Bir yıldan fazla bir süredir, kripto para biriminin popülaritesi hızla artıyor. Şu anda önemli bir finansal konuşma noktası ve bir gün şu anda bildiğimiz şekliyle tüm bankacılık sektörünün yerini alabilir. Aslında, popülaritesi o kadar hızlı artıyor ki, çoğu hala bankalara ihtiyacımız olup olmadığını merak etmeye başladı..

Bankacılar ve bankalar bugünlerde özellikle olumlu bir ışık altında tutulmuyorlar, özellikle 2008 küresel ekonomik krizi sırasında çektikleri mali zarar için bankacılık açgözlülüğünü suçlayanlar tarafından. Peter Daisyme bu soruya zaten bir göz attı, bu yüzden Trading Education’da düşüncelerini ve bulgularını analiz edeceğiz.

Bankalar tam olarak ne yapar?

bankalar ne yapar

Kripto para birimlerinin bankaların yerini alma olasılığını araştırmadan önce, bankalara tam olarak neye ihtiyacımız olduğuna bir göz atalım. Bankalar altı ana rol oynar:

1. Finansman ve borçlanma

Bankalar, hem tüketiciler hem de işletmeler için dünyanın bir numaralı finansman kaynağıdır. İnsanların mevcut araçlarının ötesinde alım yapmalarına ve uzun vadeli yatırımlar yapmalarına izin vermenin ayrılmaz bir parçasıdır – en önemlisi ipotek.

2. Kayıt tutma ve işlemleri yönetme

Bankalar, hem kendi hesaplarınız arasında hem de diğer taraflar için her türlü küçük ve büyük finansal işlemlerde kolaylaştırıcı olarak hareket ederler. Ayrıca tüm bu tür işlemlerin ayrıntılı bir kaydını tutarlar.

3. Para birimini güvenli bir şekilde saklama

Bankalar, kullanılmadığı zamanlarda paranızı saklamanız için güvenli bir bölge görevi görür. Bankalar olmadan, çok daha az likit ve güvenli olan fiziksel bir şekilde nakit depolamak zorunda kalabilirsiniz..

4. Para birimlerini değiştirme

Bankalar, para biriminizi dilediğiniz herhangi bir yerde başka bir para birimine çevirmenize izin verir.

5. Finansal istikrarın sağlanması

Merkez bankaları, faiz oranları ve enflasyonu belirleme ve kontrol etme gibi bir dizi temel ekonomik işlevi denetlemekten sorumludur. Bu, gerektiğinde yeni para kaynakları yazdırarak ve dağıtarak elde edilir..


6. Mali hareketleri ve yüklenmeyi denetlemek

Yatırım bankaları, işletmeler arasında satın almalar gibi büyük finansal hamleler yaparken size yardımcı olabilir. Ayrıca sigortalamaya da yardımcı olurlar.

İnsanlar ayrıca şunu da okudu: Bitcoin 2018’de Hala Değerli Bir Yatırım mı??

Bankalar nerede yanlış gidiyor?

bankalar nerede yanlış gidiyor

Tüm bu amaçları analiz ettiğinizde, bankaların yeri doldurulamaz gibi görünüyor. Öyleyse neden onları değiştirmek isteyelim? İşte bunun üç ana nedeni:

1. Yüksek ücretler

Bankalar esasen işletmelerdir ve amaçları ellerinde tuttukları herhangi bir paradan kar elde etmektir. Yatırım fonlarından elde edilen getirilerin yanı sıra, çok çeşitli farklı ücretlerle yüksek düzeyde para da üretirler. Buna para çekme, yabancı bir hesaba para gönderme, limit aşımına sahip olma veya sadece bir hesaba sahip olma ücretleri dahildir. Bu ücretler genellikle fahiş ve gereksiz görünebilir.

2. İnsan faktörü

Elbette bankalar insanlar tarafından yönetilir. Her bankacının kendi kişisel gündemi olacaktır: Belki de bankayı yeni yönlere götürmeyi veya mevcut müşterilerden daha yüksek miktarlarda para kazanmayı hedefliyorlar. Her iki durumda da, bankacıların insan tarafı açgözlülüğe yol açar ve bu da müşterilere daha kötü bir hizmet sunar.

3. Yavaşlık

Bankacılık sistemi kesinlikle güneşte zaman geçirdi. Bankalar, uzun yıllar boyunca, nakit saklama ve ödeme yapmanın alternatif yollarının çok ötesinde bir hız ve kolaylık sundu. Ancak artık durum böyle değil: kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında, bankaların süreçleri hız, kolaylık ve maliyet açısından kıyaslanamaz..

Bunları da beğenebilirsiniz: Forex Yatırımcılarının Yaptığı 4 Yaygın Hata

Kripto para birimleri boşlukları nerede doldurabilir??

kripto para birimleri boşluğu nerede doldurabilir

Kripto para birimleri hiçbir şekilde tüm bankacılık sistemine anında bir ikame sunmaz. Ancak bu kilit alanlarda değişiklik getirebilirler:

Döviz değişimi

Şu anda, kripto para birimleri dünyanın her yerindeki bir dizi para birimiyle hemen takas edilebiliyor. Popülerlikleri yayıldıkça ve hükümetler onları daha iyi düzenlemeye başladıkça, kripto para birimleri daha birçok para biriminde anında takas için mevcut olmalıdır..

Güvenlik ve depolama

Kripto para birimleri çeşitli mobil cihazlar, çevrimiçi hizmetler ve e-cüzdanlar kullanılarak depolanabilir. Bunların tümü şifreli ve şifre korumalıdır. Bir başkasının kripto para birimlerinize erişmesi için donanıma ve bir dizi karmaşık parolaya ihtiyacı olacaktır..

İşlemler için güvenlik

Diğer kripto para birimleri veya mallar veya hizmetler için kripto para ticareti yapıyorsanız, dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanırsınız. Bu, gerçekleşen tüm işlemleri şifreler ve bunların tamamen anonim kalmasına yardımcı olur. Herhangi biri bu zinciri kurcalamaya ve paranıza erişmeye çalıştıysa, bunu fark etmek kolay olurdu..

Ayrıca bakınız: Kripto Krallarının Fortune Hikayeleri

Kripto para birimi nerede yetersiz kalıyor??

kripto para birimi nerede yetersiz kalıyor

Kripto para birimlerinin şu anda bankacılık sektöründe yerini alamayacağı bazı işlevler..

Merkez bankasının rolü

Kripto para birimleri, merkez bankasının faiz oranlarını belirleme veya enflasyonu kontrol etme gibi belirli rollerinin yerini alamaz. Bu ademi merkeziyetçilik, onları birçoğu için çekici kılan şey olsa da, bu kesinlikle uzun vadede sorunlu olabilir..

Yatırım bankalarının rolü

İnsanları yatırım fırsatlarında kolaylaştırmak ve yönlendirmek için hala finans uzmanlarına ihtiyacınız var.

Krediler ve finansman

Kripto para birimlerinin, kredi verme ve büyük satın alma işlemlerini finanse etme gibi ekonomik olarak yararlı işlevleri yerine getirebileceğini söyleyecek hiçbir şey yok. Bu gelecekte değişebilecek olsa da, yakın zamanda olmayacak.

Kaçırmayın: Yatırımcılar için En İyi Yaz Okuma Listesi

Bankasız bir dünya nasıl görünürdü?

bankasız dünya

Şimdi bankaları kripto para birimleriyle değiştirmenin artılarını ve eksilerini inceledik, değişiklik gerçekleşecek olsaydı dünyanın gerçekten nasıl görüneceğine bir göz atalım..

Eşler arası kredilerde artış

Mortgage kredileri ve diğer büyük alımlar için finansman sunacak hiçbir banka olmadığından, P2P kredilerinde daha da büyük bir artış göreceğiz. Arkadaşlardan, aile üyelerinden ve diğer varlıklı bireylerden kredi almak çok daha yaygın olacaktır..

İnsan zekasının kaybı

Bankalardaki çalışanlar, hem tüketiciler hem de işletmeler için finansal karar alma konusunda zengin bilgi sağlar. Bu bilginin sadece çevrimiçi olarak aktarılabileceğini veya sürekli gelişen AI teknolojisi ile kullanılabilir hale getirilebileceğini iddia etseniz de, kesinlikle insani dokunuşumuzu kaybedeceğiz..

Finansal istikrarsızlık (en azından kısa vadede)

İnsanlar kripto para birimlerine alıştıkça oynaklıkları ortaya çıkıyor. Kripto para birimleri devralacak olsaydı, günden güne büyük artışlar ve değer düşüşleri görürdünüz. Bu, benzeri görülmemiş bir enflasyona ve tüketici harcamalarında ciddi bir düşüşe yol açabilir..

Sıradaki: Kötü Ticaret Alışkanlıklarını Uygulamayı Bırakın!

Ya bankalar zamanla hareket etseydi?

Biri veya diğeri arasında seçim yapmaktansa, belki de sağlıklı bir orta yol bulmak mümkün. Bankalar halihazırda mevcut altyapıya sahiptir ve küresel finansal sistemin temel dayanağıdır: kripto para birimleri, dijital evrimin doğal seyrini temsil eder. Öyleyse, neden bankalar kripto para birimlerinin faydalarını sundukları hizmetlere dahil etmeye çalışamıyor??

Dikkatli uygulama yoluyla, işlem ücretlerini büyük ölçüde azaltabilir, şeffaflığı artırabilir ve güvenliği artırabilirler. Bazı bankalar zaten bunu yapmanın yollarını arıyor. Değişim çok uzak, ancak kripto para birimlerinin kendisi hala evrimin nispeten erken aşamalarında olduğu için bu kötü bir şey olmayabilir. Belki olgunlaştıkça, onları alıştığımız eski moda bankacılık sistemine entegre etmek için yer olacaktır..

Bu makaleyi Trading Education’dan okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Bu makale ilk olarak tarihinde yayınlandı due.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector