Yatırım yapmayı mı planlıyorsun? Yatırım söz konusu olduğunda, çok sayıda seçenek ve alınacak birçok karar vardır. Sizin için doğru yatırımı seçmek, başarının anahtarıdır. Yapmanız gereken yatırımın türü hakkında muhtemelen herkesin bir fikri olacaktır. Ailenizin tavsiyeleri, fikirleri olacak ve bunları sizinle paylaşmak isteyecektir. Geçmişte başarılı bir şekilde (veya başarısızlıkla!) Yatırım yapmış ve bunları paylaşmak isteyen iş arkadaşlarınız olabilir. ˜bilgelik ‘. Finans şirketleri için çalışan arkadaşlar genellikle yatırımınızı nerede yapacağınızla ilgili ipuçları ve öneriler. Google iseniz, "yatırım yapmak", size tavsiyelerde bulunan ve önerilen yatırım fırsatları sunan makalelerle boğulacaksınız.

Tüm bu seslerle, bireysel bir yatırım yapıp yapmamayı nasıl seçiyorsunuz ve bunun sizin için doğru hamle olduğuna karar verdiyseniz, hangi yatırım paranıza değer? Bu sürece başlamanın en iyi yolu, bir adım geri atmak, bazı soğuk ve zor sorular sormak ve tamamen bilinçli bir karar vermektir. Bu nerede Ticaret Eğitimi, sizin için doğru seçimi yapmanız için ihtiyacınız olan bilgileri size sağlamak için gelir.

Matt Becker, The Simple Dollar için yazmak, herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce sormanız gereken sekiz soru olduğunu gösteriyor.

1. Yatırımınızın amacı nedir?

yatırımınızın hedefi

İnsanlar bir yatırım yapmaktan veya bir ˜Kesin bir yatırımın sıcak bahşişi, kendini kaptırmak kolay olabilir. Para kazanmanın kesin yolu fikri, herkesin kulağına müziktir. Ancak, yatırımınızın amacının gerçekte ne olduğunu kendinize hatırlatmak için bir dakikanızı ayırmanız önemlidir. Matt’in önerdiği gibi, amacınız asla piyasayı yenmek ya da çoğu zaman kazancınızı en üst düzeye çıkarmaktır.. En iyi yatırım kararları, sizin için bir anlam ifade eden kişisel hedeflerdir. Belki de seyahat etmek, iyi emekli olmak, çocuklarınızın üniversiteye gitmesi için para ödemek istiyorsunuz..

Yatırım hedefleri her zaman, hayatınızda önemli bir şey yapmak için belirli bir tarihe kadar belirli bir miktarda paraya sahip olmakla ilgilidir..

Yani hedeflerine dikkat et ve Matt’in açıkladığı gibi en son sıcak ipucunun dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin, yatırım kararlarınızla hedeflerinize hizmet edin.

Ayrıca bakınız: Bill Lipschutz: Forex Piyasası Sihirbazı

2. Bu yatırım kararını değerlendirirken nasıl hissediyorsunuz??

Yatırım yapmakla ilgili olan şey, duygularınızı asla süreçten tamamen ayıramayacağınızdır. İster yüksek ister alçak olsun, yol boyunca birçok kıvrım ve dönüş vardır ve muhtemelen baskıyı hissedeceksiniz..

Matt’in harika tavsiyeleri var, duygularınız artarken büyük yatırım kararları vermekten kaçının. Yani, bir sonraki yatırım kararını düşünürken, biraz durun ve nasıl hissettiğinizi düşünün, gergin, endişeli, korkmuş, gergin misiniz??

En iyi tavsiye, bunun üzerinde uyumaktır.. Her zaman başka bir yatırım seçeneği olacaktır, ancak daha sonra duygularınız nedeniyle pişman olacağınız bir aceleci karar verme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz..

3. Bu yatırımı ne kadar anlıyorsunuz??

bir yatırım nasıl çalışır


Matt’e göre, en iyi yatırımlar genellikle en basit olanlardır. Finans uzmanları sizi aksi yönde ikna etmeye çalışıyor olsa da, gerçek şu ki, karmaşık yatırımlar genellikle daha yüksek maliyetlere, daha düşük getirilere ve daha fazla istenmeyen sonuçlara sahiptir. Yani basit tutmanın yanlış bir tarafı yok.

Bir yatırımın nasıl çalıştığını kendinize bir dakika veya daha kısa sürede açıklayamıyorsanız, bunu pratik bir kural olarak deneyin, belki de yatırım hedeflerinize ulaşmak için doğru seçim değildir..

Şunlar da hoşunuza gidebilir: Uzman İpuçları: Nasıl Akıllı Yatırım Yapılır?

4. Bu yatırımın maliyeti nedir?

Mümkün olan her şeyi yapmalısın yatırımınızın maliyetini en aza indirin, böylece geri dönüşleri görebilirsiniz. Bunun nedeni, bir yatırım maliyeti ne kadar düşükse, hedeflerinize ulaşmak için aradığınız o iyi getirileri sağlama olasılığı o kadar yüksektir. Beklenmeyen maliyetlere de dikkat edin. Bir yatırım seçimi ne kadar karmaşıksa, hareketli parçalarında gizli ücretlerin olması o kadar olasıdır. Basit tutun ve yatırım yapmadan önce ilgili maliyetleri tam olarak anlayın.

5. Yatırımlarınız nasıl birbirine uyuyor?

doğru yatırım portföyünü edinin

Bu, sizin için doğru yatırım portföyünü elde etmenin anahtarıdır. Hiçbir yatırım tek başına çalışmaz, bu nedenle doğru tamamlayıcıyı seçin. Hedefinize ulaşmak için birlikte çalışacak bir yatırım grubu seçin. Örneğin, işveren hissesini göz önünde bulundururken, Basit Dolar, genel varlık dağılımınızı nasıl etkileyebileceğini ve işveren hissesi satın almak, finansal geleceğinizin çok büyük bir kısmını işvereninizin kaderine bağlayıp bağlamayacağını anlamak konusunda harika içeriğe sahiptir..

Tüm bu sorularda olduğu gibi, yatırım kararlarınızın hedefinize uygun olması gerekir.

İnsanlar ayrıca şunu da okudu: Bitcoin Fiyatına Tarihsel Bir Bakış: 2009-2020

6. Bu yatırımdan çıkmak ne kadar kolay?

Her şeyden önce, Matt’in makalesinde mükemmel noktasını yinelemeye değer: yatırım portföyünüzü o kadar sık ​​değiştirmeyi düşünmemelisiniz. Ama gereksiz yere kendinizi de kilitlemek istemezsiniz. Kendinize bu yatırımdan çıkmanın ne kadar kolay olacağını sormak her zaman akıllıca bir harekettir. Örneğin, yatırım fonlarını 401 (k) içinde değiştirmek basittir, neredeyse hiç işlem ücreti yoktur ve vergi sonuçları yoktur. Vergiye tabi bir aracı kurum hesabına sahip bir yatırımdan çıkmak daha zor olabilir ve vergiler ve işlem ücretleri nedeniyle önce biraz düşünmeyi gerektirir. Sonra, tüm hayat sigortası yatırımından çıkmanın kabusu var, burada ücretler kaybedebilirsiniz ve erken çıkmak için vergi borçlu olabilirsiniz..

7. Yatırımı kim ve neden tavsiye ediyor?

yatırımı kim tavsiye ediyor

Herhangi bir yatırım yapmadan önce, size fikri öneren kişiyi düşünün. Alanlarında uzmanlar mı? Size tavsiyede bulunacak deneyime ve bilgiye sahipler mi? Tarafsız bir öneri mi? Bir aile üyesi veya arkadaş gibi yakın olduğunuz biriyse, gerçekte ne kadar bildiklerini sorgulamak sorun değil. Bir finans profesyoneli ise, onlara nasıl ödeme yapıldığını sorgulamak da aynı derecede uygundur, bir yatırım yapmaktan fayda sağlıyorlar mı??

Ne hakkında konuştuklarını bilen ve kendi çıkarlarını değil, sizin çıkarlarınızı en iyi şekilde düşünen insanlardan tavsiyeler alın.. Bu yüzden Ticaret Eğitimi var yatırımlarınız için doğru seçimleri yapmanıza yardımcı olmak için.

Kaçırmayın: Yatırım Yapmayarak Ne Kadar Kaybedersiniz?

8. Yeni bir yatırıma ihtiyaç var mı?

Yeni bir yatırımı düşünmeden önce sorulması gereken son soru şudur: mevcut durumunuzda bir değişiklik yapmanız gerekiyor mu? Sizin için çalışan bir portföyünüz varsa, değişiklik yapmanız gerekiyor mu??

Trading Education’da sizin için doğru yatırımları seçme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu makaleyi Trading Education’dan okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector