Kesinlikle hepimize oldu. Ne kadar dikkatli olmamıza veya en iyi niyetimize sahip olsak bile, paranızla başınızı belaya sokarken bulmak o kadar kolaydır. Para harcamak kesinlikle eğlencelidir; aslında hayatta yapılacak en rahatlatıcı şeylerden biridir. Ancak bir çizgi var ve onu nereye çekeceğimizi bulmamız gerekiyor.

Herkesin en azından birkaç kötü harcama alışkanlığı vardır. Bazıları oldukça önemsiz olabilir, örneğin kendi yemeğinizi yapmak ve evde yemek yerine her sabah kahvaltı ve kahve almak gibi. Ancak diğerleri, dikkatsiz kredi kartı harcamalarını içeren çok daha ciddi harcama faaliyetlerinde bulunurlar..

Bazı insanlar, gerçekten ihtiyaç duyup duymadıklarına bakılmaksızın, gördükleri ve istedikleri her şeyi satın alma dürtüsüne direnemezler. Bu sağlıklı değildir ve kendinizi besleyememe, kira ödeyememe, okul ücretinizi ödeyememe, kötü günler için para biriktirme gibi birçok tehlikeli duruma neden olabilir. Sadece bu değil, bu kötü harcama alışkanlıkları sizi arzuladığınız finansal istikrar.

Kendinizi bu tür kötü durumlara sokmaktan veya başa çıkabileceğinizden daha fazla borç biriktirmekten kaçınmak için, kötü para alışkanlıklarınızı mümkün olan en kısa sürede kabul etmeniz ve değiştirmeniz önemlidir..

İyi haber şu ki, bu davranışı düzeltebilirsiniz. Paranızı bir kenara atmayı nasıl durduracağınızı öğrenmenize yardımcı olacak son derece etkili birkaç düzeltmeyi listeleyeceğiz. Sadece bu değil, aynı zamanda paranızı ve zamanınızı yatırabileceğiniz diğer, daha makul yolları da vurgulayacağız. Sonuçta, daha akıllı harcarsanız, paranız kesinlikle daha da ileri gidecek.

Tüketimci bir toplumda yaşıyoruz, bu nedenle istediğimiz malların okyanusuna batmamak için akıllı harcama alışkanlıklarını öğrenmeliyiz..

Gelirinizi yönetirken yararlı bulabileceğiniz kötü para alışkanlıklarını bırakmaya yönelik ipuçlarımıza göz atın ve çevrimiçi ticarete yatırım yapmaya karar verin..

Bir sorunun olduğunu kabul et

kötü para alışkanlıkları, bir sorunun olduğunu kabul et

İlk olarak, bir sorunun olduğunu kabul etmelisin. Çoğu zaman, insanların kötü harcama alışkanlıklarını gerçekten tanımadıkları veya neden belirli bir kötü durumda sıkışıp kaldıkları sorulduğunda kendilerini savunmaya devam ettikleri görülmektedir..

Çoğu durumda, bu umursamaz harcama yapanlar, yalnızca kendilerini çok büyük bir borç dağının altına gömdükten, apartmanlarından tahliye edildikten veya günlerce aç kaldıktan sonra bir sorun yaşadıklarını kabul ederler. Kimse bu olumsuz duruma düşmek istemez. Bu nedenle, çok geç olmadan önlemler alınmalıdır..

Kötü para alışkanlıklarınızı belirlemenin ve para biriktirmeye başlamanın en kolay yollarından biri, harcamalarınızı takip etmektir..

Bu da bizi bir sonraki ipucumuza götürür…

Harcamalarınızın kaydını tutun

Gerçekte neler olup bittiğinin net bir resmini bu şekilde elde edeceksiniz ve muhtemelen kötü para alışkanlıklarını bırakmak için en iyi ipuçlarından biridir..


Düşmesi en kolay kötü para alışkanlıklarından biri, harcamalarınızın kaydını tutmamaktır. Temassız ödeme, çevrimiçi alışveriş ve birden çok hesapla, daha hesabınıza girmeden önce para harcayabilirsiniz. Bundan çıkmanın en iyi yolu, nasıl harcadığınızı takip etmektir..

Bankanızın uygulamasını indirmeyi deneyin, böylece her seferinde ekstrelerinizi kontrol edebilir ve arabanıza her yakıt ikmali yaptığınızda not alabilirsiniz veya örneğin, hesabınızdan aylık aboneliklerinizin ne zaman çıktığını fark edebilirsiniz. Harcamalarınızın kaydını tutarak, nerede tasarruf edebileceğinizi ve neleri değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz..

Satın alımlarınızı bir ay boyunca takip ederek başlayın. Bunları ayrıca kira, market, yemek vb. Kategorilere ayırabilirsiniz. Her kategori için toplam harcamalarınızı hesaplayın ve nerede kesinti yapabileceğinizi görün..

Bu muhtemelen her ay paranızın nerede kaybolduğunu görmenin en kolay yoludur. Kahve, atıştırmalık, içecek vb. Şeylere ne kadar harcadığınızı görünce şaşıracağınızı garanti ederiz..

Kaçırmayın: Neden Yatırım Yapmak Tasarruf Etmekten Çok Daha İyi??

Ödeyemeyeceğin şeyleri satın alma

Basit geliyor, değil mi? Yine de pek çok insan bunu yapamıyor.

Cep telefonlarından kanepelere kadar her şeyde mevcut olan kolay kredi sayesinde, zaman içinde ödeyebileceğinizi bilerek pahalı şeylere evet demek kolay olabilir..

Bununla birlikte, faiz, geri ödemeler için cezalar ve zorlu mali ortam nedeniyle, gerçekten gerekli olmadıkça karşılayamayacağınız şeyler için plan yapmak akıllıca değildir..

Kendinize şu soruyu sorun: “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?”

Bunun zor olduğunu anlıyoruz. Hayatımızı daha iyi hale getirebilecek, imajımızı ve yaşam tarzımızı iyileştirebilecek çekici ürünlerin reklamlarıyla çevriliyiz ve onları çok istiyoruz. Bununla birlikte, mevcut çevremizde hayatta kalmak için kendi kendini kontrol etmek çok önemlidir ve bunu gerçekleştirmelisiniz..

Ayrıca bakınız: Parasız Yatırıma Nasıl Başlayabilirsiniz??

Dükkânları dolaşmak

Bu kadar ticarileştirme odaklı bir toplumda yaşamanın iyi yanı, seçeneklerimizin olmasıdır. Aslında, çevremizde o kadar çok seçeneğimiz var ki, daha ucuz bir fiyata bulunabilecek bir şeye bu kadar çok para harcamak için hiçbir mazeret yok..

İnternet, para tasarrufu için harika bir araçtır. Alışık olduğunuz şeyi satın almak yerine biraz araştırma yapın. Belki marketiniz başka bir yerde daha ucuza satılabilir veya belki bazı kuponlar veya indirim kodları bulabilirsiniz. Araba veya TV gibi büyük bir satın alma işlemi yapıyorsanız, çeşitli sitelere baktığınızdan ve alabileceğiniz en iyi fiyatı aldığınızdan emin olun. İndirimleri ve indirimleri araştırın veya kupon kullanın. Bunda yanlış bir şey yok.

Nakit kullan

nakit kullanmak, kötü para alışkanlıkları

Zaten kablosuz kart işlemleriyle her şeyin bedelini ödemeye alışkınız. Kartınıza gerçekte düşündüğünüzden çok daha fazla harcadığınız ortaya çıkarsa, neden nakit kullanmayı denemiyorsunuz??

Dışarıda bir gece yapacaksanız veya arkadaşlarınızla buluşacaksanız, nakit olarak rahatça harcayacağınız miktarı alın ve kartınızı evde bırakın. Kendinizi gerçekten test etmek istiyorsanız, bir hafta yetecek kadar nakit çekin ve kartınızı hiç kullanmamaya çalışın. Cüzdanınızda kalan birkaç jeton görmek, kartınıza dokunmaktan çok daha canlıdır..

Bu ipucu aşağıdakilerle el ele gider…

Bütçe Oluşturun

Neden bir hafta için bir nakit bütçesi oluşturmuyorsunuz ve bunun sizi ne kadar ileri götüreceğini görün?

Bir bütçe oluşturmak, herkesin size verebileceği en temel, basit ve önemli finansal tavsiyedir.

Birine sorarsanız, size muhtemelen ihtiyaç duymadıklarını söyleyeceklerdir. Ancak, ay sonunda banka hesap bakiyelerinin çok düşük olduğunu gördüklerinde muhtemelen şaşıranlar onlardır..

Bir aylık (veya bir haftalık) harcamalarınızı takip ettikten sonra, tüm harcamalarınızı toplayarak basit bir bütçe oluşturun. Tasarruf için de belirli bir miktar eklemeyi unutmayın.

Bu günlerde, mobil cihazınıza kolayca indirebileceğiniz ve harcama alışkanlıklarınızı analiz etmek ve bir bütçe oluşturmak için daha fazla yardım alabileceğiniz birçok yararlı uygulama var..

Daha fazla ani satın alma yok

satın alma dürtüsü yok, kötü para alışkanlıkları

Ani satın alımlardan kaçınamazsınız, bunları yapmaktan hepimiz suçluyuz. İster bir giyim mağazasından geçip, satın almaya karşı koyamayacağınız havalı bir gömlek görmüş olun, ister Amazon’a göz atıyor ve yanlışlıkla ilginç olduğunu düşündüğünüz “önerilenler” bölümünde bir şey görmüş olsanız, hepimiz bunu yaptık ve hiçbir yolu yok ondan kaçınmak.

Ancak, tüm bu şirketlerin amacının bu olduğunu unutmamalısınız; ilk etapta satın almayı hiç düşünmediğiniz ürünleri size satmaya çalışmak.

Dürtüsel harcamalardan kaçınmak için önerdiğimiz şey, satın alma işlemini yapmadan önce bir süre beklemektir. Gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını veya karşılayabileceğinizi düşünün. Bu özel eşyaya gerçekten sahip olmak istiyorsanız, kendinize birkaç gün içinde satın alacağınızı söyleyin. Bu size önceliklerinizi yeniden düşünmeniz için biraz zaman verecektir. Muhtemelen öğeye olan ilginizi kaybettiğinizi veya tamamen unuttuğunuzu göreceksiniz..

Sabrınız üzerinde çalışın

Sabır uygulama kavramı kulağa oldukça basit geliyor, ancak pek çok insan sabırlı olmakta ve dürtülerine göre hareket etmekte başarısız oluyor. Hiç ateş satın almayı duydunuz mu? Bu, bir ürün hakkında gerçekten heyecanlandığınız ve fiyatı kontrol etmeden önce satın aldığınız veya ihtiyacınız olup olmadığını bile düşündüğünüz zamandır. Diyelim ki bir çift ayakkabı veya güzel bir saat üzerindeki bu ilk heyecan, satın alma kararlarınızın itici gücü olmamalıdır. Satın almadan önce en az 24 saat kendinize biraz zaman tanıyın. Üzerinde uyu. Bu, daha mantıklı bir seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Minnettarlık pratiği yapın

Hayatta sahip olduğunuz her şeyin iyi olduğunu kabul etmek için bir dakikanızı ayırın. Stresli hissedebilir ve daha fazlasını hak ettiğinizi düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, dışarıda sizden çok daha kötü olan insanlar var..

Keyif alabileceğiniz ve çoğu zaman hafife aldığınız tüm iyi ve istikrarlı şeyleri kendinize hatırlatın. Size yardımcı olabilecek istikrarlı bir işiniz, iyi bir daireniz, başınızın üzerinde bir çatınız, yemeğiniz, suyunuz, arkadaşlarınız ve aileniz var ve diğer insanların hayatlarında sahip olduklarından çok daha fazla..

Hayatınızda sahip olduğunuz her şey için gerçekten minnettar hissediyorsanız, gerçekte ne kadar az şeye ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz..

Ticarete yatırım yapın

ticarete yatırım yapmak

Kötü para alışkanlıklarını bırakmayla ilgili son ipucumuz olarak, ilginizi çekebilecek ve bir şekilde çabaladığınız yaşam tarzını karşılayabilmek için ek bir gelire ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olabilecek bir şey önermek istedik..

Mali durumunuzu bir araya getirmeyi ve makul bir şekilde nasıl harcama yapacağınızı ve tasarruf etmeyi öğrendikten sonra, forex ticareti hakkında düşünün. Birkaç ay içinde unutacağınız nesneleri satın almak yerine neden kendinize ve becerilerinize yatırım yapmayasınız??

Neden başarılı bir forex tüccarı olmayı ve dünyanın en likit piyasasına katılmayı öğrenmiyorsunuz??

Tüm gün boyunca çevrimiçi mağazalara göz atmak ve ne satın alacağınızı merak etmek yerine, neden bir tüccar olarak becerilerinizi geliştirip pervasızca harcamak yerine para kazanmayasınız??

Biz Ticaret Eğitimi, ticaret sanatında öğrenme ve ilerleme konusunda vizyonu ve tutkusu olan insanlara yardım etmeye kendini adamıştır. Bu nedenle, forex ticareti kursumuzu veriyoruz, “Forex Ticaretinde En İyi Kılavuz“, Tüccar olmak ve bundan kariyer yapmak isteyen herkese ücretsiz.

Bunu, piyasadan faydalanan ve etrafta dolaşan eğitimli ve zeki tüccarlar görmek isteyen ortak brokerlarımıza sunuyoruz..

Kursumuzda şunları öğreneceksiniz:

  • FOREX Ticaretinde Kuruluş
  • FOREX Ticaretinin Mekaniği
  • Gelişmiş Analiz FOREX Ticareti
  • FOREX Ticareti için Strateji Ticareti

Ücretsiz ticaret kursumuzu nasıl alacağınız hakkında daha fazla bilgi almak için istediğiniz zaman bizimle iletişime geçin. [e-posta korumalı].

Son düşünceler:

Bu makale boyunca, kötü para alışkanlıklarından ve kötü harcamaların mali durumunuz üzerinde nasıl büyük bir yüke neden olabileceğinden ve sizi son derece rahatsız bir durumda bırakabileceğinden bahsettik..

Yukarıda listelediğimiz kötü para alışkanlıklarını bırakma ipuçlarını kullanmak, başlamak için harika bir yoldur. Finansal istikrarınızı geliştirerek daha büyük resme bakmaya başlayabilir ve zamanınızı ve paranızı yatırabileceğiniz daha makul ve faydalı yollar düşünebilirsiniz. Böyle bir yol bir forex tüccarı olmaktır. Unutma, başarı bir karar uzakta!

Şurada: Ticaret Eğitimi Paranızdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için size yardım etmek ve rehberlik etmek istiyoruz. Bunu yapmanın harika bir yolu, kötü para alışkanlıklarına düşmediğinizden emin olmak olabilir. Tasarruf edilen para, yatırım yapılacak para haline gelebilir.

Bu makaleyi Trading Education’dan okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector