Dogecoin Bir Şaka mı Yoksa Gerçek Bir Yatırım mı?

  • Başlangıçta şaka olarak kurulan dijital bir Crypto olan Dogecoin, bir Reddit yönetim kurulu GameStop’un kripto para eşdeğeri yapmaktan bahsettikten sonra% 800’ün üzerinde yükseldi..
  • Reddit yatırımcılarının gözlerini dijital para birimlerine dikmesiyle Dogecoin’in fiyatı% 800 arttı..

Dogecoin (DOGE) başlangıçta bir şaka olarak başladı, ancak zamanla kripto para birimi dünyasında gözle görülür bir iz bıraktı..

Avustralyalı yaratıcı Jackson Palmer CoinMarketCap’e bakıyordu ve Doge meme, ünlü Shiba Inu’ya dayanır ve aynı zamanda komik sans yazı tipini kullanır ve fikri şaka olarak tweetledi.

Palmer, Adobe Systems’ın Sidney’deki pazarlama departmanından meslektaşları tarafından şakayı gerçeğe dönüştürmek için teşvik edildi. Palmer daha sonra dogecoin.com alan adını satın aldı..

Daha sonra o sonunda kaybolacağına inanan şakaya devam etti Kendisine çevrimiçi olarak ulaşan Portland, ABD’den bir programcı olan kurucu ortak Billy Markus ile.

Fikir olabildiğince gülünç olmaktı. Bir blok her çıkarıldığında 0’dan 1 milyona kadar rastgele blok ödüllerine sahip olma fikrine bile sahiptiler..

İkili şaka olarak ölmediğine şaşırdı ve sonunda ikisi Dogecoin’i daha geniş bir demografiye ulaşmanın bir yolu Bitcoin ve madeni para ve meme çevresinde güçlü bir kültür gelişti.

Bir profesyonel gibi kripto para ticareti yapmak ister misiniz? ödeme eToro!

Elon Mush ve Dogecoin

"Bay Musk, Dogecoin yatırımcılarıyla aya kadar birlikte. “

Elon Musk geçmişte dogecoin hakkında tweet attı ve Nisan 2019’da bunun “en iyi kripto para birimi” olduğunu belirtti.

Perşembe günü, Dogue dergisinin kapağının fotoğrafını tweetledi. Twitter ve Reddit’teki birçok kullanıcı bunu Musk’ın desteğini doge rallisinin arkasına attığı anlamına geldi..

Tesla Başkanı Elon Musk, dergi kapağının fotoğrafını tweetledi. "Dogue" Perşembe günü – ortak bir başlığa sahip bir oyun "Vogue," Twitter ve Reddit’te oynanan trend.

Musk’ın tweetleri hayranlarını veya genel olarak insanları etkileme eğilimindedir. Benzer şekilde, hayranlarını bir "Signal’i kullanın," Twitter’da ve milyonlarca kişi mesaj sitesine akın etti.


Ayrıca Bitcoin gibi potansiyel bir Mars ekonomisinin kripto para birimlerine odaklanacağını söyledi. Musk geçen ay tweet atıyordu "Tek kelime: Doge," 40 milyon takipçisine. O da ekledi "Mars ekonomisi kripto ile çalışacak," bir tweet’e cevap vererek.

Ayrıca Musk, Cuma sabahı erken saatlerde Twitter profiline #bitcoin ekledi..

Dogecoin Fiyatına ne oldu ?

Dijital para birimi olan Dogecoin, ticaret oranı hızla genişledikçe% 800 arttı.

WallStreetBets ‘ "Başkan, ” Perşembe günü Twitter’da yazdı, "Doge hiç bir dolara gitti mi??" Birkaç saat sonra, bir milyon kişi Satoshis Street Bets’e katıldı ve "doge’yi aya götürmek."

Doge hiç bir dolara gitti mi??

– WSB Başkanı (@WSBChairman) 28 Ocak 2021

Reddit’teki subreddit “WallStreetBets” topluluğu, elektronik perakendecisi Gamestop’un neredeyse% 2.000 artmasına neden oldu. Redditors, Wall Street’teki hedge fonları hafifçe aşarak hisse senedi fiyatını yükseltti.

Ancak kaynaklar, Redditor’ın Dogecoin sürücüsünün Gamestop ile olduğu gibi sitede kısayollarının olmadığını belirtiyor. Bu nedenle, insanlar kripto para birimini yönlendirerek ekstra kar elde etmeye çalışıyorlar..

Yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer, Dogecoin’i 2013’te bir şaka olarak başlattı. Dijital para birimi logosu, o sırada bir Shiba Inu köpeği tarafından kullanılan ünlü mem’e dayanıyor. Bir Shiba Inu, Dogecoin amblemidir.

Dogecoin nasıl çalışır?

Dogecoin, Markus şu anda aktif olmayan ve başlangıçta Bitcoin’in bir çatalı olan Litecoin’in bir çatalı olan Luckycoin’i çatalladığında yaratıldı..

Farklı bir iş kanıtı algoritması Bitcoin’den daha fazla ve nasıl çalıştığı bakımından Litecoin’e oldukça benziyor. Aslında Litecoin üzerinde yapılan tüm modifikasyonlar ve güncellemeler Dogecoin üzerinde de yapılacaktır..

olmasına rağmen Dogecoin akıllı sözleşmeleri desteklemez, bu ucuz ve hızlı. Hatta bazı insanlar kullanım Dogecoin borsalar arasında para transferi yapmak düşük işlem ücretlerine sahip olduğu ve oldukça hızlı olduğu için.

Dogecoin madenciliği pahalı bir süreçtir ve çok zaman alır, Palmer’ın mutlu olmadığı bir şey çünkü çevre için iyi değildir.

Ayrıca Dogecoin madenciliği zamanla daha da zorlaşacak şekilde kurulmuştur. ancak, 600.000’inci blok çıkarıldıktan sonra, blok başına 10.000’lik kalıcı bir ödül vardı.

Dogecoin ayrıca toplam üst sınırı yoktur. Bu, madencilerin proje üzerinde çalışmaya devam etmelerini ve toplam arza ulaşıldığında ayrılmamalarını sağlamak için yapıldı..

Bu aynı zamanda, madencilik için her zaman bir teşvik olduğundan, son derece yüksek işlem sürelerinin önlenebileceği anlamına gelir..

Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinin çoğu, coin sayısında tam bir sınıra sahiptir ve bu sınıra ulaşıldığında, insanlar muhtemelen bunları kullanmayı bırakacaktır..

Bu anlamda, bu Dogecoin’in diğer birçok kripto para birimini geride bırakabileceği anlamına gelebilir..

Diğer birçok kripto para birimi gibi Dogecoin’in de halka açık bir defteri vardır, yani eski işlemler silinemez.

Dogecoin ayrıca madenciliği Litecoin ile birleştirdi.

Dogecoin ne elde etmeye çalışıyor?

dogecoin nedir

Dogecoin daha ciddiye alınmaya başladıkça, arkasındaki ekip neyi başarması gerektiği konusunda fikirler geliştirmeye başladı..

Anlaşıldı ki arkasındaki ideoloji Dogecoin basit olmalı; kullanımı kolay bir kripto para birimi oluşturmak için, teknolojik açıdan etkileyici bir şey değil.

Palmer, bir kripto para biriminin yapması gereken en önemli şeyin ödemeleri işleyebilmek olduğuna inanıyor.

Ona göre, reklamları veya çok yeni olan diğer kavramları izlemek gibi hizmetler için ödeme yapan kripto para birimleri, henüz fiat parayla test edilmedikleri ve insanlar henüz bu fikre alışmadıkları için iyi bir fikir değil..

Kripto para birimlerinin insanlara somut kullanım durumları vermesi gerekiyor, günlük eşyaları satın almak gibi. Bu yapılmadığı sürece insanlar onu benimsemeyecek.

Bunu başarmak için, ödeme yapmanın olabildiğince verimli olması gerekir.

Dogecoin devrilme sistemi olarak da kullanılmaya başlandı, İnsanların keyif aldıkları içerik için İnternet’e bahşiş verdikleri yer.

Dogecoin topluluğunun üyelerine “Shibes” denir. Birçoğu Dogecoin’i çekici buldu çünkü diğer kripto para birimi projeleri kadar ciddi ve politik değildi..

Dogecoin topluluğunun hayır kurumları konusunda çeşitli eylemler gerçekleştirdiği biliniyor..

En dikkate değer hayır kurumlarından biri, Dogecoin’in, gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara içme suyu sağlamayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan hayır kurumuyla çalıştığı zamandı: su.

Topluluk, Kenya’da bir kuyu inşa etmek için 30.000 $ ‘a eşdeğer para toplamayı başardı.

Diğer kayda değer etkinlikler arasında, topluluğun Jamaikalı kızak takımı için 50.000 dolar toplamaya çalıştığı ve Dogecoin temalı bir araba kullanan NASCAR sürücüsü Josh Wise’a sponsor olduğu 2014 Kış Olimpiyatları yer alıyor..

Topluluğun çok destekleyici olduğu belirtildi. 25 Aralık 2013’te, birçok Dogecoin sahibinin madeni paralarının çalındığı bir hack gerçekleşti..

Dogecoin, “SaveDogemas” adlı bir girişim başlattı ve çalınanları kapsayacak kadar para toplamayı başardı.

Dogecoin topluluğunda “1 DOGE = 1 DOGE” şeklinde ifade edilen yaygın bir ifade vardır. ima ediyor ki Dogecoin sadece işlemler için kullanılmalı, yatırım olarak kullanılmamalıdır.

Ayrıca Ethereum’u Dogecoin (Dogethereum) ile köprülemek için gelecekteki bir proje var, böylece Ethereum blok zincirinde ERC 20 token olarak kullanılabilir..

Palmer, Dogecoin’den ayrıldı ve Billy Markus şu anda gelişiminin arkasındaki ana figür.

Dogecoin nasıl performans gösterdi?

dogecoin fiyat tablosu

Diğer birçok kripto para birimi gibi, Dogecoin de nispeten değişken.

Yazma sırasında Dogecoin bir 6,089 milyar dolarlık piyasa değeri ve var 120.801.435.050 (120 milyar) madeni para dolaşımda, göre CoinMarketCap.

Çıkarılan blok başına 10.000 jetonluk büyük blok ödülü, Dogecoin’in piyasa kapitalizasyonunun oldukça düşük olmasının nedeni olabilir..

Dogecoin ilk piyasaya sürüldüğünde, ABD doları düşük kalırken Bitcoin karşısında nispeten yüksekti..

Bu, çoğu insanın Dogecoin’e karşı Bitcoin ticareti yaptığını, ancak ABD dolarına karşı olmadığını gösteriyor olabilir..

Üstelik şunu da dikkate almaya değer 2015 yılına kadar, 100 milyar Dogecoin Zaten mayınlıydı, bugün dolaşımda olan sikkelerin çoğu.

Dogecoin’e tarihsel olarak bakıldığında, Bitcoin’e karşı çok sayıda zirveye ulaştı, genellikle dramatik bir şekilde yükseldi ve ardından yavaş yavaş fiyatı düştü..

Ocak 2014’te, Dogecoin Bitcoin’i bile kısa bir süre geride bıraktı ve işlem hacmi açısından diğer tüm kripto para birimleri.

Dogecoin, yalnızca Nisan 2017’de ABD doları karşısında büyük bir çekişmeye başladı. Ocak 2020’de yaklaşık 2,8 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı, ulaştığı en büyük piyasa değeri olan.

Dogecoin bu kadar yükseklerle tekrar buluşacak mı?

Bu henüz görülmedi.

2 milyar dolarlık en yüksek noktasına ulaştıktan sonra, Dogecoin ABD doları karşısında daha fazla değer kazandı ve aynı hareketleri tekrar ediyor gibi görünüyor – yukarı fırlıyor ve sonra yavaş yavaş düşüyor..

Birçok piyasa uzmanının bugünlerde kripto para piyasasının çok daha olgun olduğuna inandığını ve bu nedenle aynı zirvelere ulaşılamayabileceğini hatırlamak da önemlidir..

Sonra tekrar, diğer kripto para birimi meraklıları başka, çok daha büyük bir kripto para balonunun gerçekleşeceğine inanıyor..

Olursa, fiyatlar muazzam bir şekilde düşmeden önce bir kez daha yükselebilir.

Ayrıca not edilmelidir ki Dogecoin meme tabanlı en başarılı kripto para birimidir (meme parası).

İnsanlara içerikleri için çevrimiçi bahşiş vermenin bir yolu olarak kalmaya devam ederse, bu da değerini artırabilir..

Dogecoin’in Fiyatı Neden Arttı??

CoinMarketCap’e göre Dogecoin, son 24 saatte yaklaşık% 340 artarak 0.19 $ ‘a (0.14 £) yükseldi..

1 dolarlık jeton değeri talep eden bir grup Reddit gönderisinden geliyor.

Amaç, büyük ölçüde kısa olan GameStop gibi şirketlerdeki paydaki son artışı temsil etmektir..

Kaynak: CoinMarketCap

Son birkaç gün içinde hisseler şaşırtıcı bir şekilde% 359 ile 96.80 $ ‘dan 347.50 $’ a yükseldi..

Bir amatör tüccar ordusu işletmeye saldırdıktan sonra, piyasalar sarsıldı ve deneyimli hedge fonlardan milyarlarca kayıp yaşandı. Ancak patlama, acemi tüccarların çok para ödediğini gördü.

Kısacası, deneyimli yatırımcılar hisse senetlerini satış için ödünç alıp daha sonra daha düşük bir fiyattan geri satın aldıklarında, "açığa satış" satış kolaydır.

Borç aldığı şirkete teslim edildiğinde, hisse senedinin avantajını cebe indirmek için değerinin düşeceğine etkin bir şekilde bahse giriyorlar..

Bir şeyi açıklamak için, Reddit’teki WallStreetBets grubu, GameStop hisselerini daha sonra yerine daha önce satın alarak riskten korunma fonunu almayı kabul etti..

Bununla birlikte, riskten korunma fonu, ödünç verilen hissesini henüz geri ödememiştir, bu da nihayetinde öz sermayeyi çok yüksek bir miktarda geri ödemeleri için milyonlara mal olmuştur.

GameStop’ın hisse fonlarındaki artışından sonra, Reddit kullanıcıları diğer gönderilerdeki WallStreetBet’in Wall Street hedge fonlarını sıkma girişimlerine atıfta bulundu..

Bir gönderi aradı "Dogecoin bir sonraki GME / Bitcoin."

Ve eklendi, "Kripto pazarını tamamen değiştirin … Dogecoin Ay’a."

Dogecoin, bir "WSB Başkanı" Reddit topluluğuna bağlı olmadığını koruyan hesap.

Ayrıca Tesla’nın kurucusu Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Aralık ayında değerlemenin artması için gönderdiği kripto para birimine dikkat çekti..

Twitter’da dedi ki, "Tek kelime: Doge."

Dogecoin yatırım yapmaya değer mi?

dogecoin yatırım yapmaya değer mi

Dogecoin iyi bir yatırım olabilir ve dikkate değer. Aktarım hızı bitcoin’den çok daha hızlı.

Akıllı sözleşmelerin ve dApp’ler gibi diğer özelliklerin o kadar önemli olmadığına inanıyorsanız, o zaman iyi bir yatırım olabilir..

Bu arenada Dogecoin iyi bir performans sergiliyor. Kullanımı hızlı ve ucuzdur.

Dogecoin, tüccarlar için borsalar arasında geçiş yaparken veya piyasa çok değişken olduğunda değer depolamak için daha yararlı olabilir..

Dogecoin daha fazla özellik kullanırsa, bu muhtemelen fiyatı artıracaktır..

Bununla birlikte, Dogecoin’in güçlü yönleri çoğunlukla kripto para birimi farkındalığını yaymak ve değişime karşı dirençli kalmaktan kaynaklanıyor gibi görünüyor..

Bununla birlikte, çok hızlı olduğu için devrilme için kullanılabilmesi açısından değeri vardır. Token sınırına sahip olmamak, madencileri çalışmaya devam etmeye teşvik eder.

Ayrıca, Dogecoin çevresindeki topluluğun onun bu şekilde değil, gerçek bir para birimi olarak kullanılmasını istediğini belirtmekte fayda var..

Peki Dogecoin iyi bir yatırım mı? Evet, Dogecoins birçok yatırımcı tarafından güçlü bir yatırım olarak görülüyor, bu yüzden fiyatı keskin bir şekilde arttı.

Digitalcoin, Dogecoin’in Haziran 2021’e kadar 0.090 $ ‘a kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Üstelik, Haziran 2024’e kadar Dogecoin’in 0.164 $’ a ulaşabileceğini tahmin ediyor..

Previzioni Bitcoin, DOGE’nin Aralık 2021’e kadar 0.27 $ ‘a ve 2022’de 0.42 $’ a ulaşabileceğine inandıkları için Dogecoin’in fiyatını tahmin etmede daha da iyimser..

Şaka olarak başlatılmasına rağmen, Dogecoin artık yatırımcılar ve kripto topluluğu tarafından ciddiye alınıyor gibi görünüyor..

Portföyünüze Dogecoin Eklemelisiniz?

Dogecoin’in son iki yıldaki göreceli zayıflığından bağımsız olarak, şifreleme varlıklarının değerlemesindeki toplam büyüme Dogecoin’e fayda sağladı. Ayrıca, bir zamanlar yaygın olan Altcoin haritaya geri döndü ve en son Dogetherum projesiyle kripto yatırımcı tartışmalarında.

Bu proje işe yararsa, altcoin’in fiyatı iyi olacak. Dogecoin, çoğu meslektaşından daha küçük döviz ücretlerinden kar elde eder, bu da onu harcamalar ve gönderimler için uygun bir dijital varlık haline getirir..

Dogecoin’in kripto para birimi alanlarında uzun süredir devam eden durumu göz önüne alındığında, kripto para birimi için Dogecoin’den daha büyük potansiyele sahip umut verici girişimler var. Bu nedenle Dogethereum Projesi’nin oranları artıracağı beklentisiyle, Dogecoin satın alırsanız kripto varlık portföyünüzde küçük bir işletme olmalıdır..

Anahtar noktaları

Bu makaleden bir şey hatırlıyorsanız, bu önemli noktaları yapın.

  • Başlangıçta şaka olarak kurulan dijital bir Crypto olan Dogecoin, bir Reddit yönetim kurulu GameStop’un kripto para eşdeğeri yapmaktan bahsettikten sonra% 800’ün üzerinde yükseldi..
  • Reddit yatırımcılarının gözlerini dijital para birimlerine dikmesiyle Dogecoin’in fiyatı% 800 arttı..
  • Ocak 2020’de Dogecoin neredeyse 6 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Yazma sırasında 6,09 milyar dolara yakın.
  • Tüccarlar kullanır Dogecoin kriptoyu diğer borsalara transfer etmek. Çünkü nispeten hızlı ve kullanımı ucuz.
  • Dogecoin kripto para birimi farkındalığını yaymada çok başarılı oldu. Birçoğu için, onlara kripto para biriminin ne olduğunu tanıttı.

EToro ile Dogecoin’e yatırım yapın

eToro – En İyi Kripto Para Birimi Platformu

eToro, yıllar boyunca Kripto endüstrisinde güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Okumayı seviyorsan Dogecoin Gerçek Bir Yatırım Mı Yoksa Şaka mı? lütfen ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir başkasıyla paylaşın.

Daha fazla oku:

2021’de İşlem Yapmak İçin En İyi Kripto Para Birimleri Nelerdir??

2021 için Herkesin Kabul Edeceği 7 Kripto Para Birimi Tahmini

Bitcoin 2021’de 100.000 Dolarlık Fiyata Ulaşabilir mi?

2021’de Patlayacak İlk 10 Altcoin Nedir?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector