Bir yatırım korku hikayesi: çok erken satış

Yatırımcıların korktuğu tüm hatalar arasında, bir hisseyi çok erken satmak – ve sonra değerinin yükselmesini izlemek – en büyüklerinden biri olmalıdır. Bugün tam da bunu yaşayan bir yatırımcıdan haber alıyoruz.

Ne oldu?

Adresinde yazar ve blogger The Motley Fool, Matt Frankel, üç anahtar hisse senedi satmaya karar verirken nasıl bir hata yaptığını anlattı. Sağlam ve tecrübeli bir yatırımcı olarak hata yapmaya alışkındı ve bunu yapma yeteneği olduğunu özgürce kabul ediyor. bu hatalardan ders al hisse senedi alıp satma konusundaki becerilerini ve güvenini geliştirmesine yardımcı oldu. Ancak çok erken satış yapma riski hala devam ediyor – maliyetini öğrenmek üzereyken!

Matt, yatırım kariyeri boyunca sağlam bir hisse senedini tam değerine ulaşmadan satma hatasını yaptığını, uzun vadede işletmeye tam inancı olmasına rağmen – önceki ilk etapta satın almadan önce araştırma ve analiz.

Üç hisse senedi satış hatası

hisse senedi fiyat tablosu

Üç hisse senedi, erken bir satışın nasıl binlerce sterlin değerinde kaçırılmış bir fırsata yol açabileceğinin kilit örnekleri olarak Matt için öne çıkıyor.

İlki Tesla Motors’du – NASDAQ’da TSLA olarak listelendi. Başlangıçta akıllıca bir yatırım kararı olan hisse senedinin değeri hızla% 100’ün üzerinde arttı. Matt, 2011 yılında halka arzdan sonra hisseyi satın aldı. O sırada hisse başına 23 dolara mal oldu. Tesla’nın o zamanlar tek bir ürün pazarı vardı – etkileyici Roadster – ancak henüz bir motor üretimi lideri olarak kanıtlanmamıştı. 2012 yılına gelindiğinde, Model 5 otomobil sürümü övgüler alıyordu ve şirketin hisseleri hızla artıyordu. Matt bu noktada hisse başına 58 $ ‘dan sattı ve ardından şirketin piyasa değerinin büyümeye devam ettiğini izledi! Yazma sırasında Tesla, hisse başına yaklaşık 300 $ ‘dan işlem görüyordu….

Şunlar da hoşunuza gidebilir: Bu Adam Mali Durumunuzu Daha İyisi İçin Değiştirebilir

İkinci hata Universal Display ile oldu. Matt, OLED ekran pazarının önümüzdeki yıllarda hızla genişleyeceğine inanıyordu, bu yüzden 2013’te firmaya 25 $ ‘lık bir hisse satın aldı. Sadece birkaç ay sonra, hisse senetleri 49 dolardan işlem gördüğü için nakite çevirdi. Bu, OLED pazarının hala büyümeye hazır olduğuna ve şirketin bu pazarda liderlik yapmak için iyi bir konumda olduğuna dair güvene rağmen oldu. Yine, pozisyonunu sattıktan sonra, hissenin artan kasvetle birlikte hisse başına 200 doların üzerine çıkmasını izledi.!

Üçüncü hata, yeni başlayanlara yatırım yapmak için yaygın bir hataydı – kısa vadeli kazanç için ticaret yapmak ve piyasayı ‘yenmek’ için pozisyon değiştirmek. Daha deneyimli yatırımcılar, piyasayı ve ilgilendikleri şirketleri analiz ederek zamanlarını harcarlar ve daha uzun vadeli yatırım yapma nedenlerini analiz ederler.; hatta bazen yakın zamanda satmayı planlamak yerine bir ‘al ve tut’ stratejisi benimsemek.

Matt yine zor yolu öğrendi. 2004 yılında NASDAQ borsasında Repligen’e sadece 2,53 $ hisse satın aldı. Biyoteknoloji firması daha sonra çok az şey yapmış gibi göründü ve 1000 hisseli orijinal yatırımını satın alma fiyatının biraz üzerinde sattı. Yine – ve en önemlisi – firmanın uzun vadede değerine ve potansiyeline hala inanıyordu. Bugün, şirket kendi sektöründe önemli bir oyuncu ve hisseleri hisse başına yaklaşık 38 $ ‘dan işlem görüyor. Matt onlara bağlı olsaydı, yaklaşık% 1.400’lük bir kazanç elde ederdi.!

İnsanlar ayrıca şunu da okudu: Finansal Hedeflerinize Ulaşmak için 7 Adım


Götürmek

hisse senedi satmak için stratejik kararlar

Hisse senedi satmanın her zaman mantıklı olduğu zamanlar olacaktır. ‘Satın al ve tut’ yaklaşımının ünlü bir savunucusu olan Warren Buffet bile, gerektiğinde bazı varlıklarını satmak için stratejik kararlar alacak. Ancak bunlar, bir piyasa hareketine veya kısa vadeli kazanca yanıt olarak asla düşünmeden verilen tepkiler değildir. En akıllı yatırımcılar, yatırım yaptıkları şirketleri ve piyasaları gerçekten anlamaya çalışmak için zaman harcarlar ve daha sonra daha uzun vadeli kararlar alırlar. Bu, yatırımlarının manzarasını temelden değiştirebilecek faktörler için piyasayı taramaya devam edebilecekleri, ancak hisse senedi fiyatlarının sürekli olarak yükselip düşmesine neden olan kısa vadeli dalgalanmaları büyük ölçüde ortadan kaldırabilecekleri anlamına gelir. İlk etapta yaptıkları araştırma ve analize inanç ve güven duyarak, varsayımlarını ve stratejilerini yeniden gözden geçirebilir, hala doğru olup olmadıklarını kontrol edebilir ve ardından yatırım pozisyonlarını sürdürmek için güvene sahip olabilirler..

Borsada eğitim, bir borsa yatırımcısı olarak başarının anahtarı olmaya devam ediyor. İyi haber şu ki, özellikle modern dijital araçlar ve yöntemlerle piyasanın nasıl işlediğini öğrenmenin zor olması gerekmiyor.. Ticaret Eğitimi Şu anda borsanın nasıl çalıştığına dair çok az bilgiye sahip olan tam bir acemi olsanız bile, uzun vadede başarılı bir yatırımcı olmanız için ihtiyaç duyduğunuz hayati öngörü, bilgi ve becerileri sağlayabilir. Kurslarımız ve eğitim malzemelerimizle daha fazlasını öğrenin ve profesyonellerin zevk aldığı sırları öğrenin..

Bu makaleyi Trading Education’dan okumaktan keyif aldıysanız, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Matthew Frankel’in orijinal makalesini okuyabilirsiniz. İşte.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector