Başlangıçta Darkcoin olarak bilinen Dash, 2014 yılında piyasaya sürüldü ve tüketici gizliliğini ve gizliliğini sağlamak için tasarlandı. Gerçekte, Evan Duffield ve Daniel Diaz’ın ortak yazarı olan kripto para biriminin beyaz bülteni, onu Nakamoto’nun bulgularına dayanarak “mahremiyete odaklanan ilk kriptografik para birimi” olarak tanımlıyor..

Dash, 18,9 milyon jetonluk sabit bir sınıra sahiptir ve bu, yalnızca 18,9 milyon Dash’in yapılmasını sağlar. Şu anda dolaşımda 9,9 milyon coin var. Dash, birçok açıdan arketip bir kripto para birimidir. Dash, tekerleği yeniden icat etmeye çalışan Ethereum ve Ripple gibi kripto para birimlerinin aksine, Bitcoin ve Satoshi Nakamoto’nun ilk büyük vizyonunun izinden gidiyor. Bir aracı olarak fiat para birimine günlük alımlarda rekabetçi bir alternatif olmayı amaçlamaktadır..

Dash nedir?

Başlangıçta, anonimliği sağlamak için Dash kuruldu ve Darkcoin olarak biliniyordu. Proje kurucusu daha sonra kripto para biriminin amaçlarını yeniden keşfetti ve bunu Digital Cash veya Dash olarak etiketledi. Bitcoin gibi, Dash de işlemleri doğrulamak için genellikle madencilere bağlıdır. Bununla birlikte, Masternode fikrini tanıtarak, mekanizmaya çeşitli uyarlamalar yaptı..

Madeni para, piyasaya alışılmadık yaklaşımı nedeniyle popülerlik kazandı. Dash, daha çok gizlilik ve işlem oranlarına odaklanır. Dash transferleri de neredeyse anlıktır ve izlenmesi neredeyse zordur.

Etkileyici özellik çeşitliliği nedeniyle Dash, ilk lansmanında çok fazla ün kazandı. Dash özelliklerini yayınladığında, bu özelliklerin çoğu sektör için yeniydi; bu nedenle dikkatleri üzerine çekti. Dash, bu şekilde mahremiyet madeni para piyasasında devrim niteliğinde bir güç olmaya devam ediyor.

Her Şey Nerede Başladı?

Ocak 2014’te kripto para birimi, Evan Duffield tarafından Bitcoin protokol çatalı olarak “Xcoin” olarak tanıtıldı. 2011’den beri Bitcoin’i araştıran bir web geliştiricisi olan Duffield, Bitcoin’in anonim olmamasını bir kusur olarak gördü ve üzerine inşa etmeye çalıştı. Bitcoin’in geliştiricilerine bunu dahil etme konusunda öneriler geliştirdi, ancak bunun yerine, önerilerini reddettikten sonra kendi altcoinini tasarlamaya başladı..

Dash, ilk günlerinde pompalanan ve abartılan bir altcoin. Daha sonra, Duffield, projenin gizlilik yeteneklerini daha da geliştirmesinin akıllıca olacağına karar verdiğinde yeniden yapılandırıldı ve Darkcoin olarak etiketlendi. Ancak yeniden markalaşma, darknet piyasalarının Dash’in ayırt edici özelliği haline gelmesine neden oldu. Bu sürecin dezavantajlarını gören Duffield, madeni parayı yeniden markalaştırdı. Bu sefer Dash olarak yeniden markalandı. Dash kelimesi kelimelerin karışımından gelir "dijital" ve "nakit." Dash, 2016 yılına kadar Dark Net’te artık yaygın olarak kullanılmıyordu ve bu aşamada halihazırda çıkarılmış yaklaşık 1.9 milyon coin vardı..

Dash gelişmeye başladı ve fiyatı yavaşça büyüdü. En yüksek fiyat artışı, kripto para birimleri için küresel sektörde önemli bir büyüme görülen bir yıl olan 2017’de gerçekleşti. Bundan sonra, 2018’in başlarında, yine kripto para birimlerine olan büyük talebi taklit ederek düşmeye başladı..

Devamını Oku: 2021’de ve Ötesinde Dash Ne Kadar Değerli Olacak?

Dash’deki Şüpheciler


Dash ve bu konudaki herhangi bir kripto para birimi ile ilgili küçük endişeler var. Kripto pazarına yatırım yapmayı düşünürken tüm faktörlerin farkında olmak iyidir. Örneğin bazıları, marka itibarı nedeniyle görünürlüğünden endişe duyuyor. Dash’in bu noktada adını iki kez değiştirdiğini düşünürsek, bunun için derinlemesine araştırma yapmak zor..

Dash grubu, düşük engel girişi nedeniyle, masternodların uygunsuz şekilde ve uygun bilgi veya deneyim olmadan oy kullanmasıyla ilgili şüphelerini dile getirdi. Rekabet aynı zamanda Dash için dezavantaj oluşturuyor.

Neden Dash’e Yatırım Yapmalısınız??

Dash, kripto para birimlerini karşılaştırırken göz ardı edilmesi zor olan çok sayıda çekici özelliğe sahiptir. Birkaçına bir göz atalım.

Dash’e neden yatırım yapmanız gerektiğine dair 4 neden:

1. InstaSend

Dash, Instasend protokolünü kullanarak neredeyse anında transferler gerçekleştirebilir. Instasend, madencileri atlar ve bir sözleşmeyi fikir birliği ile doğrulamak için masternodları kullanır. Bu süreç, blockchain ağ onaylarıyla ilişkili bekleme süresini ortadan kaldırır. Ana düğümler bu görevi yerine getirmek için oylama yeter sayısını oluşturur.

Belirli bir Masternode, kullanıcılar bir InstaSend talep ederken isteği kabul eder ve işlemin girdilerini kilitler. İşlem verileri daha sonra ağ üzerindeki diğer ana düğümlere aktarılır. Bu teknik, işlemin bir sonraki işlem bloğunda yer almasını sağlar.

2. Zincir kilidi

Chainlock, Dash’in uyguladığı bir diğer önemli unsurdur. InstaSend ile paralel olarak kullanıldığında, bu protokol saldırıların yüzde 51’ine karşı koruma sağlar. Bir Blockchain düğümünün yarısından fazlası tarafından yanlış veriler uygulandığında yüzde 51’lik bir saldırı gerçekleşir..

3. Sporks

Dash grubu, RC3 adlı 2014 güncellemesinde bazı zorluklarla karşılaştıktan sonra daha hızlı bir yükseltme planı denemenin en iyisi olduğu sonucuna vardı. Bu dürtü Sporks’un yapılmasına neden oldu. Sporks, yumuşak veya sert çatallar gibi acil iyileştirmelere ihtiyaç duymadan büyük iyileştirmeler sağlar.

Çok aşamalı bir yaklaşımda, Spork güncellemeleri blok zincirine katılır. Bu metodoloji, geliştiricilerin güncellemeyle ilgili verileri gerçek zamanlı olarak izlemesini sağlar. Buna karşılık, ağın nihayetinde güvenilirliği olmadan yükseltmeyi bir kerede gerçekleştirmesine yardımcı olur..

4. PrivateSend

Dash’in kullandığı en gelişmiş işlevlerden biri, Özel Gönderme protokolüdür. Bu protokol, blok zincirindeki Dash kullanıcılarının izlenemeyen transferler yapmasına ve almasına yardımcı olur. Yöntemin çalışma şekli açıktır.

Ardından, bir müşteri PrivateSend’den bir işlem talep ediyor. İşlem gerçekleştirilinceye kadar, platform işlemi alır ve müşterilerin harcanmamış Dash’ini birleştirir. Daha sonra, normal mezhepler olduklarında, protokol işlem girdilerini yırtıp atar. Kullanıcının cüzdanı daha sonra buradan Ana Düğümlere bir mesaj gönderir. Bu talep, iki kişi tarafından eşdeğer talepler gönderildiğinde karşılanır..

Ardından, bir masternod tüm girdileri birleştirir ve üç kullanıcının cüzdanlarına şimdi dönüştürülmüş girdiyi geri ödemelerini söyler. Cüzdanınız kuponu kendisine geri yüklüyor. İlginç bir şekilde, cüzdan, ayarlama için bir adres olarak bilinen şeyi kullanır. En önemlisi, cüzdan bu işlemi birkaç kez tekrarlıyor. Hepsinden iyisi, bu saniyeler içinde ve kullanıcıların tamamlaması için fazladan adımlara gerek kalmadan gerçekleşir.

çizgi fiyat grafiği 2021-2022

Dash (DASH) 2020-2022 fiyat tahmini. Kaynak: WalletInvestor

CoinSwitch’in Dash gelecekteki fiyat tahminine göre, Dash fiyatı önümüzdeki yıllarda artabilir. Mahremiyet ihtiyacı ve kabul hızı artarsa, Dash’in itirazı da artar. CoinSwitch, 2021’de Dash fiyatının 950 dolara çıkacağını ve 2025’in sonunda 2822 dolara çıkacağını tahmin ediyor..

Devamını Oku: 2021’de DASH Fiyatını Ne Artıracak??

Dash’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bir Dash yatırımını 5 dakikadan daha kısa sürede nasıl yapacağınıza dair bir adım atmak istiyorsanız, aşağıda özetlenen 5 adımlı süreci izleyin.!

Aşama 1: Düzenlenmiş bir komisyoncu ile bir hesap açın

Adım 2: Banka / kredi kartı, e-cüzdan veya banka havalesi ile para yatırın

Aşama 3: Ne kadar Dash yatırmak istediğinizi seçin

4. adım: Yatırımı onaylayın

Adım 5: Nakde çevirmeye karar verene kadar Dash’ınızı eToro’da saklayın

DASH’a hızlı ve kolay bir şekilde yatırım yapmak istiyorsanız, göz atın eToro Borsası!

Dash satın almak sıra dışı bir şey değil ve günümüzde aslında oldukça basit. Madeni paranın güvenilirliği ve dayanıklılığı, birçok büyük platformda işlem yapma açısından daha yüksek erişime izin verdi. Size en uygun platformu bulduğunuzda, başlamak için bir hesap açacaksınız. Çoğu platform kimlik doğrulaması isteyecektir, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

Kaydolduktan sonra hesabınızı finanse etmeniz gerekecektir. Bunu bir krediden banka havalesi yoluyla veya bir banka kartıyla yapabilirsiniz. Hesabınız çalışmaya başladığında, artık paranız olduğuna göre fiat’ınızı Dash’e dönüştürebilirsiniz..

Programda masternodlar önemli bir rol oynamaktadır. Dash’in daha fazla kararlılığının, kullanıcı etkinliklerini senkronize etmenin ve verileri tüm kullanıcılar arasında yaymasının tamamen ayrılmaz bir parçasıdır. Dash, masternodların çabaları nedeniyle yüksek derecede ademi merkeziyetçiliğe sahiptir. Ek olarak, kripto para biriminin yönetimi, her kullanıcının ağın ana düğümlerinden birinin resmi temsilcisi olmasını ve ekstra ücret almasını sağlar..

Dash’e Yatırım Yapmadan Önce İpuçları

1. Ellerinizi bir kripto cüzdanına alın

Yukarıda açıklandığı gibi, dijital cüzdanlar temelde küçük donanım araçlarıdır veya bazı durumlarda, kripto para birimlerinin yatırımcılar ve tüccarlar tarafından korunduğu bir uygulama gibi bir yazılım portalıdır. Önemli meblağlar harcamak isteyen herkes için bir cüzdan elde etmek akıllıca bir fikirdir..

Sadece sizin erişebileceğiniz her cüzdan için özel anahtarlar olacak ve Dash coin’lerinizin güvenliğini garanti altına alacaksınız. eToro otantik değişimini ve cüzdanını başlattı eToroX madeni paralarınızı güvenle saklayabileceğiniz yer.

2. İlk yatırımlarınızı küçük tutun

Genel olarak, kısa geçmişi ve zaten öngörülemeyen davranışları göz önüne alındığında, Dash’deki ilk yatırımınızı nispeten küçük tutmak akıllıca olacaktır. Yani kaybetmeyi göze aldığınız kadar yatırım yapın. Bu nedenle, yatırım disiplininizi koruyun, tıpkı spekülasyon ve tahminlerin ortasında potansiyel olarak başarısız olmayı umduğunuz gibi satın alın ve dev yükselişlerin vaatlerine kapılmayın..

3. Sabırlı olun

Günlük ticaretten etkilenen biri olduğunuzu varsayalım. Dash jetonlarınızı uzun vadede saklamaya bakmak akıllıca olacaktır. Bu, daha az riske neden olur ve değerlemede yüksek artışlar beklemenizi kolaylaştırır. Daha yüksek prime sahip herhangi bir sabır, Dash için yapılan iddialı tahminlerle kazanmaya değer olabilir..

4. Haberdar olun

Trendlere ve uyarılara dikkat etmek, temel kripto yatırım tekniklerinden biridir. İşaretler, yatırım yapmaya hazırlanmak için iyi bir zaman olabileceğini bilmenizi sağlar. Pazar dinamikleri, Dash’in kısa vadede ve uzun dönemlerde nasıl etkili olabileceğini belirlemeye yardımcı olacaktır. Ancak, dış güçleri akılda tutmak her zaman iyidir. Dash değerlerini de etkileyen bazı metrikler vardır. Burada Covid-19’u hesaba katmak mümkündür. Kripto piyasası salgın nedeniyle Mart 2020’de düştü ve Dash de etkilendi.

5. Dash Coin için vergi kanunları geçerli olabilir

Karmaşık raporlama süreçlerine ek olarak yeni düzenlemeler de vergi yükümlülüklerini etkileyecektir. ABD’nin mülkle ilgili kararı, gelirinizin artık normal bir gelir vergisi (% 25’e kadar) yerine sermaye kazançları üzerinden bir vergi (% 15) olarak kabul edildiği anlamına gelir..

Farklı ülkelerde, kripto para birimi vergi şartları farklıdır ve çoğu değişen pazara yanıt verdiklerinde uyum sağlayacaktır. Bununla birlikte, gelecekte herhangi bir yasal sorun yaşamamak için Dash işlemlerinizin bir kayıt defterini ve sahip olabileceğiniz diğer kripto paraları tutmak akıllıca olacaktır..

Dash, günümüzün en popüler kripto para birimlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu eşsiz proje, blockchain teknolojisinin insanlara nasıl daha fazla özgürlük ve şeffaflık sunduğunun en iyi örneğidir. Ek olarak, Dash’in yıllarca kripto endüstrisinde önemli bir rol oynamaya devam ettiğini görmeyi bekleyebilirsiniz..

EToro ile Dash’te Yatırım Yapmaya Başlayın

eToro, kripto para birimi yatırımınıza başlayabileceğiniz en iyi platformlardan biridir. Şirket, Dash’in üstüne yeni ürünler ve diğer kripto para birimleri sunarak büyümeye devam ederek, yeni başlayanların ve uzmanların kripto dünyasındaki çeşitli olasılıkları keşfetmelerine olanak tanıyor..

eToro – DASH Satın Almak İçin En İyi Broker

etoro komisyoncusu

eToro, kripto endüstrisinde uzun yıllar boyunca güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Sanal para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında.

Anahtar noktaları

  • İlk olarak Darkcoin olarak bilinen Dash, 2014 yılında piyasaya sürüldü ve tüketici gizliliğini ve gizliliğini sağlamak için tasarlandı.
  • Evan Duffield ve Daniel Diaz’ın ortak yazarı olan Dash, “gizliliğe odaklanan ilk kriptografik para birimi” olarak tanımlanıyor.
  • Dash transferleri de neredeyse anlıktır ve izlenmesi neredeyse zordur.
  • Dash kelimesi kelimelerin karışımından gelir "dijital" ve "nakit."
  • InstaSend, Chainlock, Sporks ve PrivateSend, Dash’in birçok çekici özelliğinden bazılarıdır..
  • Tahminler, 2021 yılına kadar Dash fiyatının 950 dolara tırmanabileceğini ve 2025’in sonunda 2822 dolara çıkmaya başlayabileceğini gösteriyor..
  • Dash’e yatırım yaparken bilgi sahibi olmak, ilk yatırımlarınızı küçük tutmak ve yasal düzenlemeleri göz önünde bulundurmak önemlidir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector