Bitcoin, Ethereum veya başka herhangi bir kripto para birimiyle ilgileniyor musunuz? Öyleyse, bugünün makalesine çok dikkat edin.

Bitcoin, Ethereum veya başka bir dijital para biriminin nasıl olduğuna dair biraz bilginiz varsa, büyük olasılıkla bu iki terime defalarca rastlamışsınızdır:

İş Kanıtı (POW)

Teminat Kanıtı (POS)

Bu terimleri anlamak birçok insan için çok zor olabilir ama aslında bugün açıklamaya çalışacağımız oldukça basit kavramlardır.!

İşe geçmeden önce, önce kripto para birimlerinden bahsedelim.

Kripto para patlaması

kripto para patlaması, bitcoin fiyat grafiği yükseliyor

Geçtiğimiz yıllarda, kripto para birimi terimi sağlam bir zemin kazandı ve giderek daha fazla insan kullanımını ve potansiyel değerini anlamaya başlıyor..

Bir kripto para birimi, kriptografi olarak bilinen gelişmiş şifreleme teknikleriyle oluşturulan ve yönetilen dijital bir para birimidir. Dijital para kavramı, 2009’da Bitcoin’in yaratılmasıyla gerçek oldu. O zamandan beri kripto para piyasası uzun bir yol kat etti. Şu anda 1.600’ün üzerinde farklı kripto para birimleri, insanların bunu kabul eden birkaç şirkette satın alması, takas etmesi, takas etmesi, yatırım yapması ve ödeme olarak kullanması için kullanılabilir.

Bu kadar çok insanın kripto para piyasasına çekilmesinin nedeni, kripto para birimi kavramının ve özelliklerinin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydalar sunarak ekonomiye ve geleneksel para fikrine meydan okumasıdır:

Ademi merkeziyetçilik


Eşler Arası İşlemler

Daha düşük ücretler

Hız

Düşük giriş engelleri

Anonimlik

Gizlilik & Güvenlik

Dolandırıcılık yok

Uluslararası ticareti kolaylaştırabilir

Kripto para birimi, döviz kurları, faiz oranları veya işlem ücretlerine bağlı değildir; bu, kriptoyu uluslararası düzeyde kullanabileceğiniz ve hiçbir sorun yaşamayabileceğiniz anlamına gelir. Bir ülkeden diğerine para aktarıyorsanız, çok fazla zaman ve para tasarrufu yapılabilir. Kripto para birimleri evrensel düzeyde çalışır. Bu, işlemleri her zamankinden daha kolay hale getirir!

Hesabınız başkasına ait değil. Temel olarak, kripto para birimi ağ kimliğinizi veya adresinizi oluşturan ilgili özel ve genel şifreleme anahtarlarının tek sahibisiniz. Başka hiçbir finans kurumu veya aracı size hesabınızın / adresinizin bireysel sahipliğini veremez.

Ayrıca bakınız: Blockchain Bankaların Geleceği mi?

Madencilik nedir?

madencilik nedir, adam madenciliği bitcoin

Birçok teknik detaya girmeden önce madenciliğin ne olduğunu da kısaca açıklamalıyız..

Madencilik, işlemleri doğrulama sürecidir ağdaki bir bilgisayarla. Bir işlemin doğruluğunu kanıtlamak için karmaşık algoritmalar çözer ve böylece zincire yeni bir blok eklersiniz. Blok zinciri olarak bilinen tüm işlemlerin uzun halka açık listesine bir “blok” eklersiniz. Karşılığında kripto para ile ödüllendirileceksiniz.

Madenci olmak için sadece iyi bir İnternet bağlantısına ihtiyacınız yok. Sağlam bir güç işlemcisine sahip olmalısınız ve hangi kripto para biriminde madencilik yaptığınız ve bilgisayarınızın ne kadar hızlı olduğuna bağlı olarak, elektrik maliyetinin oldukça yüksek olacağını bilmelisiniz..

Bazen madenciliğe daha fazla para harcayabilir ve kripto para biriminde yeterince geri kazanamayabilirsiniz..

Örneğin, Bitcoin ağında bir işlem gerçekleşirse, ne kadar çok bilgisayar ve bilgi işlem gücü olursa, ağdaki diğer madencilerle rekabet etmek ve Bitcoin’in bir kısmını kazanmak için işlemleri o kadar hızlı doğrulamanız gerekir..

Konsensüs Mekanizması

Blockchain teknolojisinin merkezi bir yönü, dağıtılmış defterdir. Defter, önceki tüm işlemlerin bir kaydını içerir. Merkezi bir konumda değil, dünyanın her yerinde bulunan bir bilgisayar ağında depolanır..

Tüm bu işlemin çalışması için, ağın genel defterin içeriği ile toplu olarak anlaşması gerekir. Bu, fikir birliği mekanizmasının işidir. Amacı, deftere eklenen tüm bilgilerin kesinlikle geçerli olduğunu doğrulamaktır. Bu, eklenen bir sonraki bloğun ağdaki en son işlemleri temsil ettiğinden emin olmak için yapılır. Böylece geçersiz veri ve mükerrer harcama önlenmiş olur. Dahası, fikir birliği mekanizması, ağın sürekli çatallanma yoluyla raydan çıkmasını da önler..

Her birinin kendine özgü artıları ve eksileri olan birçok farklı fikir birliği mekanizması vardır, ancak hepsi yukarıda açıkladığımız aynı amaca hizmet eder. Sadece metodolojide farklılık gösterirler. Mutabakat mekanizmaları arasındaki temel fark, işlemlerin doğrulanmasını yetkilendirme ve ödüllendirme biçimidir..

En popüler iki blockchain fikir birliği mekanizması Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS). Şimdi her biri hakkında daha fazla açıklama yapmaya ve karşılaştırmaya geçeceğiz. Bu ikisinin en popüler olanları olduğuna dikkat edin, var olan başka sistemler de var. Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS), Federasyon Bizans Anlaşması (FBA) ve dahası.

İş Kanıtı (PoW):

iş kanıtı, madencilik çiftliği

PoW basit bir kuralı izler: Bir blok madenciliği yapmak ve ödül almak, madenci tarafından ne kadar hesaplama işi yapıldığına bağlıdır.. Bilgisayarı her bloğun kriptografik bulmacalarını çözmeyi başaran ilk madenci, ödül olarak jeton alan kişi olacaktır. Bu, bir ağdaki madencilerin kendi hesaplama güçlerini kullanarak birbirleriyle rekabet etmeleri gerektiği anlamına gelir..

Bitcoin ve birçok altcoin, blok zincirinin gerçekliğini doğrulamak için bu fikir birliği mekanizmasını takip eder..

Size günlük yaşamla ilgili bir örnek verelim. Öğrencilerle dolu bir sınıf hayal edin. Öğretmen tüm öğrencilere bir görev veriyor. Sadece doğru cevabı değil, ilk cevaplayan da ödülü alacak olan kişidir. Öğrenci, diğer öğrencilerin önüne geçmek için görevi doğru ve olabildiğince hızlı bir şekilde yerine getirmek için çok fazla beyin gücüne sahip olmalıdır..

Proof of Work mekanizmasıyla aynıdır.

Bulmacalar beceri gerektirmez, güçlü bir donanım gücü gerektirir. Bu, hiçbir madencinin diğerine göre avantajlı olmayacağından emin olmak için yapılır. Bulmacayı çözme ve madeni para kazanma olasılığını artırmanın tek yolu, hesaplama gücü eklemektir. Bu, bilmeniz gerektiği gibi, oldukça maliyetlidir, enerji yoğun olduğundan bahsetmeye gerek bile yok..

Blok zamanını tutarlı tutmak için bulmaca parametreleri periyodik olarak güncellenir. Örneğin, Bitcoin protokolünün 10 dakikalık bir blok oluşturma hedefi vardır..

Her kavram veya yaklaşımın yararları ve dezavantajları vardır. PoW bir istisna değildir.

Söylendiği gibi, bu tür bir fikir birliği mekanizması çok daha fazla elektrik gücü gerektirir, madencilere maliyeti. Bazen elektrik için ödemek zorunda olduğu miktar, madencilikten elde ettiğinden daha fazla olabilir..

Yüksek bilgi işlem gücü de oldukça pahalıdır. Kendinize, gündelik orta sınıf insanlar için çok pahalı olan bir süper bilgisayar inşa etmeniz gerekiyor..

Madencilerin dikkate alması gereken bir şey daha, zaman geçtikçe ve daha fazla kripto para birimi piyasaya sürüldükçe, ödüllerinin oldukça az olabileceğidir..

Özetlemek gerekirse Proof of Work, temel amacı siber saldırıları caydırmak olan bir protokoldür. Bu, Bitcoin’den önce var olan bir kavramdır, ancak Satoshi Nakamoto bu tekniği uyguladı ve geleneksel işlemlerin yapılma biçiminde gerçekten devrim yarattı..

Teminat Kanıtı (PoS)

hissenin kanıtı

Proof of Stake (PoS) sistemi hakkında konuşalım ve PoW’dan ne kadar farklı olduğunu öğrenelim.

PoS basit bir kuralı izler: Yeni bir bloğun doğrulanması, bir kişinin sahip olduğu hissenin büyüklüğüne bağlıdır. veya temelde sahip oldukları kaç madeni para ve hissenin ilgili yaşı. Doğrulayıcılar ödül almaz. Bunun yerine, ağ ücretlerini toplarlar. Nihayetinde, bu tür bir sistem, PoW ile karşılaştırıldığında maliyet ve enerji açısından verimlidir, ancak daha az kanıtlanmıştır..

Size altcoin ve özellikle PoS kullanan Nxt ile ilgili bir örnek verelim. Dijital cüzdanınızda belirli miktarda jeton varsa, ne kadar süredir sahip olduğunuzu da görebileceksiniz. Madeni paraları bir dijital cüzdandan diğerine taşımanın yaşlarını sıfırlayacağını unutmayın..

Sahip olduğunuz miktar bir güvenlik depozitosu olarak kabul edilir. Doğrulayıcının iyi yaşlanmaya sahip Nxt madeni parasında önemli bir hissesi varsa, bu onların taahhüt edildiği ve bir bloğu doğrulama şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu, güvenilir ve sadık bir Doğrulayıcılar ağı oluşturacaktır.

PoS’de, PoW’dan farklı olarak, “madencilik” değil, zincire yeni bir blok işleyecek ve oluşturacak olan Doğrulayıcı tarafından yapılan “dövme” ile ilgilidir..

PoS’nin avantajları nelerdir?

Muhtemelen bu sistemle ilgili en iyi şey, pahalı donanıma ihtiyaç duyulmamasıdır, normal bilgisayarınız bir Doğrulayıcı istemcisi ile gayet iyi çalışır. PoW’nin yaptığı gibi yüksek elektrik tüketmeyeceğinden bahsetmiştik..

Ayrıca, Doğrulayıcıların sahip olduğu pay ne kadar yüksekse (ve onlar da ne kadar uzun süre sahiplerse), “sahtecilik” için toplanma ve işlem ücreti kazanma şansı o kadar artar.

Elbette, PoS ile ilgili sorunlar var, bunlara yalnızca coinlerin / tokenlerin çoğunluğuna sahip olan küçük bir grup insanın doğrulayıcı olabileceği gerçeği dahil. Ancak, bu gelişen bir şeydir ve gelecekte bir noktada değişme olasılığı daha yüksektir.

Örneğin Ethereum, “Casper“.

Kriptodaki Proof of Stake sistemleri, Proof of Work’e kıyasla nispeten daha yeni bir mekanizmadır. Kesin olarak test edilmemiştir ve birkaç güvenlik riski tespit edilmiştir. Sonuçta, bir blok zincirinin sürekli çatallanması, ağın istikrarsızlığına yol açabilir..

Hangisi daha güvenli – PoW veya PoS?

iş kanıtı veya hissenin kanıtı, işlem güvenliği

Herhangi bir sistem, hacker saldırılarından uzak, güvenli bir ortam sağlamaya çalışır. Bu, özellikle bu hizmet parayla ilgiliyse doğrudur. Peki hangisi daha güvenli, PoW veya PoS?

Proof of Work ile, sözde “kötü aktörler” ekonomik ve teknolojik engellerden dolayı kesiliyor. Birisi bir saldırı programlamak isterse, bu çok pahalı olur ve kesinlikle buna değmez. Bir bilgisayar korsanı çalabileceğinden daha fazla paraya ihtiyaç duyar..

PoS sistemine saldırmak daha ucuzdur. Bu nedenle kesinlikle kurşun geçirmez olmalıdır. Casper protokolünün oluşturulmasının nedeni budur. Protokol, kurallarını ihlal eden bir şekilde davrandığını belirlerse, “kötü bir doğrulayıcının” mevduatını kaybedebileceği koşullar ve katı kurallar getirecektir.

Kaçırmayın: En İyi Kripto Para Birimleri ve Zorlukları

Son düşünceler

Muhtemelen zaten anlamış olduğunuz gibi, hem PoW hem de PoS’un artıları ve eksileri vardır. Birçok kriptograf ve bilgisayar bilimcisi, bu iki algoritmayı yükseltmek için çözümler bulmaya çalışıyor..

Şunları bilmek önemlidir:

  • PoS ve PoW, hile yapmayı önlemek için tanıtıldı;

  • İlk gelişimleri siber saldırıları tespit etmeye odaklanmıştı;

  • Karmaşık bir kriptografik bulmacayı çözmek ve madeni paralarla ödüllendirilmek, Proof of Work (PoW) olarak adlandırılır;

  • Proof of Stake’de (PoS) ağ, sahip oldukları coin miktarına bağlı olarak yeni bir bloğun yaratıcısını seçer;
  • Dijital para birimlerinin sayısı asla değişmez;

  • Proof of Stake teknik olarak Proof of Work’ün geliştirilmiş bir versiyonudur ancak yine de optimize edilmesi gerekir.

PoS uygun maliyetli ve çevre dostudur, ancak merkezileştirme ve güvenlik söz konusu olduğunda bazı ciddi dezavantajları vardır. PoW ise maliyetlidir ve yüksek bilgi işlem gücü gerektirir, ancak çok daha güvenlidir.

Beklemek ve bu iki algoritmanın zamanla nasıl gelişeceğini görmemiz gerekecek..

Umarım makalemizi okumaktan zevk almışsınızdır. Yorumlarınızı vermeyi unutmayın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector