Ethereum VS Ripple arasındaki farkı merak mı ediyorsunuz? Ethereum ve Ripple hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak ister misiniz? Doğru yere geldiniz. Bu makalede, Ethereum vs Ripple: portföyünüzde hangisi olmalı, bu iki coin arasında ayrım yapacağız.

İçeriğin Öğrenilmesi

Ethereum VS. Ripple – Karşılaştırma Rehberi

Ethereum Nedir?

Ripple Nedir?

Ethereum VS. Dalgalanma: Nasıl Karşılaştırırlar??

Portföyünüzde Ethereum Veya Ripple Olmalı mı?

Neden Ethereum’a Yatırım Yapabilirsiniz??

Neden Ripple’a Yatırım Yapabilirsiniz??

Son söz

Ethereum VS. Dalgalanma – İnfografik

Ethereum VS. Ripple – Karşılaştırma Rehberi

2009’da bizi dijital varlıklar dünyasıyla tanıştıran ‘kripto para biriminin kralı’ Bitcoin’i hepimiz biliyoruz. Ancak Bitcoin dışındaki en önemli kripto para birimleri nelerdir??

Bunu bir kripto yatırımcısına sorun ve muhtemelen şu yanıtı alacaksınız: Ethereum ve Dalgalanma. Bu altcoinlerin sektördeki en büyük isimlerden bazıları olduğu bir sır değil. Ancak, hızlı bir Google araması yanıtladığı kadar çok soru ortaya çıkarabilir.

Ethereum nedir? Ripple nedir? Ethereum ve Ripple arasındaki temel fark nedir? Ethereum, Ripple’dan daha iyi bir yatırım mı? Ve en önemlisi, portföyünüzde hangisi olmalı?

“Ethereum vs Ripple – portföyünüzde hangisi olmalı?” Üzerinde çalışırken kafanız karıştıysa okumaya devam edin. Sizin için en iyi yatırımı seçebilmeniz için eksiksiz bir karşılaştırma kılavuzu hazırladık.

Ethereum Nedir?

Temel bilgilerle başlayalım. Ethereum hakkında anlaşılması gereken en önemli şey, onun sadece bir kripto para birimi olmadığıdır. Ethereum aynı zamanda kullanıcıların güvenli, merkezi olmayan kripto işlemleri aracılığıyla gerçekleştirmesini sağlayan blockchain teknoloji platformunun adıdır. akıllı sözleşmeler. Bu açık kaynaklı blok zinciri, merkezi olmayan bir uygulama olarak bilinir, aksi takdirde dApp.

Akıllı sözleşme, sözleşmenin (veya işlemin) şartlarının kodlandığı otomatik bir sözleşmedir. % 100 güvenlidir ve insanların banka veya başka bir finans kurumu gibi üçüncü bir tarafa gitmeden çevrimiçi işlem yapmasına olanak tanır.

Ethereum’un yerel para birimi Eter (ETH). ‘Ethereum madenciliği nedir?’ Diye merak ettiyseniz cevabın anahtarı Ether’de. Ethereum madenciliği, madenciler blok zinciri aracılığıyla işlemleri doğruladığında bir ödül olarak üretilen yeni Ether madenciliği sürecidir..

İlk olarak 2014 yılında bir ICO (ilk madeni para teklifi) aracılığıyla başlatılan Ethereum, kısa sürede Bitcoin’in arkasındaki dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi haline geldi. Piyasa değeri şu anda 51.507.291.691 $ ‘dır – ancak birçok kripto gibi, herkesin bildiği gibi uçucudur ve gün boyunca birden fazla yüzdelik dalgalanmaya maruz kalabilir..

Ripple Nedir?

Ethereum gibi, Ripple hakkında bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri, onun sadece bir kripto para birimi olmadığıdır. Ripple, her iki platformunu da (aslında adı verilen bir ödeme ağı) tanımlamak için genel olarak her şeyi kapsayan bir terim olarak kullanılır. RippleNet) ve sanal para birimi ( Dalgalanma XRP). Bu, kripto borsalarında Ripple’ı daha önce aradıysanız, bilmeden rastlamış olabileceğiniz anlamına gelir.!

RippleNet, bankaların ve diğer büyük işletmelerin gerçek zamanlı küresel ödemeler göndermesini kolaylaştırmak için tasarlandı. Bu işlemleri gerçekleştirmek, döviz kurları ve işlem ücretleri nedeniyle inanılmaz derecede pahalı olabilir – yavaşlıktan bahsetmiyorum bile!

Ripple XRP’yi evrensel bir para birimi olarak kullanan RippleNet, bu işletmelerin döviz kurlarını değiştirme konusunda endişelenmeden sınır ötesi ödeme yapmasını sağlar..

Ripple ilk olarak 2012’de piyasaya sürüldü ve XRP’nin 12.393.914.767 $ piyasa değeri var..

Ethereum VS. Dalgalanma: Nasıl Karşılaştırırlar??

ethereum vs dalgalanma

Artık Ethereum ve Ripple’ın temellerini biliyorsunuz. Her iki kripto da hem bir ödeme platformu hem de yerel bir para birimi olduğundan, iki hisse benzerliğini inkar etmek mümkün değil. Ama yine de ‘Ethereum VS’ye karar vermekte zorlanıyorsanız. Dalgalanma hangisi daha iyi? “, İki kripto arasındaki temel farkları araştırmanın zamanı geldi.

Ethereum vs Ripple – Temel Farklılıklar

Hız

Ripple’ın küresel şirketler arasındaki yavaş işlem süresini ortadan kaldırmak için tasarlandığından daha önce bahsetmiştik. O halde, Ripple ödemelerinin şaşırtıcı derecede hızlı olduğunu duymak şaşırtıcı değil – aslında ağ, 10.000 tek bir saniyede farklı işlemler. Bu, bir Bitcoin işleminden 1.000 kat daha hızlı (ve ayrıca 1.000 daha ucuz).

Ethereum şu anda Ripple’dan çok daha yavaştır – kesin olmak gerekirse neredeyse 670 kat daha yavaştır! Ethereum yalnızca etrafta işleyebilir 15 her saniye işlem. Bu, paranızı beklemek için uzun bir süre gibi görünmeyebilir, özellikle de fiat işlemlerinin banka hesabınızda görünmesi için günlerce beklemeye alışkınsanız. Ancak bu ekstra saniyeler, Ethereum döviz kurlarının Ripple ağındakilerden çok daha yüksek olduğu ve aynı zamanda onu çok daha az enerji verimli hale getirdiği anlamına geliyor..

Ancak, bu değişebilir mi? Merakla beklenen lansmanı Ethereum 2.0, Ethereum teknolojisinin yükseltilmiş bir platforma geçtiğini görecek olan, kripto hakkındaki varsayımlarımızda devrim yaratabilir.

Eth2 olarak bilinen parlak yeni Ethereum platformu, selefinden çok daha fazla işlemi işleyebilecek. Bu da onu çok daha enerji verimli hale getirecek. Şu anda, her Ethereum işlemi inanılmaz bir 22.65 kwH enerji gerektiriyor. Kuşkusuz, bu Bitcoin’den daha iyidir ve her bir işlemi işlemek için günlük bir Amerikan hane halkıyla neredeyse aynı miktarda güç gerektirir. Ancak, Ethereum’un hızını ve kapasitesini büyük ölçüde sınırlar.

2020 için planlanan Eth2 Faz 0’ın lansmanı ile birçok yatırımcı, piyasaya çıkmadan önce Ethereum’u satın alma şansını yakaladı. Bunun nedeni, yükseltmenin kriptoya olan ilgiyi artırarak fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye neden olabilmesidir..

Arz

Ethereum ve Ripple arasındaki bir diğer önemli fark, mevcut her kripto miktarıdır. “Kaç Ripple jetonu var” sorusunun sabit bir cevabı var – 100 milyar XRP. CoinMarketCap’e göre şu anda dolaşımda 45,328,155,123 XRP var..

Ethereum ise bir sınırsız Ether kaynağı. CoinMarketCap, dolaşımdaki arzını 113.448.141 ETH olarak listeliyor, bu nedenle XRP’den önemli ölçüde daha az Ether token var..

XRP’yi Ether madenciliği yapabileceğiniz şekilde çıkaramayacağınız için, kalan Ripple tedariği şirket tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. Yatırımcı endişelerini durdurmak için, şifrelenmiş bir hesapta yaklaşık 55 milyar XRP tutulur, bu da kullanıcıların dolaşımdaki maksimum XRP miktarını takip etmelerini kolaylaştırır..

Market performansı

Piyasa değeri açısından (piyasa değeri için kısa olan) Ethereum ve Ripple, sırasıyla dünyadaki ikinci ve dördüncü kripto para birimi olarak yer alıyor. Stabilcoin Tether, bu yılın başlarında hızlı bir büyüme yaşadıktan sonra Ripple’ı ancak kısa süre önce üçüncü sıraya yükseltti.

Ripple fiyatı ve 24 saatlik işlem hacmi, Ethereum’dan çok daha düşük. XRP’nin fiyatı şu anda sadece 0,2734 dolar ve işlem hacmi 3,329,787,622 dolarken, Ethereum’un fiyatı 454 dolar ve işlem hacmi neredeyse 12,107,610,666 dolar..

Bu rakamlara göre XRP, piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para birimi olabilir, ancak ilk üçün önemli ölçüde gerisinde işlem görüyor. Ancak, düşünüyorsanız bu sizi mutlaka ertelememeli Ripple ekleme portföyünüze.

Ripple, farklı bir amaç için tasarlandığı için en iyi rakiplerinden (Tether, Ethereum ve Bitcoin) farklıdır. Ripple’ın öncelikle Bank of America ve JP Morgan gibi müşterilerle birlikte büyük bankaları hedeflediğini unutmayın. Bu, kapsam olarak bir dizi merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetini yürütmek için kullanılabilen Ethereum’dan çok daha dar olduğu anlamına gelir..

Konsensüs Mekanizması

Sistemlerine gelince, Ethereum ve Ripple çok farklı algoritmalara güveniyor. Bu algoritmalar şu şekilde bilinir: fikir birliği mekanizmaları. Bu karmaşık görünebilir, ancak bir fikir birliği mekanizması, blok zincir sistemlerinin belirli işlemleri gerçekleştirmesini sağlayan kuralları tanımlamak için kullanılan addır..

Ethereum’un kullandığı fikir birliği mekanizması, işin kanıtı algoritması (PoW). PoW sisteminin bir parçası olarak, kripto para madencileri, blok zincirine bloklar eklemek için bilgisayar donanımlarıyla karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için rekabet etmek zorundadır. Bu süreç büyük miktarda güç gerektiriyor, bu yüzden Ethereum platformu şu anda bu kadar verimsiz..

Öte yandan Ripple, bir fikir birliği olarak bilinen bir fikir birliği mekanizmasını kullanır. Federasyon Bizans Anlaşması (FBA). Yine, bu oldukça karmaşık gelebilir. Ancak basitçe ifade etmek gerekirse, FBA, her düğümü (Ripple ağına bağlı bir sunucu) az sayıda başka düğüme bağlayarak çalışır. Her düğüm grubu başka bir grupla örtüşerek her düğümün bağlı olmasını sağlar..

Her işlemi doğrulamak için, sabit sayıda düğüm, blok zincirine eklenmeden önce bir bloğun doğru olduğu konusunda bir fikir birliğine (veya anlaşmaya) ulaşmalıdır. Bu, teknolojinin hem inanılmaz derecede güvenli hem de hızlı olduğu anlamına gelir.

Şu anda Ripple’ın FBA mekanizması Ethereum’un PoW’dan çok daha verimli. Ancak yine, Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi her şeyi değiştirebilir.

Eth2 yükseltmesi, Ethereum’un bir çalışma kanıtı olmaktan, risk kanıtı fikir birliği mekanizması. Teminat kanıtı (PoS) mekanizması, her bir işlemi doğrulamak için kullanıcılarından kripto para birimi fonlarının belirli bir yüzdesini teminat olarak “hisselerini” isteyerek çalışır. Belli bir miktar Eter’i hisse olarak ‘kilitleyen’ kişi, doğrulayıcı olarak bilinir.

Dayalı bir sistemi benimseyerek kripto para birimi doğrulayıcıları Ethereum, madenciler yerine kendi teknolojisi ile Ripple arasındaki boşluğu kapatacak.

Portföyünüzde Ethereum Veya Ripple Olmalı mı??

‘Ethereum VS sorusuna’ herkese uyan tek bir çözüm ‘cevabı yoktur. Ripple – portföyünüzde hangisi olmalı? ‘Sizin için en iyi yatırım, tercih ettiğiniz yatırım stili, mevcut portföyünüz ve riske karşı tutumunuz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır..

Her yatırımda olduğu gibi, ne Ethereum ne de Ripple kesin bir para kazandırıcı değildir ve kendi durum tespiti yapmanız her zaman önemlidir. Birine diğerine yatırım yapmayı düşünmenizin nedenlerinden bazılarına bir göz atalım..

Neden Ethereum’a Yatırım Yapabilirsiniz??

  • Ethereum 2.0’ın lansmanının 2020’nin sonundan önce gerçekleşmesi planlanıyor. Lansmanın 0. Aşaması tamamlandıktan sonra, Ethereum’un verimliliğinin fırlaması bekleniyor. Daha fazla insan platformu kullanmaya başladıkça ve daha fazla işlem gerçekleştikçe, Ether fiyatı üzerinde olumlu bir etki görebildik..
  • Ethereum, DeFi sektöründeki en iyi kripto para belirteçlerinin çoğunu destekler. Merkezi olmayan finansal hizmetlere (örneğin, sigorta, tasarruflar ve krediler) olan talep hızla artıyor, bu nedenle Ethereum’a yatırım yapmak, bu sektördeki büyümeden para kazanmanın bir yolu olabilir..
  • Ethereum, çok çeşitli yüksek profilli yatırımcılara sahiptir. Microsoft gibi şirketlerden Joseph Lubin ve Gil Penchina gibi önde gelen melek yatırımcılara kadar, Ethereum geçmişte “bir sonraki büyük şeyi” tespit etme becerisine sahip kişilerin dikkatini çekti. Hatta oyuncu Ashton Kutcher’ı da kazandı!

Neden Ripple’a Yatırım Yapabilirsiniz??

  • Ripple XRP, finans sektöründe belirli bir amaç için kullanıldığından, fiyatı genellikle Bitcoin ve Ethereum gibi kriptoları etkileyen faktörlerden etkilenmez. Portföyünüzü çeşitlendirmek istiyorsanız, Ripple XRP’ye yatırım yapmak, portföyünüzü endüstri trendlerinin insafına bırakmadan yeni kripto para birimleri satın almanın bir yolu olabilir..
  • Dijital dönüşüm, finans sektörünün temel amaçlarından biridir. (Aslında, son istatistikler İngiltere’deki tüm finansal hizmet firmalarının üçte birinin en büyük iş önceliği olarak “dijital dönüşüm” e sahip olduğunu gösteriyor). Döviz kurları ve eski sistemlerle ilgili sorunlar çevrimiçi ödemeleri zorlaştırdığından, birçok şirket Ripple gibi teknolojilere yönelmeye başlıyor..
  • Ripple, geleneksel rakipleri geride bırakıyor. İşlem hızı VISA’dan daha hızlı – bu nedenle insanlar zorlu hizmetlere gittikçe daha fazla baktıkça Ripple herkesin dikkatini çekmeli.

Daha fazla okuma

Ethereum İyi Bir Yatırım mı Ve Ethereum’a Yatırım Yapmalı mıyım??

Ethereum Vs. Bitcoin: Ethereum Bitcoin’den Daha İyi Bir Yatırım mı?

Akıllı Sözleşmeler: Ethereum’u Akıllı Sözleşmelerin Kralı Yapan Şey

Ethereum, ERC-20 Jetonlarıyla Kriptoda Hakim Oldu: İşte Nasıl

Dalgalanma Fiyat Tahminleri: 2021’de ve Ötesinde Dalgalanma Ne Kadar Değerli Olacak?

Ripple’a Yatırım Yapmanın Artıları ve Eksileri, Milyoner Yapıcı Olacak mı?

2021’de Yatırım Yapacak En İyi 10 Kripto Para Birimi

Bu Ay Satın Alınacak En İyi 15 Kripto Para Birimi

Son söz

İster deneyimli bir kripto tüccarı olun, ister sektöre ilk adımlarınızı atın, Ethereum ve Ripple, yatırım portföyünüz için potansiyel olarak güçlü rakiplerdir. Bu karşılaştırma kılavuzunun sizin için bu büyük kriptoların gizemini çözmenize yardımcı olduğunu umuyoruz – böylece kendi araştırmanızı yapmaya devam edebilir, bu teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve en iyi yatırımı bulabilirsiniz..

Artık Ethereum ve Ripple arasındaki temel farkları biliyorsunuz. Yatırım yapmaya başlamak için ilham alıyorsan Ethereum ve / veya Dalgalanma, ya da bu makale, mevcut yatırım bilgileriniz hakkında bazı ekstra bilgiler sağlamıştır, bunu bilmekten memnuniyet duyabilirsiniz. eToro 90’a kadar Crypto varlıklarına ve CFD’lere yatırım yapma yeteneği sağlar+ kripto para birimleri. Ethereum ve Ripple yatırımcıları, en popüler kripto paralarla çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturabilir.

Ethereum VS. Dalgalanma – İnfografik

Ethereum ve Ripple infografiği

Makalemizi beğendin mi Ethereum VS. Dalgalanma: Portföyünüzde Hangisi Olmalı?? O zaman lütfen bize bir beğeni verin ve bunu yararlı bulabilecek herhangi biriyle paylaşın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me