Dünyanın En Hızlı Büyüyen Kripto Para Birimi Bitcoin’dir

Bitcoin şu anda dünyanın en hızlı büyüyen kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında oluşturulan Bitcoin, piyasa değeri açısından küresel olarak en büyük kripto para birimidir ve en popüler olanıdır ve başlangıcından bu yana bu ayrımı sürdürmektedir..

Bitcoin dijital bir para birimidir. Tüm dünyadaki bilgisayarlarda dijital olarak oluşturulur ve tutulur. Geleneksel para birimlerinin aksine, Bitcoin, kullanıcılara işlemlerinin ve dijital varlıklarının mutlak kontrolünü sağlayan merkezi olmayan bir para birimidir. Bitcoin ağındaki işlemler blok zinciri olarak bilinen bir deftere kaydedilir..

Blok zinciri halka açık bir defterdir, yani tüm işlemlerin halka açık olduğu ve ağ kullanıcıları tarafından incelendiği anlamına gelir. Bu, ağın şeffaflığını ve güvenliğini sağlar çünkü kayıtlar halka açıksa, çifte harcama gibi dolandırıcılık yapmak neredeyse imkansız hale gelir. Ağın kullanıcıları bir cüzdanın ne kadar bitcoin’e sahip olduğunu görebilir. Ancak, bir kullanıcıyı bitcoin adresi üzerinden izleyemezler..

Bitcoin ağındaki işlemler madenciler tarafından doğrulanır ve ardından blok zincirine eklenir. İşlem ücretleri ve yeni bitcoinler yoluyla çalışmaları için ödüllendirilirler. Madenciler için şu anki ödül 6,25 BTC’de duruyor ve her 210.000 blokta kazılan bir yarıya düşüyor.

Peki Bitcoin Nasıl Çalışır?

Birkaç kavramı anladıktan sonra Bitcoin’in işleyişini anlamak daha kolay.

  • Blok zinciri: Blockchain teknolojisi, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin dayandığı temeldir. Bir blok zinciri, halka açık bir defterdir. Bitcoin ağındaki her işlem, tüm işlemlerin kalıcı bir kaydını oluşturarak defterde saklanır..
  • Özel anahtarlar ve genel anahtarlar: Bitcoin cüzdanları bir özel anahtar ve bir genel anahtar içerir. Bu anahtarlar, kullanıcıların bir işlemi başlatmasına ve dijital olarak imzalamasına olanak tanır.
  • Madenciler: Madenciler, Bitcoin topluluğunun üyeleridir. Blok zincirine eklemeden önce güçlü bilgisayarlar kullanarak tüm işlemleri doğrularlar.

Blok zinciri halka açık bir defter olduğundan, Bitcoin ağında gerçekleştirilen tüm işlemlerin ayrıntıları halka açıktır. İşlemler madenciler tarafından doğrulanır ve ardından blok zincirine eklenir. İşlemler ayrıca, korumalı dijital imzalar aracılığıyla işlemleri doğrulayabilen kullanıcı cüzdanları aracılığıyla da doğrulanır. Her bloğun kazılması yaklaşık on dakika sürer.

Devamını Oku: Bitcoin Nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

Bitcoin Ne Kadar Güvenli??

Bitcoin, piyasadaki en güvenli kripto para birimlerinden biridir.

  • Bitcoin şifrelenmiştir ve Bitcoin ağındaki tüm işlemlerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olan blockchain teknolojisini kullanır..
  • İşlemler blok zincirine kaydedilir. İşlemler incelemeye açıktır, sistemin tam şeffaflığını sağlar ve çifte harcama gibi sahtekarlıkların meydana gelmemesini sağlayarak güvenliği artırır..
  • Bitcoin merkezsizdir, yani herhangi bir merkezi otorite veya hükümetin etkisinden uzaktır. Bitcoin ağını kullanan bireyler ve işletmeler geniş, merkezi olmayan bir ağın parçası olurlar. Merkezi olmayan bir ağ kullanmanın bir başka avantajı, ağın bir kısmı çökerse, ağın hala çalışır durumda olması ve işlemlerin yine de gerçekleştirilebilmesidir..

Bitcoin İşlemleri Nedir??

Bitcoin ağındaki işlemler, kayıtları incelemek isteyen herkes tarafından erişilebilen halka açık bir defterde saklanır. Bitcoin cüzdanı özel bir anahtar kullanır. İşlemler yalnızca özel anahtar kullanılarak imzalanabilir ve erişilebilir. Özel anahtar, işlemin cüzdanın sahibinden kaynaklandığına dair kanıt sağlamak için kullanılır..

Ayrıca Okuyun: 2021 için Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin, geleneksel para birimleri ve ödeme sistemlerinin eksik olduğu birçok avantaja sahiptir. Avantajlardan bazıları şunlardır:

✅ Özerklik:

Bitcoin, kullanıcılara verdiği özerklik nedeniyle popülerdir. Kullanıcılara paralarının tam kontrolünü ve parayı nasıl harcadıklarını verir.

Ademi merkeziyetçilik:

Bitcoin, merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Bu, merkezi bir otorite veya hükümetin etkisi altında olmadığı veya bu otorite tarafından düzenlenmediği anlamına gelir, bu da onu üçüncü taraf düzenlemelerinden veya manipülasyonundan muaf kılar.

✅ Hızlı ödemeler:

Bitcoin işlemlerinin tamamlanması, bankalar aracılığıyla yapılan işlemlerin aksine, işlenmesi birkaç saat ila birkaç gün sürer..

✅ İnkar Edilemez:

Bir bitcoin işlemi tamamlandıktan sonra, alıcı işlemi tersine çevirmediği sürece tersine çevrilemez. Bu, ödemenin alınmasını sağlar.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir??

Bitcoin’in bazı dezavantajları da vardır. Bazı dezavantajlar şunlardır:

❌ Dolandırıcılar:

Bitcoin’in popülaritesi onu dolandırıcılık, saadet zinciri ve bilgisayar korsanlığı saldırıları gibi dolandırıcılıklara karşı savunmasız kılar.

❌ Oynaklık:

Bitcoin, değişken bir kripto para birimidir ve Bitcoin’in tarihine bakıldığında, bazı dönemlerde aşırı dalgalanma görülmüştür. Volatilite, kısa vadeli ticaret için faydalıdır, ancak uzun vadeli ticaret için uygun değildir..

Bitcoin Fiyatını Artıran Nedir??

Bitcoin, dünyanın en hızlı büyüyen kripto para birimidir. 2020 ve 2021’in başlangıcı, Bitcoin’in rekor kıran fiyatlara yükseldiğini gördü. Bitcoin fiyatındaki artışın arkasında neyin olduğuna bakalım.

1. Kurumsal ilginin artması:

2020’nin başından bu yana, Bitcoin’e kurumsal ilgide bir artış oldu. Bu faktör, Bitcoin fiyatının yükselmesinde önemli bir rol oynayacak. Gittikçe daha fazla kurum Bitcoin ve blockchain teknolojisini kullanmaya bakıyor.

2. Erişilebilirlik:

PayPal gibi geleneksel platformlar da Bitcoin’e olan ilgiyi artırıyor. PayPal kısa süre önce hizmet kullanıcılarının Bitcoin’i bir ödeme modu olarak satın alabileceğini, satabileceğini ve kabul edebileceğini duyurdu. Bu hareket, PayPal’ın Bitcoin’e 350 milyon güçlü kullanıcı tabanı erişimi sağladı. PayPal’a bakıldığında, rakipleri de benzer stratejileri duyurarak Bitcoin’e erişilebilirliği artırdı ve fiyat artışını hızlandırdı..

3. Enflasyon:

Bitcoin, sabit bir varlık olduğu için yatırımcılar tarafından bir değer deposu olarak da kullanılmaktadır. Geleneksel para birimlerinin aksine, Bitcoin herhangi bir enflasyonist baskı ile karşılaşmaz. Enflasyon, geleneksel para birimlerinin satın alma gücüne zarar vererek, yatırımcıların artan enflasyona karşı korunmasına, Bitcoin gibi varlıklara yatırım yapmasına ve sonuç olarak değerini artırmasına neden oldu..

4. Bitcoin azdır:

Bitcoin 21 milyonla sınırlıdır, madenciler 21 milyondan fazla bitcoin çıkaramaz, bu da Bitcoin’i aşırı derecede kıt hale getirir ve fiyatını yükseltir.

Daha Fazla Oku: 2021’de Bitcoin Fiyatını Ne Artıracak??

Bitcoin 2021’de İyi Bir Yatırım mı??

Geçen yıl, salgın meydana geldiğinde Bitcoin’in büyük bir darbe aldığını gördü. Bununla birlikte, Bitcoin bu kayıpları bir kenara attı ve Bitcoin muhteşem bir şekilde yükseldi. Kripto para birimi 40.000 $ işaretini aştı.

Peki Bitcoin 2021’de iyi bir yatırım mı? Kripto Uzmanları, Bitcoin’in 2021’in sonunda 100.000 doları geçebileceğini ve 2022’ye kadar 300.000 dolara kadar çıkabileceğini öngördü. Bitcoin’in bu beklentileri karşılama olasılığı var ve bu da onu heyecan verici bir yatırım fırsatı haline getiriyor.

eToro – Bitcoin Satın Almak İçin En İyi Broker

etoro komisyoncusu

eToro, yıllar boyunca Kripto endüstrisinde güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Sanal para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me