Kripto para birimleri, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin bazı beklenmedik ve biraz değişken düşüş ve değer artışlarından sonra manşetlere çıkmasıyla son yıllarda büyük bir haber oldu. Bu medyanın ilgisi sırasında kripto para birimi gözünüze çarpmış olabilir ve belki de yatırım yapmayı düşünüyorsunuz. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Kendi yatırım portföyünüze kripto para birimi ekleme hakkında bazı temel bilgiler için bu Ticaret Eğitimi makalesini okuyun..

Kripto para birimi nedir?

kripto para birimi nedir

Cryptocurrency bir dijital para birimi, herhangi bir fiziksel biçimde bulunmayan paradır. 2000’li yılların sonlarında ilk dijital Altcoin’in başlangıcından bu yana, Bitcoin, kripto para birimleri, blok zinciri teknolojisi hakkındaki iç bilgileriyle geleneksel olarak kriptografları yatırımcı olarak cezbetti. Ancak daha yakın zamanlarda, diğer birçok ana yatırımcı için, hükümet düzenlemelerinden bağımsız olmanın ek bonusuyla birlikte bir alternatif sunmuşlardır: özellikle belirsiz ekonomilere sahip ülkelerdeki yatırımcılar için büyük bir çekişme. Kripto para birimlerinin değeri tamamen ne kadar sattıklarına bağlıdır; bu, ilk piyasaya sürüldükleri on yıl içinde kesinlikle değersizden Bridget Casey’nin Ocak 2018’de ˜oldukça fazla ‘ki bu Bitcoin durumunda birkaç bine eşittir.

İnsanlar ayrıca şunu da okudu: Bitcoin Fiyatına Tarihsel Bir Bakış: 2009-2020

Kripto para birimini nereden satın alabilirim?

Dijital bir para birimi olmak, Altcoin yatırımı yalnızca uzman kripto para birimi borsaları aracılığıyla kullanılabilir. Bunların dünya çapında en popülerlerinden biri, yatırımları satın almak, satmak ve takip etmek için bir platform sunan Coinbase’dir. En iyi bilinen Altcoin para birimleri Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’dir ve bunlar son yıllarda medyada birçok kez manşetlere çıkmıştır. Diğer birçok Altcoin’in mevcut olduğunun farkında olmak önemlidir ve satın almadan önce bunlar hakkında biraz araştırma yapmaya değer, ancak her zaman para birimi ne kadar az bilinirse satın alma riskinin o kadar büyük olduğunu unutmayın..

Kripto para birimine yatırım yapmalı mıyım?

kripto para birimine yatırım yapmalı mıyım

Kripto para birimine yatırım yapıp yapmama kararı tamamen size aittir ve dijital paranın geleceği hakkındaki görüşlerinize bağlıdır. Bunu inkar etmek yok Altcoinler değerde büyük bir artış gördü son yıllarda, ancak bu büyümenin devam edeceği kesin değil. Dijital para birimlerinin geleceği bilinmemektedir, bu nedenle uzun vadeli yatırım planlarının büyük bir risk unsuru içerdiğini söylemek doğrudur..

Kripto para biriminin hükümet düzenlemesinin olmaması, bazen sallantılı bir ulusal ekonomi ve siyasi istikrarsızlıktan uzakta bir miktar finansal güvenlik aradıkları için birçok yatırımcıyı cezbetmektedir. Kıbrıs, örneğin yatırımcıların geleneksel bankalara olan güvenini kaybettiği 2013’teki mali krizin ardından kripto para birimi yatırımında büyük bir artış gördü. Bu hükümet düzenlemesi eksikliği aynı zamanda yeraltı faaliyetlerini de çekiyor ve bu tür faaliyetlerin kripto para birimindeki oynaklığa katkıda bulunabileceği ve uzun vadeli yatırımla ilişkili riskleri artırabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca, ciddileşmeden önce yeterli kripto para birimi ticareti eğitiminin gerekli olduğunu da unutmamalısınız..

Biraz finans uzmanları öneriyor bu dijital para birimi nihayetinde geleneksel para biriminin yerini alacak ve elbette hiçbirimiz bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Eğer böyle olsaydı, hükümetlerin dahil olması gerekirdi ve dijital para birimlerinin geleceği bir anlamda daha istikrarlı hale gelirken, bu, kripto para birimi kullanımını ve değerini tanınmayacak şekilde değiştirirdi. Dolayısıyla, bunun doğru olduğuna inansanız bile, finansal portföyünüze kripto para birimleri ekleyip eklemeyeceğinize karar verirken uzun vadeli riski ortadan kaldırmaz..

Bunları da beğenebilirsiniz: Cryptocurrency Exchange Veya CFD Broker? Hangisi daha iyi?

Kripto para birimine ne kadar yatırım yapmalıyım?

kripto para birimine ne kadar yatırım yapılır

Her yatırımda olduğu gibi, eski atasözü tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymama konusunda doğrudur ve dijital bir yatırım düşünüyorsanız bunu hatırlamak akıllıca olacaktır.. Cryptocurrency büyük haber yaptı Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu yana geçen on yılda, geleneksel para biriminden biraz farklı bir şey sunarak, bir yatırım portföyüne potansiyel olarak heyecan verici ve eğlenceli bir katkı sağlıyor. Kripto para biriminin uzun vadeli geleceğinin belirsiz olduğu doğrudur, ancak riskli yatırımlar kesinlikle yukarı veya aşağı gidebilir ve eğer bilinçli bir yatırım riski almaya istekli iseniz, sonunda karşılığını alabilir..

Bridget Casey, Mezuniyet Sonrası Para başlıklı makalesinde sağlam tavsiyeler veriyor: "Yatırım portföyünüzün% 3’ünden fazlasını asla tek bir yatırıma koymayın."

Elbette, bu kılavuzu ne kadar yakından takip edeceğiniz size kalmıştır, ancak herhangi bir yatırımcı, tüm uzun vadeli finansınızın güvenliğini riske atmanın akıllıca olmayacağı konusunda hemfikir olacaktır. Kripto para birimlerine yaptığınız yatırımların belirli bir yüzdesine sahip olmak işe yarayabilir, böylece kaçırmazsınız, ancak herhangi bir yatırımda olduğu gibi, yalnızca kaybetmeyi göze aldığınız şeyi satın alın.

Kripto para birimi yatırımının avantajları nelerdir?

kripto para birimi yatırımının avantajları

Kripto para birimi yatırımının, yatırım yapıp yapmayacağınıza karar vermenize yardımcı olabilecek bir dizi avantajı vardır..

1. Kripto para birimleri, politik ve ekonomik istikrarsızlığa karşı koruma sağlar

Kripto para birimi, finansal ve siyasi kargaşa yaşayan ülkelerdeki yatırımlardaki artış nedeniyle düzenli olarak değer artışları görüyor. Bunun nedeni, bu ülkelerdeki yatırımcıların, örneğin 2013’teki mali kriz sırasında Kıbrıs’ta olanlar gibi, hükümet kontrolündeki geleneksel bankacılığa güvenlerini kaybetmesidir. Yatırımlarını bu ekonomik istikrarsızlıktan ayrı ve paralarını güvende tutacak bir yer arıyorlar ve servetlerini devlet kontrolünden uzak tutmak için giderek kripto para birimlerine yöneliyorlar..

Ayrıca bakınız: Blockchain’in Alternatif Kullanımları: Hangi Endüstriler Kullanmaktan Yararlanabilir??

2. Kripto para birimleri anonimlik ve dolandırıcılık koruması sunar

Kripto para birimleri şifrelenir ve tüm işlemleri izlenemez ve anonim hale getirir. Bu, kişisel servet bilgilerini gizli tutmak isteyen birçok yatırımcı için çok caziptir. Bu aynı zamanda kripto para birimlerinin sahtekarlığa karşı korunduğu anlamına gelir, çünkü kişisel bilgiler mevcut değildir ve para birimleri kopyalanamaz veya taklit edilemez..

3. Kripto para birimleri küresel bir yatırım fırsatı sunar

Kripto para birimine yatırım yapmak küresel bir fırsattır. Tek bir hükümet Altcoin yatırımını düzenlemiyor ve bu, herkesin, her yerde yatırım yapabileceği anlamına geliyor. İhtiyacınız olan tek şey, kripto para biriminizi satın alabileceğiniz fon ve internet bağlantısı..

Kripto para birimi yatırımının dezavantajları nelerdir?

kripto para birimi yatırımının dezavantajları

Bir yatırımcı olarak, kripto para birimlerine yapılan yatırımla ilgili dezavantaj ve risklerin farkında olduğunuzdan da emin olmalısınız..

1. Kripto para birimi değeri değişken

Kripto para birimleri, bazen çok büyük zirveler ve değer düşüşleri yaşarlar ve değerleri, medya veya finansal olaylardan çok hızlı bir şekilde etkilenebilir. Genel olarak, değerleri son yıllarda muazzam bir büyüme gösterdi, ancak bu süre zarfında en deneyimli yatırımcıyı korkutacak önemli ölçüde değer düşüşleri yaşandı..

2. Kripto para birimleri hırsızlığa ve kazara kayıplara karşı savunmasızdır

Dijital para birimleri, diğer dijital ürünler gibi savunmasızdır ve yıllar boyunca kullanıcı hatası ve bilgisayar korsanları, daha sonra kurtarılamayan bir kripto para birimi kaybına katkıda bulunmuştur. Kendi kripto para birimi güvenliğinizi çok ciddiye alırsanız aynı derecede sorun olabilir. Yatırımcıların kendilerini çevrimiçi hesaplarından kilitlemeleri duyulmamış bir şey değildir ve yine Altcoinler kaybedildiğinde geri alınamazlar..

Kaçırmayın: En İyi Kripto Para Birimleri ve Zorlukları

3. Kripto para, yaygın olarak kabul edilen harcanabilir bir para birimi değildir

Satın aldıktan sonra kripto para biriminizle ne yapacaksınız? Para birimi, tanımı gereği mallar veya hizmetler için ödeme olarak kabul edilmelidir, ancak kripto para birimlerinin harcanabileceği çok az yer vardır. Bu, bazı yatırımcılar için bir kapanmadır. Aynı zamanda, kripto para birimi yatırımcılarının varlıklarını istifleme eğiliminde oldukları anlamına gelir ve bu da kripto para birimlerinin uzun vadeli değerini riske atabilir..

4. Cryptocurrency birçok yer altı faaliyetinde kullanılmaktadır

Kripto para birimi yatırımının anonim olması, onu uyuşturucu ve seks ticareti ve terörist faaliyetler gibi yasa dışı ve yasa dışı faaliyetlere karışan yer altı yatırımcıları için kaçınılmaz olarak çekici kılmaktadır. Kripto para birimine yatırım yapmak, kendi yatırımınızın herhangi bir şekilde yasadışı olduğu anlamına gelmez, ancak yatırımcılar bu karaborsa faaliyetinin farkında olmalıdır, böylece yatırım yapıp yapmamaya dair kendi ahlaki kararlarını verebilirler..

5. Kripto para biriminin çevresel bir maliyeti vardır

Genel olarak kripto para birimi ve özellikle bitcoin, madencilik için çok fazla enerji gerektirir. Çevre bilincine sahip yatırımcılar, çevre için enerji kullanımı, kirlilik ve uzun vadeli sürdürülebilirlik ile ilgili araştırmalarını yapmalıdır..

Artıları ve eksileri tarttım ve yatırım yapmaya hazırım. Sonra ne yapacağım?

kripto para birimine yatırım yapmanın artıları ve eksileri

Yani, servetinizin bir kısmını kripto para birimlerine yatırmak istediğinize karar verdiniz. Bunu yaparken, modern blockchain türevli para birimlerine yatırım yapma heyecanının uzun vadeli geleceklerinin belirsizliğine değeceğine karar veren diğer birçok yatırımcıya katılacaksınız..

Kripto para birimleri ve bunları yatırım portföyünüze eklemeye nasıl başlayacağınız hakkında çevrimiçi olarak çok sayıda bilgi var. Başlamanın en kolay yollarından biri, ne zaman ve ne kadar satın alacağınız veya satacağınız konusunda bilinçli seçimler yapabileceğiniz ve aynı zamanda ilerledikçe yatırımınızı yönetmenize yardımcı olan Coinbase gibi bir çevrimiçi borsayı ziyaret etmektir..

Alternatif olarak, çevrimiçi ortak brokerlerimizden biriyle bir hesap açarak, ticarette spekülatörlere katılabilir veya kripto para birimlerinde bahis yayabilirsiniz. Bu, altcoinlerin değerini gerçekte ele geçirmeden tahmin etmenize olanak tanır ve daha fazla kazanç ve kayıp potansiyeline sahiptir..

Kripto para yolculuğuna katılan pek çok yatırımcıyla, kısa vadeli gelecek en azından güvence altına alınmış görünüyor. Araştırmanızı yapın, risklerinizi tartın ve yalnızca kaybetmeyi göze aldığınız kadarını harcayın. Ve bu riskin mutlaka zarar anlamına gelmediğini unutmayın, yatırımınız iyi bir şekilde karşılığını verebilir!

Bu makaleyi Trading Education’dan okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me