Blockchain teknolojisi birçok şekilde kullanılabilir. Kullanımından yararlanabilecek birçok farklı endüstri var.

ancak, sadece tek bir zincir kullanmak zorunda değil ve tüm blok zincirleri aynı şekilde çalışmaz.

Blockchain teknolojisini deneyerek ve farklı şekillerde kullanarak ölçeklenebilirlik, hız ve güvenlik gibi sorunların üstesinden gelinmesi umulmaktadır..

Bazı algoritmalar birden fazla blockchain kullanıyor ve son zamanlarda blockchain’e bazı alternatifler de ortaya çıkmaya başladı..

İş Kanıtı ve Teminat Kanıtı

Öncelikle, çoğu blok zincirinin nasıl çalıştığı konusunda temel bir fark olduğunu anlamalıyız..

Çoğu kripto para birimi ikisinden birini kullanır İş Kanıtı (PoW) veya Teminat Kanıtı (PoS). İkisi hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

İkisi arasındaki temel fark, PoW’nin madencileri kullanmasıdır, bu da onu son derece güvenli kılar, ancak madenciler çok fazla güç kullandığı için aynı zamanda pahalıdır..

PoS, madencilik gerektirmez, bunun yerine, bir bloğun doğrulanması, bir kişinin sahip olduğu hissenin ne kadar büyük olduğuna veya temelde sahip olduğu kripto paraya ve hissenin ilgili yaşına bağlıdır..

Genel ve özel zincirler

kamu ve özel zincirler

Muhtemelen çoğu kripto para biriminin bir dağıtılmış defter.

Çoğu durumda, bu defter tamamen halka açıktır ve herkes farklı kişiler arasındaki işlemleri görebilir..

Bu teknolojinin faydaları, dolandırıcılığı ve çifte harcamayı önlemesidir..

Ancak, herkes tüm işlem bilgilerinin halka açık olmasını istemez. Böyle bir şeffaflığı potansiyel olarak tehlikeli olarak gören pek çok şey var..

Yani buna karşı koymak için özel zincirler var. Ancak bunlar sadece kripto para birimi için değil, bilgileri kendi organizasyonu içinde tutmak isteyen özel şirketler tarafından da kullanılabilir..

Melezler

Bunlar blok zincirleridir özel blok zincirlerinin faydalarından halka açık blok zincirleri ile yararlanın. Bu tür durumlarda, bu blok zincirlerine “izin verilebilir”, ancak aynı zamanda halka açık.

Birbirinden özellikleri ödünç alan birçok farklı PoW veya PoS varyasyonu da vardır..

Yeni kripto para birimleri ortaya çıkmaya devam ederken, halihazırda var olan kripto para birimlerinden farklı unsurlar kullanılarak farklı blok zincirleri geliştirilmeye devam ediliyor..

Ancak, en iyi bölümleri almaya çalışmanıza rağmen, bu her zaman tanıtılan şeyin daha iyi olduğu anlamına gelmez.

Yan zincirler

yan zincirler

Yan zincirler veya alt zincirler, esasen birincil zincirle birlikte çalışan ikincil blok zincirleridir..

Artık bir ikinci zincir akıllı sözleşmeler gibi şeyleri halletmek için.

Bunu yaparak yapabilirler Akıllı sözleşme özelliklerini birincil blok zincirinden uzaklaştırarak hızı ve ölçeklenebilirliği artırın, daha sonra özellikle işlemlere odaklanabilir.

Yan zincirler başka amaçlar için de kullanılabilir. Her biri farklı amaçlar için kullanılan birincil zincirle etkileşime giren birden fazla zincir olabilir..

Bu amaçlardan bazıları, özellikle farklı ödeme türleri ve hatta blok zincirinin üzerine kurulabilen dApp’ler ile ilgili olabilir..

Yan zincir kullanmanın belki de en iyi yollarından biri daha küçük işlemler için ve birincil zincir daha büyük işlemler içindir. Bu, işlem ücretlerini ve sürelerini daha adil hale getirebilir.

Bunun nedeni, daha büyük bir zincirdeki daha büyük işlemlerin daha uzun sürebilmesi ve küçük işlemlerin daha hızlı olabilmesidir..

Doğrulama işlemi sırasında daha büyük işlemlerin daha küçük işlemlere tercih edilmesi sorununu da ortadan kaldırabilir..

Yan zincirler veya alt zincirler, ölçeklendirmeyi idare etmenin ve ağ büyümeye devam ederken blok zinciri teknolojisinin trafikle başa çıkmasına yardımcı olmanın uygun bir yolu olabilir..

Post-blockchain: Alternatifler

Tıpkı blok zincirinin daha fazla kafa karıştırıcı olamayacağını düşündüğünüz gibi, blok zincirinden daha iyisini yaptıklarını iddia eden yeni bir dizi farklı kripto para birimi ve fikir birliği algoritmaları ortaya çıkıyor..

Dördüncü nesil kripto para birimi olabilirler mi? Kim bilir, blockchain hakkında bildiğimiz her şeyi unutmamız gerekebilir.

IOTA’nın Karışması

iota arapsaçı

IOTA, blok zinciri olmadan çalışan bir kripto para birimidir. Yerine, “Karışıklık” dediği şeyi kullanır.DAG.

DAG şu anlama gelir: Direkt Asiklik Grafik ve veri yapılarını düzenlemek için topolojik sıralama kullanır.

Eklenen her işlem için, arapsaçı ikiyi doğrular. Teorik olarak, ağda ne kadar çok işlem gerçekleşirse, o kadar hızlı olur.

Her bağlantıya kenar denir. İşlemlerin onaylandığı yer burasıdır. Teorik olarak, arapsaçında doğrudan bir çizgi yoktur, ancak yeni işlemler her zaman grafiğin sonunda olacaktır..

İşlemler “siteler” olarak da bilinir ve sonuna “ipuçları” denir. Onları takip edecek sonraki işlemlerle doğrulanmayı bekliyorlar..

Ağda bir işlem ne kadar uzun süre kabul edilirse, çift harcama yapmak o kadar zorlaşır.

Dolaşmanın çalışma şekli nedeniyle çok hafiftir. Bunun anlamı şudur ki İnternet bağlantısı varsa herhangi bir makine işlemleri işleyebilir.

Ve bu, IOTA’nın kullanmayı planladığı şeydir; IoT kullanan cihazlar (nesnelerin interneti).

Büyük planlarında, IoT’yi kullanan herhangi bir cihaz bir düğüm görevi görebilir ve işlemleri kolaylaştırabilir..

Karışıklık da madenciler gerektiren bloklara sahip değil. Bu, işlemlerin daha ucuz olmasını sağlar çünkü madencilik yapılmasına gerek yoktur.

Artı, çünkü teoride ne kadar çok işlem gerçekleşirse o kadar hızlı olur, blockchain’den daha ölçeklenebilir olmalı aynı zamanda.

Eleştiri

Bazıları, çift harcamaları önleyemeyebilecekleri ve daha açık olabilecekleri için DAG’leri eleştirmektedir. % 51 saldırı.

Aslında, karışıklığın kontrol edilebilmesi için ağın yalnızca% 34’ünün saldırıya uğraması gerekiyor, bu da onu blockchain’den çok daha savunmasız kılar.

DAG’ler ayrıca akıllı sözleşmeler için iyi değildir çünkü işlem sırasını belirlemek zor.

Blockchain ile çok daha kolay çünkü birbiri ardına gelen bloklarınız var ve görülmesi çok kolay. DAG’ler, akıllı sözleşme özellikleri için ikinci bir katmana ihtiyaç duyabilir.

Ayrıca birde şu var ağda düğüm olmak için teşvik yok çünkü hiçbir şey almıyorsun. Madenciliğin gerekli olduğu blok zincirlerde teşvik, madencilikten kazanabileceğinizdir..

DAG’ler de 30 yılı aşkın süredir var ve bir kavram olarak o kadar da yeni değil. İnsanlar zaten sınırlarının farkında.

Blockchain teknolojisi çok daha yeni ve DAG’lerin karşılaştığı bazı sorunların üstesinden geliyor.

IOTA bazı şeyleri çok iyi yapsa da, birkaç kötü PR olayından muzdarip davalarına yardım etmeyen.

Hashgraph

karma grafik

Hashgraph, işleri daha iyi yaptığını iddia eden blok zincirine başka bir alternatif teknolojidir.

İddia ediyorlar ki saniyede 250.000 işlemi idare edebilir, ki bu Visa’nın yapabileceğinin 10 katından fazla.

Olmak istiyorlar oylama algoritması, PoS veya PoW değil, daha adil ve daha az merkezi olduğunu söylüyorlar.

İşlemler eşzamansız olarak işlenir, bu da işlemlerin PoS veya PoW ile yaptıkları gibi diğer işlemleri beklemelerine gerek olmadığı anlamına gelir..

Artı, PoW ile madenciler alacakları ödüle göre hangi blokları çıkaracaklarını seçebilirler ve böylece madencilik ödülü daha küçükse daha önceki blokları atlayabilirler..

Hashgraph, “dedikodu protokolü” dedikleri şeyi kullanır. Bu, oylama algoritmalarıyla bant genişliği sorununun üstesinden gelmek içindir..

Herkesin birbiriyle iletişim kurmasını gerektirdiğinden, bant genişliğine çok fazla ağırlık verir..

Dedikodu protokolü bu süreci rastgele hale getirerek basitleştirir.. Her düğümün aynı anda diğer düğümlerle konuşmak yerine, her biri düğüm başka bir düğümle rastgele iletişim kuracak.

Buna “dedikodu hakkında dedikodu” diyorlar. Her düğüm gördükleri her şeyi başka bir düğümle paylaşır. Etkili bir şekilde, başkalarının dedikodularını paylaşmak.

Sonunda, matematiksel olarak, tüm bilgiler paylaşıldığı ve bant genişliği kaydedildiği ve aşırı strese girmediği için fikir birliğine varılacaktır..

Hashgraph ayrıca buna inanıyor bu protokol daha ucuzdur çünkü madencilik gerekli değildir.

Üstünü kapatmak için, Hashgraph ayrıca blockchain teknolojisinden daha güvenli olabilir. Sisteme başarılı bir şekilde saldırmak için tüm üyelere aynı anda saldırmanız gerekir..

Böyle bir hareket esasen imkansızdır ve çok pahalı olacaktır..

Eleştiri

Hashgraph ile ilgili sorunlar var. Belki de en büyük varlık Swirlds’e ait patentli teknoloji.

Bu, kitleler için değil şirketler için bir araç olacağı anlamına gelebilir..

Ayrıca merkezi olmayan veya açık kaynak olarak kabul edilmez. Kullanmak için bir SDK (yazılım geliştirme kiti) talep etmeniz gerekir.

Algoritmanın kendisi merkezi değildir, ancak şirket, Swirlds veya Hashgraph’ın arkasındaki mülkiyet değil.

Hashgraph ile ilgili bir başka sorun da tüm işlemlerin geçmiş kayıtlarını saklamaz. Zamanla kaldırılırlar.

Eleştirmenler, bunun bir sorun olabileceğini, çünkü işlemlerin geçmişte gerçekleştiğini kanıtlamanın daha zor olacağını söylüyor..

Holochain

Holochain

Holochain ayrıca PoS veya PoW kullanmaz ve bir ajan merkezli sistem.

O kadar farklı ki, bir kullanıcı olarak blok zinciri ve kripto para birimi ile ilgili birçok kavramı unutmanız gerekecek..

Teknik olarak konuşursak, bir fikir birliği mekanizması da yoktur. Bunun yerine dedikleri şey var DNA ve orada tek bir defter yok.

Ajan merkezli olduğu gibi, her geliştiricinin kendi fikir birliği ve kuralları olacaktır sistemin kendi parçası için.

Bir temsilci olarak, kimliğinizi kontrol etmeniz ve saklamanız için tüm verilerinizi bir karma zincirde saklayacaksınız.

Holochain sözde dApp’ler oluşturmak için iyi, Bu onların birincil odak noktası gibi görünüyor ve onları etkili bir şekilde Ethereum’un rakibi haline getirebilir.

Holochain, üzerinde oluşturdukları şeyler için kendi kurallarını belirleyebilen geliştiriciler için etkili bir çerçevedir ve bir dApp ne kadar popüler hale gelirse, o kadar fazla barındırma gücü elde eder.

Hashgraph gibi, Holochain ayrıca bir dedikodu protokolü kullanır, ancak buna “bağışıklık sistemi” adını veriyorlar. Bu kötü oyuncuları durdurmak için kullanılır.

Holochain’in kapsamı dApp’lardan daha büyüktür. Bir anlamda internette devrim yapmak istiyorlar. Holochain öyle tasarlandı geliştiriciler kendi blok zincirlerini sistemlerinin üzerine kurabilirler.

Holochain’in çalışma şekli Torrents’ınkine benzer Dağıtılmış Hash Tablosu (DHT).

Ağdaki herkesten bilgi toplamak yerine, yalnızca birkaç düğümden bilgi toplar. Hedef tam bir fikir birliğine varmak değil.

Holochain ayrıca ağa yerel bir jetona sahip değildir. Bunun yerine, sahip olduğu şey Holo belirteci (SICAK) ve bu belirteçler, dApp’leri barındırdıkları için düğümlere ödüllendirilir.

Holo’nun değeri, ağın bilgi işlem gücüyle yedeklenecek ve sistemin ihtiyaçlarına bağlı olarak Holo miktarı genişleyebilir veya daralabilir.

Eleştiri

Bazıları Holochain’e şüpheyle bakıyor, endişeli teknoloji geliştiricilere çok fazla sorumluluk verecek üstesinden gelemeyeceklerini.

Blockchain teknolojisi ile, halihazırda hala ele alınmayan birçok sorun vardır ve geliştiricilere daha fazla sorumluluk vermek daha fazla soruna neden olabilir..

Diğerleri, Holochain’in bağışıklık sistemi konusunda endişeli, kötü aktörleri savuşturup savuşturamayacağından emin değiller..

Hatta bu kötü aktörlerin bağışıklık sistemini ele geçirip kendilerinin çalıştırması bile mümkün olabilir..

Blockchain’in sonunu şimdiden görüyor muyuz??

Hayır, bu noktada böyle bir şey söylemek için henüz çok erken.

Blockchain teknolojisinin kendisi hala çok yenidir ve ana kullanıcılar tarafından benimsenmeden önce daha uzun bir yolu vardır..

Kitlesel halk tarafından günlük kullanımda ne kadar etkili olacağını ve hangi blok zinciri varyasyonunun en iyi sonucu vereceğini henüz göremiyoruz..

Ve bazı avantajları olan blok zincirine alternatifler varken, bu noktada blok zincir teknolojisinin net bir şekilde geliştirilmiş bir sürümü yoktur..

Anahtar noktaları

Bu makaleden bir şey hatırlıyorsanız, bu önemli noktaları yapın.

  • Blok zincirleri farklı şekillerde çalışabilir. PoS veya PoW, genel veya özel veya bu türlerden herhangi birinin karması olabilirler.
  • Bazı kripto para birimleri yan zincirler kullanır. Akıllı sözleşmeler gibi farklı işlevleri yönetebilir ve performansı artırabilirler.
  • Blockchain teknolojisine alternatifler var. Kripto para birimlerinin işlemesi için çeşitli başka yollar vardır.
  • Hangi alternatiflerin süreceğini tahmin etmek için henüz çok erken. Blockchain’in kendisi hala çok yenidir ve ana akımın benimsenmesi için daha uzun bir yolu vardır..

Bu makaleyi okumaktan zevk aldıysanız Ticaret Eğitimi, lütfen beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir başkasıyla paylaşın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me