Ledger, Ledger Nano X adlı yeni bir donanım cüzdanı çıkardı. Bu yeni cihaz, kripto para birimlerinizi askeri düzeyde koruma ile korur ve dijital hırsızlığı ve bilgisayar korsanlarını önler. Ledger Nano X’in temel yeni özellikleri şunlardır:

  • Büyük HD ekran – Kaydırmadan alıcının adresini tam olarak görüntüler
  • Mobil destek – (Android ve iOS) aracılığıyla destek Ledger Canlı Mobil
  • Daha fazla depolama alanı – Farklı paralar için 100’e kadar farklı uygulama yükleyin.
  • Şarj Edilebilir Pil – cihazın kablo olmadan açılmasına izin verir.

Bu kılavuz, Ledger Nano X’inizi kurmanıza ve size önemli özellikleri öğretmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca en önemli soruyuz: Bluetooth Güvenli mi?

Ledger Nano X İncelemesi: Satın almaya değer mi?

Ledger Canlı Mobil

Ledger Nano X ile kripto para birimi hareket halindeyken harcanabilir

Ledger Nano X’in en büyük özelliklerinden biri, destek cep telefonlarıdır (hem Android hem de iPhone). Yeni Ledger Canlı uygulama, hareket halindeyken desteklenen tüm kripto para birimlerinin hem gönderilmesine hem de alınmasına izin verir.

Uygulama, Bluetooth aracılığıyla doğrudan Nano X’e bağlanır, bu nedenle kablo gerekmez. Cihaz, aktif olarak 8 saatten fazla (kullanıma bağlı olarak) çalıştırılmasına izin veren bir bataryaya sahiptir, böylece Nano X hareket halindeyken kripto para birimi göndermek için çıkarılabilir..

Portföy modu şunlara izin verir: Ledger Canlı Ledger Nano X’de depolanan tüm mevcut bakiyeleri görüntülemek için. Bu, donanım cüzdanı olmasa bile erişilebilir, böylece portföyü rahatça tarayabilirsiniz. Kripto para birimlerini göndermek için, işlemi Bluetooth üzerinden imzalamak için cihazın mevcut olması gerekir. İşlemleri imzalamak için özel anahtarın asla cihazdan çıkmadığını veya Bluetooth aracılığıyla iletildiğini hatırlamak önemlidir – yalnızca değiştirilemeyen (güvenli) imzalı işlem.

Ledger Nano X’ten doğrulama ile Ethereum adresini gösteren Ledger Mobil uygulaması

Ledger Live Mobile, Ledger Manager aracılığıyla farklı kripto para birimleri için çeşitli uygulamaların kurulumunu da destekler. Ledger bize bu uygulama listesinin PC sürümüyle aynı olacağını söyledi (ancak beta test modunda olduğumuz için tam listeye erişemedik).

Ledger Nano X’te uygulama ekleme veya kaldırma

Ledger Nano X’te farklı kripto para birimlerini kullanmak için, bu madalyonun uygulamasının önce Ledger’a yüklenmesi gerekir. Bu, Windows, MacOS, Android veya iOS’ta Ledger Live uygulamasıyla yapılır. Önce Ledger Live’ı kurun, Nano X’i bağlayın ve “Yönetici” arayüzüne girin. Uygulama, şifrenizi girip ana ekrana girerek Ledger’ın kilidini açmanızı isteyecektir. “Ledger Yöneticisine İzin Ver” i onaylayarak Ledger Live’ı yetkilendirmeniz gerekecektir. Bağlandıktan sonra, kurulmaya hazır farklı uygulamaların bir listesini göreceksiniz (Listeniz aşağıdaki görüntüdekinden daha kısaysa, Ledger Nano X’in donanım yazılımını güncelleyin).

Nano X’e yeni uygulamalar yüklemek için Ledger Live’ı kullanın

Bluetooth Güvenli mi?

Basit cevap: Evet. İlk endişelerden biri (reddit) Ledger Nano X, bir tür radyo iletişimi olan Bluetooth aracılığıyla iletişimdir. Önceki model (Ledger Nano S) yalnızca, cihazı yakındaki saldırganlara maruz bırakmayan kablo bağlantısına sahipti. Bu durumda Bluetooth kullanımı güvenlidir, çünkü cihaz hiçbir zaman Bluetooth ile kontrol edilmez – bunun yerine yalnızca imzasız ve imzalı işlemleri göndermek için kullanılır. Bu, özel anahtarın (tüm paranın anahtarı) açığa çıkmadığı ve cihazı terk etmediği anlamına gelir..


Nano X, Bluetooth bağlantısının (tıpkı USB gibi bir taşıyıcı olan) tehlikeye atıldığı varsayımıyla çalışır. BLE’nin eklenmesi güvenlik modelini etkilemez. İşlemler her zaman cihazda her iki düğmeye de basılarak fiziksel olarak doğrulanmalıdır. Dahası, Nano X ekranları ve düğmeleri, aynı zamanda genel güvenlik tasarımının bir iyileştirmesi olan Güvenli Öğeye (tek çipli mimari) doğrudan bağlıdır..

Nicolas Bacca, Ledger şirketinde CTO

Bunun da ötesinde, Ledger Nano X, Bluetooth’un “riskli” modda olduğunu varsayarak çalışır. Bu, diğer harici cihazlara hiçbir zaman kontrol vermeyeceği ve iletişimin yalnızca işlem imzalama ile sınırlı olduğu anlamına gelir..

Ledger Nano X üzerindeki Kontrol Paneli, Bluetooth’un Açılmasına / Kapatılmasına izin verir

Kurtarma İfadenizi Güvende Tutun!

20 kelimelik kurtarma ifadenizi yazabileceğiniz bir sayfa olacak. Bu en önemli kısmen, cihaza bir yedekleme görevi görür. Çok güvende tutmanız gerekecek çünkü birisi bu kağıda erişirse, bu aslında cüzdanınızı çalmakla aynı şey olacaktır..

Fotoğraf çekmeyin veya bu listenin dijital bir kopyasını almayın!

Ledger Nano X Kurulumu

  1. 4 basamaklı bir PIN kodu seçin ve onaylayın.
  2. 20 kelimelik kurtarma ifadenizi yazın. Kelimelerin sırası da önemlidir.
  3. Aygıtı kurduktan sonra, hala takılıyken şurayı ziyaret edin: Ledger Live web sitesi ve kullanmak istediğiniz uygulamayı indirin.
  4. Sitedeki talimatları izleyin ve kullanın.

Not: Kurduktan sonra, bilgisayarınızda cihazda gezinebilirsiniz..

Cihaz çevrimdışıyken bile kripto para alabilirsiniz. Yalnızca göndermek istediğinizde, cihazı bağlamanız ve PIN’inizi girmeniz ve oturum açmanız gerekir.

Tüm işlem ayrıntılarını bilgisayarınıza girdikten sonra ek bir güvenlik önlemi olarak cihazdaki ayrıntıları iki kez kontrol edebilirsiniz. Adresin ve tutarın doğru olduğundan emin olun ve onaylayın.

Neden bir Donanım Cüzdanı kullanmalı?

Geleneksel para birimlerinde, kullanıcı olarak en önemli kişisiniz. Banka kartınızı hiç kaybettiyseniz, her zaman bir tür kimliğinizle bankaya gidebilir ve hesabınıza tekrar erişim talebinde bulunabilirsiniz..

Ancak kripto para birimleri fiziksel kişiyi değil, cüzdanla ilişkili özel anahtarı önemsiyor. Özel anahtar, hesabı ve işlemleri doğrulamak için kullanılır. Bu anahtara erişimi olan herkes para gönderebilir ve bu yüzden onu güvende tutmalısınız. Başka bir şey de kripto para birimi işlemlerinin tersine çevrilememesidir..

Donanım cüzdanları sizi bunlara karşı koruyabilir. Özel anahtarı cihazın kendisinde saklayarak ekstra bir güvenlik katmanı eklerler. Hacklemenin tek yolu, donanım cüzdanına veya yedekleme ifadesine fiziksel erişim sağlamaktır..

Kağıt cüzdanlar muhtemelen daha fazla güvenlik sunar. Ancak, bunları kurma ve kullanma süreci çok karmaşıktır. Donanım cüzdanları, güvenlik ve rahatlık arasında güzel bir denge kurar.

Yükseltmeye Değer?

Daha yüksek bir fiyat noktasında, kullanıcılar “Ledger Nano X Yükseltmeye Değer mi?” Sorusunu soruyor olabilirler. Bizim için cevap bağlı olmak.

3’ten fazla uygulama kullanıyorsanız, yükseltmeyi düşünün. Çok daha büyük bir bellek alanıyla gelen Nano X, Ledger Nano S’den çok daha fazla uygulama depolayabilir. Yazarken, Defter Nano S yalnızca 2-3 uygulamayı saklayabilir Bellenim 1.5.5 (Bitcoin ve Ethereum uygulaması gibi). Kullanılmayan uygulamaları kaldırarak bu sınırlamayı aşabilmenize rağmen, sürekli geçiş genellikle kafa karışıklığına ve zaman kaybına neden olur..

Hareket halindeyken büyük miktarlarda Kripto para göndermeniz gerekiyorsa. Bluetooth desteği ile yeni Ledger, android ve iPhone’lar ile kullanılabilir.

Daha fazla uygulama ve mobilite sizin için büyük bir sorun değilse, Ledger Nano S ile sopa.

Ledger Nano X’inizi başarıyla kurdunuz mu? Şimdi Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ticaretine başlamanın zamanı geldi mi? Uptrennd’den Jeff Kirdeikis ile birlikte oluşturduğum kursuma göz atın- Bitcademy: Öğrenin, Yatırım Yapın & Bitcoin Ticareti – Bir Saatin Altında

23 Mart 2020 güncellendi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector