Ripple nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Ripple, Ripple Labs tarafından geliştirilen bir kripto para birimi ve kar amaçlı bir platformdur. Ripple, bankalara ve diğer finans kurumlarına döviz bozdurma hizmetleri ve gerçek zamanlı ödeme mutabakat hizmetleri sunar. Dünyanın dört bir yanında 100’den fazla şirket, hızlı ve sorunsuz işlemler için Ripple ile ortaklık kurdu..

Ripple’ın yerel kripto para birimi XRP, piyasa değeri açısından üçüncü en büyük kripto para birimidir. XRP satın alabilseniz bile, XRP’nin birincil işlevi, sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için bankalara likidite sağlamaktır. Ripple’ın tüm madeni paraları önceden çıkarılır ve Ripple Labs, yeni paraların ne zaman çıkarılacağını kontrol eder. Şu anda dolaşımda neredeyse 39 milyar XRP var. Ripple Labs, tedariği dolaşımda tutmak için ihtiyaç duyulduğunda yeni paralar çıkarıyor.

Ripple üzerinde gerçekleşen işlemler sadece XRP ile sınırlı değildir. Platform Dolar, Euro, Pound ve Yen gibi geleneksel fiat para birimlerini destekler. Hatta diğer kripto para birimlerini de destekliyor. Ripple’ın birincil işlevi, döviz borsaları için bir kolaylaştırıcı ve bir ödeme işlemcisi olarak hareket etmektir. Ripple, Swift ve ACH gibi ödeme sistemleriyle rekabet ederek sınır ötesi ödeme endüstrisine blok zinciri güvenliğini getiriyor. Küresel işlemleri daha hızlı ve daha merkezi olmayan hale getirmeyi hedefliyor.

İçindekiler

Ripple nedir?

Ripple’ın kısa bir tarihi

Ripple nasıl çalışır??

Ripple ve XRP Arasındaki Fark

XRP’yi nasıl satın alabilirsiniz??

Ripple’ın özellikleri nelerdir?

Ripple’ın kullanım alanları nelerdir?

XCurrent, xRapid ve xVia nedir?

Ripple’ın avantajları nelerdir?

Sonuç


Ripple nedir?

Ripple, 2012’de Chris Larsen ve Jeb McCaleb tarafından yayınlanan açık kaynaklı bir protokoldür. Kullanıcıların diğer platformlara göre daha düşük ücretlerle daha hızlı işlem yapmasını sağlar. Ripple, kullanıcıların geleneksel fiat para birimleri veya diğer kripto para birimleri biçiminde para aktarmasına olanak tanıyan açık kaynaklı, eşler arası, merkezi olmayan bir platformda çalışır. Ripple, merkezi olmayan bir platformdur. Bu, platformun kurallarını tanımlayan merkezi bir otorite veya üçüncü taraf olmadığı anlamına gelir..

Ripple, bankalar tarafından kullanılabilecek bir sistem olarak oluşturuldu. Çoğu insan Ripple hakkında onun başka bir kripto para birimi olarak tasarlandığına dair yanlış bir kanıya sahip. Ripple bundan çok daha fazlasıdır. Bankalar ve diğer finans kuruluşları tarafından kullanılan bir ödeme protokolüdür. Platform ayrıca XRP adlı kendi kripto para birimine sahiptir. Platform, kullanıcılarının dünyanın herhangi bir yerinde anında işlem yapmalarına olanak tanır. Döviz bozdurma, havale ve gerçek zamanlı brüt ödemeyi mümkün kılar. Tüm işlemler halka açık bir deftere kaydedilir ve işlem geçmişini incelemek isteyen herkes tarafından erişilebilir. Ripple, sorunsuz sınır ötesi ödemelere izin veren yüzden fazla finans kuruluşuyla ortaklık kurdu.

Dalgalanmanın Kısa Tarihi

Ripple 2012 yılında kurulmuş olmasına rağmen, Ripple fikri Bitcoin’den dört yıl önce 2004 yılına kadar izlenebilir. 2004 yılında, Kanadalı bir web geliştiricisi olan Ryan Fugger, RipplePay’i geliştirdi. 2005 yılında RipplePay.com yayınlandı. Merkezi olmayan bir para sistemi olarak hareket etti ve çevrimiçi topluluklar için güvenli çevrimiçi ödeme seçeneklerini etkinleştirdi. RipplePay, neredeyse blok zinciri / kripto para birimlerinin öncüsü gibiydi. Ancak RipplePay ilgi görmedi ve yaygın bir şekilde benimsenmedi. İşlemleri doğrulamak için topluluk fikir birliğini kullanan bir dijital para birimi sistemi oluşturmak isteyen Jared McCaleb ve Chris Larsen, Fugger’a başvurdu..

Ripple’ın gelişimi, madencilik veya blok zinciri kullanmayan merkezi olmayan bir dijital para birimi yaratma niyetiyle 2011’de başladı. Üyeler bu ağdaki işlemleri bir fikir birliği mekanizması aracılığıyla doğrular. Ripple protokolü, geleneksel ödeme işleme sistemlerinin uzun bekleme süreleri ve yüksek işlem ücretleri olmadan geleneksel para birimlerini kullanarak hızlı işlemler gerçekleştirmek istiyordu. Protokol ayrıca ek likidite sağlamak için XRP adlı bir token oluşturdu..

Ripple, 2012’de piyasaya sürüldü ve bankalar ve diğer finans kurumları arasında çekişmeye başladı çünkü havaleleri daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağladı. Ripple şu anda protokolünü kesintisiz sınır ötesi işlemler için kullanan 100’den fazla ortağa sahiptir. Ripple’ın kurucuları, kurumsal yatırımcılar ve risk sermayesi aracılığıyla fon sağladı.

Ripple Nasıl Çalışır??

Ripple, iş kanıtı (PoW) veya hisse kanıtı (PoS) gibi geleneksel fikir birliği mekanizmalarını kullanmaz. Bunun yerine, Ripple üzerindeki işlemler, ağdaki tüm işlemleri doğrulamak için bir fikir birliği protokolüne dayanır. Mutabakat protokolü ayrıca çift harcamayı önler ve ağın bütünlüğünü iyileştirir. Örneğin, bir kullanıcı birden çok ağ geçidi ile bir işlem başlatırsa ve tüm ağ geçitlerine aynı tutarı gönderirse, orijinal işlem dışındaki tüm işlemler silinecektir. İşlemler neredeyse anında onaylanır ve ağı etkileyecek merkezi bir otorite olmadığından, merkezi olmayan olarak tanımlanır.

Ripple’ın fikir birliği mekanizması, ağın her üyesinin defterin tam kopyasına sahip olmasını gerektirir. İşlemler, üyelerin çoğunluğu bir fikir birliğine vardığında onaylanır. Ağ üyeleri bir fikir birliğine varamazsa, onay süreci bir anlaşmaya varılıncaya kadar yeniden başlar..

Ripple ağı, tüm IOU’ları takip eder. İşlem geçmişi, Ripple defterinde herkese açık olarak mevcuttur. İşlem geçmişi blok zincirinde halka açık olsa da, Ripple defterin içeriğini herhangi bir kişi veya işletmeye bağlayamaz. Ripple defteri, işlemleri sürekli olarak karşılaştıran ve bir fikir birliğine varan sunucular tarafından yönetilir. Yeni bir defter oluşturulur ve her biri mükemmel bir hesap ve işlem kaydı içerir. Platform, saniyeler içinde kriptografik olarak güvenli ve algoritmik olarak doğrulanmış işlemler sunar.

Ripple’ın kendi para birimi XRP’dir. XRP, diğer kripto para birimleri veya geleneksel fiat para birimleri arasında ayrım yapmadığı için köprü para birimi olarak adlandırılır. Bu, bir para birimini diğeriyle değiştirmeyi son derece basit hale getirir. XRP defteri, yalnızca önceden onaylanmış madencilerin işlemleri doğrulamasına izin verir. Var olan 100 milyar XRP var, bunların tümü önceden mayınlanmış ve eşantiyonlar aracılığıyla dağıtılıyor. Var olan 100 milyar XRP’nin yaklaşık 39 milyarı dolaşımda, geri kalanı Ripple Labs’ın gözetiminde. Ripple Labs ile depolanan XRP, talep ve arz doğrultusunda periyodik olarak yayınlanır..

RippleNet

RippleNet, güvenli, sürtünmesiz sınır ötesi ödemelerin gerçekleştirilmesine yardımcı olan Ripple’ın döviz bozdurma ve havale sistemidir. RippleNet, ödeme işlemcileri, bankalar ve finans kurumları ile toplam 200’den fazla ortakla ortaklık kurdu. Bu ortaklıklar, Ripple’ı dünyanın en erişilebilir ödeme ağı haline getiriyor. Ripple’ın finansal kurumlarla olan ortaklıkları, RippleNet’in benimsenmesi için kritik öneme sahiptir. Finans kurumları blockchain teknolojisinden uzak durdu. Bununla birlikte, Ripplenet’i sınır ötesi para transferlerine yardımcı olan bir proje olarak görüyorlar..

Ripplenet ile ortaklık kuran başlıca finans kuruluşları şunlardır:

 • American Express
 • Barclays
 • Amerika Bankası
 • Merrill Lynch
 • JP Morgan
 • Santander
 • Para gram
 • TD Bankası
 • Accenture

Ripplenet ayrıca birkaç kurumsal ödeme yazılımı çözümüne sahiptir.

 • xRapid – xRapid, finans kurumlarının düşük maliyetli likidite bulmak için XRP’yi kullanmasına izin veriyor.
 • xVia – xVia, finansal kurumlar arasında sorunsuz iletişim sağlar.
 • xCurrent – xCurrent, bankaların işlemleri neredeyse anında işlemesini sağlayan Interledger Protocol (ILP) kullanır. ILP, finansal ağlar arasında birlikte çalışabilirliğe izin verir.

Ripple ve XRP Arasındaki Fark

Ripple, kullanıcıların kripto para birimleri veya geleneksel fiat para birimleri biçiminde para transfer etmelerini sağlayan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir eşler arası platformda çalışan, döviz bozdurma ve havale işlemlerinin gerçekleştirildiği bir ödeme sistemidir. XRP, ağda işlem ücretlerini ödemek için kullanılan Ripple’ın yerel kripto para birimidir. Kullanıcılar, işlemleri tamamlamak için Ripple ağını kullanırken minimum bir işlem ücreti ödemek zorundadır..

XRP, döviz değişimini hızlı ve kolay hale getiren bir köprü para birimidir. 100 milyar önceden mayınlanmış XRP var, bunun yaklaşık 39 milyarı dolaşımda, geri kalanı Ripple Lab’ın gözetiminde. XRP’nin değeri, 2018’de 3.00 $ ‘lık zirveye ulaşarak oldukça dalgalanma gördü..

XRP’yi Nasıl Satın Alabilirsiniz??

ripple xrp nasıl alınır

XRP satın almak çok kolay. Aşağıdaki adımları kullanarak kripto para birimi borsaları aracılığıyla XRP satın alabilirsiniz..

 • Dijital cüzdanınızı kurun – Bir kripto para borsası aracılığıyla XRP satın almak için önce bir dijital cüzdan satın almanız ve kurmanız gerekir..
 • Cüzdanınızı kurduktan sonra, XRP’yi destekleyen bir borsa ile hesabınızı kurmanız gerekecektir. Gibi birkaç borsa var eToro XRP’yi destekleyin.
 • Borsa ile hesabınız oluşturulduktan sonra, işlem yapmadan önce hesabınızı doğrulamanız gerekecektir. Çoğu borsa, doğrulanacak kimlik kanıtı gibi ayrıntılar gerektirir. Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra ticarete başlayabilirsiniz.
 • Hesabınız doğrulandıktan sonra, hesabınıza giriş yapabilir ve kripto para birimini (bu durumda XRP) arayabilir ve satın alabilirsiniz. Satın aldıktan sonra XRP’nizi çekebilir ve dijital cüzdanınızda saklayabilirsiniz..

Ripple’ın Özellikleri Nelerdir??

 • Ripple, XRP adı verilen yerel kripto para birimi olan dijital ödeme protokolü ile tanınır. XRP, döviz değişimini hızlı ve kolay hale getiren bir köprü para birimi görevi görür.
 • Ripple, işlemleri doğrulamak ve tamamlamak için madenciliği kullanmaz. Bunun yerine, ağ üyelerinin her bir işlemi doğrulamadan önce bir fikir birliğine ulaştığı bir fikir birliği mekanizması kullanır. Üyeler bir anlaşmaya varamazlarsa, bir işlemin doğrulanması baştan başlar..
 • Ripple’ın ödeme ödeme varlık değişimi ve havale sistemi, SWIFT ödeme sistemine benzer. Bankalar ve finans kuruluşları uluslararası işlemler için SWIFT sistemini kullanıyor.
 • Ripple ağındaki işlemler enerji açısından verimlidir, düşük işlem ücretlerine sahiptir ve saniyeler içinde onaylanır. Daha uzun süren, yüksek işlem ücretleri olan ve işlemek için çok fazla enerji kullanan diğer kripto para birimi işlemleriyle karşılaştırıldığında.

Ripple’ın Kullanım Alanları Nelerdir??

Ripple, finansal kurumları işlemlere taraf olmaktan çıkarmayı amaçlayan diğer kripto para birimlerinden farklı şekilde çalışır. Bunun yerine Ripple, sınır ötesi işlemleri daha hızlı, daha ucuz ve şeffaf hale getirmek için finans kurumları ve bankalarla birlikte çalışır. Günümüzde çoğu banka ve finans kurumu, güvenli, sınır ötesi ödemeler yapmak için SWIFT (Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Topluluğu) kullanmaktadır. SWIFT ağı, bankaların güvenli bir şekilde ödeme emirleri göndermesine olanak tanıyan bir mesajlaşma platformu olarak işlev görür. SWIFT ağında her gün yirmi dört milyon mesaj gönderilir. SWIFT yalnızca finansal kurumlar arasında bir iletişim kanalı olarak hareket eder ve hiçbir noktada işlemin parçası olan herhangi bir parayı tutmaz. Bununla birlikte, büyük miktarda uluslararası işlem buna bağlı olduğundan, SWIFT ağının önemi küçümsenemez..

Ripple, SWIFT’in kullandığı teknolojiyi geliştirir ve SWIFT’e doğrudan rakip olarak düşünülebilir. Ripple’ın ağı, ödemeleri hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek ve kapatmak için bankalar ve finans kurumları tarafından kullanılıyor ve test ediliyor. Halihazırda birkaç finansal kurumla ortaklık kurdu ve Ripple’ın finansal piyasalarda benimsenmesini sağlamak için birkaç tane daha ortaklık yapmayı planlıyor..

Ripple, Güney Kore’deki en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinone ile de ortaklık kurdu. Ortaklık, Coinone’un xCurrent’ı küresel bir havale hizmeti olan Cross’u başlatmak için kullanmasını sağlayacak. Ripple’ın büyük kurumlarla araştırdığı birkaç başka ortaklık var.

XCurrent, xRapid ve xVia Nedir?

Ripple’ın çabalarının temelinde, paranın hareketini basitleştirmek istemesi yatıyor. Ripple, geleneksel fiat para birimlerini kullanarak anında, düşük maliyetli ödemeler istiyor. Ripple, bankalarla birlikte çalışır ve bankacılık sisteminin üzerinde çalıştığı altyapıyı yükselterek daha ucuz ve daha hızlı işlemler sağlar. xCurrent bu yönde bir adımdır.

xCurrent, Ripple’ın küresel bir ödeme doğrulama sisteminin uygulanmasını üstlenmesidir. Bankaların işlemleri Nostro / Vostro hesapları yerine anında kapatmalarına olanak tanır. Ayrıca, bankaların işlemin yetkilendirilmesinden önce sahip olabileceği tüm uyum sorunlarını gözden geçirmesine ve çözmesine olanak tanır. Finans kurumları, maliyetleri düşürdüğü ve işlemlerin işleme hızını artırdığı için bu teknolojiden yararlanmaktadır. Bir banka veya finans kurumu Ripple’ın xCurrent kullanıyorsa, sınır ötesi işlemleri anında ve ucuz hale getirir. Kullanıcı sayısında bir artışa yol açacak ve sınır ötesi işlemler için pazara fayda sağlayacaktır..

Ripple, sınır ötesi işlemler için endüstri standardı olmayı hedefliyor. Sistem, tüm finans sektörünü kapsamayı ve sınır ötesi işlemler için standartları belirleyen bir otorite olarak hareket etmeyi umuyor. Bankalar da Ripple’a benzer bir fikir yaratabilir, ancak bu sadece onu yaratan banka ile sınırlı kalacaktır. Finans sistemindeki tüm bankalar tarafından kullanılacak teknolojinin açık kaynak kodlu olması gerekiyor.

xRapid ve xVia, Ripple’ın en yeni projeleridir. Her ikisi de xCurrent temeli üzerine inşa edilmiştir. xRapid, ödeme işlemcilerinin gelişmekte olan pazarlara girmesine olanak tanır. Bunu, bu piyasalara girmek için gereken likidite miktarını azaltarak yapar. xVia, Ripple ağı ile bankalar ve ödeme işlemcileri arasında kolay entegrasyon sağlar.

NOT: Ripple, xCurrent ve xVia’nın RippleNet olarak yeniden paketlendiği, xRapid ise İsteğe Bağlı likidite olarak yeniden paketlendiği bir yeniden markalaşma sürecinden geçti..

Dalgalanmanın Avantajları Nelerdir??

✅ Daha düşük işlem ücretleri –

Ripple protokolündeki işlem ücretleri gerçekten düşük. Ripple’da standart bir işlemin maliyeti 0,00001 XRP’dir. İşlemler pratik olarak ücretsizdir. Olmamalarının tek nedeni güvenlik nedenleridir. İşlem ücretlerini ödemek için kullanılan XRP imha edildi ve XRP’nin değeri sabit kaldı.

Ripple protokolündeki işlem hızları, geleneksel ödeme sistemlerine ve diğer kripto para birimi platformlarına kıyasla daha hızlıdır.

Ripple’ın bir işlemi gerçekleştirmesi dört saniye sürer. Bunu işlem başına iki dakikadan fazla süren Ethereum ile karşılaştırın ve Bitcoin’in bir işlemi işlemesi bir saat veya daha fazla sürer. Geleneksel ödeme sistemleri, üç ila beş gün arasında değişen sürelerle daha da uzun sürer.

✅ Ripple, uzmanlık ve deneyim karışımına sahip yetenekli bir ekibe sahiptir.

✅ Ripple, teknolojinin pilot uygulamasını yapan birkaç banka ve finans kuruluşuyla ortaklık kurdu. Bu tür ortaklıklar aynı zamanda Ripple’ı sağlam bir yatırım yapar ve yatırımcılar arasında çok popüler hale getirir..

Ripple, hem yurt içi hem de uluslararası işlemleri hızlı, verimli ve uygun maliyetli hale getirir.

✅ Ripple protokolündeki ödemeler anında işlenir ve bu da Ripple’ı bankalar ve finans kurumları için mükemmel bir seçim haline getirir.

✅ Ripple’ın XRP’si, geleneksel para birimleri ve kripto para birimleri arasında bir köprü para birimi görevi görür. Bu, döviz bozdurmayı hızlı ve kolay hale getirir.

Satın almayı düşünür müsün Dalgalanma XRP?

Ripple’ın birçok avantajı olsa da, birkaç dezavantajı da var..

❌ Ripple, odak noktasını esas olarak büyük şirketlere odakladı.

Birçok finans kurumu, hizmetlerini kolaylaştırmak ve maliyetleri düşürmek için Ripple kullanıyor. Bu kötü bir şey değil, ancak bireysel kullanıcılara bakarsanız Ripple’ın sunabileceği pek bir şey yok. Ripple’ın teknolojisi, bankaları ve büyük finans kurumlarını göz önünde bulundurarak tasarlandı ve onlar için özel olarak tasarlandı.

❌ Ripple ayrıca ödeme transferi alanında diğer oyuncularla sıkı bir rekabetle karşı karşıya.

Diğer kripto para birimleri de aynı alanı hedefliyor. Stellar, rakip bir kripto para biriminin mükemmel bir örneğidir. Ripple da sadece Coinbase’e eklendi, bu iyi bir haber, ancak sadece bu yıla kadar olmaması gerçeği.

❌ Ripple, ademi merkeziyetçilik eksikliği konusunda oldukça fazla eleştiriyle karşılaştı.

Ripple Labs, XRP üzerinde önemli bir kontrol uygular ve ayrıca ağdaki doğrulayıcıları onaylar. XRP’nin sorumluluğu da Ripple Labs’a ait. Ağı eleştirenler, bunun, ademi merkeziyetçiliğe inanan ve onları kontrol eden merkezi bir otoriteye sahip olmayan kripto para birimlerinin temel felsefesine aykırı olduğunu savunuyor..

Sonuç

Ripple, sınır ötesi ödeme sistemi işlemlerinde devrim yaratmayı umuyor. Sınır ötesi alanın karşılaştığı sorunları çözmeye odaklanmıştır. Ripple’ın teknolojisi, bankaların ve finans kurumlarının ilgisini çoktan artırdı. Bu, Ripple’ın birkaç kurum ve finans kurumuyla ortak olmasına neden oldu ve bankalar zaten sınır ötesi işlemler için ağı kullanıyor..

Ripple, geleneksel ödeme sistemlerinin eksikliklerini önemli ölçüde iyileştiriyor. Platform milyonlarca işlemi gerçekleştirir ve her işlem saniyeler içinde tamamlanır. Geleneksel sınır ötesi işlem yöntemlerinin tamamlanması 3-5 gün arasında sürer. Geleneksel ödeme sistemleri tarafından alınan ücretlere kıyasla işlem ücretleri de çok düşüktür. Ripple ağındaki standart bir işlemin maliyeti 0,00001 XRP’dir. Şu anda Ripple, yalnızca Bitcoin ve Ethereum’un ardından piyasa değeri açısından üçüncü en büyük kripto para birimidir..

Ripple platformunun muazzam bir potansiyeli var ve dünyanın işlem yapma şeklini değiştirebilir.

Daha fazla oku:

Ripple 2021 Nasıl Ticaret Yapılır: Adım Adım Kılavuz

2021’de Ripple XRP Fiyatını Ne Artıracak??

Ripple İyi Bir Yatırım mı ve Ripple’a Yatırım Yapmalı mıyım?

Dalgalanma Fiyat Tahminleri: 2021’de ve Ötesinde Dalgalanma Ne Kadar Değerli Olacak??

eToro – Ripple Satın Almak İçin En İyi Broker

etoro komisyoncusu

eToro, yıllar boyunca Kripto endüstrisinde güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Sanal para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector