, Paranızı güvende tutmak için bir kripto para birimi cüzdanı zorunludur. Yine, herkese açık ve özel anahtarlarınızı sakladığınız yer, kripto para biriminize erişmenizi sağlar.

Bir kripto para birimine sahip olmak isteyen her kripto para birimi tüccarı, CFD olarak kripto para birimi ticareti yapmadıkça bir kripto cüzdanı olmalıdır. Bir kripto para birimi cüzdanı kullanmıyorsanız ve kripto para biriminizi bir borsada bırakıyorsanız, alma riskiyle karşı karşıyasıngoxxed’.

Sonunda var Anahtarlarınızı almanıza ve sanal kumbaranıza erişmenize yardımcı olacak çilingir yok. Verilerinizi ve varlıklarınızı güvende tutmanın tek yolu kripto cüzdanıdır!

Cryptocurrency Cüzdanını Nasıl Açarım?

Artık, kripto para biriminizi güvende tutmak için bir kripto para birimi cüzdanına sahip olmanın gerekli olduğunu bildiğinizde, aslında bir tane açmanın zamanıdır..


Fakat bekle! Bir kripto para cüzdanı almadan önce dikkate alınması gereken birkaç şey var. İşte kendinize sormanız gereken en önemli sorulardan bazıları:

 • Kripto para birimini ne kadar düzenli kullanıyorsunuz? Sırf kripto para biriminizi saklamak için güvenli bir alan mı arıyorsunuz? Bir şeyler için ödeme yapmak için düzenli olarak kripto para birimi kullanıyor musunuz??
 • Cüzdanınıza nasıl erişmek istersiniz? Cüzdanınıza bir bilgisayar veya cep telefonu üzerinden mi erişmek istiyorsunuz? Anahtarlarınızın basılı bir versiyonunu mu tercih edersiniz?
 • Kripto para cüzdanınızın kaç tane kripto para birimi tutmasını istiyorsunuz? Yalnızca birini mi (örneğin, Bitcoin) veya daha fazlasını mı tutmak istiyorsunuz??
 • Hangi hizmetlere güveniyorsunuz? Hangi güvenlik ve gizlilik özelliklerini sunuyorlar??

İhtiyaçlarınıza ve kripto ticareti hedeflerinize uyacak bir cüzdan seçtikten sonra, seçtiğiniz sağlayıcı tarafından bir kripto cüzdanı nasıl edineceğiniz ve kullanacağınızla ilgili adım adım talimatları kolayca bulacaksınız..

Cryptocurrency Cüzdanları Ne Kadar Özeldir??

Kripto cüzdanı almak kolay olsa da şunu belirtmeliyiz birçok yeni başlayan tüccar, özel kripto para birimi cüzdanlarının nasıl olduğunu soruyor. Sonuçta, mahremiyet, güvenlik ve finansal özgürlük, kripto dünyasının temellerinden bazılarıdır.!

Üzülmeyin! Çoğu kripto para cüzdanı takma addır, yani bir kullanıcının kimliğine bağlı olmadıkları anlamına gelir..

Adınız ve adresiniz gibi kişisel bilgileriniz gösterilmeyecek. Çoğu durumda, diğer kripto kullanıcıları genel adresinizi görebilir ve işlemlerinizi takip edebilir (ne gönderdiğinizi anlayabilirler).

Yine de% 100 anonimlik arıyorsanız, Monero, Dash veya Zcash gibi kripto para birimlerine bakmak en iyisi olabilir. Aslında, Zcash, 2021’de yatırım yapılacak en iyi kriptolardan biridir.

Bununla birlikte, bazı kripto para cüzdanları sizden isteyebilir KYC (müşterinizi tanıyın) belgeleri. Bu tür bilgileri vermek konusunda kendinizi rahat hissedip hissetmediğinize bağlı olarak, bu özelliği beğenebilir veya beğenmeyebilirsiniz. KYC belgelerini göndermenin bir iyi yanı, bir şey olursa ve cüzdanınıza erişiminizi kaybederseniz, onu kurtarabilmenizdir..

Oluşturmanın da mümkün olması dikkat çekicidir. çoklu imzalı cüzdanlar. İşlemleri imzalamak için birden fazla kişinin gerekli olduğu yer burasıdır; bu, kripto para birimi cüzdanınıza başka bir güvenlik katmanı ekleyebilir ve işletmeler için harika bir seçenektir..

Farklı Cryptocurrency Cüzdan Türleri

Bir kripto cüzdanı açmadan önce, yalnızca gizliliği değil, güvenlik dahil temel özellikleri de göz önünde bulundurmalısınız.. Bu, kripto para biriminizin güvenliğini sağlamak için çok önemlidir. Ticaret eğitimi, kripto stratejileri ve özdenetim konusunda çok şey harcadıktan sonra dijital varlıklarınızı kaybetmek istemezsiniz, değil mi??

Öncelikle kripto para cüzdanlarının birçok farklı biçimde var olduğunu belirtmeliyiz. Bazı cüzdanlar belirli kripto para birimlerini saklamak için oluşturulur – her türden değil.

Birçok kripto cüzdanı en popüler kripto para birimi belirteçlerini saklayabilir. Örneğin, Ethereum’u depolayabilen kripto para cüzdanları, diğer ERC20 belirteçlerini de kabul edebilir. Benzer şekilde, bir Bitcoin çatalı olan kripto para birimleri, teknolojik olarak benzer oldukları için Bitcoin’i kabul eden cüzdanlar tarafından kabul edilebilir..

Daha belirsiz kripto para birimleri yalnızca geliştiricileri tarafından oluşturulan cüzdanlar tarafından desteklenebilir..

Oh, ve bazılarını unutmayalım kripto para cüzdanları fiat para birimlerini depolayabilir, bu, bazı tüccarlar için cazip bir yatırım seçeneği olabilir.

Donanım ve Yazılım Kripto Cüzdanları: Artıları ve Eksileri

Farklı kripto cüzdan türleri olsa da, iki ana kripto para cüzdanı türü olduğu iyi bilinen bir gerçektir. donanım ve yazılım cüzdanları (sırasıyla soğuk ve sıcak cüzdanlar).

Soğuk cüzdanlar genellikle bir donanım cihazına (örneğin, USB) indirilirken, sıcak cüzdanlara genellikle internet üzerinden erişilir. (çevrimiçi veya bir bilgisayar veya mobil cihaz aracılığıyla yönetilen).

Orada olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir kağıda basılabilen kağıt cüzdan üreteçleri.

1. Çevrimiçi Kripto Para Cüzdanı

çevrimiçi cüzdan

Çevrimiçi kripto cüzdanları, kripto dünyasında çok popüler. Bu kripto para cüzdanları bir tarayıcı aracılığıyla çevrimiçi olarak çalışır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, çevrimiçi cüzdanlar sıcak cüzdanlardır, bu da internete bağlı oldukları anlamına gelir. Kripto para biriminize her erişmek istediğinizde çevrimiçi olmanız gerekir.

Bu, kullanımlarını kolaylaştırırken, çevrimiçi kripto cüzdanlarının daha az güvenli olduğu anlamına gelir. İnternete bağlı olmak, bilgisayar korsanlarının kripto para biriminizin bir kısmını çalmasını kolaylaştırır.

2. Masaüstü Cüzdanı

Masaüstü cüzdanlar, bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz kripto para cüzdanlarıdır.. Sonuç olarak, bir masaüstü cüzdanı hem internete bağlıyken sıcak cüzdan hem de olmadığında soğuk cüzdan olarak çalışabilir..

Çevrimiçi cüzdanlar gibi, masaüstü cüzdanlar da çevrimiçi işlem yapan tüccarlar için uygundur. Bununla birlikte, herhangi bir masaüstü kripto para cüzdanına kaydolmadan önce, kripto cüzdanınızın işletim sisteminizle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir..

Ayrıca göz önünde bulundurmanız gereken bazı güvenlik sorunları da vardır; Anahtarlarınız şifrelenmemiş bir formdaysa veya yanlış yükseltme bildirimlerine ve dolandırıcılıklara maruz kalırsanız, paranız çalınabilir.

3. Mobil Cüzdan

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, mobil kripto para cüzdanları, esasen telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalardır. Tıpkı masaüstü cüzdanlar gibi hem sıcak cüzdan hem de soğuk cüzdan görevi görebilirler. Mobil cüzdanlar, ödeme yapmak için QR kodlarını tarayabilir.

Bu nedenle, mobil cüzdanlar diğer kripto para birimi cüzdanlarından daha pratiktir. Sonuçta, onları gittiğiniz her yere götürebilirsiniz, bu da kripto para birimi ile dışarı çıkıp sokakta ürün satın almanın daha kolay olduğu anlamına gelir..

Bununla birlikte, bir mobil kripto para cüzdanı kullanmaya karar verirseniz, telefonunuza çok dikkat etmeniz gerekir. Telefonunuzu kaybederseniz, cüzdanınızı ve tüm kripto para biriminize erişiminizi kaybedersiniz. Bu, telefonunuzu kırarsanız da geçerlidir. Mobil cüzdanınızı, özellikle hırsızlık durumunda güvende tutmanın harika bir yolu, bir parmak izi tarayıcısına sahip olmaktır..

4. Kağıt Kripto Para Cüzdanı

kağıt cüzdan

Bir kağıt kripto para cüzdanı, bir soğuk depolama şeklidir. Buradaki fikir, verilerin çevrimdışı olarak saklanması ve ideal olarak çalınamamasıdır..

Bu cüzdanlar, kağıda veya QR kodları olarak basılmış anahtarlar oluşturabilir. Daha kesin olmak gerekirse, çoğu kağıt cüzdan, biri özel anahtarlarınız ve diğeri genel anahtarlarınız için (bir kağıda yazdırılabilir) olmak üzere iki QR kodu sağlar..

Cüzdanınızı çevrimdışına aldığınızda, saklamak için uygun bir yer bulmalısınız.. Yatağınızın altında tutmak yerine, bir bankadaki emanet kasasını düşünün.. Yine de bu, düzenli olarak kripto para birimi kullanan biri için sakıncalı olabilir. Kağıt cüzdanlar, kripto para birimini uzun süre tutmak isteyen yatırımcılar için çok daha uygundur..

5. Donanım Kripto Para Cüzdanı

Son olarak, en az değil, donanıma veya soğuk kripto cüzdanlarına bakalım. Donanım kripto para cüzdanları son yıllarda çok popüler hale geldi ve son birkaç yılda birkaç tanesi piyasaya sürüldü. Basit bir deyişle, donanım kripto cüzdanları, genellikle bir bilgisayara takılabilen bir USB veya başka bir donanım cihazı şeklini alan cüzdanlardır.. Çoğu durumda, onları bir PC’ye bağlamanız, bir PIN girmeniz ve ardından kripto para birimi göndermeniz gerekir..

Bu seçenek, kripto para birimi cüzdanlarını yanlarında taşımaya aldırmayanlar ve bir bilgisayara erişimi olanlar için kullanışlıdır. Bununla birlikte, tıpkı bir kağıt kripto cüzdanında olduğu gibi cihazınızı bir kasada da saklayabilirsiniz..

Soğuk cüzdanlar sıcak cüzdanlardan daha güvenli kabul edilse de, donanım cüzdanları mükemmel değildir. Bir bilgi işlem cihazına bağlandıklarında kötü amaçlı yazılım veya virüs bulaşabilir. Ayrıca, etkin cüzdanların aksine, cihazınızı kaybederseniz ve verilerinizin depolanmış bir basılı kopyasına sahip değilseniz, verilerinizi geri almanız zordur ve varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.

Kripto Para Cüzdanınızı Nasıl Güvende Tutarsınız??

kripto para cüzdanını güvende tutun

Kripto tüccarlarının sahip olduğu farklı seçenekler göz önüne alındığında, bir kripto para birimi cüzdanı seçmek zor olabilir. Ve yukarıda belirtildiği gibi, her bir kripto cüzdanı farklı güvenlik endişeleriyle birlikte gelir. Yani kripto para cüzdanınızı nasıl güvende tutabilirsiniz?

Belki de en güvenli seçenek, kripto para birimi cüzdanınızı soğuk depoda çevrimdışı tutmaktır. Bununla birlikte, bu seçenek kripto para birimi yönetimini biraz daha karmaşık hale getiriyor.

Böylece hem güvenliği hem de kullanılabilirliği artırmak için, Kripto para biriminizi güvenli ve verimli tutmanın en iyi yolu hem soğuk depoyu hem de başka bir cüzdanı kullanmaktır. Çevrimiçi bir cüzdanda daha küçük bir miktar (kullanmayı düşündüğünüz bir miktar) tutarken kripto para biriminizin çoğunu soğuk depoya koyun.

Genel bir uygulama olarak, cüzdanınızı hiçbir cihazda açık bırakmayın – mobil veya masaüstü – ihtiyacınız olmadığında her zaman kapatın.

Sen ayrıca cüzdanınıza daha fazla güvenlik katmanı ekleyebilir, çok çeşitli alfanümerik ve alfanümerik olmayan karakterler içeren uzun ve karmaşık parolalar gibi. İki faktörlü kimlik doğrulama gerektiren veya size seçenek sunan cüzdanları veya her işlem yaptığınızda parola sorulmasını gerektiren cüzdanları düşünün..

Her zaman gerçek olanı aramalısın cüzdanınız için de güncellemeler. Bilgisayar korsanları genellikle oyunun önünde olduklarından, aynı zamanda güncel kalmanız da gerekir..

Hayati derecede önemli olan bir diğer şey de kripto para varlıklarınızla övünmeyi bırakın. Bu oldukça riskli. Aşırı güvenin ticarette iyi bir özellik olmadığını unutmayalım.

Nitekim, kripto para birimleri için saldırıya uğrayan vakalar oldu. Eylül 2019’da Norveç, Oslo’dan bir Bitcoin yatırımcısı, kripto para varlıkları için bir soygundan kaçtı – Bu, başkalarına ne kadar kripto para birimine sahip olduğunuzu söylerken ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatır..

Son olarak, bazı finans uzmanlarının ekstra güvenlik için kripto para birimini itibari paraya dönüştürmeyi önerdiklerini belirtmeliyiz..

2021’in En İyi Kripto Para Cüzdanı

Farklı özelliklere ve kullanıcı incelemelerine dayalı olarak bir kripto cüzdanı seçmeden önce de araştırmanızı yapmanız gerekirken, 2021’deki en iyi kripto para birimi cüzdanlarından bazılarını sunuyoruz..

 • eToro: eToro Cüzdan, kullanımı kolay, çok kriptolu, güvenli bir dijital Cüzdan’dır. Cüzdanın 120’den fazla kripto para birimini satın almak, saklamak, almak ve transfer etmek ve 500’den fazla çiftten herhangi birini değiştirmek kolaydır.
 • Coinbase: Coinbase genel olarak en iyi kripto cüzdanı, hem yazılım hem de çevrimiçi cüzdanlar mevcut.

 • Trezor: Trezor en iyi donanım cüzdanı şimdiye kadar. Windows, Linux, Max’i destekler ve hatta soğuk depolama için Android cüzdan uygulamaları sunar.
 • SoFi: SoFi yeni başlayanlar için en iyi seçenek kripto varlıklarını saklarken genellikle daha fazla rehberliğe ihtiyaç duyan kripto dünyasında.
 • Kenar: Kenar kabul edilir en iyi mobil cüzdan çoklu para birimi depolaması için.
 • Çıkış: Çıkış olarak kabul edilir en iyi masaüstü cüzdanı çoklu para borsalarını destekleyen.
 • Bitaddress.org: Bu harika bir açık kaynak platformudur ve en iyi ve kullanımı en kolay kağıt cüzdan üreteçleri.

Doğrudan eToro cüzdanından Kripto Para Birimleri Nasıl Satın Alınır?

etoro cüzdan

Platform, herhangi bir komisyon ödemeden kripto para birimlerine yatırım yapmanıza ve ticaret yapmanıza olanak tanıdığından, eğitimimiz küresel komisyoncu ve eToro borsasına dayanmaktadır. Kripto para cüzdanı rehberimizin bu bölümünde, bir kripto para birimi ticaret hesabı açma, para yatırma ve kripto satın alma sürecinde size yol göstereceğiz..

Adım 1: Bir Cryptocurrency Ticaret Hesabı Açın

eToro müşterileri, bir kredi kartı ve banka havalesi kullanarak doğrudan eToro cüzdanından kripto para satın alabilirler..

Ziyaret etmek eToro web sitesi, bir hesap açın ve kişisel bilgilerinizi girin. Ayrıca e-posta adresinizi ve cep telefonu numaranızı da onaylamanız gerekiyor.

etoro komisyoncusu

eToro, sektörde uzun yıllardır güvenilirliğini kanıtlamıştır – denemenizi tavsiye ederiz.

Adım 2: Para Yatırın

Para yatırma yöntemleri açısından, eToro şunları destekler: Banka Kartı Kredi Kartı Banka Transferi Skrill Paypal Neteller Satın Alınacak Kripto Para Birimini Seçin Hangi kripto para birimi çiftini satın almak istediğinizi biliyorsanız, bunu sayfanın üst kısmındaki arama kutusuna girin.

3. Adım: Satın Alınacak Kripto Para Birimlerini Seçin

satın alınacak kripto para birimleri

Hangi kripto para birimi çiftini satın almak istediğinizi biliyorsanız, bunu sayfanın üst kısmındaki arama kutusuna girin..

Kripto Cüzdanların Diğer Kullanımları

Kripto para cüzdanları, kripto ticaret ortamının temel parçalarıdır. Yine de, finans sektörünün çok ötesinde bazı etkileyici uygulamaları var..

İlginçtir ki, kripto para cüzdanları yalnızca Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kripto oyuncularını değil, aynı zamanda dijital değerlere sahip ürünler ve hizmetler için farklı belirteçler, biletler, hammaddeler ve sanat eserleri gibi.

Uzmanlar gelecekte buna inanıyor, kripto cüzdanları, kullanıcıların verilerini kontrol etmelerini sağlamak için kimlikleri, tıbbi verileri, vergi bilgilerini ve oylama kayıtlarını saklamak için bile kullanılabilir..

Sonunda, kripto para birimi endüstrisi dünyayı fırtınaya soktu ve kripto cüzdanları gerçek bir oyun değiştirici oluyor.!

Anahtar noktaları

Bu makale hakkında bir şey hatırlıyorsanız, şu kilit noktaları yapın:

 • Bir kripto para cüzdanı, genel ve özel anahtarlarınızı sakladığınız yerdir.
 • Kripto para biriminizi saklamanın birçok yolu vardır. sıcak ve soğuk cüzdanlar iki ana kripto cüzdan türüdür.
 • Hem sıcak hem de soğuk cüzdanların artıları ve eksileri olsa da, donanım cüzdanları giderek daha popüler hale geliyor. Son birkaç yılda birçok marka piyasaya sürüldü.
 • Kripto para biriminizin çoğunu çevrimdışı olarak soğuk depoda ve bir kısmını da çevrimiçi olarak sıcak bir cüzdanda saklamak akıllıca olacaktır.. Bu şekilde, varlıklarınız için endişelenmeden yalnızca ihtiyacınız olanı harcayabilirsiniz..
 • Kripto cüzdanların finans sektörünün ötesine geçen farklı uygulamaları var.

Cryptocurrency ve blockchain teknolojisinin şaşırtıcı dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Dijital varlıkları nasıl takas edeceğinizi ve başarılı bir kripto tüccarı olmayı öğrenmek ister misiniz?? O zaman kayıt olun kripto para ticareti kursu ve kontrol et kripto ortağımız eToro 90’dan fazla kripto para birimi CFD’leri satın alabileceğiniz, saklayabileceğiniz ve satabileceğiniz veya ticaret yapabileceğiniz yer.

Kripto para birimine sahip olmayı veya CFD ticareti yapmayı mı tercih edersiniz? Hangi kripto cüzdanını seçerdin?

Okumayı seviyorsan Cryptocurrency Cüzdan Kılavuzu: Basit Adım Adım Eğitim. Kripto Cüzdan Nedir & Nasıl Çalışırlar? Trading Education’dan, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin cüzdanları hacklenebilir mi?

Tıpkı itibari parada olduğu gibi, bitcoinleriniz kaybolabilir veya çalınabilir. Soğuk cüzdanlar sıcak cüzdanlardan daha güvenli kabul edilse de mükemmel değildirler. Bilgisayar korsanları, cihazınızı hacklemek, keylogger veya Truva atları yüklemek ve verileri çıkarmak için tarayıcı uzantıları kullanmak gibi farklı yöntemler kullanarak kripto para biriminize erişebilirler. Bazı bilgisayar korsanları ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulamanızı atlayabilir, sahte reklamlar veya cüzdan hizmetleri yayınlayabilir ve size kimlik avı e-postaları gönderebilir. Virüsten koruma yazılımı kullandığınızdan, cihazlarınızı ve PIN’lerinizi güvende tuttuğunuzdan ve dolandırıcılık ve sahtekarlıklara karşı tetikte olduğunuzdan emin olun.

Tüm kripto para birimlerini destekleyebilecek bir cüzdan var mı?

Piyasada çok sayıda çoklu para birimi cüzdanı olmasına ve teknoloji gelişmeye devam etmesine rağmen, tüm kripto para birimlerini destekleyebilecek tek bir kripto cüzdanı yoktur. Bazı kriptolar için, kendi cüzdanlarını bile almanız gerekir.

Üçüncü taraf cüzdanlar kripto para birimimi çalabilir mi?

Verilerinizi ve paranızı emanet ettiğiniz herhangi bir şirket, kötü niyetli davranışlara dönüşebilir veya çökebilir. Bu nedenle, her zaman yerleşik cüzdanları arayın, sağladıkları teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinin ve piyasadaki en iyi kripto cüzdanını seçmek için yorumları okuyun..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector