Bugün hakkında konuşacağız Zcash – Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimlerine kıyasla kullanıcılarına daha iyi gizlilik sağlamak için kriptografi kullanan yeni nesil bir kripto para birimi.

Zcash ile tanışın

Zcash, Bitcoin’in bir çatalı olarak yaratılmış, merkezi olmayan, eşler arası bir kripto para birimidir. Tıpkı Bitcoin gibi, 21 milyon jeton limiti de var. Ancak burası ortak zeminin bittiği yerdir..

Zcash ile ilgili farklı olan şey, yenilikçi kriptografi kullanımıyla kullanıcıları için tam bir gizlilik sunmasıdır. Kripto para birimine ve işlevlerine daha yakından bakalım.

Daha önce de belirtildiği gibi, Zcash, Ekim 2016’da Bitcoin blok zincirinin bir çatalı olarak başladı. Zerocoin protokolü olarak yeniden adlandırılmadan önce Zerocash sistemi ve sonra nihayet dönüştü Zcash.

Projenin arkasındaki itici güç, açık ve merkezi olmayan sistemlerin yanı sıra kriptografi, bilgi güvenliği ve girişimlerde 20 yılı aşkın deneyime sahip finans dünyasında dikkate değer bir figür olan Zooko Wilcox’tur..

İşte projesi Zcash hakkında söyledikleri:

“Zcash, açık bir blok zincirinde özel alışverişlere (ve büyük ölçüde özel bilgilere) izin veren başka bir blok zinciri ve kriptografik paradır. Bu, kuruluşların, alıcıların ve yeni uygulamaların, dünya çapında yetkilendirmeden daha az blok zinciri kullanırken bile, borsalarının ilgi çekici noktalarını kimlerin görme şansı yakalayacağını kontrol etmelerine izin veriyor. ” – Zooko Wilcox

Gizlilik

zcash, gizlilik parası

Zcash’in arkasındaki temel fikir olan gizlilik hakkında konuşalım.

Zcash’te iki tür işlem arasında seçim yapabilirsiniz.

Ya normal şeffaf işlemi yapma seçeneğine sahipsiniz ya da Zcash tarafından sağlanan korumalı özel işlemi seçebilirsiniz..

Size bir örnek verelim.

Arkadaşınıza 10 Zec göndermek istediğinizi varsayalım. (Zec = Zcash).

Alıcının işlemi şeffaf ve dünyanın geri kalanının görmesi için açık tutmakta sorunu yoksa, Zec’i şeffaf adresine gönderebilirsiniz..

Ancak, alıcı gizlilik istiyorsa ve işlemin ayrıntılarının herkese açık olmasını istemiyorsa, paranın “korumalı” adresine gönderilmesini sağlayabilir.z-addr“.

Her iki taraf da gizli kalmak istiyor ve işlem ayrıntılarının halka açık olmasını istemiyorsa, korumalı adreslerini birbirleriyle etkileşimde bulunmak için kullanabilirler ve işlemin tüm ayrıntılarının kamudan gizlenmesini sağlarlar. Bu, her iki rakamın kimliğini ve belirtildiği gibi işlemin ayrıntılarını içerir..

Zcash’in bu kadar yüksek bir gizlilik düzeyine ulaşmasının nedeni, zk-SNARKS veya Sıfır Bilgi Kanıtı.

Monero gibi anonimlik sağlayan diğer kripto para birimlerinin alfanümerik karakterlerle oluşturulmuş özel anahtarlara dayandığını belirtmekte fayda var. Bu durumda, göndericiye aktarımı kolaylaştırmak için temelde kripto alanında kişinin kimliği olan adres verilmesi gerekir..

Zaman içinde biriken yeterli işlemle, kullanıcının genel adresi bu işlemlere bağlanabilir ve bu da, sorgulayanların genel adres sahibini tanımlamasını kolaylaştırır..

Örneğin, bir satıcı bir alıcının önceki işlemlerini satıcıya verilen genel adrese göre takip edebiliyorsa, bu potansiyel olarak sorunlara neden olabilir. Satıcı, inançları açıklanan satın alma geçmişiyle uyuşmuyorsa alıcı tarafından yapılan ödemeyi reddedebilir.

Madeni paraların geri kalanı ile ZCash arasındaki fark geliyor.

Sıfır bilgi kanıtı, hem kullanıcıların adreslerini hem de bir işlemde yer alan miktarı gizleyerek ZCash işlemlerini blok zincirinde izlenemez hale getirir..

Blok zincirine kaydedilen her iki tarafın adresleri kalkanlardır ve gerçek kullanıcının ödeme adresi değildir. Bu, verilen herhangi bir paranın göndericiye veya alıcıya izlenmesinin imkansız olduğu anlamına gelir.

Bu, bir tarafın gerçek genel adresinden diğerine ne kadar transfer edildiğini gösteren Bitcoin veya diğer herhangi bir kripto para biriminden oldukça farklıdır..

Sıfır bilgi kanıtı, özellikle bu işleme dahil olan bir taraf diğer tarafın kimliğini bilmeye özellikle istekli olmadığında yüksek düzeyde belirsizlik sağlar. Bu, ödeme geçmişinin jeton ödemesini reddetmek için bir neden olamayacağı anlamına gelir..

Sıfır bilgi kanıtının özellikleri nelerdir?

sıfır bilgi kanıtı, zcash

Devam etmeden önce, sıfır bilgi kanıtı veya sıfır bilgi protokolü kavramını açıklamaya çalışalım..

Kriptografide bu, temelde bir tarafın (kanıtlayıcı olarak adlandırılır) başka bir tarafa (doğrulayıcı olarak adlandırılır) X değerini bildiğini, gerçekte herhangi bir bilgi iletmeden, değerini bildiği gerçeğinin dışında kanıtlayabileceği bir yöntemdir. X.

Buradaki fikir, bilginin kendisini ifşa etmeden, belirli bilgilerin bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlamaktır..

Sıfır bilgi kanıtı kavramı, MIT araştırmacıları Shafi Goldwasser, Silvio Micali ve Charles Rackoff’un çalışmaları sayesinde 1980’lerde ortaya çıktı..

Bir ZKP’nin çalışması için belirli gereksinimlerin ve parametrelerin karşılanması gerekir. Onlar içerir:

  • Tamlık: Dürüst bir doğrulayıcı, dürüst bir kanıtlayıcı tarafından ikna edilebildiğinde bir ifade doğrudur.
  • Sağlamlık: Atasözü dürüst değilse, doğrulayanı ifadenin sağlamlığı konusunda ikna etmek (yalan söyleyerek) imkansızdır..
  • Sıfır bilgi: İfade doğruysa, doğrulayıcının ifadenin gerçekte ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayacaktır..

Doğrudan resmi web sitesinden alıntı yaparak özetleyelim: ZCash:

“Zcash, sıfır bilgi şifrelemesinin yeni bir biçimi olan zk-SNARK’ların ilk yaygın uygulamasıdır. Zcash’in güçlü gizlilik garantisi, Zcash’teki korumalı işlemlerin blok zincirinde tamamen şifrelenebildiği, ancak yine de zk-SNARK kanıtları kullanılarak ağın mutabakat kuralları uyarınca geçerli olduğu doğrulanabildiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır..

Zk-SNARK kısaltması, “Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanı” anlamına gelir ve belirli bilgilere sahip olduğunun kanıtlanabileceği bir kanıt yapısına atıfta bulunur, örn. bu bilgileri ifşa etmeden ve kanıtlayıcı ile doğrulayıcı arasında herhangi bir etkileşim olmadan gizli bir anahtar. “

Zk-SNARK’lar korumalı bir işlemi nasıl oluşturur??

zk-snarks, zcash

Örneğin Bitcoin’de işlemler, gönderen ve alıcı adresi ile genel blok zincirindeki giriş ve çıkış değerleri birbirine bağlanarak doğrulanır..

Öte yandan Zcash, geçerli bir işlem için koşulların karşılandığını kanıtlamak için, söz konusu adresler veya değerler hakkında herhangi bir temel bilgi ifşa etmeden zk-SNARK’ları kullanır..

Korumalı bir işlemin göndericisi, yüksek olasılıkla, girdi notlarındaki özel harcama anahtarlarının tüm işlem boyunca bir imzaya kriptografik olarak bağlı olduğunu gösteren bir kanıt bulacaktır. Bu şekilde, işlem, özel anahtarları bilmeyen bir tarafça değiştirilemez. Sadece bu değil, yapılandırılmış kanıt, korumalı her aktarım için giriş değerlerinin toplam çıkış değerlerinin toplamını gösterir..

Zcash ve ayrıca anonimlik ve korumalı özel işlemler kavramını benimseyen diğer kripto para birimleri, yasadışı faaliyetlerle ilgili izlenemeyen işlemlerin gelişebileceği bir ortam sağladıkları için sıklıkla eleştirilir.. Ancak, ZCash’in arkasındaki ekip bu konsepti benimsemedi ve karanlık web’de yasa dışı işlemlere karışan siber suçlular için madeni para yarattı..

Kullanıcıların, ZCash gibi anonim kripto para birimleri kullanmak istemelerinin bir dizi oldukça iyi nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şunları içerebilir:

  • Tamamen isimsiz olarak çevrimiçi hap satın almak isteyen, kronik tıbbi rahatsızlığı olan bir kişi.
  • Ticari sırlarını veya tedarik zincirini korumak isteyen bir şirket.
  • İflas gibi özel konular için hukuki hizmetler arayan bir şirket.
  • Kişisel bir şey (diyelim ki yatak odası oyuncakları gibi) satın almak ve gizlilik nedeniyle anonim kalmak istiyorsanız.

Bunlar, ZCash’in örneklerinden ve uygulamalarından sadece birkaçıdır..

ZEC (ZCash’in para birimi sembolü) geçtiğimiz birkaç yılda oldukça başarılı olduğunu kanıtladı.Ağustos 2019 itibariyle 49,32 dolardan işlem gördü ve 24 saatlik işlem hacmi 188,882,943 dolar ve hesaplanan 7,245,181 ZEC arzı ile. CoinMarketCap.

Daha önce de belirtildiği gibi, Zcash Bitcoin’in bir çatalı olduğu için maksimum 21 milyon jeton kaynağı var. Bunların hepsinin 2032 yılına kadar çıkarılması bekleniyor. Her dört yılda bir blok ödülü, arzı kontrol altında tutmak için yarıya indiriliyor. Diğer birçok madeni paranın aksine, Zcash önceden mayınlı değildi veya ICO tarafından finanse edilmedi.

Özet ve Son Düşünceler

Son bir kez Zcoin’in en önemli yönlerine odaklanmaya çalışalım.

2016 yılında Wilcox-O’Hearn tarafından başlatıldı ve Zerocoin protokolüne dayanıyor. ZEC, gizliliğe odaklanmış, merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir. İşlemlerde seçici şeffaflık sağlar.

Bu, Zcash ağının, ilgili tarafları veya tutarları ifşa etmeden güvenli bir bakiye defteri tutmasına olanak tanır..

İşlem meta verileri, kimsenin sahtekâr olmadığını kanıtlayan zk-SNARK’larda şifrelenir. Harcama yetkisi ve işlem değerlerini yayınlamaz.

Gelecek, Zcash için umut verici görünüyor. Gizlilik ve anonimlik söz konusu olduğunda keşfedilecek birçok alan vardır, ancak uzmanlar bunun dikkat edilmesi gereken bir para olduğu konusunda hemfikirdir!

Diğer kripto para birimleri ve bunların nasıl ticaret yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz??

Kripto para ticareti kursumuza kaydolun!

Trading Education’dan bu makaleyi okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me