Bugün kripto para birimi madenciliğinden bahsedelim.

Bir kripto para meraklısıysanız, büyük olasılıkla konseptin farkındasınızdır. Ancak, kripto para madenciliğinin sona ereceğini duydunuz mu? Nedeni nedir ve alternatifler nelerdir biliyor musunuz? Hadi bulalım!

Madencilik, temelde diğer insanların işlemlerini doğrulama sürecidir bilgi işlem gücü kullanarak. Bu işlemden sonra, bunları blok zinciri olarak da bilinen tüm işlemlerin uzun, genel listesine eklersiniz. Doğrulama karşılığında “madenci” kripto para birimi ile ödüllendirilir.

Kim madenci olabilir?

kripto para madencisi

Teknik olarak, bilgisayarı ve İnternet bağlantısı olan herkes madenci olabilir. Ancak, bu kadar heyecanlanmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var..

Her şeyden önce, madencilik her zaman karlı değildir. Hangi kripto para biriminde madencilik yaptığınıza veya bilgisayarınızın ne kadar hızlı ve güçlü olduğuna ve bölgenizdeki elektrik maliyetine bağlı olarak, madenciliğe kripto para biriminde kazandığınızdan daha fazla para harcayabilirsiniz..

Ne kadar ödüllendirici?

Belirtildiği gibi, kripto para madenciliği yüksek güçlü bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilir. Genellikle yapmak zorundalar oldukça karmaşık bir hesaplamalı matematik problemini çöz (elle çözülemezler) ve bu nedenle çok fazla elektrik ve donanım gücüne ihtiyaç vardır.

Madenciliğin bir bilgisayara ve özel bir yazılıma ihtiyacı vardır, bu da madencilerin matematik problemlerini çözmede meslektaşlarıyla rekabet etmelerine yardımcı olur..

Bunu söylerken, biraz da şansa ihtiyacınız var. Bilgisayarınız aynı anda hem güçlü hem de şanslı olmalıdır. Şöyle düşünün – bu karmaşık problemlerden birini çözme ve sonunda bir ödül alma olasılığı, kum havuzunda kazarken altın bulmak gibidir.. Bir bilgisayarın bu problemlerden birini çözme ihtimali 6 trilyonda 1’dir. Aynı ödülün peşinde olan milyonlarca başka bilgisayarla da rekabet ediyorsunuz..

Madenciliğin sonuçları iki:

 • Bilgisayarlar bu matematik problemlerini kripto ağında çözdüklerinde yeni paralar üretirler..
 • Madenciler, hesaplamalı matematik problemlerini çözerek, işlem bilgilerini doğrulayarak kripto para birimi ağını güvenilir ve güvenli hale getirir..

Unutulmaması gereken başka bir şey de, madenciler tarafından eklenen ayrı blokların bir çalışma kanıtı veya PoW içermesi gerektiğidir..


Kripto para madenciliği iki işlevi içerir: blok zincirine işlem eklemek (güvenli hale getirmek ve doğrulamak) ve ayrıca yeni para birimini serbest bırakmak. Madenciler tarafından eklenen bireysel bloklar bir çalışma kanıtı veya PoW içermelidir.

Bitcoin madenciliği vaka çalışması

bitcoin madenciliği

Bitcoin’i bir saniyeliğine örnek olarak alalım. Blok ödülü, temelde yeni Bitcoin’in nasıl yaratıldığı veya ekonomiye kazandırıldığıdır. Her 10 dakikada bir, Bitcoin işlemlerinin bir “bloğu” madenciler tarafından çözülür ve blok zincirine eklenir..

Başlangıçta, ödül madencileri Bitcoin ağında 50 BTC’den başlayan bir blok madenciliği için aldılar.. Bu, her 10 dakikada bir birinin bir yerlerde 50 Bitcoin aldığı anlamına geliyor. O zamanlar işler farklıydı. BTC kuruş değerindeydi ve sadece dizüstü bilgisayarınızı kullanarak madencilik yapabilirdiniz. Bununla birlikte, her 210.000 blokta bir ödül yarıya düşüyor. Tüm Bitcoin’in% 80’inden fazlası çıkarılıyor. Bir sonraki “yarılanma” nın Mayıs 2020’de gerçekleşmesi bekleniyor. Sonrasında fiyat değişikliği ve oynaklığın olması bekleniyor.

Başlangıçta sadece kriptografi meraklıları madenci olarak hizmet ediyordu. Bununla birlikte, kripto para birimi popülerlik kazanmaya başladıkça ve sonunda değeri arttıkça, madencilik kazançlı bir işe dönüştü. İşletmeler depolara ve pahalı donanıma yatırım yapmaya başladı ve Bitcoin madencileri kaynaklarını birleştirerek açık havuzlara katıldı.

Bununla birlikte, zaman geçtikçe, birçok farklı sorun birikmeye başladı ve kripto para birimi topluluğu arasında madenciliğin yavaş yavaş sona eriyor mu ciddi bir tartışma yarattı. Neler olup bittiğini ve kripto para birimi madenciliğinin düşüşüne hangi faktörlerin katkıda bulunduğunu bulmaya çalışalım.

Kripto para madenciliği öldü mü?

Henüz değil. Ancak aşağıdaki olumsuzlukları göz ardı edemeyiz:

 • Pahalı ve güçlü bilgi işlem ekipmanından gelen Isı ve Gürültü.
 • Madencilik ekipmanı satın almak için çok paraya ihtiyacınız var.
 • Yangın riski. Yangın, dikkate alınması gereken bir konudur ve ne kadar elektrik kullanacağınızı ve bulunduğunuz yerin kapasitesini tam olarak anlamanız gerekir..
 • Vergiler. Tüm kazancınızı rapor etmeniz gerekiyor.

Bu da …

 • Madencilik karları sürekli olarak düşük olarak bildiriliyor.
 • Nvidia, CEO ve yatırımcılar tarafından kripto madenciliğinden beklenenden daha düşük kazanç bildirdi.
 • Kripto para birimlerinin değeri düştü ve madencilerin elektrik maliyetlerini bile kırmasını zorlaştırdı.
 • Kripto para madenciliği patlaması, bayileri durumdan yararlanmaya ve fiyatlarını artırmaya teşvik eden yüksek bir donanıma talep getirdi..
 • Ethereum ve diğer ağlar, madenciliği ortadan kaldıran POS’a (Proof of Stake) geçiyor.
 • ASIC (madencilik makineleri) ithalatı için tarifeler de yükseldi.

Madenciliğin gerçekçi avantajları nelerdir?

kripto madenciliği

 • Hala para kazanabilirsiniz. Tabii ki, elektrik maliyetleriniz düşükse, doğru ekipmana sahipsiniz ve doğru kripto para birimini çıkarıyorsunuz..
 • Bilgisayarlara merak salan ve etrafta dolaşmayı, donanım ve bilgisayar ekipmanlarıyla oynamayı seven insanlar için eğlencelidir..

Tabii ki, madencilik faaliyetlerinizin sonunda nihayetinde elde edebileceğiniz kripto para birimleriyle birlikte gelen tüm avantajların yanı sıra. Bunlardan bazıları şunları içerir:

 • Ademi merkeziyetçilik
 • Yüksek düzeyde gizlilik
 • Dijital bir cüzdanda saklanır
 • Hızlı ve ucuz işlemler
 • Evrensel düzeyde tanıma
 • Herkese erişim

Madenciliğe gitmeli miyim?

Öyleyse, madenciliğe 2019’da başlamalı mı (veya bunu bir süredir yapıyorsanız devam etmeli mi)? Cevap tamamen aklınızdaki nihai hedefe bağlıdır. Örneğin, eğlence veya eğitim amaçlı madencilikle ilgileniyorsanız, o zaman gidin. Bununla birlikte, para kazanmak istiyorsanız, kripto para madenciliği bu noktada sizin için en iyi şey olmayabilir..

Her şey potansiyel risklere ve ödüllere bağlıdır. Nesnel olarak bakıldığında, riskler ve dezavantajlar, bu noktada madenciliğin avantajlarından daha fazladır..

Madencilik karlılığını etkileyen en büyük şey, madencilikle ilgilendiğiniz herhangi bir kripto para biriminin fiyatıdır. Ancak başka bir şey düşünün. Madenciler ne kadar çok madenciliğe başlarsa ve ne kadar karlı hale gelirse, o kadar zorlaşır.. Bu şekilde tasarlandığını unutmayın. Matematiksel denklemlerin zorluğunu artırmak ve belirli zamanlarda ödülleri yarıya indirmek, birçok kripto meraklısına kazanmasız bir durum gibi geliyor.

Yapabileceğiniz başka bir şey, madenciliğe değer olan ve aslında size biraz kar getirebilecek kripto para birimlerini aramaktır.. Madencilik ekipmanınızı, madenciliği Bitcoin’den daha kolay olan yeni paraları çıkarmak için kullanın. Özellikle bu yeni madeni paraların gelecekte yükselmelerini sağlayacak ekstra özel bir şeyleri varsa. Bu günlerde çıkan, her biri benzersiz özelliklere ve olanaklara sahip çok sayıda benzersiz kripto para birimi var..

Yine de Bitcoin ile ilgileniyorsanız, gelirinizin bir kısmını Bitcoin satın almaya ayırın.

Bu, Bitcoin madenciliğinden daha iyi bir alternatiftir, çünkü son birkaç yılda giderek daha merkezileşti ve geleceği hakkında endişelere yol açtı..

Bitcoin madenciliğinden vazgeçtiyseniz, donanımınızı satın ve Dash veya Monero gibi alternatifler madenciliği yapmak için yeni bir tane satın alın.

Madenciliğe alternatifler nelerdir?

madenciliğe alternatifler

Örneğin Bitcoin ile ilgileniyorsanız, ancak madenciliğe alternatifler arıyorsanız, sadece Bitcoins satın alabilir veya bir Bitcoin Madencilik Şirketi ile size her ay bir yüzde verecek bir kira sözleşmesi girebilirsiniz. Bu şekilde, yükselen Bitcoin fiyatlarından yararlanmaya devam edeceksiniz ve evde hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek.

Başka ne yapabilirim?

Yine de kripto para topluluğunun bir parçası olmak istiyorsanız, ancak şimdiye kadar okuduğunuz her şeyden sonra madenciliğin sizin için iyi bir seçenek olduğunu düşünmüyorsanız, kripto para kazanmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 • Bir ICO’ya kaydolun: ICO’lar, yeni işletmeleri finanse etmek için sermaye artırmanın yeni bir yoludur. Yeni madalyonun değeri, şirketin genel değerine bağlıdır. Satın almanın ilk ön maliyeti vardır, ancak birçok kazançlı ikramiye vardır. Mevcut kripto para biriminizle de satın alabilirsiniz.
 • Anket almak: Anket almak, ücretsiz kripto para kazanmak için çok popüler bir yöntem haline geldi. Anket almak için kripto para birimi cinsinden ödeme yapacak indirebileceğiniz birden fazla web sitesi ve uygulama var..
 • Airdrop’lar: Bazı cüzdanlar, platformlarında bir cüzdan oluşturmak için ücretsiz kripto tekliflerine ek olarak airdrop sunar. Bir airdrop’a katılmak için belirli bir cüzdanınız dışında hiçbir şey yapmanız gerekmez. Bu, daha fazla kullanıcı kazanmak ve mevcut olanlara ücretsiz kripto vermek için oldukça ilgi çekici ve etkili bir stratejidir..

Son sözler

Kripto para dünyasında çok şey oluyor ve biz konuşurken işler değişiyor ve dönüşüyor. Kripto madenciliği, önemli bir değişim yaşayan yönlerden sadece bir tanesidir. Dır-dir kripto madenciliği öldü, rağmen?

Büyük madencilik çiftlikleri, yalnızca karlı oldukları yerlerde, yani elektrik maliyetlerinin düşük olduğu alanlarda çoğalabilirler.. Bu yapar kripto madenciliği merkezileştirilmiş.

Bireysel madenciler, ilk başladıklarında alıştıklarının yarısını zar zor aldıklarından şikayet ediyorlar. Donanıma yaptıkları yatırımlar geri kazanılamıyor ve yavaş yavaş madencilik bireylerden uzaklaşıyor ve doğrudan büyük şirketlere ve kurumlara gidiyor.

Sadece bu değil, çevre çok rekabetçi hale geldi. Fiyatlar fırladıkça, oyuna daha fazla madenci girdi ve tüm dünyada daha fazla işlem yapılmaya başladı. Rekabet nedeniyle, ev ekipmanınızın yalnızca bir işlem bloğunu doğrulaması yıllar alabilir.

Dahası, Ethereum ve diğer kripto para birimleri ASIC madencilerinden çekiliyor ve madenciliği ortadan kaldıran Proof of Stake’e geçiyor..

Bu,% 51 saldırı riskleri ve madencilerin potansiyel olarak bir madeni parayı kontrol etme olasılığı nedeniyle devam edeceğini düşündüğü bir eğilimdir..

Bugün madencilik hakkında çok şey duydunuz. Madenciliğin gelecekte yaptığını düşündüğün bir şey olup olmadığına karar vermek sana ve hedeflerine bağlıdır..

Unutmayın, kripto alanı gelişiyor ve onunla birlikte gelişmeniz gerekiyor. Belki madencilik ekipmanınızı satmanın ve kriptoya yatırım yapmanın başka bir yolu gelmiştir..

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Diğer kripto para birimleri ve bunların nasıl ticaret yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz??

Kripto para ticareti kursumuza kaydolun!

Trading Education’dan bu makaleyi okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector