Ethereum, Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para birimi olarak ortaya çıktığı için geçen yıl sohbetleri ateşledi. Ancak, Bitcoin’den farklı olarak Ethereum, “hemen hemen her şeyi kodlamak, merkezi olmayan, güvenli hale getirmek ve ticaret yapmak” için kullanılan çok ticaretli bir platformdur.

Ethereum, 2018’den bu yana Ocak 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yaklaşık 100 $ ‘a düştü. Ethereum, Bitcoin ve rakip para birimi Litecoin gibi diğer geleneksel kripto para birimlerine göre birçok avantaj sunuyor. Kripto para birimlerinin ötesinde bir işlem ve ticaret yöntemi olarak şirketler ve yeni başlayanlar tarafından geniş çapta benimsenmiştir..

Birçok kişi Ethereum’un gerçekte ne olduğunu, nerede başladığını ve son patlamasını göz önünde bulundurarak ona nasıl yatırım yapacağını merak ediyor. Yatırımın tehlikelerini ve onu madencilik yapma ve kendi servetinizi Ether’den geliştirme yeteneğini de hatırlamanız gerekir..

Ethereum Nedir?

Ethereum olarak bilinen dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi, ilk olarak 2015 yılında kendi kripto para birimi olan Ether için piyasaya sürülen açık kaynaklı, merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Bir platform olmanın yanı sıra, Microsoft’un ConsenSys ile ortaklığı gibi çeşitli uygulamaları oluşturmak, dağıtmak ve kullanmak için kullanılan bir programlama dilidir. Bu uygulamaların genellikle tek bir bilgisayar için bir evi yoktur, ancak daha güvenli ve emniyetli bir altyapı için birden çok bilgisayara dağıtılır.

Ethereum’da çalıştırılan uygulamalar, ağa özgü bir şifreleme belirteci olan Ether üzerinde çalıştırılır. Bu belirteçler, Ethereum platformu etrafında taşıma görevi görür ve çoğunlukla kendi uygulamalarını platforma entegre etmek ve inşa etmek isteyen geliştiriciler tarafından kullanılır..

Eter iki geniş tanım için kullanılabilir; ilk olarak Bitcoin veya Ripple gibi dijital para birimi değişimi olarak ve ikincisi uygulamaları çalıştırmanın ve platformda bunlardan kazanç sağlamanın anahtarı olarak. Ethereum, “hemen hemen her şeyi kodlamak, merkezden uzaklaştırmak, güvence altına almak ve ticaret yapmak” için kullanılabilir. Ether, Ethereum üzerine kurulu akıllı sözleşmeler ve dApp’ler üzerinde işlemlere izin veren dijital kripto para birimidir..

Örnek olarak, Microsoft’un ConsenSys ile ortaklığı, müşterilere yalnızca tek bir tıklamayla bulut tabanlı bir blok zinciri geliştirici ortamı sunmak için Microsoft Azure üzerinde “Hizmet Olarak Ethereum Blok Zinciri (EBaaS) sunar..

Her Şey Nerede Başladı?

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, 2011 yılında, meraklı ve blockchain teknolojisinin ilgisini çeken genç bir programcı olarak Bitcoin’e dahil oldu. Bu, onu Bitcoin’in finansal amaçlarla ilk kullanımlarından daha büyük bir ağ tasavvur etmesine yol açtı. Bununla birlikte, 2013’te yakında Ethereum haline geleceğini özetleyen bir beyaz makale yayınladı. Bitcoin ve Ethereum arasındaki en büyük fark, Ethereum’un kripto para biriminden daha fazlasını alıp satabilmesiydi..

Buterin ve çoklu ticaret platformunun diğer kurucu ortakları, vizyonlarını yerden başlatmak için Ether tokenleri sattıkları bir kitle kaynak kampanyası başlattıktan sonra 2014 yılında 18 milyon doların üzerinde para topladı. Bunun ardından Ethereum, Frontier olarak bilinen ilk canlı lansmanını 2015 yılında gerçekleştirdi. Bugün Ethereum ikinci en büyük kripto para birimi olarak biliniyor ve yüzlerce geliştiricinin dahil olduğu.

Ethereum, 2016 yılında Ethereum’un yazılım ağından türetilen bir dizi akıllı sözleşme olan DAO’da toplanan 50 milyon dolardan fazla fonun çalınmasının ardından 2016 yılında iki blok zinciri bölümüne bölündü. Bu iki bölümün adı artık Ethereum ve Ethereum Classic.

Daha fazla fidye yazılımı girişimine karşı savunma yapmak için tasarlanmış orijinal programdan bir hard fork, yeni Ethereum’u buldu. Ethereum daha sonra, Bitcoin’in hemen ardından Eylül 2019 itibarıyla piyasadaki en büyük ikinci sanal para birimi seçildi..


ethereum fiyat grafiği

10 Ocak 2021’de Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmanın 100 $ altına düştü. Kaynak: Coindesk

Ethereum Üzerine Şüpheciler

2017’den beri Ethereum geliştiricileri, ağı bir çalışma kanıtı sisteminden bir risk kanıtı sistemine (PoS) taşımak için çalışıyorlar. Casper olarak bilinen proje, uygulamasıyla birlikte Ether üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Ethereum ağı, Casper’ın PoS’ye geçişinin bir parçası olarak, ağdaki işlemleri durduracak ve işlemlerin işlemeyi durduracağı ve ağın donacağı bir ‘buz devrine’ neden olacak bir tehdit bombasına maruz kaldı..

İstanbul hard fork’u 2019’un sonunda Ethereum geliştiricileri tarafından devreye alındı ​​ve bu da blok işlem süresinde büyük bir artış yarattı. Bu, geliştiricilerin ayarlayamadığı yükseltmeye uyacak şekilde madencilik bloklarının karmaşıklığına atfedildi. Muir Glacier güncellemesi, 1 Ocak 2020’de zincir 9,200,000 numaralı bloğuna ulaştığında başlatıldı ve en az 4 milyon blok daha meydan okuma bombasını zorladı..

Ethereum’un yaratıcılarının meydan okuma bombasını azaltmak ve daha fazla zaman satın almak için ortaya koydukları çabalar, güvenlik ve kesinliğe önem verdiklerini ve böylece Ethereum’a katılmak isteyenlere güven verdiklerini gösteriyor..

Neden Ethereum’a Yatırım Yapmalısınız??

Ethereum’un en büyük ikinci kripto para birimi olduğu düşünüldüğünde, kesinlikle diğer kriptolara göre güçlü bir yatırım olarak kalmaktadır. Ethereum tarihindeki dalgalanmalara rağmen, analistler Ethereum fiyatının uzun vadede daha da artacağı konusunda hemfikir..

Ethereum, DeFi’nin en üstünde olduğu için fiyat artışı potansiyeli çok büyük. Analistler, DeFi’yi mevcut merkezi geleneksel finansal sistemin değerli bir rakibi olarak görüyorlar..

Ethereum, 10 Ocak 2021’de 13 Ocak 2018’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.432 $ ‘dan çok da uzak olmayan 1.336 $’ a yükseldi. Ethereum blok zinciri 2021’de benimsenmeye devam ederse, ki bu çok muhtemeldir Kripto analistlerine göre Ethereum yükselebilir. James Todaro Blocktown Capital yönetici ortağı, Ethereum fiyatının 2021’de 9.000 dolara kadar çıkacağını tahmin ediyor.

Ethereum’un ikinci versiyonu olan Ethereum 2.0, Ethereum’daki yatırım kararlarını etkileyecek sebeplerden biridir. Ethereum 2.0, madencilik yerine enerji üretimine ve arıtmaya odaklanacak. Teminat kanıtı, fonların güvenliğini sağlamak için işlem tanımlama ve kimlik doğrulama için bir kripto cüzdanı gerektireceğini unutmayın..

Devamını Oku: 2021 için Ethereum Fiyat Analizi

Ethereum’a Nasıl Yatırım Yapılır?

Ethereum’a ve özellikle de Ether’e yatırım yapmayı planlıyorsanız öncelikle bir dijital cüzdana ihtiyacınız var. Ethereum’u hiçbir büyük borsada bulamayacaksınız ve çevrimiçi anlaşmalar bulmak için bir komisyoncuya gidemezsiniz. Cebinize dönüştürülecek. Ether’inizi yönetmenize izin veren esasen küçük, çevrimdışı bilgisayarlardır. Diğerlerinin yanı sıra Coinbase ve Trezor gibi birçok dijital cüzdan üreticisi var.

Kripto para birimlerinin ardındaki dijitalleşme tarafından yanıltılmayın. Ether’in (ETH) bir para birimi olduğunu ve bir yatırımcı olarak onu böyle görmeniz gerektiğini unutmamak çok önemlidir. Hisse senedi veya ETF satın alabildiğiniz gibi, Ether’in hisselerini satın almazsınız. Bunun yerine, dolarlarınızı Ether jetonlarıyla değiştirirsiniz.

Buna ek olarak, Ether’e yatırım yaptığınızda herhangi bir ödeme veya temettü yoktur. En iyi hayaliniz, gelecekte jetonlarınız için internetteki diğer kullanıcılara başlangıçta satın aldığınızdan daha fazla satış yapacağınızdır. Ethereum satın alabileceğiniz en iyi platformlardan biri eToro.

Yatırıma Hazır Ethereum ETH?

Ethereum’a Yatırım Yapmadan Önce İpuçları ve Stratejiler

1. Kripto cüzdanının kullanımı

Dijital cüzdanlar, aslında insanların kripto para birimlerini sakladıkları minyatür donanım cüzdanlarıdır. Büyük meblağları tutmayı planlayanlar ve varlıkları için güvenli bir seçenek arayanlar için iyi bir çözümdür..

Ethereum’un ikinci sürümü olan Ethereum 2.0, işlemleri doğrulamak için bir kripto cüzdanına sahip olmanızı gerektirecek. Donanım cüzdanınız, yalnızca sizin erişebileceğiniz özel anahtarlara sahip olacak ve böylece yatırımlarınızın güvenliğini sağlayacaktır. Eterlerinizi (ETH) yönetmenize izin veren esasen küçük, çevrimdışı bilgisayarlardır..

eToro otantik değişimini ve cüzdanını başlattı eToroX madeni paralarınızı güvenle saklayabileceğiniz yer.

2. Akıllıca yatırım yapın

Bu her yatırım için geçerlidir. Ancak, özellikle Ethereum’a yatırım yapmak istediğinizde kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamanız gerektiğini akılda tutmak her zaman sağlıklıdır..

Ethereum, itibarının burada burada dalgalanmasıyla biliniyor ve bir işaret olmadan fiyatlar saatler içinde düşebilir. Bununla birlikte, varlıklarınızın kısa dönemlerde değer kaybetme olasılığı vardır ve bu nedenle, acil durumlar için nihayetinde ihtiyaç duyabileceğiniz fonlara yatırım yapmayın..

3. Önceden planlayın

Yukarıdaki oynaklığından ve dalgalanmalarından bahsederek, Ethereum yatırımları uzun vadeli olarak incelenmeye değer. Kısa vadeli fiyat dalgalanma eğilimine rağmen, Ethereum’un uzun vadeli performansı genel olarak pozitif büyüme oranları gösterdi. Bununla birlikte, günlük ticaretle ilgilenen biri değilseniz, uzun vadeli düşünmek, kripto para birimine yatırım yapmak için riskten kaçınan başka bir seçenektir..

4. Trendleri ve işaretleri takip edin

Herhangi bir tür kripto varlığına yatırım yapmayı düşünürken, piyasayı yakından takip etmek önemlidir. Herhangi bir varlık formuna yatırım yapmanın en önemli yönlerinden biri, gelecekteki performansı veya sonuçları hakkında tahminlerde bulunabilmektir. Ethereum şu anda merkezi olmayan finans (DeFi) patlaması için ön planda.

DeFi’de kilitlenen toplam değer 22.08 milyar $. Bu değer, 2020 Ocak ayından bu yana yüzde 2.300’den fazla arttı. Bu eğilimin devam ettiğini varsayarsak, hem yatırımcıları hem de bireyleri ETH’ye yatırım yapmaya büyük ölçüde çekecektir. Bunun gibi bazı işaretler, bahislerinizi Ethereum’a koyarken genel kararınızı etkilemeye yardımcı olacaktır..

5. Vergi yükümlülüklerini dikkate alın

Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi, Ethereum 2.0 vergisi sermaye kazançlarına dayanmaktadır. Ethereum’unuzu kâr için yeniden satmayı planlıyorsanız veya ilk satın aldığınızdan daha yüksek bir değerde harcamayı planlıyorsanız (başka bir deyişle, para birimi değer kazandı), o zaman sermaye kazancı vergisinden sorumlu olacaksınız..

Vergi oranı, madeni parayı ne kadar süreyle tuttuğunuza bağlıdır. Bu nedenle, ileride herhangi bir yasal sorun yaşamamak için tüm işlemlerinizin kaydını tutmak çok önemlidir..

Herhangi bir varlığa yatırım yapmadan önce her zaman bir risk seviyesi vardır ve bu Ethereum için de geçerlidir. Riskli olabilir, ancak ödüllendirme açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Pek çok şirket, Ethereum’a yatırım yapmakta, bunu hem geliştiriciler hem de yenilikçiler arasında merkezi olmayan ve ticaret yapmak için bir yapı taşı olarak kullanıyor..

EToro ile Ethereum’a Yatırım Yapmaya Başlayın

ethereum'a yatırım yapmak

Şimdiye kadar Ethereum’a yatırım yapmaya karar verdiyseniz, eToro , sterlin kripto alım satım deneyimleri sunan, kullanıcı dostu ve ucuz bir platformdur. Şirket, Ethereum’un üzerine yeni ürünler ve diğer kripto para birimleri sunarak genişlemeye devam ediyor ve yeni başlayanların ve uzmanların kripto dünyasındaki çeşitli olasılıkları keşfetmelerine olanak tanıyor..

eToro – Ethereum’a Yatırım Yapacak En İyi Platform

eToro, uzun yıllar boyunca kripto endüstrisinde güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Sanal para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında.

Anahtar noktaları

 • 10 Ocak 2021’de Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak için 100 $ eksik düştü..
 • Ethereum, “hemen hemen her şeyi kodlamak, merkezden uzaklaştırmak, güvenli hale getirmek ve ticaret yapmak” için kullanılan çok ticaretli bir platformdur..
 • Ethereum, 2016 yılında Ethereum’un yazılım ağından türetilen bir dizi akıllı sözleşme olan DAO’da toplanan 50 milyon dolardan fazla fonun çalınmasının ardından 2016 yılında iki blok zinciri bölümüne bölündü. Bu iki bölümün adı artık Ethereum ve Ethereum Classic.
 • Ethereum, Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para birimidir.
 • Ethereum, ilk olarak 2015’te piyasaya sürülen açık kaynaklı, merkezi olmayan bir yazılım platformudur..
 • James Todaro Blocktown Capital yönetici ortağı, Ethereum fiyatının 2021’de 9.000 $ ‘a kadar çıkacağını tahmin ediyor.
 • Ethereum 2.0, madencilik yerine enerji üretimine ve arıtmaya odaklanacak.
 • Ethereum’a yatırım yapmak istiyorsanız dijital bir cüzdana ihtiyacınız var.
 • Ethereum şu anda merkezi olmayan finans (DeFi) patlaması için ön planda.
 • ETH, şirketler ve yeni başlayanlar tarafından bir işlem yöntemi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır..
 • DeFi’de kilitlenen toplam değer 22.08 milyar dolar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector