Yatırım yapmanın temel ilkelerini araştırmaya başladıysanız, muhtemelen terimle karşılaşmışsınızdır. portföy çeşitlendirme. Yatırım yapmanın bir numaralı kuralı, anlamak için anahtar stratejilerden biridir., peki bu terim tam olarak ne anlama geliyor?

Bir yatırım yükselebilse de, değerinin de düşebileceğini ve orijinal yatırım tutarından daha azını alabileceğinizi belirtmekte fayda var. Geçmişte kar getiren yatırımlar, olumlu sonuçlar için gelecekte hiçbir garanti veremez.

Öncelikle yatırım portföyünün ne olduğuna bakmalıyız. Portföy, bir ticaret şirketi veya bireysel tüccar tarafından tutulan bir varlık grubudur..

Bir varlık, tahviller, hisse senetleri, emtialar veya türevler gibi birçok biçimde olabilir. Bu varlıklar, dikkatli bir şekilde araştırıldıktan sonra siz veya yatırımınızın yöneticisi tarafından seçilir..

Birçok yatırımcı, uzun vadede başarının anahtarının, tek bir varlık türüne güvenmek yerine, iyi çeşitlilik sağlamak olduğuna inanıyor. bizim Ticaret Eğitimi takım buna inanıyor anahtar, riski yüksek ve düşük riskli yatırımlar arasında yaymaktır.

Belirli bir piyasa düştüğünde, riski yayarsanız, büyük kayıplara karşı daha iyi korunursunuz..

Çeşitlilik anahtardır

portföy çeşitlendirme

Pek çok yatırımcı, bir şirkete bağlı kalmak yerine, birkaç şirketten hisse satın alarak çeşitlendiklerine inanma hatasına düşüyor. Bu iyi bir fikirdir, ancak gerçek yatırım çeşitliliği çok çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapılarak elde edilir. Dört geleneksel varlık sınıfı türü vardır; hisse senetleri, sabit gelir, para piyasası ve mülk ve emtia gibi alternatif yatırımlar.

Bir diğer önemli faktör coğrafi çeşitliliktir. IG raporları deneyimli bir yatırımcının kendi iç pazarına bağlı kalmak yerine dünya genelindeki eğilimleri dikkate alacağı. Yükselen bir piyasa, daha yüksek bir risk seviyesi taşıyabilse de, halihazırda güçlü bir gelişme seviyesine ulaşmış piyasalara kıyasla hızlı büyüme dönemleri yaşayabilir..

Bunu Çevrimiçi Forex Ticareti terimlerine koymak için, EURO, GBP veya USD gibi sabit para birimleri yerine gelişmekte olan piyasalardan daha egzotik döviz çiftlerine bakabilirsiniz..

Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: Y Kuşağı İçin En İyi 20 Finansal İpucu

Sık duyabileceğiniz bir terim, şirketler tarafından piyasa değerlerine atıfta bulunurken yaygın olarak kullanılan piyasa değeri.. IG açıklıyor terim, piyasadaki tüm tedavüldeki hisselerin toplam değerini ifade eder. Mikro kapaklı hisse senetlerinden mavi çipli mega kapaklara kadar tüm piyasa değeri yelpazesine yatırım yapmanız önerilir..

A’dan hisse senedi ve tahvil seçerek çeşitli endüstriler ve sektörler, Yatırımlarınız ekonomik gerilemeye karşı daha yüksek düzeyde koruma sağlayacaktır. İlaçlar veya kamu hizmetleri gibi tüketici harcama seviyelerinden etkilenmeyen sektörleri seçmek, düşük riskli harika bir seçenektir..

Yoğun bir şekilde ekonomik döngülere maruz kaldıkları için döngüsel kategoriye giren bazı hisse senetleri vardır. Bu hisse senetleri genellikle bir ekonomi genişledikçe iyi performans gösterir, ancak herhangi bir ekonomik daralma döneminde ağır bir risk taşır. Bunların en yaygın örnekleri perakendeciler ve ev inşaatçıları olacaktır..


Risk yönetimi

risk yönetimi

Piyasayı yönetmenize yardımcı olsa da çeşitlendirmenin yatırım risklerini tamamen ortadan kaldırmayacağını unutmamak önemlidir. Şu anda hepsi farklı şirketlerden ve farklı sektörlerden 10 hisse senedine sahipseniz, hisse fiyatlarının birbiriyle ilişkili olmaması ihtimali yüksektir. Bu nedenle, bir pay düşerse, diğerlerinin düşmesi pek olası değildir, bu da genel portföyünüzün daha iyi korunacağı anlamına gelir.. IG açıklıyor tek bir mücadele hissesi, genel riskinizin yalnızca küçük bir yüzdesi için geçerli.

Bu makaleye göz atın: Bu Yatırım Kılavuzu Daha İyi Finansal Kararlar Vermenize Yardımcı Olacaktır

Sabit dönüşler

Birçok başarılı yatırımcı tarafından kanıtlanmıştır. Güçlü çeşitlendirme seviyeleri, bir portföyün pazardaki büyük değişikliklerden kaçınmasına yardımcı olacaktır. İyi bir çeşitlilik seviyesi oluşturarak, büyük olasılıkla bir dizi uygun yatırıma sahip olacaksınız ve bu, bir darbe alan yatırımları dengeleyecektir. Fidelity, 89 yıllık bir dönem boyunca çeşitli portföylerin yıllık getirilerini inceledi. Yüksek risk seviyelerine sahip portföylerin yatırımcıların çoğu için çok rahatsız edici olacağını buldular. Örneğin, çalışmadaki en agresif portföy% 30 uluslararası hisse senedine ve% 70 yerli hisse senedine sahipti ve bu da yıllık ortalama% 10 getiri sağladı. Bu istikrarlı bir getiri gibi görünse de, en iyi yılda getiri% 163 iken, en kötü yılda% 68 kaybetti. Portföy, varlık aralığını genişleterek, uzun vadede çok fazla kaybetmeden en yüksek ve en düşük seviyelerini azaltmayı başardı..

Risk ve ödül arasında bir denge

risk ve ödül arasındaki denge

Başarılı bir yatırım, yaşamınız boyunca sıklıkla değişecek olan arzu ettiğiniz risk toleransı seviyelerine uyacaktır. Emekliliğe yaklaşan yatırımcıların, herhangi bir zararı telafi etmek için daha az zamanları olması muhtemel olduğundan, muhafazakar varlıkları seçmeleri yaygındır. Tüm portföyünüzü tek seferde elden geçirmeniz gerekmez, etkili çeşitlendirme kademeli bir süreç olabilir. Çeşitlendirme uğruna bilinçli seçimler yapmak ve fakir varlıkları elinizde tutmaktan kaçınmak daha iyidir..

Portföyünüzü neden çeşitlendirmeniz gerektiğine dair bu makaleyi faydalı bulduğunuzu umuyoruz. Portföyünüzü bir çevrimiçi ticaret hesabıyla çeşitlendirmekle ilgileniyorsanız, Ücretsiz Çevrimiçi Ticaret Eğitimi kurslarımızdan birine kaydolduğunuzdan emin olun..

Sıradaki: Michael Dell 1000 Doları Milyarlara Nasıl Çevirdi?

Bu makaleyi Trading Education’dan okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Orijinal makale IG aracılığıyla bulunabilir ve Hannah Smith tarafından yazılmıştır.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector