Facebook’un Libra’sı 2020’de piyasaya sürülecek ve proje, aynı zamanda projede yer alan birçok farklı şirketten sağlam bir destek kazandı..

Kripto para birimi, bankalar, kripto para meraklıları ve tüm uluslar dahil olmak üzere birçok çevrede heyecan yaratan Facebook’un katılımı nedeniyle büyük ölçüde öne çıkıyor..

Dır-dir Facebook’un Terazi hepsi bu kadar kötü?

Neyi başarmayı planladıklarına ve bu süreçte karşılaşabilecekleri olası sorunlara bakalım..

İşte şimdiye kadar bildiklerimiz.

Terazi burcunun amacı nedir?

Terazi kripto para birimi, facebook'un terazi para birimi

Esasen, Facebook ve Libra’nın arkasındaki ekip, ödeme göndermeyi Facebook’ta mesaj göndermek kadar kolay hale getirmek istiyor..

Onlara göre, dünya çapında yaklaşık 1,7 milyar insan banka hesabım yok ve oyun alanını eşitlemek istiyorlar.

İşleri daha da kötüleştirmek için, havale maliyetleri çok pahalılar. Facebook, küresel olarak% 7 kadar yüksek olduğunu tahmin ediyor.

Bu, banka hesabı olmayan veya diğer ülkelerdeki ailelerine geri gönderen ailelerin işini çok zorlaştırır..

Facebook’un Terazisi ile bu maliyetler çoğunlukla kaldırılacak.

Facebook ayrıca bunun, etrafta çok parayla dolaşmanın tehlikeli olabileceği yerlerde yaşayan insanlar için daha güvenli hale getireceğini iddia ediyor..

Bunun da ötesinde Libra, Venezuela’da olduğu gibi para birimlerinde dengesiz dalgalanmalar veya hiper enflasyon yaşandığında insanların paralarını saklamaları için güvenli bir yer olabilir..

dApp’ler (merkezi olmayan uygulamalar) Libra blok zinciri üzerine de inşa edilebilir. Bu dApp’lerin neye benzeyebileceği ve hangi amaca hizmet edebilecekleri konusunda henüz pek bir şey bilinmiyor.


Facebook Libra’dan nasıl yararlanacak??

Tam bu zamanda, Nasıl Facebook bundan kar edecek Terazi burcu tamamen net değil. Onlara göre bu tür şeyleri düşünmek için henüz çok erken..

Ancak, belki de Facebook’un Terazi’den kâr etmenin en büyük yolu reklam yoluyla.

Daha fazla tüccar Terazi’yi Facebook üzerinden benimserse, teori daha fazla Facebook’a taşınacak ve daha fazla reklam verecek ve bu da daha fazla gelir getirecek.

Sözde 90 milyondan fazla işletmenin Facebook sayfaları.

Kurucu üyeler

Genel varsayım, Facebook’un Libra’nın yaratılmasının% 100 arkasında olduğudur. Ancak bu tamamen doğru değil.

Facebook birçok kurucu üyeden biridir (28 yazarken), projenin arkasındaki ana itici güç olsalar da.

Daha ademi merkeziyetçi görünmek için, Terazi Derneği kurucu üyelerden oluşacaktır. Her kurucu üye, Libra blok zincirinin nasıl geliştiğine dair 1 oy alacak.

En tanınmış üyelerden bazıları şunlardır:

 • Vize
 • MasterCard
 • PayPal
 • eBay
 • Spotify
 • Uber
 • Vodafone

Her üye projeye minimum 10 milyon dolar yatırmalı ve karşılığında bazı Libra tokenleri almalıdır. Orijinal yatırımlarından da faiz kazanacaklar.

Bunun da ötesinde, onlar da doğrulayıcı olarak kabul edilecekler ve blok zinciri üzerindeki fikir birliğini sürdürmekten ve işlemleri doğrulamaktan sorumlu olacaklar..

Facebook, 2020’de Libra yayınlanmadan önce toplam kurucu üye sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor..

Ayrıca, Google gibi potansiyel rakipleri organizasyona dahil etmeye karşı olmadıklarına inanılıyor..

Yazım sırasında, henüz kaç jeton serbest bırakılacağı ve toplam sayı üzerinde bir sınır olup olmayacağı henüz bilinmiyor..

Libra Derneği’nin merkezi nerede?

Libra Derneği İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulacak.

Son günlerde, Başkan Trump ve ABD hükümeti karşı görünüyor Terazi burcu ve kripto para birimi diyor ki Facebook’un bir bankacılık sözleşmesine ihtiyacı olacak böyle bir iş yapmak istiyorsa.

Facebook tek yaratıcı değil, kurucu üyelerden biri olduğu için bu doğru değildir. Buna ek olarak, İsviçre’de yerleşik olmak da bir miktar koruma sağlayacaktır..

ABD bunu durdurmaya çalışırsa, başaramayabilir, ancak bu Facebook için büyük sorunlara yol açabilir..

Buna rağmen, Facebook’un Libra ile ilgilenen resmi ve Calibra başkanı David Marcus, Senato Bankacılık Komitesi önünde ifade verecek ve bunu tartışacağına inanılıyor. Terazi burcu mali suç yasalarına uyacak.

Ethereum Vakfı gibi bir dizi başka kripto para birimi de İsviçre’de bulunuyor..

Terazi için iyi bir yer çünkü İsviçre yasaları blok zincirine çok açık ve kripto para birimi.

Libra muhtemelen İsviçre Federal Veri Koruma ve Bilgi Komiseri tarafından da düzenlenecektir..

Facebook’un Terazisi nasıl işleyecek?

libra nasıl çalışacak, libra coin ve blockchain

Libra, çeşitli platformlarda ve hatta ana caddede bile alışveriş yapmak için tasarlanmıştır..

Calibra ekibine göre, sonunda kullanıcıların faturaları, kahve gibi küçük eşyaları ödemesini ve hatta toplu taşıma ücretini ödemek için Libra’yı telefonunuzu kullanarak ödemesini umuyorlar..

Büyük olasılıkla bu, bir QR kodu veya benzer bir şey taranarak yapılacaktır..

Diğer birçok kripto para birimi gibi, Facebook’un Terazi de herkese açık olarak dağıtılmış defter ve işlemler geri alınamaz.

Diğer kripto para birimlerinin çoğuyla bir başka benzerlik, işlemler tamamen ücretsiz değil. Kullanıcıların doğrulanması için küçük bir ücret (“gaz”) ödemesi gerekecek.

Libra kullanan tüccarlar, onu kullananlar için indirim ve hatta bedava jeton verebilir..

Tamamen merkezi olmayan, izin verildi

Bir bakıma Facebook’un Terazisi tamamen merkezi olmayan. Aslında ‘izinli‘, Bir tür merkezileştirme.

Libra blok zincirinde, yalnızca kurucu olarak kabul edilen ve kendisine oy hakkı verilmiş olanlar işlemleri doğrulayabilir.

Öte yandan Bitcoin, merkezi olmayan bir platform örneğidir çünkü herkes, birçok kişinin daha adil olduğuna inandığı işlemleri doğrulayabilir..

“İzin verilen” sistemlerin birçok eleştirmeni var kesmek daha kolay ve tüm oylama gücünün birkaç küçük yerde tutulup tutulmadığını ve tüm kullanıcılara yayılıp yayılmadığını kontrol edin.

Ancak Libra Derneği’nin zaman içinde izinsiz duruma geçmeyi hedefliyor, bu, herkesin işlemleri doğrulayabileceği anlamına gelebilir.

Tamamen ademi merkeziyetçi olmamak, büyük bankalarla çalışma fikrini reddederek ademi merkeziyetçiliğin tek yol olduğu fikrini takip eden birçok kripto para meraklısını geri çevirecektir..

Calibra cüzdanı

Calibra cüzdan, Libra kripto para birimi dijital cüzdan

Libra Derneği, Calibra Büyük ölçüde bir mobil cihaz üzerinden işlem yapmaya odaklanacak olan Libra’yı tutmak için sanal cüzdan.

Calibra Android ve iOS’ta bağımsız bir uygulama olarak piyasaya sürülecek ve ayrıca Facebook messenger ve WhatsApp aracılığıyla erişilebilir olacak.

Ayrıca, Calibra’yı kullanmak için Facebook veya WhatsApp’a kaydolmanıza gerek yoktur..

Calibra cüzdan, kullanımı daha basit olacak şekilde tasarlanmıştır, karmaşık ve uzun parolaları hatırlama ihtiyacını ortadan kaldırır, bunun yerine işlemi sizin yerinize halleder..

Calibra kullanıcıları ayrıca cüzdan üzerinden gönderip talep etme olanağına sahip olacaklar..

Diğer ana akım sanal cüzdanların Libra’yı piyasaya sürüldüğünde kabul edip etmeyeceğini ve Calibra cüzdanının diğer kripto para birimlerini de kabul edip etmeyeceğini görmek ilginç olacak..

Libra Association ile çalışan PayPal ve diğer ödeme sağlayıcıları, kullanıcıların kripto para birimi ile ödeme yapmalarına da izin verebilir..

Libra bir stabilcoin olacak

Bir stabilcoin mümkün olduğunca istikrarlı olacak ve dalgalanma olmadan çalışacak şekilde özel olarak tasarlanmış bir kripto para birimidir.

Çoğu kripto para birimine bu şekilde bakılmaz.

Örneğin, Bitcoin en istikrarsız ve eleştirmenler, oynaklığı nedeniyle günlük kullanım için bir ödeme yöntemi olarak henüz benimsenemeyeceğini söylüyor..

Sabit bir madeni para örneği: Stasis Eurs (EURS), euro’ya bağlı bir kripto para birimi.

Ticaret söz konusu olduğunda, fiyatta daha az büyük dalgalanma olduğu için stabilcoinlerden kar elde etmek daha zor olabilir..

Libra için, ABD Doları ve diğer itibari para birimi ile benzer bir şey yapılabilir, ancak, tam değeri Terazi burcu henüz kararlaştırılmadı.

Libra’yı satın almak için her para kullandığınızda, o paranın Libra Rezervine gideceği biliniyor..

O zaman bu para Terazi için değerin temelini oluşturabilir. Çok sayıda kripto para biriminden oluşan bir değere sahip bir kripto para birimine sahip olmanın daha istikrarlı olacağına inanılıyor..

Örneğin, İngiliz Sterlini gibi bir para birimi aniden düşerse, Terazi’nin para birimi desteği çok çeşitli olduğundan çok önemli bir etkisi olmayacaktır..

Libra’nın fiyatı, her satın alındığında yeni Libra oluşturarak ve itibari para ile her takas edildiğinde onu yok ederek de kontrol edilecektir..

Saniyede 1.000 işlem

Sözde Facebook’un Terazisi, saniyede 1.000 işleme kadar işleyin. Bu, diğer çoğu kripto para birimine kıyasla yıldırım hızında, hem Bitcoin hem de Ethereum’u gölgede bırakıyor..

Ancak, bulunduğunu belirtmekte fayda var bu tür hızlara sahip diğer birçok kripto para birimi.

Teste tabi tutulana ve geniş bir kullanıcı tabanı kazanana kadar, bunun mümkün olup olmadığını bilmeyeceğiz..

Taşı: Yeni bir kodlama dili

Libra’nın yeni kodlama dilini kullanma, Hareket, geliştiriciler Libra blok zincirinde çalışabilen kendi uygulamalarını oluşturabilecekler.

Move açık kaynaklıdır ve kullanımı ücretsizdir bu da birçokları için büyük bir artı. Ancak, sorunsuz değil.

Bazıları, halihazırda çok sayıda olduğu için yeni bir kodlama dili benimsemeye karşı çıkabilir. Ethereum için de benzer eleştiriler söylenebilirken, Neo çeşitli dillerde kodlanabilir..

Üstelik, Move kullanıcıları incelenmeyecektir (birazdan daha fazlası).

Güvenlik: Facebook ve Libra’ya güvenebilir miyiz?

facebook ve terazi, düşünen adam ve terazi logosuna güvenebilir miyiz

Kullanıcıların, standart KYC (Müşterinizi Tanıyın) olarak geçerli bir kimlikle kullanmadan önce hesaplarını doğrulaması gerekir..

ancak, gerçek adınızı ve kimliğinizi eklemenize gerek yoktur. Terazi burcu ancak işlemler kamu defterinde yayınlanacak.

Terazi ile ilgili belki de en önemli şeylerden biri şudur: Facebook ödemelerinizden elde ettiğiniz bilgileri sizi reklamlarla hedeflemek için kullanamaz.

Bu bilgiler gizli tutulacak ve Facebook haber beslemenizde satılmayacak veya etkilemeyecektir..

Görünüşe göre Facebook, Cambridge Analytic skandalı ve gizlilikle ilgili herhangi bir sorundan kaçınmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Bahsedilen, Facebook geçmişte sözlerini tutmadı WhatsApp ve Instagram verilerini Facebook ile karıştırmamak, ki bu kesinlikle insanların onlara olan güvenini artırmaz.

Facebook’un kodlama dili Move’un nasıl kullanıldığına dair herhangi bir düzenleme bulunmadığını da belirtmekte fayda var. Yasal olmayan amaçlarla veya dolandırıcılar tarafından kullanılabilir.

Terazi ile ilgili sorunlar varsa, Facebook, bulunan birçok üyeden biri olduğunu iddia ederek kendisini ondan uzaklaştırmaya çalışabilir, ancak insanlar muhtemelen Facebook’u Terazi ile ilişkilendireceklerdir..

Diğer eleştirmenler, Facebook’un kendi kripto para birimini başlatması konusunda ihtiyatlı davranıyor. Özellikle, birisi yasaklandıysa Facebook, yine de kullanabilecekler mi Terazi burcu?

Bu sorunun hemen cevabı, Calibra’nın da ayrı ayrı var olacağından, bunun bir sorun olmaması gerektiği olabilir..

Bununla birlikte, bu soruya kesin bir cevap, muhtemelen Terazi’nin serbest bırakılmasına kadar beklemek zorunda kalacak..

Uluslararası tepki

ABD’de, Facebook’un bir kripto para birimi başlatması konusu birçok endişeye yol açtı..

Sorun o kadar büyük ki, her ikisi de Terazi’nin salıverilmesini engellemek isteyen veya en azından bu konuda katı düzenlemeler yapmak isteyen hem Demokratları hem de Cumhuriyetçileri bir araya getirdi..

Libra Associations’ın İsviçre genel merkezinden de memnun değiller ve şirketi neden ABD’de kurmadıklarını soruyorlar. Onlara çok şüpheli görünüyor.

Terazi’ye yanıt olarak, Çin merkez bankası şunları yapmayı planlıyor: kendi kripto para birimini geliştirmek, Libra’nın finansal sistemi için bir risk oluşturabileceğini belirten.

Benzer şekilde, Hindistan hükümeti kripto para biriminin ticaretine izin vermemeyi düşünüyor..

İngiltere de dahil olmak üzere diğer birkaç ülke, mahremiyet ve tüketicinin korunmasına ilişkin endişeleri vurguladı..

Hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Facebook’lar Terazi burcu, beyaz kağıtlarını okuyabilirsin İşte.

Anahtar noktaları

 • Terazi burcu tarafından geliştiriliyor Terazi Derneği. Sadece Facebook değil, 20’den fazla kurucu üyeden oluşan.
 • Calibra cüzdan depolamak için geliştiriliyor Terazi burcu. Diğer sanal cüzdanlara benzer şekilde çalışacak ve ayrıca Facebook messenger ve WhatsApp aracılığıyla da kullanılabilecek..
 • Terazi burcu stabilcoin olacak. Bu, özellikle Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi uçucu olmayacak şekilde yapıldığı anlamına gelir..
 • Yeni oluşturulan kodlama dili Move ücretsiz olarak sunulacak. Bu, geliştiriciler için oldukça yararlı olsa da, geliştiriciler yasa dışı etkinlik açısından incelenmeyecektir..

Bu makaleyi okumaktan zevk aldıysanız Ticaret Eğitimi, lütfen beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir başkasıyla paylaşın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector