Bugün, kripto para biriminin en temel kavramlarından biri olan madenciliği açıklayacağız. Kripto dünyasına yeni başlıyorsanız, aşağıdaki makale sizin için büyük önem taşıyacaktır..

Eminiz ki dijital finans dünyasının bir parçasıysanız veya dijital finans dünyasından biri olmayı planlıyorsanız, muhtemelen şu terimi duymuşsunuzdur: “Madencilik” birkaç yüz kez. Ama bunun ne anlama geldiğini gerçekten biliyor musun? Madenciliğin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu biliyor musunuz? Önümüzdeki yıllarda kalacak bir kavram mı?

Tüm bu soruları cevaplamaya çalışacağız. Hadi gidelim!

Kripto para madenciliği nedir?

Kripto para madenciliği İşlemleri doğrulamanın en yaygın yöntemlerinden biridir, bir blockchain ağı üzerinden yürütülür ve ardından bunları tüm işlemlerin uzun, genel listesine, blockchain’e ekler..

Buna karşılık, insanlar kripto para birimi ile ödüllendiriliyor.

Kripto para madenciliği mevcut dolaşım arzına yeni madeni paraların eklendiği bir süreçtir. Madencilik ayrıca işlemleri doğrulayarak madalyonun üzerinde çalıştığı ağı güvence altına alır..

Madeni para çıkaran insanlar madenciler olarak bilinir.

Para arzını kontrol eden ve güvence altına alan merkezi bir otorite olmadığından, bu kontrol ve güvenlik, madencilerin korunmasına yardımcı olan ağa yayılmıştır..

Özetlersek, kripto para madenciliği iki işlevi içerir, yani: blok zincirine işlem eklemek (güvence altına almak ve doğrulamak) ve ayrıca yeni para birimini serbest bırakmak.

Her şey nasıl çalışıyor?

kripto para madenciliği

Kripto para madenciliği POW veya “çalışma kanıtı” olarak da bilinen bir doğrulama modeli türüdür. İki yaygın doğrulama türü vardır, ancak POW modeli hakkında konuşmak için diğerini POS veya “teminat kanıtı” olarak bir anlığına bırakacağız..

Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin kullandığı POW modelinde işletmeler, gruplar veya bireyler, şifreleme mekanizmasının bir parçası olan karmaşık matematik problemlerini ilk çözenler olmak için yüksek güçlü bilgisayarlarını kullanarak birbirleriyle rekabet ederler..

Denklemler, blok olarak bilinen bir işlem grubuna karşılık gelir. Bu denklemleri çözen ve süreçte bir blok içindeki bir işlemin doğruluğunu onaylayan ilk kişi, işletme veya grup “blok ödülü” alacaktır. Doğrulanan para biriminin dijital jetonları olarak ödenir.

Örneğin, şu anda Bitcoin için blok ödülü 12,5 jetondur. Bu, bir blok için denklem çözmeyi başaran kişiye, 100.000 $ ‘ın üzerinde bir miktar olan 12.5 jeton ödendiği anlamına gelir..

Adım Adım Cryptocurrency Madenciliği

Kripto para birimi madenciliğini adım adım açıklamaya çalışalım.

 1. Bir blok zinciri üzerinden bir işlem yapıldığında (örneğin, bir kullanıcı başka bir kullanıcının adresine jeton göndermek istediğinde), işlem bilgileri kaydedilir ve bir bloğa konur.

 2. Bloğu şifrelemek için, madencilerin bloğa uygun şifreleme karmasını bulmak için karmaşık bir kriptografik bulmacayı çözmeleri gerekir. Madencilerin bloğu ilk doğrulayan ve güvence altına alan ilk kişi olma şansına sahip olmak için, güçlü, uygulamaya özel donanım kullanması gerekir..

 3. Bir madenci bir bloğu güvence altına aldığında, blok blok zincirine eklenir. Aşağıda, fikir birliği olarak bilinen bir süreçte ağdaki diğer düğümler (bilgisayarlar) tarafından yapılan bir doğrulamadır..

 4. Bir madenci bloğu başarılı bir şekilde doğrulayıp güvence altına alırsa, yeni oluşturulan paralarla ödüllendirilir. İş için ödül süreci, İş Kanıtı olarak bilinir.

Madencilik kripto para biriminin avantajları nelerdir?

kripto para madenciliğinin avantajları

Pek çok insanın madenci olmak ve kripto para kazanmak istemesinin bazı nedenlerinden bahsedelim..

 1. Para kazanmak – Her şey parayla ilgili! Günün sonunda madencilik doğru yapılırsa çok karlı olabilir. Bazı insanlar için madencilik, tam zamanlı bir işin yerini bile alabilir. Bu, şüphesiz, kripto para biriminin en büyük faydasıdır..
 2. Değere Yatırım Yapmak – Kripto para birimi çökebilir mi? Tabii ki olabilir. Aniden daha yüksek değerlere ulaşabilir mi? Evet elbette. Piyasa dinamik ve değişkendir. Ne olursa olsun, madencilerin kullandığı ileri teknoloji bilgisayarlar ve ekipman, değerini çok iyi koruyor. Bu, piyasayı bırakmaya karar verirseniz veya madencilik yapmak için çalıştığınız kripto para birimini aniden çökerse, madeni parayı çıkarmak için kullandığınız ekipmanın değerine sahip olacağınız anlamına gelir..
 3. Emniyet – Kripto para birimi çalınamaz. Madencilik yaptığınız paranın hesabınızda güvende kalacağından emin olabilirsiniz.
 4. Kendi Patronun Olmak – Kripto para madenciliğinin gerçek sonuçlarını hissetmeye başladığınızda ve iyi bir madenci olduğunuzda, işinizden ayrılmayı ve kendi çalışma saatlerinizi ve çalışma kurallarınızı belirlemeyi bile düşünebilirsiniz. Bu, birçok insanın aradığı nihai özgürlüktür, ancak asla tam olarak oraya ulaşamaz.
 5. Merkezi Düzenlemeye Karşı Durmak – Kripto para birimi merkezi değildir ve pratik olarak izlenemez. Bu, madencilerin ellerinden geldiğince çok para kazanmak için ihtiyaç duydukları mahremiyete sahip oldukları ve parayla istediklerini yaptıkları anlamına gelir. Bazı düzenlemeler koyan birkaç ülke var, ancak sonuçta kripto para birimi merkezi para düzenlemesine karşı bahis yapıyor.

Peki ya kripto para madenciliğinin dezavantajları?

 1. Amortisman – Bu, kripto para dünyasına girmeyi düşünmeden çok önce bilmeniz gereken bir şey. Kripto para birimleri, madencilik faaliyetlerinizi otomatik olarak kârlı olmayan bir yatırıma dönüştüren değerlerini kaybetme riski taşır..
 2. Elektrik – Bu, daha önce tartıştığımız bir konudur. Elektrik maliyeti kesinlikle kazancınıza zarar verebilir. Aslında, ödülünüzün çoğu muhtemelen elektrik faturalarına gidecek. Bu nedenle, maliyet / ödül oranını dikkatlice düşünmelisiniz.
 3. Dijital Cüzdanınızı Kaybetmek – Bu sandığınızdan daha sık olur. Cüzdanınızın şifresini unutursanız, bu şifreye giremezsiniz. Bir kez kilitlendiğinde, hiç kimse erişiminizi kurtaramaz veya içerideki miktarı size geri veremez.
 4. Yanlış Madencilik Havuzuna Girmek – Bu, daha fazla dikkat etmeniz gereken bir şey. Yöneten dürüst olmayan organizatör vakaları var maden havuzları. Araştırmanızı yapın ve yatırım sektöründe kurulmuş ve iyi bir üne sahip bir madencilik şirketi ile iletişime geçin. Aksi takdirde, kazancınızı riske atarsınız.

Cryptocurrency Madencilik Endişeleri

kripto para birimi madencilik çiftliği

Sürece “madencilik” deniyor çünkü gönüllüler, bir ödül alma umuduyla büyük bir çabayla blok zinciri gelişimine katkıda bulunuyor. Madencilerin potansiyel kâr nedeniyle blok zincirlerine katkıda bulunmaları mantıklı geliyor..

Bununla birlikte, madenciler için en büyük endişe her zaman olmuştur Blokları sabitlemede bulmacaların artan zorluğu. Ne kadar çok bulmaca çözülürse, bir sonraki bulmacanın zorluğu da o kadar zor olur. Bazen zorluk katlanarak artar. Sadece bu da değil, rekabet daha da zorlaştı. Öncekine kıyasla, ödül için artık daha fazla insan var, bu da daha fazla bilgisayarın kazanmak için yarışması gerektiği anlamına geliyor..

Madencilik söz konusu olduğunda bir şey daha sorun haline geldi. Karlı kuruluşlar ve kurumlar, verimli donanım için önemli miktarda para yatırmaya başladı. Sadece bu da değil, maden ocaklarını barajlara ve elektrik güç kaynağının daha ucuz olduğu ülkelere taşıdılar..

Önemli sermayeye sahip kuruluşlar, madencilik gibi hassas görevleri tamamlamak için özel olarak tasarlanmış ASIC’lere (Uygulamaya Özel Entegre Devreler) yatırım yaptılar..

Madenciliğin ilk günlerinde, madenciler yalnızca bir ev bilgisayarı merkezi işlem birimi veya CPU kullanarak kar elde edebiliyorlardı. Bununla birlikte, geleneksel CPU’ları kullanmak bugünlerde çoğu blok zincirinde karlı değil.

Proof of Work kullanan blok zincirlerde, yalnızca donanım donanımlarına ve elektrik güç kaynaklarına önemli bir yatırım yapmaya hazır olan kişiler potansiyel olarak bir ödül kazanabilir..

Bununla birlikte, belirtildiği gibi, şirketler madencilik karlarında büyük kesintiler sağlamak için madencilik arenasına tam güçle girdiler. Bireyler ise bu alanda rekabet etmek için mücadele ediyor..

Mevcut madencilik ortamı göz önüne alındığında çıkarabileceğimiz tek anlamlı sonuç, madenciliğin artan bir merkezileştirilmesidir. Madeni para oluşturma, tamamen bankalar ve finans kuruluşları gibi bir avuç merkezi güç tarafından kontrol edildi. Görünüşe göre herkes aynı soruyu soruyor; Madeni para oluşturma merkezileştirilmişse, blok zinciri sıradan insanlara nasıl merkezi olmayan çözümler getirmeye devam edecek??

Madenciliğin geleceği

bitcoin madenciliği

Madencilik alanında çok şey oluyor. Madencilik merkezileştirme ve ödüllerin donanım ve elektrik maliyetlerini karşılayamayacağı gerçeği dahil olmak üzere belirtilen endişelerle, yeni blok zincirleri ve altcoinler, madencinin etkisini sınırlamak ve POW’dan uzaklaşmak için çeşitli yöntemler benimsiyor. POW en büyük donanım teçhizatlarını tercih ediyor gibi görünse de, Proof of Stake (POS) gibi daha yeni planlar, madencileri farklı faktörlere göre ödüllendiren bir açıklama yapıyor..

Ayrıca, Ethereum ve diğer gazla çalışan blok zincir sistemleri tarafından iyi ele alınan bir şey daha sözde madencilik verimsizliğidir.. Gaz-güçlendirilmiş blok zinciri sistemleri, geliştiricilerin bir işleme gaz eklemesini gerektirir. Bu gaz, işlem onaylanana veya gaz bitene kadar hesaplama gücünü sağlayacaktır. Bu, madenciler için yeni blokların çözülmesine katkıda bulunmanın daha güvenli bir yolu olarak kabul edilir. Bunu yaparak, gereksiz hesaplama enerjisini boşa harcama riski ortadan kalkar ve madenciler blok zincirini daha hızlı ve verimli bir şekilde koruyabilir..

Son sözler

Kripto para madenciliği kesinlikle blok zinciri topluluğundaki en ilgi çekici ve tartışmalı konulardan biri haline geldi.

Madenciliğin durumu, her madeni paranın merkezi olmayan durumunu, güvenilirliğini ve değerini etkiler. Bu nedenle madencilik kavramını ve bunun yapmayı düşünebileceğiniz bir şey olup olmadığını anlamak önemlidir..

Kripto para birimiyle ilgili temel kavramları ve endişeleri ele aldık. Kripto para biriminin artan popülaritesi nedeniyle madencilik de dahil olmak üzere piyasanın birçok yönünün değiştiğini unutmayın. Hatta bazıları bunu söylüyor madencilik öldü, zaten.

Yaşamdaki herhangi bir durumun her zaman avantajları ve dezavantajları vardır. İyi bir karar vermek için, seçiminizi tamamlamadan önce araştırmanızı yapmalı ve iyi ile kötüyü iyice tartmalısınız. İşte bu yüzden böyle yerler var Ticaret Eğitimi kripto para birimi hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenebileceğiniz ve bunun peşinden gidebileceğiniz bir şey olduğuna kendiniz karar verebileceğiniz bir yer.

Kripto para piyasası ve nasıl ticaret yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz??

Kripto para ticareti kursumuza kaydolun!

Bu makaleyi Trading Education’dan okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me